Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.10.2017, 13:53   #11
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 174
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Avioni

Koliko sam ja čitao MIG-ovi su stvar prošlosti. Rusi ih više ne proizvode osim M modela koji je planiran da bude njihov avion za nosače aviona. No pošto nosači aviona trenutno nisu u prvom planu pitanje da li će i taj model preživeti.

Što se nas tiče nama je realno sve jedno koji avion imamo samo da može da odgovori potrebi zaštite neba u miru. MIG 29 je neka "donja granica" aviona koji to mogu i naši su se opredelili za njega. Bode oči da "prepravka" 6 komada košta 180 miliona dolara, koliko onda košta novi MIG 29 sa najnovijom tehnologijom ? Pri tome treba imati na umu da je najskuplji avion trenutno F-22 košta 150 miliona $ , da je F-35 od 80 do 120 miliona $ a to su avioni najnovije generacije. A najsmešnije je da najmoderniji ruski avion PAK-FA košta 50 miliona $ s tim da će mu cena verovatno narasti do 70-80 miliona kada se kompletira 2020. S tim u vezi je potpuna misterija cena od 180 miliona dolara za prepravku tih 6 aviona.

Što se tiče rata mi možemo da ratujemo ili protiv NATO a u tom slučaju nas ne bi spasili ni F-22 ili PAK-FA ili protiv par zemalja u našoj bližoj ili daljoj širini koje nisu u NATO i koliko ja znam ni jedna od njih nema avijaciju tako da protiv njih bi i matori MIG 21 odrađivao posao.

U svakom slučaju ovo je rešenje za narednih 10 godina kada će svih 10 MIG-29 aviona koje ćemo imati kada nam isporuče ovih 6 otići u penziju i onda ćemo birati nove avione.

Dakle 2028 ćemo ponovo u šoping a neki misle da smo to trebali raditi danas. Alternative ruskim avionima su mnogobrojne ali obzirom da smo sirotinja najrealnije su kineski J-10 ili J-11 sa početnom cenom od 30 miliona $ ili švedski Gripen JAS-39 sa početnom cenom od 40 miliona $. Treba imati na umu da u ovim varijantama bi morali ići na nabavku bar 12 aviona i tada bi cena nabavke bila duplo skuplja obzirom da prilikom prelaska na nove avione moramo da obezbedimo obuku pilota i tehničara kao i rezervne delove i rakete. Koliko znam Česi i Mađari su prešli na Gripene a kineske avione znam da koristi Pakistan.

Eto to vam je ukratko i uprošćeno o MIG-ovima. Moj lični utisak je da je ovo sa MIG-ovima jedino moguće obzirom na državnu kasu plus vučić zamazuje oči rusofilima koji će opet da glasaju za njega zbog toga.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
 

Bookmarks sajtovi

Tagovi
avijacija, avioni


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com