Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.9.2011, 10:37   #1
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.



Koristan link

Bonton o komunikaciji na Internetu

Da li ste ikada imali nezgodni kontakt sa jezičkim puritancem?
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2011, 19:32   #2
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Moram reci da je Kuzmanovic ovog puta ubo pravo u centar. Da li je moguce da neko ko ne moze da podnese sve nacionalnosti zapadno od Republike Srpske moze toliko mnogo da uziva u svetu gaminga, kod kojeg 99.9% sadrzaja dolazi upravo iz tog dela sveta?
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 0:09   #3
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Citat:
Flash91 kaže: Pregled poruke
Moram reci da je Kuzmanovic ovog puta ubo pravo u centar. Da li je moguce da neko ko ne moze da podnese sve nacionalnosti zapadno od Republike Srpske moze toliko mnogo da uziva u svetu gaminga, kod kojeg 99.9% sadrzaja dolazi upravo iz tog dela sveta?
Nacionalizam, rasizam i svi drugi oblici mržnje i isključivog gledanja na stvari/svet sami po sebi nisu racionalni i zbog toga nosioci takvih stavova/gledišta mogu da kombinuju potpuno apsurdne kombinacije.

Primer koji nema veze sa ovim ali je dobro pomenuti ga: Jednom prilikom slušao sam jednu osobu koja je pričala o svom prijatelju skinhedu. Dotični skinhed pasionirani je srpski nacionalista ali i ljubitelj Hitlera i njegovog dela "Mein Kampf". Kada je pitala dotičnog skinheda kako može da bude srpski nacionalista i u isto vreme voli Hitlera kada je isti u tom delu napisao kako srbe treba poubijati skinhed je odgovorio - ja sam te delove knjige potrgao.

Dakle, kod njih sve može.

Što se tiče kolumne, mogu reći da je ovog puta dobra.

Poslednja ispravka: =FI=Ghost (2.9.2011 u 0:16)
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku =FI=Ghost na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.9.2011), bokela (18.9.2011), dkdnt (7.9.2011), Liquido (7.9.2011), Sh0m1 (9.9.2011)
Stara 2.9.2011, 14:10   #4
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Национализам није облик мржње. Може бити увод у шовинизам, а и не мора. Као што трава може да буде увод у теже дроге, а на крају све зависи од човека којим путем ће кренути.
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Miki1987 na korisnoj poruci:
Nikola16789 (15.9.2011)
Stara 2.9.2011, 14:14   #5
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

To sam upravo i krenuo da pisem, nacionalizam nije mrznja, nego je ideja sopstvene nacije da je iznad ostalih, sto ne povlaci automatski sa sobom mrznju prema drugim nacijama. Nacionalizam nije isto sto i sovinizam.
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 17:09   #6
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Nacionalizam je verovanje da je tvoja država bolja od svih drugih samo zato što si ti rođen u njoj. (ne mogu se setiti autora)

Nacionalizam, ako ga definišemo kao verovanje da je tvoja država/nacija bolja od drugih takođe uslovljava ograničenost pogleda i kao takav je loš.
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 17:58   #7
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

To na što misliš je šovinizam.

Nacionalizam je nešto blaža i u principu ne apriorno negativna varijanta - recimo nešto poput onog "kupujmo domaće", borba protiv preterane upotrebe stranih reči, forsiranje domaće muzičke i filmske umetnosti, borba protiv preteranih i pomodnih uticaja strane kulture i običaja i slično. Naravno, ne banalizovano, kako je to sada kod nas u modi.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
galebns (27.9.2011), gorann (14.9.2011)
Stara 2.9.2011, 19:03   #8
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Nacionalizam je "ceni svoje, poštuj tuđe". Zapadni Evropljani su i te kako nacionalisti (u osnovnom smislu reči) i, ako ništa, umeju da prepoznaju i ostvare nacionalne prioritete, što je suštinski značajno za sve pore života, od uloge u svetskoj politici do naizgled banalnih stvari poput toga koliko plaćaš hleb i zejtin u prodavnici.
Mi smo zemlja koja nema apsolutno nikakve nacionalne prioritete, od obrazovanja dece i omladine, preko ulaganja u poljoprivredu, do bilo kakvog kulturnog i tehnološkog napretka. Umesto da se gleda 50 ili 100 godina unapred, gleda se 2-5 godina, bitno je da se posrče ovo malo para što je ostalo i zdravo đaci, ko pobeg'o, pobeg'o. Zato ovde samo šovinizam i može da se zapati, a pravog nacionalizma gotovo nigde.
Zdrav nacionalizam se prepoznaje i po tome kako se stanovnici neke zemlje ophode prema strancima koji su tu u ulozi gostiju. Nekad je i ovde bilo kad ti dođe neko iz inostranstva, ti se polomiš da se prikažeš (ne ti, nego grad, zemlja, kultura) u najboljem svetlu i da učiniš da se on oseti što bolje može i da poželi da dođe opet. Sad toga skoro ni od korova.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 17 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.9.2011), bokela (18.9.2011), Butke (15.9.2011), Flash91 (2.9.2011), Game fever (6.9.2011), gorann (14.9.2011), M1L0SH (6.9.2011), Marshall George (27.9.2011), Miloš987 (10.9.2011), Nikola16789 (15.9.2011), oluja (2.9.2011), Red_Devil_89 (26.9.2011), Sayonara (8.9.2011), Sh0m1 (9.9.2011), Stojadin (12.9.2011), Sun Tzu (3.9.2011), zdravkelja (6.9.2011)
Stara 2.9.2011, 19:33   #9
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Kuzmanović je u ovoj kolumni pokušao da pomene mnoge stvari koje su današnjim klincima nerazumljive. Mi malo stariji znamo ko je Ismeta Dervoz-Krvavac, znamo i šta se slušalo i gledalo osamdesetih, znamo šta je tih godina bilo moderno i koliki je uticaj imao Zapad a koliki Rusi. Takve stvari je danas nemoguće propovijedati generacijama koje od Rusa pamte samo Anu Karenjinu iz lektire i Red Alert + Stalker sa kompjutera. Vidi se da mu je kolumna opet postala izduvni ventil za nezadovoljstvo i frustracije, a ja ga ne osuđujem nego samo želim reći da za mene Rusi nemaju ništa pretjerano dobro, niti su po nečemu bolji/gori od Zapada i zapadnih zemalja. One "fore i fazone" sa demotivacijskih postera "in Soviet Russia bla bla" ostavimo po strani, a pomenimo i to da je Kuzmanović uspio da se dotakne književnosti, muzike i drugih stvari koje nemaju veze sa igrama, što možda bude i poučno za nekoga na koga bi on mogao ostaviti utisak. Lično, nikada nisam bio ni rusofil ni anglofil, i smatram da iza velikih zemalja stoje veliki lobiji, ali ipak sam se oduvijek trudio da mi masovni trendovi i mentalitet rulje ne truju ni mozak, ni način života, ni potrošačku korpu, ni izbor igara koje igram. Više mi se od ove kolumne svidjela riječ urednika na početku časopisa, koji je napisao par pametnih rečenica o današnjoj situaciji u društvu. Znam da SK bježi od politike i sličnih stvari, ali mi je drago što sam vidio da ima ljudi koji zdravo razmišljaju.

P.S. 1. Časopis je "mnogo pun" reklama, al' vrhunac je bio kad sam vidio reklamu za ženski časopis "Vita" ili kako god - znam da od nečega morate da živite ali čitalačka publika vam je pretežno muška (istina, ima i žena/djevojaka) ali ovakvim oglasima nije mjesto u časopisu o kompjuterima; just my two cents. Takođe, htio bih da vam se zahvalim što ste pisali uporedni test grafičkih kartica do 100 evra za nas sa plićim džepom i nadam se da će ovakvi testovi postati ustaljena praksa pošto ima mnogo mladih, starih, afirmisanih i neafirmisanih ljudi iz svijeta IT biznisa, dizajna, programiranja i drugih grana IT industrije koji nisu u stanju da sklapaju high-end konfiguracije za sebe, a trebaju im što veće performanse za što manje para.

P.S. 2. Mislim da je Kuzma došao do tačke ključanja i da je "kreativno pregorio" a ne znam šta je uzrok tome - frustracije i nezadovoljstvo životom, ili manjak pozitivne energije. Šta god da je, prestao je u tekstovima da koristi one njemu svojstvene "velike riječi koje lijepo zvuče a ništa ne znače i s vremenom postanu trend među čitaocima", prestao je da iskazuje zdrav gejmerski bunt, čitav splet igara riječima koje su se svodile pod "pravedni gnijev prosječnog gejmera" daungrejdovane su na "bjesomučno pljuvanje sredovječnog krizaša" koji krizira između ljubavi prema ruskim filmovima, igrama, piscima, istorijskim događajima, i ljubavi prema Coca Coli koja mu je pomagala da "muva ribe" dok je bio mlad.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 19:44   #10
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

I meni ponekad prodje kroz glavu isto sto i Kuzmi. A ja jos studiram engleski jezik i knjizevnost,tako da mi nekih puta stvarno bude
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 19:58   #11
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

@LoneWulf: Mislim da nisi najbolje shvatio tekst. Nigde Kuzma ne iskazuje ljubav prema ruskom bilo čemu, on kaže da bi VOLEO da je sa istoka u većoj meri stiglo bilo šta što bi ga privuklo kao što su ga privukle stvari sa zapada.

Čovek se nalazi u situaciji u kojoj su se mnogi ovde prepoznali, osamdesetih i devedesetih su (mladi) ljudi ovde primarno slušali US/UK muziku, gledali US/UK filmove, odrastali na zapadnim crtaćima i igrama, učili engleski, masovno se osećali da duhom pripadaju zapadu, da su nam Amerika i Evropa prijatelji, da su njihovi interesi i naši interesi, i da ćemo jednom i zaista postati taj zapad. I onda su (smo) odrasli i desilo se obrnuto, zapad nas uopšte ne tretira i ne smatra "svojima", plus smo u poslednjoj deceniji zaključili da je sve sa zapada čemu smo se divili osamdesetih i devedesetih, uključujući "američki san" (s tim što nismo bili svesni da je to život na kredit i o trošku trećeg sveta), bila samo uvertira za ovu "suspenziju" demokratije i pretapanje u otvoreni imperijalizam i novi poredak. I šta sad, ne možeš da se reprogramiraš i prosto obrišeš celu mladost, ne osećaš se "istočnjakom" a zapad te neće (niti ti se sviđa taj novi imperijalizam umesto onoga za šta se ranije zapad izdavao), i šta sad sledi?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.9.2011), Auror (2.9.2011), Laskaris (2.9.2011), Marshall George (27.9.2011), Obtainer (2.9.2011), player1 (2.9.2011), Red Marquis (6.9.2011), Stojadin (12.9.2011), zdravkelja (6.9.2011)
Stara 2.9.2011, 20:11   #12
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Možda ga i nisam najbolje shvatio, ono što sam napisao je moje tumačenje kolumne i ne tvrdim da je jedino, nepogrešivo i ultra-ispravno. Svako ima pravo na mišljenje, a ovo je bilo moje. Dakle, što se tiče nas između Istoka i Zapada, mi nikada nismo nigdje "prispjeli" kako Bog zapovijeda i najbolje nam je bilo dok smo bili u Pokretu nesvrstanih zemalja, ni sa jednima ni sa drugima. Toga se upravo prepao i Istok i Zapad pa su Rusi htjeli da zgaze Tita, a Amerikanci su mu se licemjerno dodvoravali. Imali smo odličnu vojsku, jaku industriju, dobre puteve, bili smo bez droge, AIDS-a i sličnih pošasti koje su došle tek kasnije upravo sa tog Istoka i Zapada koje toliko favorizujemo danas. Da smo ostali u onoj garnituri, danas bismo još uvijek imali besplatno zdravstvo, obrazovanje, osiguranje, dobre plate i razvijenu tehnologiju, puteve, međuljudske odnose, stabilnu političku i ekonomsku scenu, jaku vojsku i mirne živote. Ne, ovo nije govor jugonostalgičara nego realna slika onoga što bi se desilo da nam nije bilo rata 1990-1995 i bombardovanja 1999. godine. A i to nam je sve zakuhao baš Istok i Zapad, koordinisano. Sve u svemu, priča je preduga za forum i mnogo bih mogao da elaboriram na temu političkih, istorijskih i drugih događaja u kojima su nam i "istočnjaci" i "zapadnjaci" uvalili "do balčaka". Ova kolumna nije za analizu, to je samo jedan kratak nepovezan tekst, ali nije bitno. Samo pisac zna šta je htio da kaže.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Marshall George (27.9.2011)
Stara 2.9.2011, 20:17   #13
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
A i to nam je sve zakuhao baš Istok i Zapad, koordinisano.
Nije nama niko ništa zakuhao; upravo su nacionalističke težnje naroda bile glavni i dovoljni pokretač urušavanja tadašnjeg društva i države.

Danas postoje mnogi koji žele da prikažu nacionalizam kao dobar, ublažavajući ono što on zapravo znači. No, definicija nacionalizma podrazumeva isticanje sopstvene nacije i/ili države na uštrb drugih i dok god razmišljamo u terminima "mi bolji - oni lošiji" dotle ne možemo da napredujemo.
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku =FI=Ghost na korisnoj poruci:
Game fever (6.9.2011)
Stara 2.9.2011, 20:23   #14
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Ma dobro to, niko ne spori da smo mi samo pioni i da služimo jedino za potkusurivanje i demonstraciju sile, nego ne znam tačno gde živiš, ako si na selu moguće je da zato ne razumeš potpuno perspektivu iz koje Kuzma piše. Osamdesetih su oni koji su živeli u najvećim gradovima SFRJ (mislim na mlađe ljude), dakle dovoljno daleko od njive i narodnjaka (ne pokušavam nikog da nipodaštavam ovde, tako da molim da se niko ne hvata za ovo), bili ubeđeni da žive podjednako kvalitetno i dostojanstveno kao što se živi u većini evropskih gradova i da su rame uz rame sa svojim zapadnim vršnjacima. Otud toliko razočarenje i zato se ne bih složio da "samo pisac zna šta je hteo da kaže", Kuzma i te kako ima poentu, jedino što neće ovim tekstom pogoditi naročito širok auditorijum zbog pomenutog odsustva iste perspektive iz koje se gleda na ovu temu.

Citat:
=FI=Ghost kaže: Pregled poruke
Nije nama niko ništa zakuhao; upravo su nacionalističke težnje naroda bile glavni i dovoljni pokretač urušavanja tadašnjeg društva i države.
Ne baš. Nacionalističke težnje naroda su bile "srećna okolnost" koju su velike sile iskoristile kao pomoć za realizaciju svojih planova. SFRJ je bila tvorevina čije je nastajanje dozvolio zapad i koja je imala konkretnu ulogu, i kad joj je prošla svrha i istekao rok trajanja, njen raspad je izrežiran (i potpomognut nacionalističkim težnjama, tu se slažem), ali da su domaći bili primarno odgovorni za većinu posla, ne bih se složio. I Sloba i Franjo i Alija su bili samo marionete i bili su dobri sve dok su se njihove tendencije ka ličnom bogaćenju i povećavanju moći poklapale sa interesima zapada. Recimo Sloba je još '87 krenuo sa šovinističkom propagandom, skoro četiri godine pre rata, i to propagandom koja nije bila nimalo blaga i naivna. Zašto niko sa strane nije reagovao? Zato što im je prosto išlo u prilog i u skladu sa planovima.

Poslednja ispravka: voodoo_ (2.9.2011 u 20:39)
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 20:50   #15
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Ako se pitanje "gdje živiš" odnosilo na mene, trenutno sam u Banjaluci a živio sam i u Sarajevu, Podgorici i Novom Sadu tokom proteklih godina, tako da sam vrlo dobro upoznat sa životom u tim krajevima nekad i sad. Nekad je seljaku bilo mjesto na selu, poljoprivreda je cvjetala i nikom ništa nije nedostajalo, a kad su počele migracije selo-grad tu se desilo miješanje mentalnih sklopova i negdje je moralo da pukne. Kulminacija migracija selo-grad dogodila se upravo devedesetih godina prošlog vijeka uz pojavu izbjeglica koje su bježeći od neprijateljskih vojski sa sela dolazile u gradove, puškama istjerivale i etnički čistile čitava naselja i gradove pa se tako "ugnijezdile" u kulturne, društvene, estradne i druge tokove. Ne kažem, bilo ih je i poštenih koji su crkavali po centrima za kolektivni smještaj, ali ZNATNO MANJE. Šta imamo danas po bivšoj Jugoslaviji, od kulture do politike? Turbofolk, silikonjare, rijalitije, seljake u foteljama i na funkcijama, Palmu, Sašu Popovića, djecu nam vaspitava Karleuša, umjesto sporta gledamo huliganizam, umjesto dječijih festivala dopuštamo gej parade, umjesto da puštamo obrazovni program na TV-u i dječije emisije, djeci se serviraju DM SAT-ovi, Pink-ovi i ostala gamad. Gdje je tu kultura? Nije ni kod Rusa ni kod zapadnjaka, ni njima ruže ne cvjetaju. Nije ni na EXIT-u, ni kod Ejmi Vajnhaus, ni u Guči. Ovdje kulture NEMA. Ovdje nema ni nacionalnog ni bilo kog drugog identiteta. Svi se busaju u prsa nacionalizmom, ravnogorstvom, fašizmom, religijom i "čistim" srpstvom, hrvatstvom i muslimanstvom a kad se zagrebe ispod površine sve su to iskompleksirane budale, idioti i kreteni.

P.S. Riječ "seljaci" koristim u kontekstu onih koji borave na selu i onih koji se ponašaju primitivno, neprikladno, nemoralno i nekulturno, bez nužnog poistovjećivanja ove dvije grupe.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Lich_king2 (4.9.2011), Marshall George (27.9.2011), Radiant (10.9.2011), Skenderevo (5.9.2011)
Stara 2.9.2011, 20:51   #16
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ne baš. Nacionalističke težnje naroda su bile "srećna okolnost" koju su velike sile iskoristile kao pomoć za realizaciju svojih planova. SFRJ je bila tvorevina čije je nastajanje dozvolio zapad i koja je imala konkretnu ulogu, i kad joj je prošla svrha i istekao rok trajanja, njen raspad je izrežiran (i potpomognut nacionalističkim težnjama, tu se slažem), ali da su domaći bili primarno odgovorni za većinu posla, ne bih se složio. I Sloba i Franjo i Alija su bili samo marionete i bili su dobri sve dok su se njihove tendencije ka ličnom bogaćenju i povećavanju moći poklapale sa interesima zapada. Recimo Sloba je još '87 krenuo sa šovinističkom propagandom, skoro četiri godine pre rata, i to propagandom koja nije bila nimalo blaga i naivna. Zašto niko sa strane nije reagovao? Zato što im je prosto išlo u prilog i u skladu sa planovima.
Ako kažeš čoveku da skoči u bunar i on to uradi, ko je kriv? Ako nagovoriš drugara da se potuče sa nekim ko je kriv za tuču?

Slažem se da su velike sile imale interesa u raspadu Jugoslavije ali glavni krivac je bio narod, zajedno sa svojim vođama.

Nisam ljubitelj Kuzmanovićevih tekstova ali ovaj tekst zaista nije loš. Činjenica je da su mladi tada, a pogotovo sada rasli uz plodove zapadnjačke kulture koji su, moramo priznati, jednostavno daleko zabavniji od onih istočnih. To je i bio jedan simptom promašenosti gotovo celokupnog sistema ideologije istočnog bloka - paranoja, ukočenost i potpun izostanak spontanosti i slobode. Zbog toga nisu ni mogli da naprave nešto zabavno kao što je to radio SAD.

No, ima i kvalitetnih stvari koje su nastale na Istočnoj strani, samo kod nas nikada nisu našle pravi put (ili, možda je tačnije reći, pravu publiku) koja je, budimo realni, ipak sklonija gledati plitke i brze izvore zadovoljstva kao što je farma i veliku brat nego da uživa u lepotama jednog sovjetskog vojnog marša ili dela Šostakoviča.
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 21:03   #17
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Šta imamo danas po bivšoj Jugoslaviji, od kulture do politike? Turbofolk, silikonjare, rijalitije, seljake u foteljama i na funkcijama, Palmu, Sašu Popovića, djecu nam vaspitava Karleuša, umjesto sporta gledamo huliganizam, umjesto dječijih festivala dopuštamo gej parade, umjesto da puštamo obrazovni program na TV-u i dječije emisije, djeci se serviraju DM SAT-ovi, Pink-ovi i ostala gamad. Gdje je tu kultura? Nije ni kod Rusa ni kod zapadnjaka, ni njima ruže ne cvjetaju. Nije ni na EXIT-u, ni kod Ejmi Vajnhaus, ni u Guči. Ovdje kulture NEMA.
Brine zapad i te kako o kulturi svog stanovništva, makar onog dela koji treba da bude kulturan i obrazovan i koji će, kad stasa, preuzeti privredu i vođenje države. Ejmi i rialiti šouovi su program za tinejdžere i služe kao filter, ko se na to ne upeca, taj posle ima daleko bolje uslove da nastavi da se obrazuje i kulturno uzdiže (naravno, stanovništvo će uvek biti u određenoj meri izmanipulisano osim ako nije pri vrhu vladajućih partija i zna makar maglovito šta se stvarno dešava, zato na zapadu gomila obrazovanih ljudi misli da zaista postoje "fejsbuk revolucije" i da se narod spontano okuplja u borbi protiv tiranina, ali nebitno, u ostalim aspektima je to i dalje obrazovana gospoda sposobna da nešto konkretno uradi i doprinese struci/društvu/čemugod).

Kod nas to ne postoji, ja sam možda sklon teorijama zavere više nego što bi trebalo, ali tvrdim da je kod nas kulturno-obrazovna situacija ovako užasna jer se sprovodi sistematski. Prosto, nema mesta čuđenju zašto je Saša Popović donedavno bio ministar kulture, to je sve toliko bolno očigledno. Vladajućoj garnituri odgovara nepismena stoka koja ne postavlja konkretna pitanja osim generičkih povika "vi ste lopovi", stranim firmama odgovara jedva pismena (funkcionalno pismena, ne bukvalno) radna snaga koja će raditi za kikiriki. Ne smem da zamislim na šta će Srbija ličiti za 20 godina, ako uopšte bude postojala.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Doolio (3.9.2011), Game fever (6.9.2011), gorann (14.9.2011), Krilce (5.9.2011), simke85 (3.9.2011), zdravkelja (6.9.2011)
Stara 2.9.2011, 21:05   #18
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Mene je citajuci temu, uhvatila nostalgija, narocito prema crtanim filmovima iz istocnog bloka, koji su prikazivani u 80tim, a posle nepovratno nestali sa nasih prostora. Oni sa zapada, iz istog perioda, su opstali, uglavnom zahvaljujuci reprizama tokom 90tih i kasnije.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 21:08   #19
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

@voodoo
Ono u cemu ja mislim da ti gresis jeste to sto mislis da je srozavanje kulturno-obrazovane situacije sistematsko. Vladajuca garnitura, koja apsolutno ni po cemu ne predstavlja elitu, jeste toliko nesposobna i banalno glupa da je bilo kakva misao da oni mogu da sprovedu neki sistematski plan smehotresna. Ne, od 5. oktobra 2000. godine, cilj je bio jedino pokrasti sto se moze vise pre nego sto ih neko smeni/potrpa u zatvore gde i pripadaju. Urusavanje obrazovnog i kulturnog sistema jeste pre svega posledica apsolutnog debilizma i inkompetencije ljudi koji su na polozaju da nesto odlucuju u toj sferi, a pre svega se misli na kadar "znate-vec-koje" stranke.
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 21:17   #20
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: 9/2011 "Rođen u Srbiju, a srce u Ameriku"

Ali ti ljudi nisu tu postavljeni slučajno, nego sa namerom, ovom ili onom. Primarna funkcija mas medija danas je propaganda i manipulacija (sa ciljem što dužeg zadržavanja vlasti), a pošto se obrazovanim narodom teže manipuliše nego neobrazovanim, onda se narod prosto mora zaglupljivati da bi se realizovala primarna funkcija. Ne zaglupljuje se slučajno, niko nije snimio velikog brata slučajno niti je slučajno dao Saši Popoviću da ima tri gotovo identične emisije nedeljno. Pa gosn. predsednik je psiholog po struci, glavni savetnici su mu komunikolozi i stručnjaci za marketing, znaju oni jako dobro šta rade i koje su posledice toga što rade.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Doolio (3.9.2011), Game fever (6.9.2011), gorann (14.9.2011), Marshall George (3.9.2011), Obtainer (2.9.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com