Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Foto i audio/video

Foto i audio/video Fotoaparati, Televizori, MP3 i DVD/DivX plejeri...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.11.2017, 15:21   #1
Rkoma
Starosedelac
 
Član od: 12.8.2010.
Poruke: 1.395
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 207 puta na 130 poruka
Određen forumom TV 30fps 60fps?

Da li bi neko mogao da mi pojasni nesto. Primetio sam da neki televizori imaju mnogo tecniju sliku od televizora sa kojima sam se do sada susretao u mojoj okolini. Gledao sam seriju na jednom mestu i imao sam osecaj kao da sam u pozoristu. Svaki pokret dlaka u kosi na vetru sam mogao da vidim. Takodje mogao sam da napravim razliku izmedju loseg i dobrog CGI-a. Koja je to karakteristika kod tva koja odredjuje tu pojavu?
Rkoma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2017, 15:37   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: TV 30fps 60fps?

https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_interpolation
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2017, 18:23   #3
Rkoma
Starosedelac
 
Član od: 12.8.2010.
Poruke: 1.395
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 207 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: TV 30fps 60fps?

Ne baratam sa engleskim toliko dobro da bih ovo povatao.
Ali koliko razumem u pitanju je software koji regulise ovo a ne neka konkretna mehanicka karakteristika?
Vidim da svaki proizvodjac na drugi nacin obelezava ovu funkciju. Totalno sam zbunjen. Po meni ova pojjava koju sam pomenuo je jednaka prelasku sa crno belog na tv u boji a totalno nije izreklamirana i isfurana marketinski. Npr na itsvetu u filterima za tv i dalje postoji ugao gledanja ko da smo u 2007oj a ovo nema
Rkoma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2017, 13:46   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: TV 30fps 60fps?

Evo ukratko na srpskom. Reč je o interpolaciji slike, tj. filmovi i serije uglavnom imaju 24 ili 30 fps, a TV uglavnom može da prikaže 60 ili 120 sličica (to zavisi od modela) u sekundi. Zato eki TV-i imaju opciju da softverski umeću nove sličice između ovih 24 da bi se dobilo tih npr. 60 fps. I finalno to naše oko vidi kao mnogo čistiji pokret.

Ali tu opciju nemaju svi TV-i, a i ako je imaju zove se drugačije kod različitih proizvođača, ima ta lista sa nazivima u ovom linku koji je dao Voodoo. Uglavnom u TV-u tražiš neku opciju koja ima Motion ili Clear u nazivu. I uglavnom nije baš idealno da se nasvira ta opcija do kraja jer se jave povremeni trzaji i greške u pokretima, uglavnom kada se menja kadar u filmu jer softver izgubi ritam u predviđanju, ali na nekim nižim ili srednjim podešavanjima stvarno ume da napravi baš lepu razliku. Ja koristim blagu interpolaciju na TV-u i prija mi, često mi znači više i više isčisti sliku od same rezolucije ekrana oko koje se večito dizala najveća prašina.

Ko gleda filmove i serije sa PC-a ima načina da uključi interpolaciju u samom video playeru.

Sem te interpolacije. Neki režiseri su pokrenuli inicijativu da snimaju filmove u većem fps, pa npr. Hobbit ima u 48fps i još neki filmovi. Njima onda ne treba interpolacija od strane softvera jer su u originalu vrlo glatki i detaljni pokreti. Evo imamo i temu o tome. Nekima se sviđa sve to a nekima ne jer su se decenijama navikavali na nizak frame rate pa je sada ovo malo čudno. Npr. totalno si u pravu da se tako mnogo lakše uoči loš CGI, ili sitno drmanje kamere itd.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
malo blesav (26.12.2017), Rkoma (11.11.2017)
Stara 11.11.2017, 17:22   #5
Rkoma
Starosedelac
 
Član od: 12.8.2010.
Poruke: 1.395
Zahvalnice: 760
Zahvaljeno 207 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: TV 30fps 60fps?

E druze svaka cast na objasnjenju sada kapiram pricu. Hval.
Rkoma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
YouTube 60FPS CPU performanse Partybreaker Osnovne komponente 67 31.3.2015 10:29
Counter Strike 1.6 Do@ OldSchool Mrežne igre 5383 1.12.2014 15:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com