Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.11.2021, 15:49   #1
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Nvidia Image Scaling

Stigli novi drajveri (496.76), a sa njima i Nvidijin odgovor na AMD-ov FSR (FidelityFX Super Resolution).

Jedna od prednosti NIS u odnosu na FSR jeste što ne zahteva dodatne implementacije od strane developera igre - već se upscaling može primeniti univerzalno, na bilo koju igru.

Druga se ogleda u većoj oštrini u odnosu na FSR. Nvidia (naravno) pominje i bolje performanse u odnosu na AMD.



Ovih dana ću se i ja poigrati sa ovim, pa ću videti da li vredi nečemu.

Ne treba očekivati DLSS, ali verujem da će koristiti za neki upscale 1440p -> 4K kada igram na TV-u, a grafa nije u stanju da potera native na 60FPS.

Jedan zanimljiv reddit comment (NIS vs FSR vs DLSS):

Citat:
Both FSR and NIS are pure spatial upscalers that essentially look at nearby pixels to approximate subpixel details (details that are smaller than a pixel), then use an adaptive sharpening step to clean up any blurriness from the upscaler.

Apparently FSR actually uses the same approach to upscaling as NIS, but where FSR pulls the sharpening step into its own pass that is ran after the upscaler, NIS has the upscaler and the sharpening in the same pass. Plus the fact that NIS offers universal support through the driver, too.

DLSS, however, is a temporal upscaler, that subtly moves game geometry/objects in subpixel offsets unique to each frame, to render different points of the object on each pixel between different frames, and will use previous frames to look at the actual subpixel details through previous frames, that uses an AI to determine whether to use the previous frames or throw them away.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2021, 20:27   #2
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.636
Zahvalnice: 152
Zahvaljeno 568 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: Nvidia Image Scaling

Iskreno, ni DLSS nije uvek sjajan. Negde briljira (Death Stranding), negde je užasan (Cyberpunk, Metro) pa samim tim i beskoristan.
Ali svakako, tehnologija napreduje, nadam se da će ovo postati standard i da će kroz godinu dve usavršiti već postojeće. Znam da ovde ima purista koji i DLSS smatraju đavoljom mađijom koju treba iskoreniti, al iskreno, kad pogledamo kakvo je stanje sa cenama i dostupnošću grafičkih karti, daj mi štagod može samo da jedem s ove koju imam u narednih 4-5 godina
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2021, 20:50   #3
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Nvidia Image Scaling

Citat:
Cracked But Whole kaže: Pregled poruke
Iskreno, ni DLSS nije uvek sjajan. Negde briljira (Death Stranding), negde je užasan (Cyberpunk, Metro) pa samim tim i beskoristan.
Ali svakako, tehnologija napreduje, nadam se da će ovo postati standard i da će kroz godinu dve usavršiti već postojeće. Znam da ovde ima purista koji i DLSS smatraju đavoljom mađijom koju treba iskoreniti, al iskreno, kad pogledamo kakvo je stanje sa cenama i dostupnošću grafičkih karti, daj mi štagod može samo da jedem s ove koju imam u narednih 4-5 godina
DLSS skoro svugdje briljira nakon prelaska na 2.0. Tacno je da pojedine igre imaju problema uglavnom sa ghosting-om ali to je i dalje minoran problem za ono sto DLSS nudi. ja sam presao obe igre koje ti navodis da imaju uzasno implementiran DLSS bez vecih vizuelnih problema.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
Lex987 (21.11.2021)
Stara 20.11.2021, 21:15   #4
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.725
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: Nvidia Image Scaling

Cekajte, jel to DSR, dynamic super resolution.

Ja sam danas prvi put petljao oko toga, i uspeo sam preko geforce experienca da aktiviram 1440p rezoluciju u Rocket League. I dalje mi sljaka u 144fps ali je slika lepsa i manje aliasinga.

kaze u opisu, typical usage scenarios:
-improve the quality of antialiasing on games that do not have in-game antialiasing settings or for games where in-game antialiasing is insufficient.
-enjoy better image quality for older games.
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2021, 1:42   #5
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Nvidia Image Scaling

Citat:
flapko kaže: Pregled poruke
Da uprostim, FidelityFX Super Resolution je kada imam malo FPS na Full HD, pa onda smanjim na 1600 900 ....ukljucim opciju... I dobijem kvalitet slike kao da igram na 1080p, a zadrzavam FPS kao 1600 900?
bukvalno to sto si pitao, ja sam hteo da napisem kao konstataciju za image scaling.

totalno sam van trendova godinama, pa ni ja nisam bio siguran kako treba da se koristi, a na netu mi nigde gde sam gledao nisu bili dovoljno precizni. svuda samo objasnjavaju kako se ukljucuje, a ja nisam bio siguran da li treba da drzim staru rezoliciju i ocekujem vise frejmova, ili da sa nizom rezolucijom dobijem bolju sliku nego sto bi bila bez scalinga (sto u sustini i jeste).

inace igram igre na 4k TV-u i do sada sam probao samo u jednoj igri (remnant: from the ashes), posto mi je ona u najsvezijem secanju kada je rec o tome kako je izgledala na 1080p...
sa tih uobicajenih 1080p sam smanjio na 900p + ukljucio image scaling (sa sharpness-om na 20 posto).
igra sada em izgleda bolje (kao da je rezolucija izmedju 1080p i 1440p, a ne 900p), em sam sa 40 frejmova u najgorim delovima sada dobio 60!
sjajna stvar, stvarno! kao da odjednom imam za 30% jacu grafu. (koristim gtx 960, zato mi je i ponestalo vrhunskih igara pa krecem i sa ovim sto nisu sam vrh)

jedino nisam siguran da li screenshot hvata te promene koje vidimo, ili su one samo za nase oci.

uglavnom, image scaling radi i van igara, na desktopu, tako da sam i tu sada spustio sa 4k na 1440p i dobio sliku koja je skoro pa 4k, ali sa 120hz (sto inace ne mogu da ukljucim ako je rezolucija 4k).
lepo unapredjenje za svaku priliku osim kada pustim neki film mozda, gde 120hz nema smisla (jer mi filmovi ionako prebacuju hercazu na 24hz, kako sam podesio).

i tacno cu da uzmem neki procesor da zamenim ovaj i3, pa da teram sa ovim dok ne padnu cene grafi i dok ne zamenim celu konfu iz profila koja je, iskreno, odavno kanta.
toliko je kanta da sam odustao od toga da joj i menjam procesor, ali ovo me ohrabrilo.

i da, otkljucava ti image scaling jos rezolucija, tako da imas da biras u fazonu i rezolucije koje su izmedju 900p i 1080p i vise njih izmedju 1080p i 1440p itd.

Poslednja ispravka: polarnimeda (21.11.2021 u 2:01)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
NVIDIA GTX600 Series (Kepler) Dusan Despotovic Vesti 463 14.6.2021 22:31
nVidia 3D gaming pharaon.92.bc Grafika 46 8.11.2009 17:29
Nvidia GT300 se mozda odlaze za 2010.godinu ivanza Vesti 15 28.9.2009 16:02
Serije grafičkih kartica Ilke Grafika 19 14.7.2009 12:40
MSI 7900GTO Mr. Garrison Grafika 348 27.2.2007 18:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com