Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.1.2018, 0:41   #21
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Da3 na balansiranom izlazu koristi 2.5 mm priključak sa 4 pola, i to mora da ide na strani DAC-a, druga strana kabla zavisi šta imaš od konektora na svojim aktivnim zvučnicima. Ako su RCA priključci onda ti treba ovakav kabal. Ako imaš XLR priključke onda ovakav.

Realno je taj balansirani izlaz koristan samo ako ti monitori, tj. pojačalo u njima podržavaju balansiranu vezu i ima ugrađeno kolo za common mode rejection. I ako imaju balansirane ulaze skoro sigurno će biti XLR tip konektora. Ako na zvučnicima ima samo jedan par ulaza i oni su RCA to su verovatno nebalansirani... njima neće da smeta ovaj tip veze ali neće ni da služi ničemu pametnom jer džaba si vodio 4 žice i posebne negativne vodove sve do ulaza u zvučnike/pojačalo kada ih ono tu spoji u jednu tačku bez odstranjivanja šuma (što je cela poenta balansirane veze) i ti opet dobiješ istu stvar kao na klasičnom 3.5 mm džeku.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2018, 2:07   #22
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Hvala Aibo, verujem da tvoji muzički saveti koriste ostalim audiofilima

Ahem, moji monitori (Tanoy Reveal 502) imaju nebalansirani RCA koji koristim, ali i balansirani XLR koji ne korisitim. Zanimalo me da li bi kupovinom ovakvog Sajbana dobio nešto u odnosu na Fiio Taishan koji već imam..

Bonus pitanje, (mali off ako nije problem), da li su skuplji DAC-ovi tipa Cambridge audio Dacmagic u stanju da razlikuju balansirani i nebalansirani signal, dakle šta bi bilo kada bi 2 nezavisna izvora (recimo PC i gramofon) istovremeno povezao na Tanoy preko DAC? Da li bi DAC utišavao prethodni signal ili kako već?
Ili uzmi Sajban Da3 za primer, isto ima 2 izlaza balansirani i nebalansirani.

Taishan ima preklopnik (switch) dakle ne može istovremeno i koaksijalni i optički ulaz, ovi skuplji to valjda mogu ili grešim.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2018, 10:27   #23
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Ne mogu istovremeno više izvora ni skuplji, imaju Source Select isto kao tvoj, svi DAC-ovi tako funkcionišu.

Što se tiče izlaza obično može bez problema da se zakači više pojačala ili aktivnih zvučnika. Oni imaju visoku ulaznu impedansu koja se meri u desetinama ili stotinama kilo-oma (što veća to lakše DAC-u) pa su vrlo malo opterećenja za DAC (mnogo manje od slušalica). Tako da će DAC verovatno bez problema poslati zvuk i na balansirane i nebalansirane izlaze istovremeno, pa možeš da poteraš još jedan par aktivnih zvučnika ako ti treba. A ako nekome baš treba može slobodno da razvodi sa jednog DAC izlaza na više pojačala, znam da deluje čudno ali 10 prosečnih pojačala su sva zajedno i dalje manje opterećenje od bilo kojih slušalica.

Inače, pošto nisam čuo ni Taishan ni Da3, stvarno ne znam da li bi vredelo doplate i kako koji zvuči. Na papiru je Da3 bolji ali da li bi se to čulo kod tebe i da li vredi doplate je već drugo pitanje.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2018, 12:07   #24
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Verujem da bi bilo primetne razlike u korist Da3, ipak je to uređaj sa znatno novijim i moćnijim DAC čipom, tj. dva komada.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2018, 12:16   #25
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Hah razočaran sam, znači može više izlaza istovrmeno, ali ne može više ulaza. Znači svaki izvor mora imati svoj DAC, jasno.

Jedino mi ostaje mikseta tipa Yamaha AG03, ovi uređaji valjda mogu više signala istovremeno (to ima je funkcija), e sad dal je pametno koristiti miksetu kao DAC to je drugo pitanje.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2018, 20:01   #26
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Još jedan utisak o onom DAC-u od 10e:

Citat:
Stigao mi danas DAC.
Znao sam da ce biti bolji zvuk od integruse ali ne da ce biti izrazito bolji.
Kod mene vec na 50% snage kao integrusa na skoro 100% kako na jeftinim no name sluskama tako i na kvalitetnijim Sony.
Izrazita razlika u kvalitetu zvuka se primecuje na budget sluskama, dok Sony nadoknadjuje dosta toga preko BT konekcije, jedva je za nijansu slabiji kvalitet bez DAC, mislio sam da ce biti obrnuto sa sluskama...
Ocekivano cist zvuk, Win 10 u momentu prepoznao i sve sam odradio.
Sve u svemu za 10e super stvarcica
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2018, 19:52   #27
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Još malo o IDEA-i:

Citat:
Nisam bas stigao da mu se posvetim koliko sam zeleo usled brojnih obaveza, ali sve u svemu zadovoljan sam. Zvuk mi je nekako prijatniji i prirodniji nego sto je bio sa SMSL M3. Probao sam i par DSD albuma, ali nazalost ne cujem nikakvu bitniju razliku u odnosu na kvalitetniji FLAC (24bit/96kHz). Mozda bi trebalo da se proba na nekom kvalitetnijem ozvucenju od K550.

Za razliku od M3 koji ne zahteva dodatne drajvere, za IDEA je na Windows-u potrebno instalirati XMOS drajver koji se skida sa SMSL sajta (nista komplikovano), dok na MacOS sistemu radi plug-and-play.

Poslednja ispravka: Picard (15.1.2018 u 21:27)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2018, 23:38   #28
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Idea na kućnom pragu za 11 dana od narudžbine. DAC je manji od prosečnog USB fleša a i lakši. Instalirao XMOS drajvere i sve proradi iz prve bez i najmanje greške. DSD radi lepo mada ne čujem praktično nikakvu razliku u odnosu na 24/96 PCM, sem ako je namerno ne naprave u masteru što je redovna praksa.

Zvuk je vrlo detaljan i na malo svetlijoj strani ali nije oštar ni naporan već naprotiv vrlo lagan za slušanje. Zvučna scena široka, diše lepo, ništa nije nabacano, čuje se što kažu vazduh i atmosfera na dobrim snimcima. Bas precizan i mekan. Sve u svemu otvoren, detaljan a prijatan zvuk.


Spoiler za Slike:


A sada neizbežan kleš sa mojim trenutnim šampionom HRT microStreamer-om jer biram koji ostaje u sistemu. Detalji su rame uz rame, širina scene isto, Idea ređa zvuke u jednu ravan pa su neki detalji čak i malo čujniji, HRT ih više ređa po dubini i nekako je muzikalniji... barem je tako za moj ukus i u mom sistemu, da ne ulazim da li je to potpis SABRE vs Burr-Brown čipa ili šta već. Ono gde HRT bez sumnje dobija je da se spušta niže sa basom i to daje neku potporu svim zvucima da deluju opipljivije. Druga stvar je da ima veću dinamiku zvuka i u stanju je da bude življi i uzbuljiviji, što kažu da uvuče slušaocia i natera ga da cupka u ritmu. Sa slušalicama opet slična stvar, Idea radi lepo i vrlo detaljno, HRT radi isto to samo sa još više snage i autoriteta. Dakle microStreamer što se mene tiče ponovo izlazi kao pobednik i za sada ne ide nikuda.

Ali Idea je sama na svome jako fin DAC bez ijedne ružne strane. Ko prvi put kupuje DAC ovo bi bila sasvim fina varijanta, samo ga ne bih stavljao u već svetle sisteme da se ne prevagne previše.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Mario Pavićević (26.1.2018), Picard (26.1.2018), Qrjak (27.1.2018)
Stara 30.1.2018, 21:19   #29
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Zakačio sam Ideu na svoj Xiaomi Redmi 3 i tu je ispao pravi boom. Zvuk na Beyerdynamics DTX 41 iE je odličan. Pre svega je mnogo detaljniji i širi tj. baca mnogo bolju i otvoreniju stereo sliku... što kažu čuješ stvari koje do tada nisi znao da postoje na snimku. A bas koji direktno sa telefona hoće da dominira i mulja je ovako mnogo brži i prijatniji. Na kraju sam završio slušajući dosta muzike jer mi je prosto prijalo.

Pogodnost uz telefon je što je DAC tako mali i lagan da mi se čini da je metalni Lumberg džek na slušalicama teži. Mana je da kada se prvi put prikači na telefon čuje se neko kliktanje samo, onda se izvuče i ponovo ušteka da bi proradio, nije neki veliki problem ali da pomenem. Volume dugmići uredno rade a još jedan lepo promišljen detalj je i to što se svaki put kada se skine pa ponovo priključi na USB glasnoća resetuje na neki umeren nivo, tako ne može da dođe do nekih neprijatnih situacija za uši.

Edit:

A sad nešto malo čudno moj lični doprinos večitim zidovima teksta o detaljima, trodimenzionalnosti, pozadinskoj tami... Pošto volim crtanje, nekako mi se u glavi stvorila ova analogija. Ako ste nekada gledali kako se crtež stvara od nule pa mu se polako dodaje sve više i više dok ne postane pun detalja... a onda kada bi već mogao da bude gotov dođe još jedna finalna glazura da te oduva. Ovako ja to otprilike čujem u svojoj glavi.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Vizualization.jpg
Viđeno:	115 puta
Veličina:	96,5 KB
ID:	56676  
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
doctor (2.2.2018), Picard (31.1.2018)
Stara 17.2.2018, 21:00   #30
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Ima li sta jeftino od DAC-ova a da valja za nas smrtnike? Imam intrgrusu Realtek® ALC898, sa ugradjenim "GIGABYTE AMP-UP Audio technology".. Ploca iz potpisa.
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2018, 22:27   #31
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Koliko da bude jeftino?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2018, 22:35   #32
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

@Picard

Do 50eur?
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2018, 10:04   #33
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Pa jedino FX-Audio X3 ili M-audio Audiophile USB ako ti nije bitna podrška za Win10, pošto koliko vidim nekima radi a nekima ne na tom OS-u.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2018, 12:07   #34
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Pojavio se i Sabaj Da3 za 115e na KP-u.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2018, 18:43   #35
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Hmm, bacicu pogled. Nije mi bitna podrska za Windows, koristim GNU+Linux. U svakom slucaju, hvala
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2018, 19:44   #36
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Pojavio se i Sabaj Da3 za 115e na KP-u.
Taman ko sa carinom sa Ali-ja.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.2.2018, 19:46   #37
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Trebalo bi da M-Audio može da radi pod Linuxom, ali nisam istraživao.

U svakom slučaju dao bih joj/mu prednost u odnosu na X3, verujem da je zvučno ipak iznad.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2018, 9:38   #38
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Još jedan kandidat do stotke:

https://it.aliexpress.com/item/New-p...OrigTitle=true
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2018, 11:32   #39
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Behringer UMC204HD

https://audiosciencereview.com/forum...umc204hd.1658/

Sabaj Da2 je 85e na KP-u.

I još jedan ala Speaka sa Conrad.de koga tamo više nema za 10e (a ni za 30):

https://www.amazon.com/XtremPro-Port.../dp/B01FQHBDI4

Poslednja ispravka: Picard (9.3.2018 u 14:47)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2018, 18:48   #40
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Mogu da potvrdim da su Sabaj Da2 i Idea potpuno isti uređaji sa identičnim zvukom. Ja ih ni najmanje ne razlikujem a ni komp očigledo, ištekaš jedan i uštekaš drugi... sve nastavi kao da se ništa nije desilo. Razlika u ceni je sada manja nego kada su se pojavili ali svejedno zašto bacati i 10€.

Svoju Ideu sam inače prosledio dalje, samo sam čekao da stigne Da2 zbog poređenja. Da2 je nažalost dobio full tretman carina+pdv pa je izašao više nego što sam se nadao.

Hteo sam da isprobam i Da1 primarno za telefon ali njega više nema niti će se ikada ponovo proizvoditi, to mi je lik rekao preko poruka na njihovom official store-u, kaže gotova je proizvodnja. Naručio sam zato SMSL X4. Vidim da je pločica unutra jako slična sa Ideom/Da2, napajanje slično itd... samo je čip Cirrus umesto Sabre i mislim da tu nastaje sva razlika u ceni, pa me zanima da čujem zvučnu razliku. Čini mi se da bi mogao da bude pozitivno iznenađenje za takoreći smešan novac, pogotovo za telefon i slušalice jer ima snažniji izlaz.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com