Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.12.2006, 14:48   #1
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Browser based game

Vec nekoliko nedenja aktvno igram nekoliko browser based igara (diplomata, Travian, OGame...).Interesuje me sada kako su pravljene ove igre?U kom jeziku su programirane (ako su uopste programirane) i sta sve treba da se zna da bi se napravila ovakva igra?I da li postji neki program (nalik Game Maker-u) koji pomaze pri stvaranju ovakvih igara?
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 14:51   #2
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: Browser based game

HTML, XML, PHP, JavaScript...

samo me zanima, kako bi nesto ovako napravio bez programiranja...
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 15:18   #3
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Browser based game

Lupnuo sam.Neznam mozda postoji neki programi nalik GM koji prave takve igre bez programiranja.

edit: da li postoji neki sajt na kome je detajno objasnjeno kako se prave browser based igre.Ja sam googlao ali nista nisam nasao
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 18:52   #4
al0cunit
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Loznica/Sekovici
Poruke: 237
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku al0cunit
Određen forumom Re: Browser based game

heh pa boze .. kucaj php tutorial i mysql tutorial i lupaj .. siguran sam da ne postoji neki tutorial koji je direktno vezan za ono sto ti trazis ..
al0cunit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 20:11   #5
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Browser based game

Izrada takvih igara se ni po čemu ne razlikuje od izrade bilo koje druge multiplayer igre, tako da sve što možeš naći o mp gamedev-u može da ti posluži i za to. Za programiranje možeš koristiti bilo koji skriptni web based jezik... php, vbscript, javascript...
Nego, je li Petko... otkud sad interesovanje za ovo ? U zadnja 2 meseca si hteo da modeluješ, da radiš PS, da napraviš običnu igru, da napraviš svoj OS, pa si se pridružio Andross-u, pa sad ovo... Uzmi bre čoveče usredsredi se na jednu stvar i to radi. Ovako ne znaš ni ti šta hoćeš, niti ćeš ikad znati ako tako nastaviš.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 20:15   #6
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Browser based game

OK, hvala svima.Necu ja uopste da pravim BBG niti OS nego me cisto intersovalo.Znam da je za to potrebno dosta vremena i ljudi.Ja sam jos uvek jako privrzen modelovanju i programiranju.A sto se tice androssa...Mislim da od toga nece biti nista.Napomenucu "MISLIM"
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 21:04   #7
mirk
Član
 
Član od: 13.10.2006.
Poruke: 172
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Browser based game

Za ovakvu vrstu igrice ti treba puno znanja. Kao prvo baze podataka, onda php ili neki drugi skripting. Moraš paziti na loopholes. Onda server na kojem se ti podaci čuvaju. Jednostavno ima puno stvari koje treba odraditi da bi igra funkcionisala. Možeš napraviti takvu igru u c++-u u EXE formatu i onda da preko tog programa igraš igru.
mirk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 21:13   #8
quick
Član
 
Član od: 10.1.2006.
Poruke: 61
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Browser based game

Citat:
Marko_L kaže:
Izrada takvih igara se ni po čemu ne razlikuje od izrade bilo koje druge multiplayer igre, tako da sve što možeš naći o mp gamedev-u može da ti posluži i za to. Za programiranje možeš koristiti bilo koji skriptni web based jezik... php, vbscript, javascript...
cekaj ...
jesi li probao da pravis multiplayer igre pa dajes ovako glupu izjavu.
kakvu dodirnu tacku ima na pr. directplay multiplayer igra u c++ sa nekom php browser based igrom?
quick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 21:16   #9
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Browser based game

cekaj te ljudi.Necemo raspravu.Ja sam samo hteo da pitam kako se prave ove igre a ne da rasplamsavam raspravu i svadju.
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 21:21   #10
quick
Član
 
Član od: 10.1.2006.
Poruke: 61
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Browser based game

kakva svadja, samo sam mu postavio pitanje i pokusao da ispravim njegovu fatalnu gresku, da ti kasnije ne bi uzeo sa dx sdk ili winsock da pravis browser igru
quick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 21:30   #11
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Browser based game

stan'te ljudi!!!Meni je bilo jasno i posle 2 posta kako se prave browser based igre.I ja sam provalio da je marko pogresio ali i on je od krvi i mesa pa i on moze da gresi
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2006, 23:29   #12
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Browser based game

Citat:
cekaj ...
jesi li probao da pravis multiplayer igre pa dajes ovako glupu izjavu.
kakvu dodirnu tacku ima na pr. directplay multiplayer igra u c++ sa nekom php browser based igrom?
Mislio sam na princip po kome rade. U obe varijante mora da postoji server koji prima i po potrebi obrađuje podatke i prezentuje ih ostalim učesnicima u igri. Razlike svakako postoje i priznajem da sam se pogrešno izrazio kada sam rekao "ni po čemu", ali princip je svakako isti. Ilustracije radi... kada igraš NFS u mreži i skreneš recimo ulevo... taj podatak se šalje serveru koji potom isti prosleđuje ostalim učesnicima. Isto tako kada igraš recimo OGame, i napadneš nekoga, taj podatak se prosleđuje serveru koji on prezentuje ostalim igračima.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2006, 0:40   #13
quick
Član
 
Član od: 10.1.2006.
Poruke: 61
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Browser based game

ogromna je tu pukotina. valjda je nepotrebno objasnjavati samu razliku izmedju tih sistema komunikacije. real time (directplay, socket itd.) komunikacije i web page komuniciranja, za koje se za svaku promjenu za nekog igraca snimi/updatuje neki fajl na serveru, pa tek onda ovaj drugi igrac kad otvori novu stranicu vidi promjene kod prvog. ili nesto slicno tome. razlika je jasna u izvodjenju, a budi siguran i u izradi.
takodje postoji i peer-to-peer (mislim da su NFS, Fifa itd. bas na njemu uradjeni) koji predstavlja suprotnost server/client topologiji.

Citat:
PeTkO kaže:
stan'te ljudi!!!Meni je bilo jasno i posle 2 posta kako se prave browser based igre.I ja sam provalio da je marko pogresio ali i on je od krvi i mesa pa i on moze da gresi
ne znam zasto tripujes da sam zauzeo neprijateljski stav.
naravno da svako pravi greske, ali bogu hvala da ima neko da ispravi
quick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2006, 0:59   #14
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Browser based game

Ok, ajmo ovako... ti sad umrežiš 4 računara i pokreneš NFS. Jedan igrač mora da kreira igru, ostali se pridružuju. Samim tim taj koji je kreirao igru postaje server, a ostali su klijenti. Isto tako, kod browser based igara mora da postoji server i klijenti, s tim što zbog same prirode takvog načina igranja, promene nisu real-time već se beleže u fajl ili bazu, pa se prosleđuju onda kada igrač pristupi tom fajlu na neki način. Međutim, ono što im je zajedničko, jeste to što u obe igre mora da postoji kod koji reguliše game play i koji obrađuje akcije igrača. Samim tim, princip izrade je isti, svaka akcija izaziva određenu reakciju. Kako će se i kada to prikazati igračima je druga stvar koja čini mali procenat projekta. Recimo, kada igrač uđe u interakciju sa nekim drugim, to svakako izaziva određene promene koje se moraju evidentirati, a da li će to biti prezentovano igračima realtime ili biti upisano u bazu i čekati da joj neki od tih igrača pristupi da bi mu se prikazao rezultat interakcije, je nekoliko linija koda razlike. Ja samo hoću da kažem da je osnova ista. Mora da se osmisli igra, da se napiše engine, da se osmisli kakav tip podataka će se primati i slati, i kako će se taj podatak obraditi... a onda možeš razmenu tih podataka da prepustiš čemu god hoćeš.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2006, 1:30   #15
quick
Član
 
Član od: 10.1.2006.
Poruke: 61
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Browser based game

prvo ako moze, jedno pitanje za tebe:
jesi li IKAD napisao neki kod sto se tice multiplayer-a, ako jesi, kakav?
ako nisi, jesi li uopste probao da napravis igru? i u cemu?

Citat:
Marko_L kaže:
Međutim, ono što im je zajedničko, jeste to što u obe igre mora da postoji kod koji reguliše game play i koji obrađuje akcije igrača.
no shit! zajednicko za SVAKU IGRU je to sto u svakoj MORA DA POSTOJI KOD koji regulise game play i obradjuje akcije igraca. to nije vezano samo za multiplayer. prema tome, ovim nista nisi rekao.

Citat:
Marko_L kaže:
Kako će se i kada to prikazati igračima je druga stvar koja čini mali procenat projekta.
to sve zavisi od projekta, za neke aplikacije to je i 80% multiplayera, tako da o tome ne mozes da sudis.

Citat:
Marko_L kaže:
Recimo, kada igrač uđe u interakciju sa nekim drugim, to svakako izaziva određene promene koje se moraju evidentirati, a da li će to biti prezentovano igračima realtime ili biti upisano u bazu i čekati da joj neki od tih igrača pristupi da bi mu se prikazao rezultat interakcije, je nekoliko linija koda razlike.
e ovo je vrhunac...
eto na primjer moj takav kod ima nekoliko stotina linija.

Marko, uz duzno postovanje
iz ovih tvojih poruka vidim da si veliki teoreticar a da nemas nimalo prakticnog iskustva. pricas o stvarima koje ne poznajes.
quick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2006, 11:11   #16
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Browser based game

Izvini Brzi, ali mi se izgleda ne razumemo baš najbolje. Izukao si neke stvari iz konteksta i pokušavaš da kažeš šta ? Da ne treba da koristi DirectX i C++ za pravljenje tih igara ? Naravno da ne treba. Već sam pomenuo koji se jezici koriste za to. A što se tiče ostalih stavki
Citat:
prvo ako moze, jedno pitanje za tebe:
jesi li IKAD napisao neki kod sto se tice multiplayer-a, ako jesi, kakav?
ako nisi, jesi li uopste probao da napravis igru? i u cemu?
Pisao sam dosta kodova koji rade preko mreže, doduše ne za igru, ali bila je bitna precizna sinhronizacija između klijenata, što mu dođe na isto. Peer to peer može da funkcioniše na kućnoj mreži (gde je opet poželjno da postoji server), ali u online mp-u mora da postoji server koji makar sadi bazu IP adresa klijenata (igrača). Kada govorimo o browser based igrama, tu svakako mora da postoji server sa kojim se komunicira, tako da je princip isti. Ono što se razlikuje jeste način igre, ali podaci o akcijama i reakcijama se obrađuju na gotovo istovetan način, a to je srž igre. Što se drugog pitanja tiče, jesam, radio sam na nekoliko sitnijih igara, i trenutno radim na jednoj ozbiljnijoj, koja će vrlo verovatno sadržati MP, naravno ukoliko se ne probiju rokovi, jer tada MP prvi dobija cutout Programski jezik, VB naravno, mada ne vidim kakve to veze ima sa bilo čim.
Citat:
to sve zavisi od projekta, za neke aplikacije to je i 80% multiplayera, tako da o tome ne mozes da sudis.
Dobro, za ovo si u pravu. Ako praviš recimo MP "Iks-oks" gameplay može da stane u desetak linija koda
Citat:
e ovo je vrhunac...
eto na primjer moj takav kod ima nekoliko stotina linija.
Primeti da sam rekao "nekoliko linija koda razlike", a ne "nekoliko linija koda".
Citat:
Marko, uz duzno postovanje
iz ovih tvojih poruka vidim da si veliki teoreticar a da nemas nimalo prakticnog iskustva. pricas o stvarima koje ne poznajes.
Istina, ne mogu da kažem da imam preteranog praktičnog iskustva u pisanju multiplayer igara, ali daleko od toga da ne poznajem stvari o kojima pričam. Moja najveća greška je to što sam pokušao da uprostim stvari, a MP zapravo nije stvar o kojoj se može tako uopšteno i uprošćeno pričati. Postoje mnoge stvari koje treba da uđu u priču kada se priča o tome.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2009, 21:03   #17
Predrag Banovic
Novi član
 
Član od: 28.2.2009.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Browser based game

Pozdrav svima! Imam u planu da finansiram pravljenje jedne browser igrice. Svi zainteresovani programeri za izradu iste, neka se jave na mail predragban@gmail.com.
Predrag Banovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Game Maker platforma Renee Pravljenje igara 3 10.11.2006 1:08
Road Rush kodovi? Darth Ivan Stare igre 5 1.11.2006 22:41
Create Your Own Xbox 360 Games voodoo_ Programiranje 5 1.9.2006 18:21
PC game to Playstation game ne volim Aplikativni softver 10 13.8.2006 22:45
game port na USB?! Master Neo Ostale komponente 1 2.4.2006 8:20


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com