Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.9.2020, 20:22   #1321
Koreli A.
Veteran
 
Član od: 1.9.2019.
Lokacija: BGD
Poruke: 694
Zahvalnice: 512
Zahvaljeno 161 puta na 107 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Citat:
Vladimirus86 kaže: Pregled poruke
Jel samo meni ovaj rtx lightning ne izgleda ništa posebno? Mislim, ok je ali nema onaj vau efekat.
Do sada nisam video da neka igra ima bolje osvetljenje od rdr2 a tu se i ne koristi ray tracing tehnologija.
Ja ne znam da li ume neko da objasni ovde u vezi sa RT ?
Pitam se nesto.
U realnom svetu svetlo se odbija od raznih povrsina , nase oko prima svetlo i stvara sliku u mozgu. Takodje mozak rekonstruise sablone nesto nekad "vidi svetlije nekad tamnije " , mala kolicina svetla u stvarnosti i na monitoru totalno ce drugacije izgledati jer nas mozak kad gleda u monitor "drugacije vidi stvari i drugacije se ponasa " .

Dakle opet treba vestacki da se osvetljuje zamracuje , dodaj oduzima , samo da bi mi videli onako kako igra zeli da vidimo .

Plus razlika koliko je nesto "svetlo" nije ista za oba pola jednako , razlikuje se po uzrastima itd .

Mozda je sve ovo glupo i ja nesto ne razumem ali razmisljao sam o tome i niko ko reklamira RT ne govori da ne moze na primer da sveca u igri koja se nalazi na stolu i takva ista u stvarnosti da isti efekat slike koja ce se nama u glavi formirati . Kompjuter ce da izracuna koliko je sta svetlo i to ce da prikaze kao rezultat ( uzimajuci u obzir zakone fizike ) a nesto sto je recimo tamnije u stvarnosti ljudski mozak "prosvetljava " .

Neko na tminu prilagodjava mnogo brze i bolje a neko sporije i slabije a sve u granicama normalnih vrednosti a razlika je vidi se predmet do ne vidi se predmet.


u filmovima se RT koristi da se dobije prikaz kako pada svetlo a posle " majstori svetla " obrade to onako kako oni zele da mi vidimo , nesto posvetle nesto potamne itd...

Bas me zanima i ako nesto propustam da neko mi pojasni a mislim da nas mnoge zanima sta je ustvari RT. benefit za igre ili samo proizvod koji trazi trziste ?

Poslednja ispravka: Koreli A. (1.9.2020 u 20:30)
Koreli A. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2020, 20:59   #1322
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.725
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Da li ce da pakuju igru uz GPUs
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2020, 21:57   #1323
Vlajk@
Veteran
 
Član od: 16.3.2015.
Lokacija: epicentar
Poruke: 813
Zahvalnice: 830
Zahvaljeno 246 puta na 155 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Citat:
Koreli A. kaže: Pregled poruke

Bas me zanima i ako nesto propustam da neko mi pojasni a mislim da nas mnoge zanima sta je ustvari RT. benefit za igre ili samo proizvod koji trazi trziste ?
https://en.wikipedia.org/wiki/Ray_tracing_(graphics)
Vlajk@ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2020, 22:14   #1324
Koreli A.
Veteran
 
Član od: 1.9.2019.
Lokacija: BGD
Poruke: 694
Zahvalnice: 512
Zahvaljeno 161 puta na 107 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Ja se pitam o ovom aspektu . Samo jedan deo koji ovo na wikipediji ne pokriva i o kome se ne govori u promocijama .

Unconscious inference

Hermann von Helmholtz is often credited with the first study of visual perception in modern times. Helmholtz held vision to be a form of unconscious inference: Vision is a matter of deriving a probable interpretation for incomplete data.

Inference requires prior assumptions about the world. Two well-known assumptions that are made in processing visual information are that light comes from above, and that objects are viewed from above and not below. The study of visual illusions (cases when the inference process goes wrong) has yielded much insight into what sort of assumptions the visual system makes.

The unconscious inference hypothesis has recently been revived in so-called Bayesian studies of visual perception. Proponents of this approach consider that the visual system performs some form of Bayesian inference to derive a perception from sensory data. Models based on this idea have been used to describe various visual subsystems, such as the perception of motion or the perception of depth (Mamassian et al. 2002; Purves 2005).
Koreli A. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2020, 22:24   #1325
Koreli A.
Veteran
 
Član od: 1.9.2019.
Lokacija: BGD
Poruke: 694
Zahvalnice: 512
Zahvaljeno 161 puta na 107 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Mi ne gledamo u ekran kao u prirodnom okruzenju. I ako se svetlo isto odbija u igri ( snaga ugao, povrsine sve....) drugacija ce slika biti onog sto mozak vidi na monitoru a drugacija u stvarnosti .
Dakle da bi RT u igrama imao efekat kao u stvarnosti upravo NE MOZE DA PRATI ALGORITAM KOJI OPONASA ZAKONE FIZIKE. Cemu onda RT ?

Ne kazam da nije RT prava stvar ali kazem da nije mi sve jasno a ovome NVIDIA ne prica ( a sto bi )
by the way pisao sam velikim slovima jer je tekst dugacak pa kao da skrenem paznju na poentu jer dosadno citati sve.
Gestalt theory
Gestalt psychologists working primarily in the 1930s and 1940s raised many of the research questions that are studied by vision scientists today.

The Gestalt Laws of Organization have guided the study of how people perceive visual components as organized patterns or wholes, instead of many different parts. Gestalt is a German word that translates to "configuration or pattern." According to this theory, there are six main factors that determine how humans group things according to visual perception: Proximity, similarity, closure, symmetry, common fate, and continuity.

The major problem with the Gestalt laws (and the Gestalt school generally) is that they are descriptive not explanatory. For example, one cannot explain how humans see continuous contours by simply stating that the brain "prefers good continuity." Computational models of vision have had more success in explaining visual phenomena (Dakin 2007) and have largely superseded Gestalt theory.


Nikakav alogritam niti teraflopovi ne znace nista , opet mora da se "farba" ,da bi slika bila kakva treba. Ok za igre kao Control gde se naprska pod vodom pa kao gledajte cudo. Ni u filmovima se ne koristi samo RT jer nikad ne moze da se postikne efekat kakav se postize u prirodnom okruzenju.
Koreli A. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2020, 22:45   #1326
Koreli A.
Veteran
 
Član od: 1.9.2019.
Lokacija: BGD
Poruke: 694
Zahvalnice: 512
Zahvaljeno 161 puta na 107 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Sunce sija kroz krosnje . Covek stoji ispod drveta i vidi sliku.
U igri isto. iste osobine lisca , raspored sve isto. Isti polozaj coveka.

Slika na monitoru i slika u stvarnosti se mnogo razlikuju.

U igri mora da se dodaje i oduzima svetlo, boji izostrava itd...gde je prednost onda RT osim sto je "cool fora" i sto jede snagu u ovom slucaju gravicke karte.

igre sa najboljim svetlom i refleksijama nisu sa RT tehnikom , za sada , mozda budu mozda ne.
Ali vec jede novac , snagu , vreme koje se trosi za kjos istog na drugi nacin koji ne moze ni da radi bez drugih tehnika koje bi trebalo da budu zamenjenje RT-om inace RT nema puno smisla definitivno.
Koreli A. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2020, 22:57   #1327
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Citat:
Koreli A. kaže: Pregled poruke
Gestalt is a German word that translates to "configuration or pattern."
Gestalt na nemačkom bukvalno znači "oblik" i apsolutno se ni na kraju pameti ne koristi kao sinonim za konfiguraciju ili šablon.

Za konfiguraciju, u smislu nedefinisanog svojstva, se obično koristi standardan anglicizam "die Konfiguration" dok se "pattern", u smislu nekakvog ponavljajućeg svojstva, prevodi kao "das Muster".
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2020, 22:59   #1328
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

@Koreli To o čemu ti pričaš oko ljudskog oka prevashodno rešava HDR a ne RT.

RT služi da bukvalno simulira kretanje i odbijanje fotona po svetu do same kamere - u realnom svetu to je tvoje oko.

Ostali nedostaci o kojima pričaš su nedostatak displeja koje koristimo i koji ne mogu da prikažu ceo raspon osvetljenja koje ljudsko oko može da vidi.

Što se tiče načina na koji naše neuronske mreže dalje rekonstruišu sliku to je nevažno. Kada bismo mogli da napravimo displej ogromne rezolucije (tačnije gustine piksela) koji savršeno reprodukuje boje to bi rešilo probleme o kojima ti pričaš.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Koreli A. (1.9.2020)
Stara 1.9.2020, 23:20   #1329
Koreli A.
Veteran
 
Član od: 1.9.2019.
Lokacija: BGD
Poruke: 694
Zahvalnice: 512
Zahvaljeno 161 puta na 107 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Gestalt na nemačkom bukvalno znači "oblik" i apsolutno se ni na kraju pameti ne koristi kao sinonim za konfiguraciju ili šablon.

Za konfiguraciju, u smislu nedefinisanog svojstva, se obično koristi standardan anglicizam "die Konfiguration" dok se "pattern", u smislu nekakvog ponavljajućeg svojstva, prevodi kao "das Muster".
Znaci ovo
an organized whole that is perceived as more than the sum of its parts.
a mozda i ne. Nije bitno . Vidim da je " oblik " kad se prevede ali zasto je to bitno ?
Sad da kopiram strucne tekstove i teorije o vidu i proveravam ima li gresaka ?

Samo sam kopirao tekst koji se bavi onim delom vida kojeg nema na wikipediji gde se objasnjava RT . A

poenta je da vid nije samo algoritam i osobine tela od kojih se svetlo odbija nego mnogo vise a i mnogo nepoznatog.
Znaci da pored rej trejsinga opet mora da se vestacki doradjuje mozda i vise mozda i manje a najverovatnije i vise i manje nego sad .

ljudima se svidja sama ideja RT-a , tako i uzima NVIDIA milijarde a ne zato sto je neka prednost niti su iskreni u svojim promocijama a to me briga.

Razmisljao sam odavno kako ce RT da resi problem koji se tice vida a nije moguce putem prirodnog izvora svetla koji se odbija u realnom vremenu.
Bar ne za sad a ako je moguce gde moze da se sazna kako.
Koreli A. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2020, 23:37   #1330
Koreli A.
Veteran
 
Član od: 1.9.2019.
Lokacija: BGD
Poruke: 694
Zahvalnice: 512
Zahvaljeno 161 puta na 107 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
@Koreli To o čemu ti pričaš oko ljudskog oka prevashodno rešava HDR a ne RT.

RT služi da bukvalno simulira kretanje i odbijanje fotona po svetu do same kamere - u realnom svetu to je tvoje oko.

Ostali nedostaci o kojima pričaš su nedostatak displeja koje koristimo i koji ne mogu da prikažu ceo raspon osvetljenja koje ljudsko oko može da vidi.

Što se tiče načina na koji naše neuronske mreže dalje rekonstruišu sliku to je nevažno. Kada bismo mogli da napravimo displej ogromne rezolucije (tačnije gustine piksela) koji savršeno reprodukuje boje to bi rešilo probleme o kojima ti pričaš.
Da ali ne moze jos uvek samo RT da zavrsava posao , ma koliko bio jak kompjuting ? Ili moze ?
Ti kazes da se izuzetno viskom rezolucijom resava . Tako sto ce biti vise pilksela od kojih se svetlo odbija i onda mozak lakse sklopi sliku kao sto bi u stvarnosti jer ima vise informacija . Nadam se da sam razumeo .

Ugnjavio sam a tema je nesudjeni Cyberpunk . Mozda je konfuzno dosta toga jer ja na kraju krajeva razumem da postoji problem koji ja ne razumem , a ako neko razume onda mu je razume se ovo

Ako neko provali sta mislim da mislim nek napise kad moze ukratko , jer me je bas mucilo pre izvesnog vremena ili jednostavnije
IMA LI SMISLA RT ili je samo fora da se lako namlate para ?
Koreli A. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2020, 0:32   #1331
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Citat:
Koreli A. kaže: Pregled poruke
Da ali ne moze jos uvek samo RT da zavrsava posao , ma koliko bio jak kompjuting ? Ili moze ?
Ti kazes da se izuzetno viskom rezolucijom resava . Tako sto ce biti vise pilksela od kojih se svetlo odbija i onda mozak lakse sklopi sliku kao sto bi u stvarnosti jer ima vise informacija . Nadam se da sam razumeo .
Poenta je i da svaki od tih piksela na tom displeju visoke rezolucije može da prikaže ogroman spektar boja - što je i dalje nedostižno, pogotovu što se osvetljenosti piksela tiče.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2020, 1:19   #1332
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Citat:
Koreli A. kaže: Pregled poruke
IMA LI SMISLA RT ili je samo fora da se lako namlate para ?
Ako hoces da te golica pisulidra na realisticne refleksije, senke, ambijentalnu okluziju i globalnu iluminaciju onda ima.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
doctor (2.9.2020)
Stara 2.9.2020, 4:35   #1333
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Ray Tracing je de fatko standard preko 30 godina. Jedino je "nov" u industriji igara gde treba da u realnom vremenu radi te kalkulacije.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2020, 10:12   #1334
rendzer25
Veteran
 
Član od: 1.1.2006.
Poruke: 956
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 234 puta na 150 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Duze od deceniju postoji efekat global reflection, jeftin je ne zahteva puno resursa a vizuelno daje odlične rezultate, pogotovu što u brzim i dinamičnim scenama ne može oko ni da uoči razliku. Vizuelno RT se predstavlja kao najveći adut nex gen grafike, po meni je ovo više marketing nego realnost. Bilo bi zanimljivo videti skok u esencijalnim stvarima koliko će rezelucija tekstura, volumetrična svetla i senke doživeti skok u next gen naslovima.
rendzer25 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2020, 14:31   #1335
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Video
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
Vlajk@ (3.9.2020)
Stara 3.9.2020, 15:46   #1336
Vlajk@
Veteran
 
Član od: 16.3.2015.
Lokacija: epicentar
Poruke: 813
Zahvalnice: 830
Zahvaljeno 246 puta na 155 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Uf, uf... dobra za neku akcionu sekvencu.
Vlajk@ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2020, 2:25   #1337
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.350
Zahvalnice: 4.513
Zahvaljeno 3.826 puta na 2.384 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Ako sam ja dobro razumeo, dobra stvar oko Ray-a je sto se (kao sto rece neko) sve to proracunava u realnom vremenu. Iako je za sada dosta skupa sto se tice performansi, dosta olaksava posao oko osvetljenja, refleksija itd jer ne mora "rucno" da se prave senke itd. vec sve to ide u realnom vremenu i "prirodno". E sad, po meni, to ne zasluzuje toliko skupu zver, ali mislim da je ovo samo pocetak i da ce jos dosta da se radi na ovakvoj vrsti kalkulacija. Mada, postoji opasnost da ovo zavrsi kao onaj Hair Physx i njemu slicne stvari....

Ali ne slusajte mene, mozda sam potpuno omasio ne razumem se previse a laprdam bez potrebe
pentraksil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2020, 11:19   #1338
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

RT je ušao u konzole a pojavljuju se i softverske implementacije kao ona u novom CryEngine. Rasterizacija je udarila u plafon i RT je sledeći logičan korak, nije u pitanju običan gimmick.

Prave refleksije, ambijentalno osvetljenje i prirodno senčenje nije moguće ostvariti tradicionalnim shadingom. Kada se pogledaju moderne igre vide se jasne mane: neprirodan AO, senke koje faktički nemaju falloff efekat i značajno utiču na performanse a pritom imaju artefakte zbog rezolucije senki, teško se radi senčenje transparentnih objekata i particle efekata, SSR faktički uvek ima jasno vidljive artifakte itd.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2020, 12:15   #1339
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

Igre koje su sad u fazi dovršavanja - ako nemaju RT, možda neće ni dobiti "do rimejka", ali ko god počinje da pravi danas, posle ove najave omasovljivanja tehnologije, bolje da od prvog dana računa na to. Mislim da za dve godine neće ni izlaziti baked lighting igre jer neće biti potrebe da se na silu radi nešto što grafika može sama i engine podržava itd.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2020, 15:17   #1340
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Cyberpunk 2077

To nije nova vest. Rekli su CP2077 će biti kao Witcher 3, free dlc i možda neka plaćena eksplanzija. Multiplayer deo je odvojen i imaće kozmetiku mtx. To sam znao još kad smo radili pre-order pre više od godinu dana...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
open world, rpg

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
The Witcher 2 - Assassins of Kings Psycho13 Role-Play 4767 21.7.2020 14:23
Cypher - cyberpunk text adventure lukababic Avanturističke igre 2 2.4.2014 10:44
Futurelost Cyberpunk BBRPG slax Pravljenje igara 12 16.10.2011 13:45
FutureLost Cyberpunk RPG slax Male igre 1 16.10.2011 13:43
Cyberpunk Art Ocelot Zanimljive Web lokacije 1 2.3.2007 16:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com