Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.7.2014, 12:11   #1
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Arrow Sony C5303 aka Xperia SP



Nakon devet meseci korišćenja smartfona odlučio sam da podelim sa vama prednosti i mane ovog uredjaja.

Specifikacija

Ono što ćete čitati u ovoj recenziji su moji utisci i ne znači da je korisničko iskustvo sa svakim SP-om isto.

Dizajn

Moja Xperia SP je crne boje, ali postoje i belo-srebrna i crno-crvena verzija. Lično mišljenje, a i mišljenje većine koje znam je crna verzija najadekvatnija.
Telefon je lepši uživo nego na slikama.
Dizajn je klasičan Sony, minimalistički sa izuzetkom led trake sa donje strane koja mu daje neku iskru i razlikuje ga od mase drugih bezličnih uredjaja. Trakica svetli prilikom svake notifikacije, gledanja slika u albumu(menja boju u skladu sa preovladavajućom bojom na slici) i zaista ekspiriji daje neki šarm.



Sve u svemu veoma atraktivan telefon.

Izrada

Telefon izgleda dosta skuplje nego što je koštao, a takav je i na dodir osim zadnje strane koja je izrađena od plastike pa ne ostavlja taj premijum osećaj iako nije lošeg kvaliteta.
Prednjom stranom preovladava ekran dijagonale 4,6 inča, Sony logo i LED trakica.
Strana telefona se reklamira kao da je izrađena od aluminijuma, ali to nije slučaj, već je to neka farba ispod koje je klasična plastika. Inače pre par dana ta farba sa strane se raspala na levoj strani kod microUSB ulaza tako da sam se malo razočarao time. Od prekidača sa desne strane se nalazi dugme za pojačavanje i smanjivanje zvuka, dvostepeno dugme za kameru(takozvani speed cam) i aluminijumski Power button.
Na poleđini se nalazi zvučnik, kamera, LED blic i NFC nalepnica.



Generalno, izrada je dobra. Telefon ostavlja kvalitetan i čvrst utisak. Naravno, ako vam padne bez zastitne futrole sa metar razbiće se kao i svi ostali, ali ako ga držite u futroli, poprilično je siguran. Meni je od Oktobra pao sa visina od 1.5m prilikom trčanja, do 10cm iz ruke više puta pod svim uglovima, i uglavnom je ostao čitav(sa silikonskom futrolom). Jedna stvar koja je naprsla je LED svetlo za notifikacije, ali i dalje radi.
Sve u svemu, klasičan Sony.

Ekran



C5303 dolazi sa 720p(720 x 1280 piksela) BRAVIA Engine 2 TFT ekranom što mu daje odličnih 319 piksela po inču, pristojnim uglovima vidljivosti(na nivou prosečnih IPS smartfon ekrana), Gorilla Glass zaštitom od grebanja, odličnim odzivom, odličnim kontrastom i poprilično realnim bojama iako malo vuku na bleđe. Uglavnom, dosta realnije izgledaju boje nego S3 recimo gde su prenaglašene.
Zaista je uživanje gledati film, seriju ili igrati igre na ovom displeju.

Zvuk

U okviru proseka klase..
Glasnoća zvučnika je ok, ništa posebno, iako solidnog kvaliteta.
Kvalitet poziva je na mom telefonu očajan, skoro ništa više ne mogu da čujem, i vremenom se pogoršava ovo stanje koje inače imam od početka, ali nikako da odem do servisa(izbegavam Begram dokle god mogu pošto sam čuo samo loše utiske). Poznanici koji imaju SP nemaju ovaj problem.
Kvalitet na sluškama je ok, ništa posebno(Isto kao i na Xperia P,Z2, Sony S4, S5, HTC One). Koristim Sennheiser CX150 uz telefon. Sluške iz bundle pakovanja su klasilčno lošeg kvaliteta.



Hardver

Xperia SP dolazi sa moćnim Qualcomm MSM8960T Snapdragon čipsetom koga krasi Krait Dual Core procesor na 1.7GHz, Adreno 320 grafikom i 1GB RAM memorije, što ovom telefonu daje izuzetno brz rad na nivou mnogo skupljih uređaja. Sve igre lete, odličan je i multitasking, odziv i generalan utisak.
Primer: Na Galaxy S5 igra Hungry Shark zbog prevelike rezolucije ekrana secka, dok kod mene leti.

Interna memorija je 8GB, od kojih je 5,37GB dostupno korisniku. Ovo znači da je kupovina MicroSD kartice neminovna, ja sam stavio Transcend 32GB UHS1 koja odlično radi posao. Ono što je loše, je činjenica da Sony telefoni nemaju opciju prebacivanja aplikacija na SD karticu. Postoje nagoveštaji da će sledećim update-om ovo biti rešeno.

Kamera

Ima maksimalnu rezoluciju od 3264 x 2448 piksela, odnosno 8MPx, FullHD snimanje, i solidan broj efekata.
Fotografije su ok, ništa posebno dobre, video snimci takodje. Voleo bih da je autofokus brzi i precizniji.
Postoji i pomoćna prednja kamera VGA rezolucije, ali nije vredna spomena. Slaba upotrebna vrednost.

A few samples..




Xperia SP low light
Xperia SP daylight


Sve u svemu, solidna kamera generalno. Ali mislim da je Samsung i dalje lider u tom području.

Poslednja ispravka: altec.gs (18.7.2014 u 12:25)
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku altec.gs na korisnoj poruci:
tref (3.8.2014)
 

Bookmarks sajtovi

Tagovi
recenzija, review, test, xperia sp


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Android] Sony Xperia Tipo vs Samsung Galaxy Mini II Stefan programer Aparati i oprema 10 17.4.2013 13:10
Sony Xperia U (ST25i) vs Xperia J (ST26i/ST26a) Morandi Aparati i oprema 8 20.1.2013 18:14
Sony Xperia U Skype video call Aleksa123 Aparati i oprema 5 17.9.2012 15:16
sony ericsson xperia mini problem NIKOLA94s Aparati i oprema 4 20.6.2012 21:46
[Android] Sony Xperia S - prvi Sony smartfon ZoNi Aparati i oprema 5 27.2.2012 12:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com