Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.7.2009, 14:16   #21
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Pa tokom instalacije izbrisi te dve SWAP particije i napravi jednu sam. Takodje mozes i tokom instalacije da smanjujes i povecavas particije. Sve ti je to u Custom part... skoro ceo GParted je u setupu.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2009, 14:18   #22
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

ali on ne prikaže tamo te dve swap... kad sam poslednji put reinstalirao ubuntu nije prikazao swap od prošlog puta...
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2009, 12:28   #23
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

uzivam.... ubuntu 9.04 64 bita... radi ... eh... samo jedna stvarchica je preostala... shta da uradim da mi resolv config uvek ostane isti, da ga ne menjam svaki put kad dizem sistem? tu inace stoje dns-ovi... ako nekog ne mrzi nek mi kaze kako da skinem operu ichrome za linux...
i da zanima me kako da u linuxu killujem programe (kad zapucaju i sli.) kao preko task managera? da li neshto kucam u terminal, ili ima neki program...

Poslednja ispravka: stepanov (13.7.2009 u 12:44)
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2009, 13:20   #24
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Citat:
stepanov kaže: Pregled poruke
uzivam.... ubuntu 9.04 64 bita... radi ... eh... samo jedna stvarchica je preostala... shta da uradim da mi resolv config uvek ostane isti, da ga ne menjam svaki put kad dizem sistem? tu inace stoje dns-ovi... ako nekog ne mrzi nek mi kaze kako da skinem operu ichrome za linux...
i da zanima me kako da u linuxu killujem programe (kad zapucaju i sli.) kao preko task managera? da li neshto kucam u terminal, ili ima neki program...
1)

Uzeto sa -> http://www.cyberciti.biz/tips/howto-...iguration.html

Citat:
one small problem… if you edit /etc/resolv.conf directly, the next time you ifdown or ifup an interface or reboot for that matter your settings are lost. In Ubuntu the resolv.conf is generated each time you up/down an interface. So unless you removed the resolvconf package which is generally installed by default, you need to add proper dns- entries to the /etc/network/interfaces file to make changes permanent. eg:
iface eth0 inet static
address 192.168.1.100
netmask 255.255.255.0
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.1.254
# dns-* options are implemented by the resolvconf package, if installed
dns-nameservers 192.168.1.254
dns-search myisp.com
2)
Najlakši način - skini Ubuntu paket direkt sa Operinog sajta, dvoklik na .deb paket i instaliraj -> http://www.opera.com/browser/downloa...r=9.64&local=y

Alternativno, dodavanjem Opera repozitorijuma i instalacijom iz paket menadžera -> https://help.ubuntu.com/community/OperaBrowser

Na Chrome zaboravi, ne radi.

3)
Kako zatvoriti neposlušne programe


I koristi Google majku mu, sve ovo sam našao za 5 minuta, među prvim stvarima na Google-u a Ubuntu ne koristim i nemam pojma kako se neke stvari rade u njemu.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
stepanov (13.7.2009)
Stara 13.7.2009, 14:38   #25
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

fala.... nego ne mogu da instaliram flash player jer nemam dovoljno prostora te ne mogu da vidim ovaj snimak...
evo slike... kako da povecam linux particiju shta mi je pametno raditi?
pa zar ovaj 64 bitni zauzima vishe prostora? shta me sad zeza, imam vecu particiju nego kad sam imao 32 bitni a sad imam manje prostora... hm...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Screenshot--dev-sda - GParted.png
Viđeno:	14 puta
Veličina:	64,5 KB
ID:	30014  
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2009, 14:51   #26
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

OMG... pa sta ti je zauzelo 11GB? Jel si ti formatirao tu particiju pre insalacije

Odi u nautilus i vidi koji ti folder zauzima najvise. Kladim se da je /tmp. Mozes i preko terminla, ali neznam koja komanda daje velicinu fajlova i foldera. ls -l nece. Neka kaze neko ako zna...
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2009, 15:04   #27
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
OMG... pa sta ti je zauzelo 11GB? Jel si ti formatirao tu particiju pre insalacije

Odi u nautilus i vidi koji ti folder zauzima najvise. Kladim se da je /tmp. Mozes i preko terminla, ali neznam koja komanda daje velicinu fajlova i foldera. ls -l nece. Neka kaze neko ako zna...
za particije

Kod:
df -ah
ili za fajlove i dir.

Kod:
ls -alh
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na12 na korisnoj poruci:
Mickie (13.7.2009)
Stara 14.7.2009, 10:32   #28
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

ma FORMATIRAO SAM. I PROSHLI PUT MI JE UBUNTU ZAUZIMAO DOSTA ALI NE 11 GB... nEGO KOLIKO ON ZAUZIMA STVARNO KAD SE INSTALIRA? NE MOGU DA SHVATIM DA MI JE ZAUZEO VISHE OD WINDOWSA...
slucajno sam pritisnuo caps lock, god damn it.
EDIT: AAAA!!! ne mogu da verujem u ono shta vidim:
1. u folderu documents koji je pod linuxom stepanov/documents ima ogromna kolicina fajlova iz C particije!!! nishta ne kontam kako je to tu dospelo!!!
2. u nekom folderu media/disk ima 36 gb!!!??? ni particija nije tolika
jesam ja lud ili ovaj linux?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Screenshot-stepanov@stepanov-desktop: ~.png
Viđeno:	18 puta
Veličina:	62,7 KB
ID:	30020  

Poslednja ispravka: stepanov (14.7.2009 u 11:22)
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 16:03   #29
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

1.Pa verovatno si kliknuo da ti prebaci dokumente iz Windowsa prilikom instalacije Brisi to, ionako mozes da pristupis Windowsovoj C pariciji bez problema, pa ti to ne treba.

Citat:
stepanov kaže: Pregled poruke
2. u nekom folderu media/disk ima 36 gb!!!??? ni particija nije tolika
jesam ja lud ili ovaj linux?
2. To nemoj da brises. U folderu Media se montiraju particije, i taj disk folder je ustvari tvoja D particija. Tih 36GB nije na / particiji ubuntu-a, to je samo link ka D particii. (Najprostije moguce receno)

Ubuntu zauzima oko 1.2GB kad se instalira, ako se dobro secam.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 16:17   #30
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Pod 1. i 2., to je sasvim normalno. Na Linux-u je sve fajl ili direktorijum pa tako druge particije vidiš kao /media/nekidir. Ovo pod 1. je čudno, ako se ti fajlovi koje pominješ stvarno nalaze tamo onda stvarno ne znam kako ti je to pošlo za rukom. Ako su to samo linkovi na fajlove sa tvoje Windows particije, onda je to OK i u stvari se ne nalaze tu.

Za početak, uradi sledeće.

1. Boot-uj čist sistem - čisto da osiguramo da ne budu mount-ovane nijedna od Windows particija.

2. Otvori terminal.

3. Kucaj "sudo du -hs /bin /boot /etc /home /lib /opt /root /sbin /tmp /usr /var"

4. Screenshot postavi ovde ili copy-paste teksta iz terminala.

EDIT:
Sad videh šta je Mickie napisao. Znači tačka 1. je uzrok opcije prilikom instalacije koju si izabrao. Nisam znao da takva opcija postoji.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 16:21   #31
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Boot-uj čist sistem - čisto da osiguramo da ne budu mount-ovane nijedna od Windows particija< ne kontam?
btw. mislim da je mickie u pravu, skontao sam tokom instalacije sam ubacio my documents u linux particiju... to cu da obrishem i eto meni prostora!
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 16:25   #32
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

@bvitnik
Ma ne nisi razumeo coeka. Ima opcija u Ubuntu setupu koja se zove nesto kao... mislim da je "transfer documents from Windows". Ja je nikad nisam koristio prilikom instalacije, ali izgleda da Stepa jeste svaki put Ta opcija bi trebala da kopira ceo My Documents iz Windoze u /home/username/Documents u linux-u, i to je izgleda i uradila

Mislim da to moze da se brise slobodno. Dok to u "media" ne treba da se dira, to se ionako gubi kad kliknes unmount na ikonicu particije
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 18:45   #33
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
@bvitnik
Ma ne nisi razumeo coeka. Ima opcija u Ubuntu setupu koja se zove nesto kao... mislim da je "transfer documents from Windows". Ja je nikad nisam koristio prilikom instalacije, ali izgleda da Stepa jeste svaki put Ta opcija bi trebala da kopira ceo My Documents iz Windoze u /home/username/Documents u linux-u, i to je izgleda i uradila

Mislim da to moze da se brise slobodno. Dok to u "media" ne treba da se dira, to se ionako gubi kad kliknes unmount na ikonicu particije
Skapirao sam, skapirao, pošto si pomenuo da takva opcija u installer-u postoji. Nisam znao za to, ipak ja ne koristim Ubuntu (niti sam koristio, osim LiveCD-a).

-> stepanov, kada podigneš Ubuntu normalno, ništa od Windows particija nije montirano (mount-ovano) na početku. Ti ćeš particije da vidiš u Nautilus-u i Places meniju ali tek kad probaš da im pristupiš one će biti montirane i moćićeš da im pristupiš. Tada će biti vidljive i kada kucaš df -h u terminalu. Ono što sam ja hteo da kažem je da podigneš Ubuntu klasično, tj. restartuješ ako si trenutno u njemu, kako Windows particije ne bi bile montirane i ne bi ninakoji način ušle u računicu zauzeća prostora pri kasnijim koracima koje sam trebao da ti postavim. Mislim, umesto restarta, mogao si da unmount-uješ particije i ručno ali da ti ne objašnjavam kako i komplikujem stvar, restart je jednostavnije rešenje.
Pošto smo razjasnili šta je problem i šta ti zauzima mesto, znači da možeš da zaboraviš na većinu stvari koje sam rekao i pređeš na brisanje kopija i oslobađanje mesta. Onda ćemo da vidimo šta dalje sve treba i gde ćeš da zapneš.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 22:38   #34
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

skinuo sam googleearthlinux.bin ali kako da ga instaliram???
skinuo sam operu sa sajta, instalirao je! ali nigde je nema???
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 23:16   #35
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Opera bi trebala da bude u Applications --> Internet. Ili samo otvoris terminal i kucas Opera. Googleearth instaliras tako sto dodjes terminalom u folder gde ti je taj .bin i kucas ./googleearthlinux.bin ili mozda sh googleearthlinux.bin . Mozda treba da stavis i sudo, neznam jel trazi. Ako nece, onda kucaj sudo ispred komande.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.7.2009, 23:18   #36
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

1. Ne koristi googleearthlinux.bin jer si početnik i treba da se bakćeš sa terminalom.

Na Medibuntu repozotorijumu imaju gotovi paketi. Imaš dve mogućnosti. Ubaciš source list-e i instaliraš sve preko Add/Remove... (poželjno) ili da skineš ova dva paketa i instaliraš (kao Operu) -> googleearth-data, googleearth, biraj odgovarajuću arhitekturu na dnu (amd64 u tvom slučaju, pretpostavljam).

Za prvu soluciju, uputstvo kako se dodaje Medibuntu repozitorijum možeš naći ovde. Dobro nauči ono što tu piše. Pošto se ovo uputstvo oslanja na terminal, ako ne bi da se bakćeš, a ne moraš, pogledaj ovaj video. Tu su objašnjene i GUI alternative. Da napomenem da se rešenje sa terminalom svodi na copy-paste linije u terminal i stiskanja Enter što onemogućava greške i brže se radi.

Kada ubaciš Medibuntu repozitorijum, GoogleEarth instaliraš preko Add/Remove...

2. Problem s Operom se verovatno rešava sa jednim Logoff i Login. Lista prečica nije osvežena pa je ne vidiš. Ako je i dalje nema, otvori terminal i kucaj opera. Ako se ne upali, znači da instalacija nije prošla kako treba.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2009, 11:38   #37
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

micki ono za flash player nece... kad ukucam cd u terminal nishta ... sudo cd... nishta... shta treba da ochekujem posle cd? probao sam i ona dva koda... jok... lepo sam raspakovao ono u home... kako to ide sa stampacima na linuxu? imam hp 3650, nasao sam neki driver na internetu, da li da ga instaliram? EDIT: izgleda radi i bez drivera! cool!
EDIT2: update manager mi skida nekih 115 mb raznih stvari... da li to da pustim do kraja i instaliram? shta cu dobiti?

Poslednja ispravka: GoranSTX (15.7.2009 u 16:13) Razlog: nezgodan typo
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2009, 13:44   #38
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Citat:
stepanov kaže: Pregled poruke
EDIT2: update manager mi skida nekih 115 mb raznih stvari... da li to da pustim do karaja i instaliram? shta cu dobiti?
Slobodno pusti da zavrsi i restartuj komp kad bude gotovo.

cd je komanda za promenu direktorijuma. "cd putanja/do/direktorujuma" premesta terminal u zadati direktorijum, a samo "cd" te premesta u home. Ne treba nista posebno de se desi kad ukucas cd. Overi ovu temu http://www.sk.co.yu/forum/showthread...ht=Kako+setkam

Posebno post #7. Ustvari procitaj sve.

I da, vecina stampaca i periferija radi bez ikakvih drajvera, tj vec ima drajveri instalirani.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2009, 14:55   #39
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

ne znam nece... a ovaj googleearth sam instalirao sve lepo ali ne mogu da ga nadjem nigde
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2009, 15:35   #40
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 9.04 64 bit

Citat:
stepanov kaže: Pregled poruke
ne znam nece... a ovaj googleearth sam instalirao sve lepo ali ne mogu da ga nadjem nigde
Kako si instalirao GoogleEarth? Jel se pojavila Opera? Jesi pročitao tačku 2. mog prethodnog post-a?
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 9.04 - Jaunty Jackalope Dual pretop Slobodni softver 64 28.5.2009 17:20
Mount CD DVD images - Ubuntu laikexpert Slobodni softver 7 17.4.2009 0:54
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18
Pregled GNU/Linux distribucija GoranSTX Slobodni softver 10 30.8.2008 14:52
Ubuntu Ultimate Edition noisy Slobodni softver 34 13.2.2008 1:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com