Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.1.2021, 1:19   #21
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
buraz kaže: Pregled poruke
Sad pusti neku brzu igru sa dosta crnih tranzicija i pocni da povracas.

Sve tri trenutne monitor tehnologije su pune kompromisa, ali je generealno IPS najbolji all-rounder. TN je ispao iz price i zvanicno prosle godine (cak i za high-refresh rate monitore, za 60Hz je to odavno slucaj).

Filmovi i serije - VA.

Igre i rad - IPS.

Kombinacija prethodnog - zavisi za sta vise koristite monitor.

TV ne bih nikad koristio kao monitor, iskreno.
Pa, covek je bukvalno trazio monitor iskljucivo za filmove i serije i naglasio da ga igre bas uopste ne zanimaju tako da eto
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2021, 15:57   #22
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Да, захваљујем свима.

Пошто су сви 32 инча (што је да се не лажемо превелико за моју средње велику собу...), у дилеми сам око тога и ту не знам како да се поставим.

Ја иначе гледам филмове и серије на метар и по до два метра удаљености. На крају стола померим монитор тако да гледам у њега док стојим, седим или лежим. Изабрао сам неке од va монитора, па ми од њих предложите који нуди највише за тај биоскопски ефекат и бистре боје (поставићу линкове монитора касније ).
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2021, 18:38   #23
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

ako je ekran 32, po proracunima je idealno da budes daleko 1.37 m od njega kada ga gledas, tako da moze da ti bude samo mali, nikako veliki. jedini je "problem" sto posle neces moci da se vratis na manje.
https://www.rtings.com/tv/reviews/by...e-relationship

i naruci online da imas mogucnost da ga vratis, da ne budemo posle svi krivi ako ti se nesto ne dopadne.

i svakako mu daj koji dan (ako nema falinki) da se priviknes na velicinu, tehnologiju, da ga podesis po svom ukusu itd.

Poslednja ispravka: polarnimeda (26.1.2021 u 18:48)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2021, 19:20   #24
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
ako je ekran 32, po proracunima je idealno da budes daleko 1.37 m od njega kada ga gledas, tako da moze da ti bude samo mali, nikako veliki. jedini je "problem" sto posle neces moci da se vratis na manje.
Hehe kad mi je stigao ovaj tv od 55 inca bio sam u fazonu "majko mila sta ucinih". Bukvalno dve nedelje kasnije ga gledam i razmisljam "a moglo je i 65"
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SirDuck na korisnoj poruci:
polarnimeda (30.1.2021)
Stara 26.1.2021, 19:43   #25
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Hehe kad mi je stigao ovaj tv od 55 inca bio sam u fazonu "majko mila sta ucinih". Bukvalno dve nedelje kasnije ga gledam i razmisljam "a moglo je i 65"
Ista situacija i sa monitorima. Secam se prelaska sa 17 inca 4:3 na 23.6 16:9, bilo mi je wow, koliki ekran... pa kasnije na 27 16:9 opet ista situacija, u fazonu ne mogu se navici... sad bih komotno mogao i na 32 sto se tice bilo kog non-FPS use casea. Cak mislim da bi se navikao i shootere da igram na toj dijagonali, iako vecina tvrdi da je to hendikep.

E sad, preko 32 stvarno mislim da bi bilo tesko upotrebljivo kao monitor uz normalno sedenje za stolom. Osim ako neko nije 2.2m sa istim tolikim rasponom krila.

Zaboravih da napomenem da je gornja slika (IPS vs VA) blagi "false marketing". Tacno je da IPS ima ocajne crne u poredjenju sa VA-om (a pogotovo naspram OLED-a), ali kamera ima tendenciju da prenaglasi to. Ljudskim okom NEMA SANSE da bude tolika razlika... to kazem kao neko sa IPS-om. Kad slikam ekran kamerom u crnoj sobi, deluje prakticno neupotrebljivo... dok je u stvarnosti minimalna kolicina blb-a u donjem desnom uglu. Naravno, opet ce ta crna biti ocajna ako pored stavite VA panel... isto kao sto ce motion clarity na VA panelu izgledati jos duplo gore ako ga posmatrate paralelno sa IPS-om.

Nadam se da ce MicroLED doci u narednih 5 godina... to bi bio win-win-win. Naravno ako mu cena ne bude 3000$....
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2021, 19:53   #26
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Mozda je malo prenaglaseno, al ne mnogo, mislim iz licnog iskustva, mahom mi je na monitoru crna bila teget a ne crna.
Bas sam namerno trazio sliku gde su fotkana oba zajedno sa istim podesavanjima kamere.

Svi mi cekamo mikroled
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2021, 20:02   #27
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

ja sam imao 14,15,19,21,24 i 10 na netbooku..
koristim 2 jer mi je lakše nego da šaltam alt-tab stalno, na jednom pustim video, na drugom visim na netu..
Jedan veliki monitor je za one koji vole da se opuste, gledaju film ili igraju igrice.. Redovno gledam serije ili youtube kad legnem da se uspavam..

IPS je dobar i ako je osvetljena prostorija to niko nije napomenuo, prethodni set mi je bio jedan ips i jedan va, ips je dosta svetliji kad stoje jedan pored drugog... crna je na VA isključeno, tj crna koliko je ekran crn.. mislim
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2021, 20:03   #28
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Mozda je malo prenaglaseno, al ne mnogo, mislim iz licnog iskustva, mahom mi je na monitoru crna bila teget a ne crna.
Bas sam namerno trazio sliku gde su fotkana oba zajedno sa istim podesavanjima kamere.

Svi mi cekamo mikroled
Vidi, ja uopste ne sumnjam da je VA drugi univerzum sto se tice crne u odnosu na IPS, ali jednostavno ima preveliki tradeoff u vidu (mnogo) sporijeg odziva sto rezultira motion blur-om i ghostingom. Ako si gamer, a pogotovo ako volis pucacine - to je neprihvatljivo.

Izuzetak je taj cuveni G7, ali on vuce masu drugih problema. Ako to rese u sledecoj reviziji panela, onda bi stvarno VA odneo pobedu u tom duelu, ali do tada je i dalje bolji izbor onaj koji se vise poklapa sa tvojom upotrebom monitora (gaming ili pretezno filmovi).
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2021, 23:00   #29
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Које су мане va панела, осим тог motion blur-а и ghosting-а у смислу колико се те мане тичу биоскопског искуства? За видео игре (нарочито оне брзе попут пуцачина) ме не занимају мане, јер игре играм јако слабо или скоро уопште не играм, па су ми небитне.

Ево, ја издвојих пар комада, па ме занима који је најбољи по питању бистрине слике, контраста итд. И да, битно је да буде 10битни, а не 8битни екран (читао сам да се ту праве маркетиншке мућке).

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/m...590uquxen.html

https://www.ctshop.rs/philips-moment...r-32-quot.html

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/m...28e1ca-00.html
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2021, 23:27   #30
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Pazi samo da nije 8bit + frc sto prodaju kao 10bit.
Iskreno nisam mnogo istrazivao o tome niti obracao paznju, u nacelu bi trebalo da bude ok, ali kolko se secam nije to to. Savetujem ti da procitas o tome malo.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2021, 7:19   #31
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
buraz kaže: Pregled poruke
Vidi, ja uopste ne sumnjam da je VA drugi univerzum sto se tice crne u odnosu na IPS, ali jednostavno ima preveliki tradeoff u vidu (mnogo) sporijeg odziva sto rezultira motion blur-om i ghostingom. Ako si gamer, a pogotovo ako volis pucacine - to je neprihvatljivo.

Izuzetak je taj cuveni G7, ali on vuce masu drugih problema. Ako to rese u sledecoj reviziji panela, onda bi stvarno VA odneo pobedu u tom duelu, ali do tada je i dalje bolji izbor onaj koji se vise poklapa sa tvojom upotrebom monitora (gaming ili pretezno filmovi).
ako je pixel response time manji, onda 24p kontent (odnosno filmovi) vise secka. uvek ima neki kompromis, ali ono... kod mene na tv-u ghosting ne postoji (ru8000), ali ga je bilo malo na nu7100, doduse samo kada se crni objekat naglo pomerao po beloj pozadini. na filmovima nikaf ne bi primetio.
ali ono, samo da moze da zameni sta god uzme pa nek proba...
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2021, 14:26   #32
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Може ли неко да ми одговори на претходни пост? И који монитор да изаберем од понуђених?

Такође, како да користим комп, када ми је 4К екран такве снаге? Јел треба да подесим зумирање на 200% или да у подешавањима вратим на 1920x1080 (па када гледам филм опет на 4К резолуцију) ?

Трећа ствар, чиме повезујем монитор? Са дисплеј портом или HDMI?
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2021, 15:04   #33
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 282 puta na 196 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

4k nije tražena roba kod nas kad su monitori u pitanju pa ćeš teško dobiti neki savjet a da nije samo preneseno iz nekog stranog review-a. Pogledaj npr pcmonitors sajt vidi sta se tamo preporučuje. Takođe i SK je imao par testova.
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2021, 16:09   #34
Zoran_KS
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 2.915
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 274 puta na 209 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
Romantic kaže: Pregled poruke
Такође, како да користим комп, када ми је 4К екран такве снаге? Јел треба да подесим зумирање на 200% или да у подешавањима вратим на 1920x1080 (па када гледам филм опет на 4К резолуцију) ?



Трећа ствар, чиме повезујем монитор? Са дисплеј портом или HDMI?
Nisam siguran da razumem...komp koristiš normalno, rezoluciju staviš na nativ rezoluciju monitora, što bi u tvom slučaju bilo 4k, ako takav monitor uzmeš.
Za 4k desktop, poslužice i slabiji komp. Ukoliko ti izlaz na grafičkoj ima dp, definitivno njega koristi.
Zoran_KS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2021, 0:31   #35
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
Romantic kaže: Pregled poruke
Такође, како да користим комп, када ми је 4К екран такве снаге? Јел треба да подесим зумирање на 200% или да у подешавањима вратим на 1920x1080 (па када гледам филм опет на 4К резолуцију) ?
Ja na mom 27" držim rezoluciju stalno na 4k, a zumiranje na 175%
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2021, 4:50   #36
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

koji od ta tri monitora da uzmes tesko neko moze da ti kaze ako ih nije sve koristio, po specifikacijama su slicni. ali bih ja svakako preskocio zakrivljeni.

sto se tice rezolucije, drzi ga na 4k i ne menjaj, a skaliranje posolis po potrbi.

da li ces hdmi ili display port je svejedno za filmove, ali najbolje uzmi onaj preko kojeg ti odabrani tv daje freesync ili g-sync.
eventualno u prodavnici nek ti potvrde da moze da prenosi 4k 60hz hdr signal (sto verovatno mogu skoro svi kablovi koji su danas u prodaji).
za hdmi je to 2.0a i noviji kabl, a display port maltene svi, ali bolje 1.2a ili noviji.

sto se tice motion blur-a sumnjam da ces ga i primetiti, ako ga i bude
ako mene pitas bolje da ga ima malo nego da filmovi seckaju kada kamera panuje, sto je suprotna krajnost iste problematike.

najveca mana va panela je slabiji ugao gledanja. moras da sedis manje vise okrenut pravo prema monitoru (recimo u opsegu od 30 stepeni). van toga slika pocinje da bledi.

i imaj u vidu da se na vecim ekranama i sitne mane uocavaju lakse. trebace koji dan da se naviknes na promenu u odnosu na ono sto si navikao.

takodje, ne pokusavaj da nadjes savrseno resenje jer ono ne postoji. donece ga narednih godina tek mikro led tehnologija i to verovatno po ceni od vise hiljada evra za pocetak...

ali jos jednom, nisam ekspert, samo sam pre manje od godinu dana temeljno istrazivao za sebe. ako sam igde pogresio, nek me neko ispravi.

Poslednja ispravka: polarnimeda (28.1.2021 u 5:08)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2021, 13:11   #37
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Ок онда, све сам разумео. Закривљени је отпао некако на крају, јер ми је деловао превише чудно, искрено...а детаљно поредећи остала 2 модела, Самсунгов и Филипсов, овај други га шиша у свему, а није много скупљи тако да се надам да ће све бити ок, осим величине наравно, јер ће ми 32 инча бити незгодно. Ваљда ћу се привићи некако.

Такође, овај Филипсов је и чист 10битни и има брдо тих додатака, посебно за филмове, који га чине савршеним за мене. Остаје још да га наручим, па да се уверим у лепоту слике. Видим да је одличан и за видео игре, што је ето предност.

Што се тиче угла гледања, овај модел има добар угао, мада ја увек екран гледам право, не волим из углова, тако да ми то није битно.

Овај Филипсов модел иначе има Adaptive-Sync (шта год то значило (?), ваљда је добро ). Е да, занима ме у вези драјвера, јел треба нешто да инсталирам, како то иде? Или га само спојим са кућиштем и то је то?
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2021, 14:23   #38
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 282 puta na 196 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
Romantic kaže: Pregled poruke
Ок онда, све сам разумео. Закривљени је отпао некако на крају, јер ми је деловао превише чудно, искрено...а детаљно поредећи остала 2 модела, Самсунгов и Филипсов, овај други га шиша у свему, а није много скупљи тако да се надам да ће све бити ок, осим величине наравно, јер ће ми 32 инча бити незгодно. Ваљда ћу се привићи некако.

Такође, овај Филипсов је и чист 10битни и има брдо тих додатака, посебно за филмове, који га чине савршеним за мене. Остаје још да га наручим, па да се уверим у лепоту слике. Видим да је одличан и за видео игре, што је ето предност.

Што се тиче угла гледања, овај модел има добар угао, мада ја увек екран гледам право, не волим из углова, тако да ми то није битно.

Овај Филипсов модел иначе има Adaptive-Sync (шта год то значило (?), ваљда је добро ). Е да, занима ме у вези драјвера, јел треба нешто да инсталирам, како то иде? Или га само спојим са кућиштем и то је то?
AdaptyeSync znaci da bi varijabilni refresh rate u igrama mogao da radi i na nVidia i AMD grafickim karticama. Obizrom da ne planiras da se igras na njemu a i da je 60hz to ti i nije od velike vaznosti. Ja koristim zakrivljen monitor i nema neke velike razlike ako ima uopste sa ravnim monitorima. Ne odvlacim te od kupovine samo konstatujem da je zakrivljenost vise gimmick nego feature.
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2021, 20:20   #39
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Монитор је прелеп и све, али имам пар питања. Подесио сам на монитору да ми буде Vesa HDR 600. И слика је супер. Након тога одем у Display и ту укључим HDR опцију и пустим неки видео, а онда боје постају некако испране и ужасне, па сам вратио да HDR у Display-у буде искључен. Шта је у питању, зашто су боје лошије када је овако?
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2021, 20:23   #40
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
Romantic kaže: Pregled poruke
Монитор је прелеп и све, али имам пар питања. Подесио сам на монитору да ми буде Vesa HDR 600. И слика је супер. Након тога одем у Display и ту укључим HDR опцију и пустим неки видео, а онда боје постају некако испране и ужасне, па сам вратио да HDR у Display-у буде искључен. Шта је у питању, зашто су боје лошије када је овако?
Ovo i mene zanima, probao sam na TVu isto i odmah vratio nazad

Mozda ima veze s tim sto ni moj tv ni tvoj ekran nisu bas stvarno HDR
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SirDuck na korisnoj poruci:
filipos (25.7.2021)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Freaky news Corwin Cvet kompjutera 564 27.8.2019 6:43
Ja i Linux (vaš prvi kontakt) Mickie Slobodni softver 194 6.11.2017 0:02
Револуционарни ОС (Revolution OS) - документарни филм Боле Slobodni softver 6 5.9.2014 19:07
Govori srpski? Orvel Opšta kultura 753 1.11.2012 11:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com