Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.2.2008, 12:37   #1
VladimirBG
Novi član
 
Član od: 8.2.2008.
Poruke: 9
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Umrežavanje bežicnog Interneta

Zdravo Drugari....
U poslednje vreme mi je dosta pomogao ovaj forum,nailazeci na teme koje su postavljene zbog problema,na koje sam i sam nailazio...
E sad resio sam da se konsultujem sa vama,i nadam se da cete mi pomoci...
Naime...Teca mi je ugradio bezicni internet pre neki dan,a on je sprat ispod mene...pitanje,da li postoji mogucnost da se i ja nakacim sa njim prekog istog provajdera,odnosno da oboica koristimo isti account...
Odnosno..da li moramo da se umrezimo,da li da stavimo swicher...pa da preko njega samo napravimo skretnicu,preko koje mozemo da nakacimo vise kom. u kuci ???

Unapred ZAHVALAN ! !
VladimirBG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2008, 14:08   #2
PLEXTOR
Član
 
Član od: 1.2.2006.
Lokacija: R.S.---Doboj
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje bezicnog interneta

PA sad mogao si da opises o kakvom se bezicnom netu radi,dali preko acces pointa,wlan kartice ili kako vec,zavisi imas vise varijanti...
ako je preko AP vjerovatno ima 2 lan izlaza a to bio bilo najbolje resenje mada cisto sumnjam da ima ap,a ako je obicna kartica ne gine ti switch pa da bridge-ujes konekciju...
ako hoces detaljnije upute reci o cemu se radi
PLEXTOR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2008, 14:47   #3
VladimirBG
Novi član
 
Član od: 8.2.2008.
Poruke: 9
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje bezicnog interneta

Citat:
PLEXTOR kaže: Pregled poruke
PA sad mogao si da opises o kakvom se bezicnom netu radi,dali preko acces pointa,wlan kartice ili kako vec,zavisi imas vise varijanti...
ako je preko AP vjerovatno ima 2 lan izlaza a to bio bilo najbolje resenje mada cisto sumnjam da ima ap,a ako je obicna kartica ne gine ti switch pa da bridge-ujes konekciju...
ako hoces detaljnije upute reci o cemu se radi
jaoo.....ja sam bas nov u ovome....i sad sam trenutno na poslu,pa ne mogu da vidim odmah fizicki,sta je i kako je....

Ali recimo....KBC net...dobili smo neki uredjaj koji nam stoji na krovu,i koji je valjda uperen ka kuci gde je taj predajnik,a udaljen je vazdusnim putem,recumo 2 km....i valjda su nam sproveli kabal do sobe gde nam je taj glavni racunar koji koristimo...i na taj komp smo povezani....sad mi smo probali da povezemo jedan lap...i on radi....ali to nista ne znaci,samo smo napravili novu konekciju na njemu....sto i nije neka mudrost.. a mislim da je preko kartice,mislim da nije AP ......jer znam da mi je teca rekao da ne mozemo sa krova nista u raditi,zato sto je samo taj kabal prikljucen,i valjda ne moze vise....

Ne znam dal ti od ovoga bilo sta znaci...ali kad budem bio kuci...mogu ti dati pribliznije informacije....

unapred zahvalan ! !
VladimirBG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2008, 15:07   #4
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje bezicnog interneta

Konekcija ne može da se bridžuje svičem nego ruterom.

Postoji i mogućnost Internet Connection Sharinga. Jeste sirotinjski i jeste da ne radi uvek kako bi trebalo i da mora tečin kompjuter da radi da bi na tvom radio Net, ali kad se nema ništa drugo, dobro je i to.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2008, 15:19   #5
VladimirBG
Novi član
 
Član od: 8.2.2008.
Poruke: 9
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje bezicnog interneta

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Konekcija ne može da se bridžuje svičem nego ruterom.

Postoji i mogućnost Internet Connection Sharinga. Jeste sirotinjski i jeste da ne radi uvek kako bi trebalo i da mora tečin kompjuter da radi da bi na tvom radio Net, ali kad se nema ništa drugo, dobro je i to.
E sad....taj ``RUTER``....mozete samo da mi nagovestite neku skromnu cenu tog uredjaja...
I ja ga kupim....koja je onda procedura,jel mi treba jos nesto od opreme,verovatno kabal,to sigurno....nego neka druga propratna oprema,da li je neophodna....
I da li je ceo taj proces rutovanja...neki komplikovan posao,jel mi ne bi trebao neki majstor....mislim...ja sam snalazljiv decko,sa nekim skromnim logickim znanjem...da li bijh to mogao sam da uradim ????


Unapred Zahvalan
VladimirBG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2008, 16:36   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje bezicnog interneta

Hmmm... tridesetak evra ili malo više. Treba ti mrežni ruter ili ethernet router ili negde kažu i broadband router. Vidi na sajtovima firmi koje prodaju mrežnu opremu. Ne treba ti neki kvalitet, bitno je da ruter ima nekoliko LAN portova (jer ih ima i samo sa jednim WAN i jednim LAN portom). Takođe, ne treba ti ADSL ruter.

E sad, ideja je ovakva: tečin i tvoj kompjuter povezuju se na LAN ulaze rutera, a na onaj jedan WAN ulaz rutera ide mrežni kabl koji su vam spustili od wireless uređaja na krovu ka njegovom stanu. Ruter treba da ima protokol koji koristi wireless mreža, a praktično svi sada koriste PPoE. Kada to budeš podešavao, treba da uneseš username i password onako kako je to ranije bilo podešeno na tečinom računaru.

Pride, ruter treba da se konfiguriše tako da njegov WAN port ima mrežnu IP adresu koju sada ima tečin kompjuter (ili da je dobija automatski, ako je tako podešeno; to je čak i češći slučaj), a vaša dva kompjutera mogu da imaju fiksne adrese iz "privatnog" opsega, prema uputstvu za ruter - obično 192.168.1.x gde je x neki broj veći od, recimo, 2, ali treba tačno videti za taj model koji kupiš. Zašto od 2? Sam ruter obično zauzima X=1, ako ima i USB port onda je zauzeto i X=2 pa onda za svaki slučaj staviš 3 ili više i miran si (možeš i 100, 200... maksimum 254; adresa 255 je takođe rezervisana). Može se namestiti i da ne postavljaš ručno adresu kompjutera, nego da ti je ruter automatski dodeljuje, ali to ne valja za torrente i slične p2p programe.

I to ti je to
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
VladimirBG (13.2.2008)
Stara 9.2.2008, 18:51   #7
VladimirBG
Novi član
 
Član od: 8.2.2008.
Poruke: 9
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrezavanje bezicnog interneta

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Hmmm... tridesetak evra ili malo više. Treba ti mrežni ruter ili ethernet router ili negde kažu i broadband router. Vidi na sajtovima firmi koje prodaju mrežnu opremu. Ne treba ti neki kvalitet, bitno je da ruter ima nekoliko LAN portova (jer ih ima i samo sa jednim WAN i jednim LAN portom). Takođe, ne treba ti ADSL ruter.

E sad, ideja je ovakva: tečin i tvoj kompjuter povezuju se na LAN ulaze rutera, a na onaj jedan WAN ulaz rutera ide mrežni kabl koji su vam spustili od wireless uređaja na krovu ka njegovom stanu. Ruter treba da ima protokol koji koristi wireless mreža, a praktično svi sada koriste PPoE. Kada to budeš podešavao, treba da uneseš username i password onako kako je to ranije bilo podešeno na tečinom računaru.

Pride, ruter treba da se konfiguriše tako da njegov WAN port ima mrežnu IP adresu koju sada ima tečin kompjuter (ili da je dobija automatski, ako je tako podešeno; to je čak i češći slučaj), a vaša dva kompjutera mogu da imaju fiksne adrese iz "privatnog" opsega, prema uputstvu za ruter - obično 192.168.1.x gde je x neki broj veći od, recimo, 2, ali treba tačno videti za taj model koji kupiš. Zašto od 2? Sam ruter obično zauzima X=1, ako ima i USB port onda je zauzeto i X=2 pa onda za svaki slučaj staviš 3 ili više i miran si (možeš i 100, 200... maksimum 254; adresa 255 je takođe rezervisana). Može se namestiti i da ne postavljaš ručno adresu kompjutera, nego da ti je ruter automatski dodeljuje, ali to ne valja za torrente i slične p2p programe.

I to ti je to
HVALA....puno..... )
Kao sto sam i ocekivao....dobio sam i brz i konkretan odgovor ! ! !


POZDRAV !
VladimirBG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
citanje textova sa interneta offline?? BrutaLiS Aplikativni softver 4 24.11.2007 21:19
Skoro tri meseca bez interneta... fingerprint Brbljaonica 25 10.11.2007 12:48
Skidanje preko interneta Tim85 Internet tehnologije 1 27.2.2007 2:15
Placanje preko interneta Optique Internet usluge 19 19.9.2006 4:18
Gledanje NBA preko Interneta? TheProphecy Video/TV softver 7 17.5.2006 23:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com