Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.10.2007, 17:32   #1
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Autorska prava za muzicku numeru koriscenu na websajtu

Pre neki dan jedan lik sa koim saradjujem mi je zabedio da 'oce da stavi muziku na websajt. Avaj, pokusavao sam da ga ubedim da je to glupost ali covek hoce muziku i tacka.

E sad sta je problem... s obzirom da je u pitanju stranac plasi se da ne povredi autorska prava time sto ce numeru opstaviti na svoj sajt. U pitanju je kompozicija "Morning Mood" od Edvarda Griega (1843 - 1907) i mozete cuti sta je u pitanju na youtube (vrlo poznata i cesto koriscena melodija).


Moje pitanje je gde mogu da proverim da li za koriscenje ove kompozicije treba da se plati nekom nesto? Moja pretpostavka je da ne mora nista da se plati s obzirom da je komponovana pre skoro 100 godina ali lik mi trazi dokaz da ne treba. Pomagajte!
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2007, 17:39   #2
Ocelot
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Ocelot
 
Član od: 3.4.2006.
Poruke: 3.151
Zahvalnice: 373
Zahvaljeno 991 puta na 533 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ocelot Slanje poruke preko Skypea korisniku Ocelot
Određen forumom Re: Autorska prava za muzicku numeru koriscenu na websajtu

Kaži mu da ima moju reč.

Samo mu pokaži zakon o autorskim pravima i to bi valjda trebalo da mu bude dovoljno.
Ocelot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2007, 20:21   #3
DaySleeper
Veteran
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: /usr/local/bin
Poruke: 806
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 513 puta na 235 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DaySleeper Slanje poruke preko Skypea korisniku DaySleeper
Određen forumom Re: Autorska prava za muzicku numeru koriscenu na websajtu

Vecina takve klasicne muzike ne podlijeze zastiti autorskih prava.
Pa sto mislis zasto proizvodjaci mob. telefona stavljaju u njih samo klasicne melodije? Mada mislim da autorska prava mogu zadrzati razni izvodjaci tih djela?
DaySleeper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2007, 20:42   #4
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Autorska prava za muzicku numeru koriscenu na websajtu

Citat:
Ocelot kaže: Pregled poruke
Kaži mu da ima moju reč.

Samo mu pokaži zakon o autorskim pravima i to bi valjda trebalo da mu bude dovoljno.
reci cu mu.

Zakon o autorskim pravima? Da li treba da trazim po nasem zakonu ili po Italijanskom (lik je Italijan a i websajt je hostovan u Italiji)?

Citat:
DaySleeper kaže: Pregled poruke
Vecina takve klasicne muzike ne podlijeze zastiti autorskih prava.
Pa sto mislis zasto proizvodjaci mob. telefona stavljaju u njih samo klasicne melodije? Mada mislim da autorska prava mogu zadrzati razni izvodjaci tih djela?
Ali kad ja download-ujem sa neta ovu melodiju, ja pojma nemam ko je izvodjac osim ako bas ne naletim na neki sajt gde izricito pise a i bas me zanima da vidim kako neko moze da dokaze da je bas on izvodjac na snimku a ne neko drugi?
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 13:25   #5
Chivan
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Chivan
 
Član od: 31.8.2005.
Lokacija: potpuno dislocirana
Poruke: 2.695
Zahvalnice: 974
Zahvaljeno 965 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Autorska prava za muzicku numeru koriscenu na websajtu

Citat:
no729 kaže: Pregled poruke
Moje pitanje je gde mogu da proverim da li za koriscenje ove kompozicije treba da se plati nekom nesto? Moja pretpostavka je da ne mora nista da se plati s obzirom da je komponovana pre skoro 100 godina ali lik mi trazi dokaz da ne treba. Pomagajte!
Evo nekoliko korisnih linkova:
http://www.bmi.com/news/entry/232988
http://www.callcentrehelper.com/clas..._copyright.htm
Chivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 17:57   #6
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Autorska prava za muzicku numeru koriscenu na websajtu

Veoma je bitno da znaš ko izvodi kompoziciju, odnosno najčešće su copyright prava potraživana od strane umetnika, tj. izvođača! Na primer, ako hoćeš da staviš neki deo Pete Betovenove (simfonije), ali u high-class izvođenju - npr. Berlinske filharmonije pod dirigentskom palicom von Karajana - itekako ćeš morati da platiš izdavačima, Deutsche Grammophon-u.

Zatim, postoje razlike između američkog, britanskog i zakona Evropske unije po ovom pitanju. Američki zakon je najstrožiji, koliko se sećam (priča ti neko ko je svojevremeno svirao klasičnu muziku u orkestru, pa se sećam thing or two )... Po zakonu u Velikoj Britaniji, prava na izvođenje zastarevaju posle 50 godina, i ne podležu američkom zakonu od 1972. godine. Nadam se da taj tvoj stranac nije Amerikanac pošto neka izvođenja kvalitetna onda mogu da se koriste, samo van te zemlje

Na kraju, svita Peer Gynt je prvi put izvedena 1867. godine. Obzirom da partiture za ovu svitu mogu da se preuzmu sa International Music Score Library projekta, to znači da melodiju bez problema možeš da koristiš, samo još nađi neko izvođenje za koje postoji mogućnost da se koristi u javnoj upotrebi (ne ovo za koje si dao link), ili izvođenje koje je makar pedeset godina staro
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 18:53   #7
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Autorska prava za muzicku numeru koriscenu na websajtu

Citat:
Iris kaže: Pregled poruke
Veoma je bitno da znaš ko izvodi kompoziciju, odnosno najčešće su copyright prava potraživana od strane umetnika, tj. izvođača! Na primer, ako hoćeš da staviš neki deo Pete Betovenove (simfonije), ali u high-class izvođenju - npr. Berlinske filharmonije pod dirigentskom palicom von Karajana - itekako ćeš morati da platiš izdavačima, Deutsche Grammophon-u.

Zatim, postoje razlike između američkog, britanskog i zakona Evropske unije po ovom pitanju. Američki zakon je najstrožiji, koliko se sećam (priča ti neko ko je svojevremeno svirao klasičnu muziku u orkestru, pa se sećam thing or two )... Po zakonu u Velikoj Britaniji, prava na izvođenje zastarevaju posle 50 godina, i ne podležu američkom zakonu od 1972. godine. Nadam se da taj tvoj stranac nije Amerikanac pošto neka izvođenja kvalitetna onda mogu da se koriste, samo van te zemlje

Na kraju, svita Peer Gynt je prvi put izvedena 1867. godine. Obzirom da partiture za ovu svitu mogu da se preuzmu sa International Music Score Library projekta, to znači da melodiju bez problema možeš da koristiš, samo još nađi neko izvođenje za koje postoji mogućnost da se koristi u javnoj upotrebi (ne ovo za koje si dao link), ili izvođenje koje je makar pedeset godina staro
uhh... neku ideju gde traziti ili mozda link?

Covek je italijan a i sajt se hostuje u Italiji.
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2007, 19:20   #8
DaySleeper
Veteran
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: /usr/local/bin
Poruke: 806
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 513 puta na 235 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DaySleeper Slanje poruke preko Skypea korisniku DaySleeper
Određen forumom Re: Autorska prava za muzicku numeru koriscenu na websajtu

Nadji nekog da ti odsvira taj komad na nekom finom instrumentu, snimi to u MP3 formatu i okaci na sajt.
Mozda bi i Iris mogla to da ti uradi pa da cujemo njeno umijece sviranja.
DaySleeper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.10.2007, 0:12   #9
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: Autorska prava za muzicku numeru koriscenu na websajtu

Hvala na komplimentu, ali ovo je orkestarska svita, jedan instrument nikada ne može da zameni bogatstvo orkestarskog zvuka

Peer Gynt je veoma poznato delo, kako si i sam rekao, verujem da ćeš pažljivim pretraživanjem Neta naći neko izvođenje koje može da posluži. Potraži domaća izvođenja, možda je orkestar RTS-a to nekada izvodio, raspitaj se malo i za njihovu arhivu. Verujem da ćeš se snaći
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Najbolja muzika u igrama dkdnt O igrama uopšte 1389 5.1.2024 22:56
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com