Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.7.2018, 22:54   #1
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Gasi mi se komp...

Pozdrav drugari,

imam problem sa kompom, prvo se gasio u F1 2017 pri menjanju sesija npr sa treninga u kvalifikacije ili sa kvalifikacija u trku.
Mislio sam da se pregreva komp. Nasvirao sam ventilatore u BIOS-u, juče je komp radio savršeno u Vulfenštajnu 2.
Danas sam igrao F1 2017 i opet se ugasio pri prelasku na sledeću sesiju. Upalio sam Vulfenštajn 2 i gle čuda po prvi put da se ugasi u nekoj drugoj igri.
Ugasi se na 3 sekunde pa se upali sam od sebe.
Da li je 100% napajanje crklo? U pitanju je Chieftec GPS-600A8.
Imam stari LC power 600w u šteku ali ga ipak ne bih kačio na komp da ne napravim karambol neki.
Da li je moguće da je Chiftec posle dve godine i tri meseca crkao (naravno sad nemam garanciju)?
Kućište mi je čistije od apple prodavnice, imam mrežice na svim otvorima ventilatori su mi naštelovani da prate temperature, prave istu promaju od prvog dana.
Ako je napajanje crklo, nikad više Chieftec.
Temperature cpu max 58-60c, GPU max 75-80. Zavisi od temperature sobe, ovih dana je 26c.
Koje bolje napajanje uzeti?

ps pre mesec dana sam dobio dva puta BSOD, sa greškom da kablovi sata ili power ne valjaju i da treba da ih zamenim.
HDD sentinel je javio da imam greške očitavanja na ssd-u tad. Ponovo sam lepo povezao sve kablove i nemam više problema.
I dalje mi stoji isti broj grešaka a ssd je na 81% healtha. Tad sam već posumnjao na napajanje ali radilo je sve ok posle pa sam iskulirao.
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2018, 9:15   #2
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Gasi mi se komp...

Vidi da li radi vent na napajanju. Ali cisto sumnjam. Vise lici na plocu, eventualno hdd/ssd ili cak sata kabl. Ako imas neki sata kabl viska, zameni, ja sam imao par puta lose sata kablove, jedan je nagurao 324 greske u hd sentineli (bio je na storage disku). Zamenio sam ga i posle toga nijedna nova. Posle nekog vremena zeznem se i opet njega stavim na isti harddisk (bio je jedini pod uglom koji sam imao) i gle, za manje od dan 3 nove greske. Da je bio na sistemskom verovatno bih primetio mnogo ranije nego sto je nasvirao preko 300 gresaka.

Inace, svako napajanje moze da crkne bilo kad. Ne znsm konkretno ko je OEM za taj model. Ja sam koristio 2 chiefteca, oem za oba je bio CWT, jedno sam prodao posle 3 godne beprekornog rada, drugi je radio oko 5 godina, samo sam mu vent zamenio posle 3 godine, poceo je malko da se cuje (cakce) i sad ceka jos par komponenti da ponovo tera malo stariju gejmersku masinu. Tako da chieftec, iako generalno nema vrhunska napajanja, ima dosta solidnih. Mada sada bih isao na neki seasonic 620w, ima ih za oko 8 hiljada i nesto.

Poslednja ispravka: makiem (12.7.2018 u 9:25)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Endless (12.7.2018)
Stara 12.7.2018, 10:52   #3
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Gasi mi se komp...

Već sam izguglao problem, sreća pa nisam jedini maler na svetu kome se ovakve stvari dešavaju.

Ovaj lik ima iste simptome kao i ja, ovaj ima slične.
Sve je to lepo jasno da je krivac 99% napajanje, ali šta ako uzmem novo napajanje i isto nastavi da mi se dešava?
Kupiću danas novi sata kabal za SSD i probaću drugi kabal od napajanja da prikačim SSD-u.
Jel znate možda neki test ili nešto da mi pokaže šta pravi problem?

Windows event samo kaže da se PC ugasio iznenada zbog nestanka struje ili tako nešto.
BTW problemi su se počeli pojavljivati čim sam nakačio Sandberg Thunderstorm tastaturu i miš Logitech G403. Jel moguće da usb povuče toliko struje na tastaturu, miš i volan da se gasi toliko često u F1 2017?
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2018, 11:13   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Gasi mi se komp...

Pa rekao si da imaš stari LC power, koji je pretpostavljam ispravan. Ubaci njega da vrti par dana i to će ti najbolje reći da li je napajanje krivac ili ne.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Endless (12.7.2018)
Stara 12.7.2018, 11:24   #5
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Gasi mi se komp...

Ne znam sta da ti kazem, ova grafa je solidan potrosac, ako je to lc power potpuno ispravno, mislim da bi moglo bar na krace staze da se stavi na konfu i testira (sve ukupno ne verujem da moze da povuce vise od 350w, tako da bi LC-evih ''600w" trebalo da bude dovoljno).

Za periferije ne verujem da mogu da povuku, ali mogu da budu defektne (imao sam nekog a4 misa koji je posle par godina jednostavno bacao sistem u bootloop, mislio sam da je ciknula ploca, i slucajno sam probao bez njega ukljucenog i sve je bilo kako treba). Ne znam koji volan imas, ako ima force feedback obicno imaju i svoje napajanje tako da ne bi trebalo da je ni on.

Mozda bih probao sa drugom tastaturom ako imas, ili eventualno da je ubodes u usb 3.0 port (oni su deklarisani na 1A, za razliku od usb 2.0 koji su na 500mA).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Endless (12.7.2018)
Stara 12.7.2018, 15:22   #6
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Gasi mi se komp...

Može LC-600h (pretpostavljam da o njemu pričamo) da povuče njegov komp, daje to napajanje ~400W kad zatreba a neće njemu u realnosti nikada da se sabere maks TDP komponenti, potrošnja teško da će preći 300W. Nije pri tom operećenju LC hladno i tiho kao bolja, niti je napon jednako ispeglan, ali to je za probu nebitno.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Endless (12.7.2018)
Stara 12.7.2018, 16:06   #7
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Gasi mi se komp...

U pitanju je LC600H-12 V2.31.

Zamenjen je Chiftecom zbog radeonke 380x.
Taj LC je terao i5 3470 i 650ti boost.
Znači nije se ni oznojao pošteno.
Probam pa javim, ako nešto ne izgori...
Meni je dovoljno 1-2 dana da isprobam, trebalo bi da se vidi u formulama kroz par promenjenih sesija.



Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Ne znam koji volan imas, ako ima force feedback obicno imaju i svoje napajanje tako da ne bi trebalo da je ni on.

Volan je Logitech formula force ex, ima force feedback.
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2018, 16:48   #8
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Gasi mi se komp...

Citat:
Endless kaže: Pregled poruke
Volan je Logitech formula force ex, ima force feedback.
Isti volan i ja imam vec 12 godina, radio je i sa matorim celeronom i najgrdjim napajanjem i plocom, ako je ispravan, nema teorije da on povlaci vise struje.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Endless (12.7.2018)
Stara 12.7.2018, 20:09   #9
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Gasi mi se komp...

Ok, status update.
Vozio sam formule 50 minuta, skipovao sesije i radi.
Igrao sam oko 40 minuta Wolfenstein i radi...
Evo sad mindblowing stvari, lc power iz 2012-te koji smrdi na spaljenu elektroniku i prašinu tera bez problema komp. Kućište jedva da je mlako.
Temperature na procesoru i grafičkoj su 5 stepeni manje!
Isti uslovi, isti slotovi, isti kablovi sve isto.
Razlika je u tome što je ovo napajanje dosta bučnije a bučnije je jer ventilator ovom napajanju zaista služi svrsi izgleda.
Ovaj na chiftecu kulira kao da je u idle, ubrza on ali tek sad se vidi koliko loše izvlači toplotu.
Hm...jedino kad sam upalio furmark se malo zagrejalo napajanje, nije mu se to dopalo. Terao sam i gta i radi.
Ostaviću ga još sutra čisto da budem 200% siguran.
Ovaj LC power je institucija od napajanja.
Odnos uloženo/dobijeno.

520W Seasonic SS-520GM2 ili 620W Seasonic SS-620GM2?
Jedno je 8800 a drugo je 10200. E sad šta uzeti?
Uzeo bih bolje napajanje jer planiram upgrade CPU/MB/RAM u narednih par meseci, najverovatnije kad izađe Intel 9-ta generacija.

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Isti volan i ja imam vec 12 godina, radio je i sa matorim celeronom i najgrdjim napajanjem i plocom, ako je ispravan, nema teorije da on povlaci vise struje.
Kako čistiš potenciometre?
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2018, 20:44   #10
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Gasi mi se komp...

Ako imaš u planu bili kakve veće potrošače ubuduće poput nekih K procesora koje ćeš klokati i sl. onda dodaj tih 1.5k za SS-620GM2. Ili prosto ako ne veruješ u zdrav račun nego se plašiš male snage kao 90% forumaša u poslednje vreme, doplata stvarno nije velika da se lepše osećaš.

Sa druge strane, za tvoj trenutni komp je SS-520GM2 takođe savršen jer u 99% vremena provesti u komfornoj zoni rada ispod 50% opterećenja, gde i dalje drži minimalni broj obrtaja ventilatora i ima najveću efikasnost. A u onih preostalih 1% vremena i ako nekada budeš vrteo Furmark i sl. mooožda doguraš do 60% opterećenja i zapravo čuješ da se ventilator pokrenuo. Samo napajanje inače ima fenomenalnu stabilnost napona i ripple bukvalno sve do 100% opterećanja, tako da zapravo imaš i zdravog lufta.

BTW, ja sam komp iste potrošnje kao tvoj furao preko godinu dana na SS-400 ET od 400W.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2018, 21:36   #11
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Gasi mi se komp...

Citat:
Endless kaže: Pregled poruke
Kako čistiš potenciometre?
Ako mi verujes, i dalje rade kao prvog dana, jedino sam u startu jednom morao da otvaram volan, nesto se mrdao pot u volanu pa sam ga nekako fikisrao. Inace, za potove generalno, kontakt sprej, sta drugo . Pre sam imao kontakt 60, sada neki nemacki valjda.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Komp se gasi... loše napajanje? kostaborca Ostale komponente 10 28.1.2011 21:35
Komp se gasi posle 15-20 sekundi MirkoCema Kvarovi 7 26.7.2010 15:33
Komp neće da radi kako treba Nikola8800GT Kvarovi 28 23.7.2010 12:32
Gasi mi se komp MirkoCema Kvarovi 1 21.7.2010 18:36
Komp se gasi 5 puta zaredom sam od sebe flamingos Kvarovi 13 23.3.2009 13:47


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com