Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.5.2014, 12:59   #681
Kompjuterija
Član
 
Član od: 3.5.2014.
Lokacija: Pirot
Poruke: 45
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kompjuterija
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Citat:
karlos kaže: Pregled poruke
Crosair je nekad bilo kvalitetno napajnje dok ga je radio seasonic,danas kad ga skalapju turske i kineske firme nema vise sta da trazi medju kvalitetnim napajanjima o vrhunskim da ne pricamo.Ovde ga vec godinu i jace nema u u ozbiljnim prodavnicama,ogradili su se prodavci sa razlogom (platinmum modeli daju 100000sati granciju,12v imaju po jednu granu od 40-70A na napanjima od 700-800w a cene su im bile iha ha).
Kada je u pitanju tvoje napajanje v2 i kazes hoce da stavis Radeon 5870 i 6850 jedna je 188w a druga 127w a ti na 12v imas 336w sad neznam koji proc ali drzace cak i 5870.Ja sam do skora 5850 i fx 4100 imao na Be quet e7 400w bez problema imao sam nenormalne klokove islo bez problema osim toga e7 daje na 12v54A (3g po 18A) i 360w mogao da isporici.

Ja to nebih terao preko 310w
Da otklonimo nedoumice oko minimalne potrebne instalisane snage napajanja:
Pomoć ASUS: http://support.asus.com/powersupply.aspx
Pomoć CoolerMaster: http://www.coolermaster.outervision.com/
Kompjuterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 19:28   #682
joca989
Član
 
Član od: 2.12.2010.
Poruke: 270
Zahvalnice: 202
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Jel dobar ovaj cooler master za ovu moju konfiguraciju?

http://www.coolermaster.com/powersup...r/thunder-600w

AMD Phenom II X4 960T 3.0GHz (Black Box edition), AMD Radeon R9 280 (3GB DDR5, 384bit), 8GB RAM DDR3 (1600MHz)... 620 GB HDD...

Ja sam gledao neki chieftec, i raidmax od 700w, ali za chieftec sam na vise mesta procitao da su kratki kablovi, itd... a raidmax mi ne deluje toliko kvalitetno...
Hteo bi da budem miran neko duze vreme, i da mogu da overklukejm graficku i procesor sa njim, ili da kupim neki jaci procesor. Ne sad odmah, ali u nekoj bliskoj buducnosti, a da nemoram stalno da menjam napajanje...
joca989 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2014, 10:57   #683
Akai
Novi član
 
Član od: 20.1.2010.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

I ja sam se poneo time da je napajanje izuzetno bitno i da mi od njega zavisi dug vek i ispravnost komponenti u računaru. Doduše...

Kupio sam Seasonic, fino modularno napajanje - ne previše jako. U kućištu ima mesta i sve se lepo hladi uz 4 ventilatora ( valjda su 14cm ). Na njega sam pukao više nego na bilo koje drugo napajanje dosad, ali isto važi i za ostatak kompa.

Nisam nikad bio strastveni igrač video igara, niti sam forsirao komp posebno. Prilikom igranja Path of Exile, krenulo je neki škriputavi zvuk. I to posle par dana igranja, nikad duže od par sati. Zaustavio sam sve ventilatore jedan po jedan, i utvrdio da nijedan ne pravi taj zvuk i da se ustvari napajanje čuje.

Posle nekog vremena mi je puko film ( dosad ni u jednom ****nom kineskom napajanju nisam imao problem sa čudnim zvukovima ) i odlučio sam da otvorim napajanje i sredim ventilator. Otvorio, očistio - koliko vidim nigde ne može ni da zapinje taj ventilator, sve izgleda kako valja. Vratim, ono i dalje škripuće. Takodje menja frekvenciju škripanja ponekad kad radim nešto malo zahtevnije ( recimo u PS ).

Otvorim ga opet, skinem zaštitnu rešetku, montiram ga naopačke da bi mogao da zaustavim ventilator dok je komp upaljen. Vratio ga nazad, zaustavio ventilator... kad ono i dalje škripi. Definitivno se čuje iz napajanja. Mogu samo da zaključim da je neki električni problem.

I ono radi već par meseci uz tu škripu... i izluđuje me. Sad gledam zamenu, iako nisam planirao ništa da trošim na komp još neko vreme ( ni para se nema pri ruci baš ).

Došao sam nekako do toga da bih uzeo CM G550M... mada vidim da svi uzdižu Seasonic a blate CM. Drugar ima CM modularno napajanje, ne sećam se koje tačno ( ali u rangu od 100nak evra ) već 4-5 godina, i tiho je i radi sa praktično istom konfiguracijom kao moja.

Da li imate neku preporuku za "dobar" izbor za napajanje, i da li je neko još imao ovakav problem sa Seasonic-om?

Konfiguracija :

i5 2500K ( CM 212 Hyper Evo )
Sapphire Radeon 6850
Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3
Mushkin Black Line 4x4GB
Seasonic SS 520 GM
--
SSD Kingston Hyper X 90gb
2x WD Green 2TB
--
Cooler Master Cosmos R1

Poslednja ispravka: Akai (14.7.2014 u 11:08)
Akai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2014, 12:27   #684
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Značaj kvalitetnog napajanja

To "škriputanje" je poznat i relativno raširen "problem" sa Seasonic napajanjima. U pitanju je tzv. "coil whine", tj. pištanje zavojnica u napajanju. To apsolutno ne utiče na funkcionisanje napajanja i prikačenih komponenata, jedino što posle nekog vremena postane prilično iritirajuće. Time što si otvorio napajanje izgubio si pravo na reklamaciju, što je zaista šteta. Mogao si da ga reklamiraš i dobiješ novo. Ne moraš da žuriš sa kupovinom novog, jer je i to sasvim ispravno, ali razumljivo je što te nervira.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2014, 14:45   #685
Akai
Novi član
 
Član od: 20.1.2010.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

A u principu sam pokušao naći neko objašnjenje za problem na netu, mada nisam našao ništa što se uklapa moj problem. Znam da su im ventilatori solidnog kvaliteta ali nikad ranije nisam ni pomislio da tu može biti nekakav drugačiji problem.

Da se petljam s reklamacijom... izgubio bi puno vremena i živaca, mada bi se u svakom slučaju isplatilo. Kako sam mislio da je u pitanju ventilator, koji svakako čovek može očistiti ili u krajnjoj liniji zameniti, prelomio sam i otvorio napajanje.

Bar je neka uteha da nije ozbiljno oštećenje koje može ugroziti ostale komponente, ali kao što kažeš... užasno iritira ponekad. Dok sedim za kompom i ne toliko, slušam muziku pa i ne čujem toliko. Ali ako se dohvatim knjige a komp radi... stvarno je očaj.

I znam da zbog ovog neću ponovo kupiti seasonic. Baš sam ga specijalno uzeo jer sam želeo tiho napajanje. A ako je krenuo da škripi posle godinu ipo dana rada... znači da ne mogu biti siguran da mi se neće kroz neko vreme desiti opet. A toliko da se petljam stalno, nemam volje. Pogotovu ne ako kupim okvirno skupo i kvalitetno napajanje. Aj da sam kupio neku krdžu pa da kažem sebi - koliko para toliko muzike.

Sve u svemu, hvala puno na odgovoru - bar mi je glava mirnija sad kad znam da ne očekujem dim i plamen iz računara XD

Evo snimio mikrofonom - isprekidan, cepkav zvuk. zvuči kao da ventilator zapinje, ali nije ventilator ;(
http://www.animedimenzija.com/site/i...s/seasonic.wma

Poslednja ispravka: Akai (14.7.2014 u 20:02) Razlog: dodao audio fajl - kako zvuči napajanje.
Akai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2014, 15:41   #686
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

http://www.computeruniverse.net/prod...c-g-series.asp

valja li čemu?
pacsle je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2014, 1:35   #687
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Ne postoji loše napajanje koje dolazi od Seasonica.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2014, 13:58   #688
RockAsrock
Novi član
 
Član od: 3.7.2014.
Lokacija: Bijeljina (BiH)
Poruke: 17
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

@pacsle
Odlicno.
A evo za tebe i za ostale koji se dvoume oko izbora napajanja...

Napajanja koja su najbolja od najboljih i koje god sa liste da odaberete necete pogrijesiti:

http://www.johnnylucky.org/power-sup...endations.html

Evo i napajanja koja bi trebalo zaobici zbog mnogo razloga koji su navedeni u recenzijama:

http://www.johnnylucky.org/power-sup...emon-list.html

Takodje mozete pogledati sve recenzije renomiranih sajtova i veoma strucnih ljudi.
RockAsrock je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku RockAsrock na korisnoj poruci:
bobiv (15.7.2014), ivke90znik (4.3.2017), Nikola Milosavljevic (16.7.2014)
Stara 15.7.2014, 14:02   #689
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

nisam napomenuo da bi to napajanje u nekom skorijem periodu trebalo da napaja r9 290x i i7 4790k
zbog toga polako gledam šta bi uzimao
pacsle je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2014, 14:38   #690
RockAsrock
Novi član
 
Član od: 3.7.2014.
Lokacija: Bijeljina (BiH)
Poruke: 17
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Za 290x ti treba oko 600, 650w, nekog renomiranog proizvodjaca tipa, seasonic, enermax, corsair, antec, CM V-serije (to je seasonik)...

Ali nije lose kupiti i neko od 700, 750w da se napajanje na zamara.
RockAsrock je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2014, 15:36   #691
bobiv
V.I.P. Zvuk na računaru
 
Član od: 30.10.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 906
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 146 puta na 134 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Prema ovoj negativnoj listi gore Cooler master ima baš dosta loših
modela po ocenama stručnjaka..
Ispade najgora firma a većina se kune u njih..
bobiv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2014, 16:27   #692
RockAsrock
Novi član
 
Član od: 3.7.2014.
Lokacija: Bijeljina (BiH)
Poruke: 17
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

CM dosta mulja sa OEM-ima pa se ni ne zna koje im je napajanje dobro a koje ne, V serija je nesto najbolje sto imaju i inace nesto najbolje sto se kod nas moze kupiti, ali opet i cijene v serije su u rangu sa seasonic-om i corsair-om tako da i nije bas best buy psu.
CM ima agresivan marketing pa im zahvaljujuci tome dobro ide prodaja kod nas, a uz to nase trziste je veoma neobrazovano sto se napajanja tice, dugo smo bili u izolaciji pa smo malo i izbora imali i tako ostali bez iskusta sa uistinu pravim brendovima.
Sada velika kolicina ljudi kod nas ima CM napajanja pa bilo ono i lose oni ga hvale jer ne znamo za bolje .
RockAsrock je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2014, 21:39   #693
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Citat:
RockAsrock kaže: Pregled poruke
Za 290x ti treba oko 600, 650w, nekog renomiranog proizvodjaca tipa, seasonic, enermax, corsair, antec, CM V-serije (to je seasonik)...

Ali nije lose kupiti i neko od 700, 750w da se napajanje na zamara.
ispod 750w neću ići,najverovatnije seasonic
izbor mi je seasonic,lc power,be quiet,corsair,cooler master,enermax...još neki šrot isto
pacsle je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2014, 0:35   #694
RockAsrock
Novi član
 
Član od: 3.7.2014.
Lokacija: Bijeljina (BiH)
Poruke: 17
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Citat:
pacsle kaže: Pregled poruke
ispod 750w neću ići,najverovatnije seasonic
izbor mi je seasonic,lc power,be quiet,corsair,cooler master,enermax...još neki šrot isto
Ako se vec kupuje novo napajanje uvijek je bolje da bude predimenzionirano jer se time postize da napajanje uvijek bude hladno cime mu se znatno produzuje vijek trajanja, jos jedan plus je to sto ce napajanje konstantno biti necujno jer ventilator na napajanju radi proporcijonalno sa iskoriscenoscu, cak i platinum napajanja su bucna ako je iskoriscenost preko 80%, a buka u neprozracnom kucistu zna da ide i preko 40 db-a.
Jos jedan razlog vise zasto je bolje kupiti jace napajanje nego sto je trenutno potrebno, posebno ako je u pitanju premijum klasa je sto ta napajanja traju vise od deset godina uz zanemarljive oscilacije u naponima, a za tako dug vremenski period moze nam pasti na pamet i dvije ili tri grafike ali to nam nece biti problem jer smo na vrijeme mislili .

Sto se proizvodjaca tice, od ovih sto si nabrojao ja bih poredjao ovim redom:
Seasonic
Enermax
Corsair
cooler master (samo v serija) (OEM SS)
be quiet (odlicna napajanja, OEM FSP i seasonic manji broj modela)

Prakticno nema greske koji god brend da kupis, bitno je da obratis paznu na model, kod corsaira od RM serije pa na gore u zavisnosti koliko imas novca, kod enermaxa svi modeli preko 700w su premium klas, CM V serija i be quiet sa single rail-om (seasonic).

Nadam se da sam ti pomogao .
RockAsrock je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku RockAsrock na korisnoj poruci:
pacsle (16.7.2014)
Stara 16.7.2014, 10:44   #695
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

hvala na iscrpnom izveštaju,pašće seasonic u skorije vreme.
pacsle je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2014, 21:48   #696
laca12
Član
 
Član od: 12.8.2013.
Poruke: 60
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Citat:
pacsle kaže: Pregled poruke
nisam napomenuo da bi to napajanje u nekom skorijem periodu trebalo da napaja r9 290x i i7 4790k
zbog toga polako gledam šta bi uzimao
http://www.techpowerup.com/reviews/S...50F14MG/1.html
Jedna od najboljih 750ki.
laca12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku laca12 na korisnoj poruci:
pacsle (16.7.2014)
Stara 5.9.2014, 19:54   #697
nenad 970
Veteran
 
Član od: 2.12.2013.
Lokacija: SRBIJA
Poruke: 514
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 55 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku nenad 970
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Zanima me da li vredi ovo napajanje= Fractal Design 650W 80 + bronza= jer ga prodavci hvale i dali moze da fura klokovanu konfiguraciju tipa gigabite 7970 i5xxx
Hvala svima na odgovorima.
nenad 970 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2014, 23:12   #698
Botinjo
Novi član
 
Član od: 1.10.2014.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Zdravo drugari.Prvi mi je put da pisem ovde.Gledam neku karticu r7 260x powercolor i sve moze,poloca procesor,sve je to ok.Napajanje bi isto trebalo da bude ok.Nije neko kris.Ima 500 w i sledecu oznaku TM-500-psap-f1.kuciste mi je cooler master.Na nalepnici pise u onim kockicama +12v a ispod 20a.Za karticu koju zelim minimum je na 12v 19a.Da li sam u pravu da je napajanje ok bar za sad.Ima i cak i 1 a lufta.A imam i spoljni stabilizator napona da bi dobijao konstantno istu struju u napajanje.Hvala znam da cu da dobijem dobar savet ,pratim forum duze.
Botinjo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2014, 10:48   #699
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Taj Intel G620 troši ko upaljač, a ni 260X nije problematičan (115W max), izdržaće ih napajanje bez problema. Tih 19 ampera što su napisali je tu da se ograde, jer možda neko fura FX-8xxx i sličnog prevelikog potrošača na lošem napajanju pa onda postaje problem za grafičku.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2014, 13:20   #700
Lepi1
Član
 
Član od: 12.3.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 53
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 7 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Značaj kvalitetnog napajanja

Има ли неко искуства са конкретно овим моделом?
http://www.lc-power.de/index.php?id=213&L=1
Да ли је стварно тихо и, уопште, вреди ли га куповати?
Lepi1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
napajanje


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanja Garson Osnovne komponente 3982 4.2.2023 17:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com