Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.10.2011, 11:25   #1
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Pomoć u izboru monitora

Monitor mi treba za gledanje fimova, TV-a i za ostale standardne stvari - net, office i sl.
Bio sam se zagrejao za DELL U2312HM, jer ima IPS panel, dobre boje, ugao vidljivosti, a i nije skup.
Ali izgleda da je problem sa zujanjem baš izražen, a znam da bi mene to nerviralo, tako da sam odustao od njega.
Sve što više gledam karakteristike raznih monitora, sve sam dalje od kupovine. Preporučite mi neke monitore sa IPS-om, DVI (HDMI), 21,5 do 23", do 20 000, bar da suzim izbor.
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2011, 14:38   #2
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Mislim da problem sa "zujanjem" nije problem.
Ako ne zelis taj monitor kupiti, onda je sledeca lestvica malo skuplja, ali nema konkurenciju Dell U2412M(240e).
Ako ne taj, onda LG IPS235V-PN IPS(200e), ili ViewSonic VP2365-LED IPS(220e).

Izbor IPS monitora do 200e nije veliki, tako da si ogranicen na svega nekoliko modela.

Poenta, najbolje je uzeti IPS monitor zbog mnogo bolje slike, izuzetnih uglova vidljivosti, i dobrog odziva.

Ako ti kvalitet prikaza nije na prvom mestu, uzmi neki TN monitor, mnogo su jeftiniji. A i dalje dobri.

Poslednja ispravka: altec.gs (8.10.2011 u 14:55)
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku altec.gs na korisnoj poruci:
NenadS (8.10.2011)
Stara 8.10.2011, 15:42   #3
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Hvala na odgovoru, danas čovek stvarno ne može da se snađe u moru ponuda. Nekada je bilo 17 i 19" CRT, ovo sada je strašno, stotine modela i isto toliko detalja.

Dok ja ne pogledam malo utiske korisnika po netu za ove modele i dok ne smislim čime ću još da vas smaram, jedno pitanje u međuvremenu:

Da li je 24" možda preveliko za rad kada se sedi ispred monitora? Za TV i film nije, ali za kucanje? Imam 17" i sedim bukvalno na 3o cm ispred njega, a 24" je veće od standardnog tv-a i deluje mi ogromno. Koliko ću morati da ga udaljim od očiju? Možda je bolje da uzmem nešto od 22" pošto i filmove gledam sa oko 3 metara udaljenosti? Verovatno je na ovo odgovoreno mnogo puta, ali ne nalazim ništa u pretrazi...
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2011, 16:09   #4
thebluephoenix
Starosedelac
 
Član od: 23.10.2009.
Lokacija: Error 418
Poruke: 2.321
Zahvalnice: 335
Zahvaljeno 720 puta na 651 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

24 wide incha nije preveliko, on je tek nešto viši od 19'' 4:3/5:4 monitora.
thebluephoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2011, 16:41   #5
Obtainer
Veteran
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 671
Zahvalnice: 219
Zahvaljeno 282 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

24" uopšte nije preveliko. Meni se isto kada sam kupovao svoj prvi 24" monitor činilo da je možda prevelik, ali nakon sedam dana rada na njemu potpuno sam se navikao. Veruj mi, neće ti biti jasno kako si mogao da radiš na ičemu manjem od 24".
Obtainer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2011, 19:29   #6
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

24" je neki maksimum koje ljudsko oko moze da vidi, a da se ne pomeraju(vidno polje). Tako da je taman.
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 22:00   #7
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Ipak ću na kraju uzeti ovaj Dell U2412M. Pročitao sam gomilu tema, testova i izgleda da je ovo za sada best buy. Vidim sa ima i boljih full IPS modela, ali su i znatno skuplji.

Našao sam radnju u kojoj može da se pogleda monitor u radu. Pošto može u retkim slučajevima da naleti monitor sa probijanjem LED osvetljenja po ivicama, treba da pogledam "back light bleed" na crnom wallpaper-u, ali ne verujem da će biti mračno u prostoriji, tako da ne znam kako ovo da ispitam. Sa koje udaljenosti se to gleda? Šta bi još trebalo da pogledam kad već imam tu mogućnost?

Ovaj monitor dolazi u dve varijante: sivi prednji okvir i crna pozadina i crni prednji okvir i siva pozadina. Jedva sam našao ovaj sa crnom plastikom napred, pošto mi je nekako prijatniji za oko (stvar lične preferncije).
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2011, 14:01   #8
XAKCOP
Novi član
 
Član od: 21.9.2006.
Poruke: 21
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Citat:
NenadS kaže: Pregled poruke
Ipak ću na kraju uzeti ovaj Dell U2412M. Pročitao sam gomilu tema, testova i izgleda da je ovo za sada best buy. Vidim sa ima i boljih full IPS modela, ali su i znatno skuplji.

Našao sam radnju u kojoj može da se pogleda monitor u radu. Pošto može u retkim slučajevima da naleti monitor sa probijanjem LED osvetljenja po ivicama, treba da pogledam "back light bleed" na crnom wallpaper-u, ali ne verujem da će biti mračno u prostoriji, tako da ne znam kako ovo da ispitam. Sa koje udaljenosti se to gleda? Šta bi još trebalo da pogledam kad već imam tu mogućnost?

Ovaj monitor dolazi u dve varijante: sivi prednji okvir i crna pozadina i crni prednji okvir i siva pozadina. Jedva sam našao ovaj sa crnom plastikom napred, pošto mi je nekako prijatniji za oko (stvar lične preferncije).
Ja sam uzeo crni jedino sto je model HM. Neces se pokajati.
XAKCOP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2011, 21:40   #9
Mali Mrav
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 281
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 134 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Posto vidim da je NenadS izabrao svoj monitor, hijack-ovacu ovu temu za svoje pitanje

Koji biste mi monitor preporucili, ali samo do 8000. Znam da je premalo za neki iole ozbiljniji monitor ali to je max. Razmisljao sam o nekom 19", da li vredi uzimati ViewSonic VA1931wa (ima i u LED variajnti)? Da li neko ima iskustva sa ovim modelom? Ima li koji bolji u ovom rangu?
Mali Mrav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2011, 21:43   #10
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Bas taj model htedoh da ti kazem

ODlicna je za te pare,svi stu tu maltene isti,nema neke razlike,s tim sto m ije barem meni,nesto kvalitetniji i lepsi dizajn kod vjusonika. U radnji cesto u toku dana nam odu skroo svi vjusonici sa lagera od 19-22 inca
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
Mali Mrav (14.10.2011)
Stara 14.10.2011, 21:47   #11
Mali Mrav
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 281
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 134 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Citat:
flamingos kaže: Pregled poruke
Bas taj model htedoh da ti kazem

ODlicna je za te pare,svi stu tu maltene isti,nema neke razlike,s tim sto m ije barem meni,nesto kvalitetniji i lepsi dizajn kod vjusonika. U radnji cesto u toku dana nam odu skroo svi vjusonici sa lagera od 19-22 inca
LED ili obican model? Vidim da je LED samo za 1000 skuplji, pa ako je stvarno bolji onda bih taj uzeo. Btw. jedno debilno pitanje, da li je D-sub analog povezivanje isto sto i VGA povezivanje?
Mali Mrav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2011, 21:50   #12
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Citat:
Mali Mrav kaže: Pregled poruke
LED ili obican model? Vidim da je LED samo za 1000 skuplji, pa ako je stvarno bolji onda bih taj uzeo. Btw. jedno debilno pitanje, da li je D-sub analog povezivanje isto sto i VGA povezivanje?
Da.
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2011, 23:08   #13
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Da to je isto,tako se u stvari zove,,d sub pa dvi i hdmi(ovaj u odnosu na dvi prenosi i zvuk) svuda u svetu,al ga mi zovemo i vga.

Sto se tice monitora da led model,nesto je kao koloritniaj slika,narocito na vga ulazu,pardon d-sub. Samo ga proveri pre kupovine na mrtve piksele,i eventualno probijanje pozadisnkog svetla.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2011, 11:49   #14
NenadS
Član
 
Član od: 7.10.2011.
Poruke: 102
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Evo i nekoliko utisaka o monitoru.

Prvi veliki plus je veličina samog displeja, prvih par sati mi je bilo neobično, jer sam prešao sa 17" CRT, ali sam se brzo navikao.

Drugo, boje su realne i prirodno intenzivne, nisu prezasićene kao kod TN panela, malo sam pokušao sa podešavanjima da ih još poboljšam, ali izgleda da mora hardverska kalibracija za to.

Neka podešavanja koja sam našao na netu i koja mi više odgovaraju od fabričkih su:

Preset > Custom Color Red>96, Green>93, Blue>87 brightness 45 i contrast 75.

Monitor je odličan za gledanje TV-a i filmova, još kada bih uspeo da nađem u ovom AMD vision kontrol centru podešavanja za "vivid" režim na koji sam navikao na staroj kartici, bilo bi savršeno.

Pominjani ghosting se ne primećuje, probao sam par igrica i meni je sve isto kao i na CRT-u.

Lako podešavanje po visini i uglovima. Pregledan i jednostavan meni.

Nedostaci:

Ne tako dobar kvalitet izrade. Okvir je od jeftine plastike, ali je tako tanak da se i ne primećuje.

Pozadinsko probijanje svetla je prisutno skoro na svakom komadu koji sam pogledao, tako da se to teško može izbeći. Ima ga malo i na mom, ali nije tako strašno.

Dalje, displej nije pričvrćen za okvir u potpunosti u gornjem delu, uglovima i gornjoj ivici, ima pola mm lufta na lagani pritisak. Našao sam da je to tako namerno da bi se izbegla oštećenja pri širenju od zagrevanja pri dužem radu i da to tako treba. Nisam siguran da je kod drugih proizvođača to tako, trebalo je to drugačije da reše.

Ne znam da li je do premora mojih očiju, ali dok gledam u bele i svetle površine na monitoru, imam izvestan slabiji osećaj tamnijih i svetlijih polja, što na CRT-u nije bio slučaj.

Dalje, morao sam da povećam DPI na 125%, jer je tekst na 100% previše sitan.
NenadS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2011, 12:22   #15
ivicagmc
Član
 
Član od: 6.1.2011.
Lokacija: Smorbor
Poruke: 373
Zahvalnice: 45
Zahvaljeno 78 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Pomoć u izboru monitora

Mali savet. Ja imam prethodnika U2311H. Kontrast na fabričkim podešavanjima je ubitačan. Smanji ga ako ti je stalo do očiju, i osvetljenje takođe. I ja sa isprva čitao podešavanjima po forumima, i svi kažu najbolja slika i detalji na kontrastu 75. Posle 1h gledanja sa takvim podešavanjima počela je da me boli glava i peku oči... Dell uvek prenapuca fabrička podešavanja da bi isprva slika izgledala što bolja.
ivicagmc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoć oko materijala za seminarski prudentia Brbljaonica 0 25.11.2009 13:52
I meni treba pomoć oko konfiguracije! Maxi86bg ŠDK - Osnovne komponente 7 25.11.2009 2:18
pomoć u vezi no name monitora Maksim Gorki Grafika 1 3.10.2009 20:30
Pomoć pri izboru CPU Coolera MADMAX ŠDK - Osnovne komponente 15 10.6.2009 17:17
[Legend of Zelda - The Minish Cap] -> pomoć Geomaster Konzole 30 10.9.2007 14:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com