Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.8.2011, 21:33   #61
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
federer kaže: Pregled poruke
..........................Priče o Linuxu kao stabilnijem OSu su netačne.
Divim se zaključku izvedenom iz tako bogatog iskustva... A znaš li ti uopšte šta je linux? Ili je tebi ubuntu sa "onim okruženjem koje više liči na windows" isto što i linux, a što nikako nije isto? Jel "freezuje" i neko drugo okruženje ili samo ono windowsoliko?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2011, 22:07   #62
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Divim se zaključku izvedenom iz tako bogatog iskustva... A znaš li ti uopšte šta je linux? Ili je tebi ubuntu sa "onim okruženjem koje više liči na windows" isto što i linux, a što nikako nije isto? Jel "freezuje" i neko drugo okruženje ili samo ono windowsoliko?
Obojica ste u krivu.....
Linux je jako stabilan, ako se zna sta se radi....ali nije tu stvar stabilnosti najvaznije, nego nacin na koji radi.
A ubuntu nema veze sa windowsom, ubuntu je derivat debiana najstarijeg linuxa. Samo je user frinedly, ima najbolju podrsku na netu, najvise se za njega radi softwera, drajvera...a da je ko win....to je tako netacno....
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2011, 22:14   #63
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
federer kaže: Pregled poruke
Ja sam na star laptop (480 MB ram, Celeron M 1,60GHz, SiS integrisani GPU) instalirao Ubuntu 11.04, i izabrao staro okruženje (ne Unity nego onaj što više liči na Windows)..I zadovoljan sam, osim po pitanju igara. Samo ponekad zna da freezuje. Priče o Linuxu kao stabilnijem OSu su netačne.

Дивим се људима који су у стању да се "жале" како нешто не ради како треба (у овом случају "Samo ponekad zna da freezuje. Priče o Linuxu kao stabilnijem OSu su netačne" ) а да се пре тога не упознају са системом који мисле да користе?
Убунту 11.04 без 1ГБ РАМ-а је неозбиљно за неког ко не зна да га оптимизује за рад са мало меморије (отуда ти кочи и имаш утисак нестабилности).

Да си се малко информисао брзо би сазнао да за твоју машину треба да одабереш другачије радно окружење (ако си баш запео за Убунту онда је за тебе Лубунту) или пак неку другу дистрибуцију... нпр Дебијан...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2011, 22:24   #64
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
singularity kaže: Pregled poruke
Obojica ste u krivu.....
Zaista? Bićeš ljubazan da mi ukažeš na grešku ili da ti ukratko pojasnim značenje pojma sarkazam?
Citat:
singularity kaže: Pregled poruke
Linux je jako stabilan, ako se zna sta se radi....ali nije tu stvar stabilnosti najvaznije, nego nacin na koji radi.
A ubuntu nema veze sa windowsom, ubuntu je derivat debiana najstarijeg linuxa. Samo je user frinedly, ima najbolju podrsku na netu, najvise se za njega radi softwera, drajvera...a da je ko win....to je tako netacno....
A ako se već ispravljamo onda budimo dosledni. Najstarija distribucija koja se još uvek održava je Slackware, a čak i od njega postoje starije distribucije (Slackware je recimo potomak SLS linuxa...) koje više ne postoje. Drajveri za linux se prave za linux, tačnije linux kernel koji je manje-više isti za većinu distribucija, a ne za pojedine distribucije. Opensource softver pisan za linux može se pokrenuti na svim distroima, to što možda postoje prekompajlirani paketi za Ubuntu, a ne i za druge distroe ne znači da je samo on podržan...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2011, 22:32   #65
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
federer kaže: Pregled poruke
Ja sam na star laptop (480 MB ram, Celeron M 1,60GHz, SiS integrisani GPU) instalirao Ubuntu 11.04, i izabrao staro okruženje (ne Unity nego onaj što više liči na Windows)..I zadovoljan sam, osim po pitanju igara. Samo ponekad zna da freezuje. Priče o Linuxu kao stabilnijem OSu su netačne.
Prvo procitaj System Requirements Ubuntua. Drugo, upoznaj se sa okruzenjima, tuzno je kada kazes "ono koje lici na windows. Trece, procitaj sta je linux(linux nije graficko okruzenje!!!). Za takvu konfiguraciju su prikladniji LXDE ili pak neki WM ako ti se svidja.
@Singularity
Zasto je goran u krivu?
Debian nije najstariji distro, ali je jedan od prvih, i tacno je da je ubuntu zasnovan na Debianu. Ubuntu je razvijen zbog toga sto su Debian distroi vrlo sporo izlazili, a i u repo su pustani samo dobro testirani paketi, pa je cesto softver vec zastareo pre nego sto je dospeo u repo. Novi korisnici obicno gledaju da prelaskom na linux da taj distro bude sto lepsi win-u i vizuelno sto slicniji(svi smo tako poceli). A drajveri nemaju veze sa distro-m

Nov ubuntu nisam probao(kao ni nekoliko poslednje verzije), ali ja preferiram Arch+Openbox, razlozi zasto OB su pominjani 100k puta, ali ne voli svi go WM.
EDIT: Pretece me Goran.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2011, 9:46   #66
Rajko92
Veteran
 
Član od: 27.7.2008.
Poruke: 511
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 79 puta na 71 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rajko92
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Nisam uspeo da nadjem u ostalim temama. Zanima me jel moguce podesiti da mi windows 7 bude default sistem. Imam poslednju Fedoru i sedmicu, i nervira me sto 100 puta zaboravljam da sacekam kad ukljucim racunar, i promenim na windows. Inace, linux je instaliran na deo harda koji ne postoji na sedmici, i u podesavanjima boota u sedmici (gde se inace podesava za xp i sedmicu, i sl.), ne postoji linux.
Rajko92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2011, 9:57   #67
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
Rajko92 kaže: Pregled poruke
Nisam uspeo da nadjem u ostalim temama. Zanima me jel moguce podesiti da mi windows 7 bude default sistem. Imam poslednju Fedoru i sedmicu, i nervira me sto 100 puta zaboravljam da sacekam kad ukljucim racunar, i promenim na windows. Inace, linux je instaliran na deo harda koji ne postoji na sedmici, i u podesavanjima boota u sedmici (gde se inace podesava za xp i sedmicu, i sl.), ne postoji linux.
Možeš podesiti, nije problem. E sad ne znam za Fedoru, ali na Ubuntu ja koristim program startupmanager. Pomoću njega možeš namestiti Default operating system. Verovatno da postoji još sličnih programa.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2011, 10:33   #68
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Ne znam da li postoji nesto od alta na fedori, ali uvek mozes kao root da editujes: /boot/grub/grub.conf ili /boot/grub/menu.lst, ne znam koju verziju koristi fedora, i da podesis default OS.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2011, 10:35   #69
Rajko92
Veteran
 
Član od: 27.7.2008.
Poruke: 511
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 79 puta na 71 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rajko92
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Ok, hvala. Pokusacu nesto da uradim, mada sam vrlo, vrlo slab sa linuxom, tacnije, mozda sam ga 5 puta koristio do sad.
Rajko92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2011, 11:43   #70
nucleuswizard
Novi član
 
Član od: 16.8.2011.
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom

Evo ja koristim laptop nx7300 sa 1256 rama i na njemu je instaliran Arch linux,sa ScrotWM kao WM i kada se potpuno podigne sistem koristi citavih 65 mb rama.

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk
nucleuswizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2011, 8:12   #71
Dr.Lekar
Novi član
 
Član od: 16.7.2009.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Linux je mama, koristio sam ubuntu 11.10 na laptopu ali sam imao problema sa wireless karticom, neophodan mi je za laptop pa sam morao da stavim win7 cisto da bih mogao da radim... Elem, imam Atheros 9285 (mislim da je ovaj broj), ako neko ima nekih iskustava sa sredjivanjem iste bio bih mu zahvalan za neki info...
Naime, zamislite internet kao jako zacepljen odvod... Cas curi (radi) besprekorno, cas puca, pada mu protok itd... Ako moze neki koristan savet. Hvala unapred.
Dr.Lekar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2011, 10:13   #72
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Pošto pitanje nije za ovu temu, otvori novu sa objašnjenim problemom i detaljima bitnim za rešavanje (koja tačno kartica ili model laptopa)...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2011, 13:37   #73
Fickey
Član
 
Član od: 14.12.2010.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 265
Zahvalnice: 66
Zahvaljeno 26 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Fickey
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
Dr.Lekar kaže: Pregled poruke
Linux je mama, koristio sam ubuntu 11.10 na laptopu ali sam imao problema sa wireless karticom, neophodan mi je za laptop pa sam morao da stavim win7 cisto da bih mogao da radim... Elem, imam Atheros 9285 (mislim da je ovaj broj), ako neko ima nekih iskustava sa sredjivanjem iste bio bih mu zahvalan za neki info...
Naime, zamislite internet kao jako zacepljen odvod... Cas curi (radi) besprekorno, cas puca, pada mu protok itd... Ako moze neki koristan savet. Hvala unapred.
Tema nije bas za ovu temu, ali... Mislis da je 90% do tvog interneta, imam iste probleme sa jednim provajderom, dok je drugi savrsen...
Fickey je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2011, 15:58   #74
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Moj prvi kontakt sa linuxom je slab. Iako imam instaliran OpenSuse pored XP-ea i Servera 2008 R2.(držim ga za ukras) Kad uđem u linux kao da sam ušao u samicu jednostavno nemaš nikakvu kontrolu nad sistemom. Instalacija programa je slaba u smislu da šta ti daju oni iz susea to ti je to. Oni nazivi binarnih datoteka su očajni nemaš predstavu čemu služe a jedan program može da sadrži mnoštvo povezanih binaraca. Malo korisnih programa. Probao sam i ovaj najnoviji Ubuntu. Mnooogo je slabiji od prošlog i spor je do zla boga. i ja ga skino erase . Probo sam i Mandrivu onu prošlu razbila se za dan postala nestabilna.
Jedva čekam ovaj Win 8 pa da ga pazarim nema leba od Linuxa a bogami ni igara. Toliko programiranje nizašta. Mesto da tu snagu ulože da naprave neki program koji izgledaju kao adobeovi funkcionalni i besplatni i upotrebljivi kao što je Libre Office ovako
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2011, 16:05   #75
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Vidi ovako.... Ti voziš Yuga, a potom si seo u Space Shuttle, naravno da nećeš znati da upravljaš njime, nemoj se pravdati, razumemo te u potpunosti, sve ti je oprošteno...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 10 korisnika se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
blast beat (25.12.2011), bvitnik (25.12.2011), ivance95 (21.1.2012), Lich_king2 (28.12.2011), maxx10 (25.12.2011), Mr.Eco (5.1.2012), NIx Car (4.1.2012), Rajko92 (25.12.2011), voodoo_ (25.12.2011), Zemunelo (17.1.2012)
Stara 25.12.2011, 16:12   #76
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
Moj prvi kontakt sa linuxom je slab. Iako imam instaliran OpenSuse pored XP-ea i Servera 2008 R2.(držim ga za ukras) Kad uđem u linux kao da sam ušao u samicu jednostavno nemaš nikakvu kontrolu nad sistemom. Instalacija programa je slaba u smislu da šta ti daju oni iz susea to ti je to. Oni nazivi binarnih datoteka su očajni nemaš predstavu čemu služe a jedan program može da sadrži mnoštvo povezanih binaraca. Malo korisnih programa. Probao sam i ovaj najnoviji Ubuntu. Mnooogo je slabiji od prošlog i spor je do zla boga. i ja ga skino erase . Probo sam i Mandrivu onu prošlu razbila se za dan postala nestabilna.
Jedva čekam ovaj Win 8 pa da ga pazarim nema leba od Linuxa a bogami ni igara. Toliko programiranje nizašta. Mesto da tu snagu ulože da naprave neki program koji izgledaju kao adobeovi funkcionalni i besplatni i upotrebljivi kao što je Libre Office ovako
Da sam dobio dinar za svaku ovakvu glupost koju sam čuo do sad bih bio na bahamima.
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2012, 12:10   #77
supressor
Veteran
 
Član od: 30.8.2006.
Poruke: 1.014
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 87 puta na 75 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

A ovakvu izjavu je inace jako tesko cuti u dragom nam okruzenju...cekaj zar se PENTIJUM ne koristi samo za igarnje


S obzirom koji je porcenat stanovnistva koji poseduje komp, i od toga koji je procenat koji ga stvarno koristi, prilicno sam zadovoljan s ucescem linuxa
supressor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku supressor na korisnoj poruci:
NIx Car (4.1.2012)
Stara 19.1.2012, 0:09   #78
miki92
Nepotvrđena registracija
 
Član od: 12.11.2009.
Poruke: 181
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Gorane nije ti fora sto mi zatvori temu...pisao sam je na dzointu, imaj brate razumevenja, necu valjda ceo zivot koristiti ziljavi Windows, aj predlozi neki dobar open suorce za mene Zemljanina pa da polako cekicam po njemu...usput, koja je to fora sa virtuelnom masinom?
miki92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2012, 0:13   #79
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

miki92 nije ti fora da praviš zazubice drugima i da se tako ponašaš na forumu, a očekuješ da ti ljudi pomognu... Kako seješ tako ćeš i brati, sušiti...

Uzgred, ozbiljan sam, opuštena atmosfera je skroz ok, ali raspuštena nikako, razumemo se?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2012, 0:23   #80
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Instaliraj Ubuntu 10.04.3.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
miki92 (19.1.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kontakt, linux, počeci, početak, prva distribucija, prvi distro, prvi kontakt, prvi linux

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Linux alternative za Windows Jack In The Box Slobodni softver 309 21.7.2018 7:20
Prvi april! GoranSTX Cvet kompjutera 19 3.4.2009 12:14
Linux mobilni telefon McNAIR Programi za mobilne telefone 6 5.8.2008 1:37
Koji bi bio odgovarajući Linux za moj PC? Melody Slobodni softver 13 2.5.2008 12:07
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com