Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.12.2019, 20:40   #1
Milos Pro
Član
 
Član od: 11.2.2013.
Poruke: 34
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Električno zujanje iz kućišta tokom gejminga

Ovako,imam jedan problem, naime prije par dana sam primjetio da kad god igram neku igru na kompu, iz kućišta se čuje nekakvo električno zujanje koje se čuje isključivo kad igram igrice tj. kad je graficka pod naporom, čim minimiziram ili izadjem iz igre zujanje momentalno prestane. Čak i kad izmedju partija u igri piše ono "loading" tj. kad se učitava sledeća mapa i onda takođe prestaje zujanje, čim se nakon par sekundi učita sledeća mapa evo ga opet,znači samo kad je grafa aktivna zuji.
Provjerio sam temperature i brzine kulera u hw monitoru i sve je bilo normalno, provjerio sam i voltaže u BIOS-u pod sekcijom Pc health status i tu je sve bilo u granicama normale(+5V=5.100V,+3.3V=3.383V,+12V=12.456V), zamijenio sam i kabl od napajanja za svaki slučaj ali se i dalje čuo zvuk, skoro sam čistio i prašinu tako da nije ni to u pitanju.
Guglao sam malo po netu o tome i pročitao da se to zove "coil whine" i da je potpuno bezopasno što mi nije imalo logike, jer meni taj zvuk nikako ne zvuči bezopasno ali bukvalno gdje god sam čitao o tome svi su govorili da je potpuno bezopasno. Ja se onda mislim pa ajd onda kad toliko ljudi priča da je bezopasno onda vjerovatno i jeste, toliko ljudi sigurno zna bolje od mene, i s obzirom da nije bilo nešto glasno i nije uticalo na performanse, ignorisao sam to zujanje danima. Ali juče su već počeli veći problemi tj. čim počne zujanje(a počne odmah kad udjem u igru) slika se jednostavno zamrzne, zvuk se i dalje čuje u pozadini i sve ostalo funkcioniše ali je slika totalno zamrznuta, i isto kao i sa zujanjem čim minimiziram igru slika se odmrzne i sve radi normalno, čim ponovo udjem, posle par sekundi se opet slika zamrzne.

Nisam siguran šta bi mogao biti uzrok jedino što mi pada na pamet je da je u pitanju neki ozbiljan problem sa grafičkom ili sa napajanjem koje ne daje dovoljno snage grafi, što mi nema nekog smisla jer su i temperature grafike i voltaze napajanja potpuno normalne, možda i neki softverski problem proizvodi zujanje mada ne vidim kako bi to bilo moguće, nisam ništa ni overclockao. Obje komponente su svega par mjeseci stare, napajanje sam platio oko 60e što nije neka basnoslovna suma ali s obzirom da je u ponudi bilo svakakvog nobrand smeća od 10-15e pa i manje, ovo moje bi trebalo biti barem pristojnog kvaliteta.

Ako bi mi neko mogao reći do čega bi mogao biti problem i kako da ga rijesim bio bih mu zahvalan, ako ništa drugo barem da saznam je li grafa ili napajanje u pitanju(ili nešto treće?) pošto nikako ne mogu da odredim odakle zvuk dolazi jer su komponente preblizu jedne drugoj a i nisam baš spretan sa hardverom pa me mrzi sve to rastavljati jer bih možda nešto još više sje*ao, pa na kraju ako ne mogu ništa da uradim moraću da vratim komponente u servis pošto su još pod garancijom, što bih htio da izbjegnem pošto nemam baš pozitivna iskustva sa servisima. Hvala unaprijed.

Specifikacije:

Intel core i3-8100
Gigabyte b360 m h(rev 1.0)
GPU: Radeon rx 570 8gb
8gb RAM DDR4 2400mhz (2x4)
1TB HDD Toshiba
PSU: MS Industrial bronze 600W
Windows 10 Pro

Poslednja ispravka: Milos Pro (19.12.2019 u 21:34) Razlog: Greške
Milos Pro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2019, 21:30   #2
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.376
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.004 puta na 7.046 poruka
Određen forumom Re: Električno zujanje iz kućišta tokom gejminga

Napajanje je krš najgori, brendirani Kinez na koga si bacio pare (~60€ ti je i najjeftiniji Seasonic), verovatno ono i pišti i pravi ti probleme.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2019, 22:31   #3
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Električno zujanje iz kućišta tokom gejminga

To sto si ti opisao lici na coil whine i u sustini jeste bezopasan ali je nazalost i jako cest. Obicno potice od graficke karte, narocito ako se nesto vrti na velikom broju frejmova, preko 100, 200 fps (mada je moguce i na normalnom broju).
A napajanje nazalost jeste krs, tako da je moguce da je ono napravilo problem. Ako imas od koga, pozajmi iole krsteno napajanje pa probaj, ili lrobaj graficku u drugom racunaru sa boljim napajanjem. Coil whine ce verovatno ostati, ali mozda nestane zamrzavanje, sto bi znacilo da je napajanje verovatni krivac.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.12.2019, 20:33   #4
Milos Pro
Član
 
Član od: 11.2.2013.
Poruke: 34
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Električno zujanje iz kućišta tokom gejminga

Hvala na odgovorima , danima pokusavam da rijesim ovaj problem, taman sam se i pomirio s time da cu morati mijenjati napajanje, ali danas se desilo nesto neocekivano.
Ni sam ne znam zasto,ali palo mi je na pamet da izvadim slusalice i probam bez njih da udjem u igru, i na moje veliko iznanadjenje slika se nije zamrznula i zujanje je gotovo potpuno nestalo,i dalje je bilo tu ali daleko tise. Probao sam da udjem u vise igara i nijednom se nije zamrznulo. Nemam pojma kakve veze imaju slusalice sa tim , ne dolazi zujanje iz njh nego is kucista, ali je djelimicno rijesilo problem.
Mozda je problem u maticnoj/zvucnoj kartici ili neki konflikt medju drajverima?
Ili kad sam ih izvadio to je smanjilo opterecenje na maticnoj/napajanju, mada cisto sumjam da one vuku neku znacajniju kolicinu struje. Nemam pojma , ovo me je jos vise zbunilo

EDIT: Prc, opet je pocelo da zamrzava ono je samo privremeno rijesilo problem iz nekog razloga, nista mi ne preostaje onda bez da mijenjam napajanje

Poslednja ispravka: Milos Pro (21.12.2019 u 21:13) Razlog: promjena
Milos Pro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Buka iz kućišta (nije kuler) gtolle Kvarovi 21 9.2.2011 14:39
Čudan zvuk iz kućišta DobroslaV Kvarovi 9 30.1.2011 14:52
Neprijatan zvuk iz kućišta? vuka13mv Operativni sistemi 10 14.10.2008 9:04
Problemcic-povremeno zujanje iz kucista krofnica84 Kvarovi 21 23.1.2008 18:31
čudni zvukovi iz kućišta 2fast4u Kvarovi 7 14.1.2008 15:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com