Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.2.2006, 12:44   #1
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Halo 2 na PC-u i Win Vista

Koliko vidim jutros su svi (veci) igracki sajtovi objavili da Bungie radi na konverziji Xbox hita Halo 2 za PC. Dobro, to smo svi ocekivali, ali ono sto je zanimljivo je da ce igra raditi ISKLJUCIVO na Windows Vista operativnom sistemu (ciji je dramaticni ulazak u distribuciju najavljen za drugu polovinu 2006.). Dakle, nista od Windows XP kompatibilnosti.

Jasno je da je u pitanju cista kalkulacija a ne tehnicka ogranicenja, Halo 2 radi na originalnom Xboxu, dakle ne treba mu ni 64bitna arhitektura ni DirectX 10, znaci Bill Gates i kompanija ovo iskljucivo koriste da nateraju odredjeni procenat PC igraca da pazare novi Windows ako zele da igraju najbolji FPS sa Xboxa.

Moram da kazem da me ovo navodi na nekoliko zanimljivih pitanja i razmisljanja. Prvo, originalni Halo je bio uzasan hit na Xboxu, cekan je vise od dve godine na PCu, ali nije bio ni izbliza tako popularan kao na konzoli. Delom jer je na PCu konkurencija na FPS polju veca, delom jer je port uradjen malo trapavo (nenormalni hardverski zahtevi), delom jer je vecina ljudi igru vec odigrala na Xboxu koji je imao i coop mod, izbacen iz PC verzije. Gotovo sam ubedjen da ce slicno biti i sa Halo 2 igrom (osim sto ce konverzija mozda biti malo elegantnija, umesto Gearboxa ovog puta ce to izgleda raditi sam Bungie, ako je sudeci po oglasu na njihovom sajtu od pre neki dan). Mislim, prodato je oko 7 i po miliona kopija Halo 2, zahvaljujuci u velikoj meri Xbox Live servisu koji je prakticno izdigao multiplayer na nivo do tada nevidjen na bilo kojoj od konzola, a bogami zadao i PC igrama nekoliko domacih zadataka. Pitam se koliko ljudi je spremno da plati par stotina dolara za novi OS da bi igralo igru koju za oko 100 dolara moze da igra na polovnoj konzoli i secondhand kopiji igre. OK, priznajem da je najbolji nacin za igranje FPSova mis i tastatura, ali ipak?

Drugo, nakon nekoliko najblaze receno neodmerenih izjava Billa Gatesa na racun Nintenda od pre par dana, sa ovom najnovijom najavom ne mogu a da se ne zapitam da li je moguce da se najprodavaniji OS na svetu toliko oslanja na entertainment industriju u svojoj dizajnersko/ marketinskoj sferi? Mislim, koji su 'selling points' Windowsa u poslednjih par godina? Empetrojke, foto i video fajlovi, igre... Argh, istovremeno radimo na gigantskom parcetu koda koje je i dalje puno arhaicnih resenja koje ga usporavaju, bagova i kojecega...

Posle svega recenog, naravno da cu biti prvi u redu da instaliram piratski Windows Vista da bih oprobao Halo 2 na PCu - pretpostavljam da ce Microsoftov najavljivani DRM potrajati mozda i citavih nedelju dana, ali cenim da ce svaki haker na svetu biti spreman da overi od kofeina i metamfetamina dok Vista ne bude krekovan.

Hmmm, potencijalna tema naredne kolumne g. Kuzmanovica?
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2006, 21:58   #2
ATI`
Banned
 
Član od: 7.4.2006.
Poruke: 282
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku ATI` Slanje poruke preko MSN-a korisniku ATI` Slanje poruke preko Skypea korisniku ATI`
Određen forumom Re: Halo 2 na PC-u i Win Vista

Vista i nece biti toliko zahtevna

Beta 2 trazi samo 800MB radne memorije

Ali se i suska da postoji mogucnost da osnovna verzija Viste bude FREE!

Ali izaci nece u ovoj godini sigurno!
ATI` je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2006, 0:10   #3
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Halo 2 na PC-u i Win Vista

Ne znam kako bi mogli da zabrane pokretanje na xp, uvek ce da postoji neki patch i sl.

Citat:
ATI` kaže:
Vista i nece biti toliko zahtevna
Normalno ni sad nije bog zna

Citat:
ATI` kaže:
Beta 2 trazi samo 800MB radne memorije
Ja koristim zadnji build i ne uzima 800mb ali malo vise sisa memoriu od xp, inace kad se pogase neki servisi sljaka odlicno, posto sad isprobavaju neke gluposti zato vuce malo vise ali ne bas 800mb to su neke lose glasine

Citat:
ATI` kaže:
Ali se i suska da postoji mogucnost da osnovna verzija Viste bude FREE!
To bi im bilo najpametnije mada niko ne bi to koristio, noramlno ja sam uvek bio za XP Home Edition koji u sebi nema opterecenja kao Pro verzija i za svakog je dobra, a noramlno svi ce da koriste najbolju verziju Viste.

Citat:
Ali izaci nece u ovoj godini sigurno!
Tek 2007
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2006, 19:40   #4
Defiant
Novi član
 
Član od: 28.12.2005.
Poruke: 29
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Halo 2 na PC-u i Win Vista

DirectX 10 nece moci da se instalira u WinXP-u: "Microsoft split up the display driver to increase stability, to ensure that the 3D desktop stays up in the event that a game or another application crashes due to a graphics error. This change also means that Microsoft will not release DirectX 10 for Windows XP, because many of the Direct3D10 improvements will need the new Windows Vista Display Driver Model."

Znaci da ce sve DirectX10 igre raditi samo na Visti. Barem game developeri nece morati da optimizuju igre za vise operativnih sistema.
Microsoft stalno napominje da on Vistu posmatra kao igracku platformu, isto kao XBox360.
DirectX10 bi navodno trebao da poveca performanse igara 6 do 8 puta, sto deluje pomalo nerealno, ali ja se naravno necu buniti ako ispadne tako.
Bilo bi za ocekivati da Halo 2 bude graficki unapredjen i da iskoristi mogucnosti DX-a10, to bi ga ipak ucinilo primamljivijim potencijalnim kupcima.

Vise o Visti i DirectX-u 10: http://www.gamespot.com/features/6143883/p-4.html
Defiant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2006, 20:00   #5
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Halo 2 na PC-u i Win Vista

Ja cu ipak da sacekam kad bude izasla Vista. Jer toliko losih glasina je do sada bilo, koje su totalno netacne. Mislim jeste sve ovo tacno sto si naveo ali napravice oni DirectX za XP kao sto su to radili u prve dve godine za ME, 98. Po svemu sudeci da ce Microsoft da natera korisnike PC da predju na Vistu posle losih glasina. Treba sacekati 2007 i videti.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Šta je šta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)? bojongo Grafika 106 19.4.2014 14:47
PS/PS2 joypad na PC-ju. Sta mislite? dodo Ostale komponente 11 31.3.2006 21:08
Na preklop,bez antene,spoljni ekran,VGA upotrebljiva kamera,mp3 150-160EUR??? Ilic Marko Aparati i oprema 6 31.1.2006 19:12
Zasto je slika na monitoru losija nego na TV Bosko Bozinovski Video/TV softver 2 18.1.2006 14:21
Slika sa kompa na TV Svideo komunista Grafika 5 16.1.2006 23:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com