Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.3.2021, 19:27   #1
bojanh
Starosedelac
 
Član od: 26.9.2007.
Poruke: 2.405
Zahvalnice: 538
Zahvaljeno 291 puta na 243 poruka
Određen forumom Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Iskreno ne znam kad mi se pojavio ovaj problem, ali sam igrom slucaja danas testirao zvucnike da vidim kako se svaki pojedinacno cuje i definitivno se prednji levi i desni dosta slabije cuju.

Probao sam da zamenim mesta satelitima, prednje sam stavio na zadnje, a zadnje na prednje, problem je i dalje tu.

Probao sam ih i na integrisanoj zvucnoj i na dodatnoj zvucnoj da eliminisem problem zvucnih kartica.

Sve je definitivno dobro spojeno, koristim crni/narandzasti/zeleni kabl, na glavnoj jedinici je stavljeno na 6ch Direct oduvek, proverio sam volume svakog satelita pojedinacno, svi su jednaki.

Jedino kako bih koliko toliko eliminisao ovaj problem je da prednjim satelitima kroz control panel malo pojacam zvuk i onda imaju svi podjednak zvuk.

Ne znam da li je ovo normalna pojava ili ne.

Cak i kad pustim neku pesmu, osluskujem svaki satelit i isto se slabo cuju prednji levi/desni.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Untitled.jpg
Viđeno:	32 puta
Veličina:	75,3 KB
ID:	57787  

Poslednja ispravka: bojanh (16.3.2021 u 19:48)
bojanh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2021, 0:39   #2
bojanh
Starosedelac
 
Član od: 26.9.2007.
Poruke: 2.405
Zahvalnice: 538
Zahvaljeno 291 puta na 243 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Problem dolazi od one jedinice pozadi vufera gde se bodu crno/crveni kablovi, taj izlazni signal za prednji levi/desni satelit je oslabio nazalost.
Probao sam centralni satelit da ubodem na njihovo mesto i onda se on slabo cuje, a ove prednje sam ubo na centralni i onda se oni cuju extra...bar znam da problem nije do satelita vec do te jedinice u vuferu.
Sad me zanima jel se neko od vlasnika Z5500 susretao sa ovakvim problemom, guglao sam i nisam bas nasao nesto ovakvih tema po stranim forumima osim ove, gde je coveku jedan zadnji satelit isto slab.
https://www.avsforum.com/threads/log...y-soft.552461/
bojanh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2021, 12:00   #3
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Odnesi ih kod nekog ko opravlja audio opremu da ne razbijaš glavu.
Bolje nego da ti nešto skroz crkne od elektronike.


Zbog čega ih ne držiš povezane na digitalan signal? Npr optikom?

Moji Z906 se osetno lošije čuju preko bananica a upareni na Xonar D1.
Preko optičkog kabla zvuče zaista brutalno i preko TV i preko kompa.
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2021, 13:08   #4
bojanh
Starosedelac
 
Član od: 26.9.2007.
Poruke: 2.405
Zahvalnice: 538
Zahvaljeno 291 puta na 243 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Ovako, problem je ustvari bio u podesavanju kontrolne jedinice Z5500, Surround i Center su mi bili odvrnuti do kraja jos kad sam ih kupio pre par godina i zato su se prednji levi i desni culi znatno slabije.
Nisam znao da Surround pojacava samo zadnje zvucnike, ali ne i prednje.

Trenutno mi je u racunaru X-Fi Titanium zvucna kartica.
Posto sam nedavno presao na noviji racunar, morao sam uzeti tu PCI-E x1 zvucnu karticu, jer nova ploca nema PCI slot koji sam koristio na staroj maticnoj, a tamo sam imao Audigy 4 PCI zvucnu karticu i ta kartica mi je davala bolji i lepsi, cistiji zvuk, pa moguce da tamo nisam ni osetio tu razliku u nejednakoj glasnoci zvucnika.

Sto se tice konekcije, ja sam ti iskreno duduk za ove stvari, imao sam vec ove bananice (zelena, crna, narandzasta) pa sam ih tako i spojio.

Medjutim malo sam citao na googleu Z5500 Analogue vs Digital i vidim da su misljenja podeljena, neki su za analognu, neki za digitalnu konekciju.


Koja je uopste razlika u realnom radu za jednog prosecnog korisnika koji slusa muziku na youtube i igra igre ? Da li mi se uopste isplati preci na opticki kabl, vidim da su dosta jeftini, 500-600din , da li ce zvuk biti cistiji, posto trenutno bas skida malter sa kuce, a visoki tonovi iskreno i nisu bas nesto, mada sam ja navikao na to?

edit : evo nasao sam jednu savrsenu temu koja objasnjava zasto ne koristiti digitalni izlaz sa dobrim zvucnim karticama poput x-fi titanium.
https://www.overclock.net/threads/as...utput.1068974/

da citiram:
Citat:
Ok, you do NOT want to run optical or S/PDIF from your D1 to your Z5500's it completely negates the audio card.

Optical and S/PDIF are digital sources for audio. Speakers require analog sources to run. So, logically, somewhere along the line the data needs to be decoded from digital to analog. The reason people buy audio cards is because the onboard cards do not do as well of a job changing the digital data into analog audio, which is where distortion and lower audio quality arise from (when you have good data to begin with that is.)

What you are trying to do by running S/PDIF from your D1 is BYPASSING the sound cards codecs and decoders, so it is essentially doing nothing! Leaving all that processing to the Logitech speakers which wont do nearly as good of a job.

The only reason to run digital out (optical or S/PDIF) is if you are trying to bypass something. I run optical in my setup so I can bypass my onboard hardware and use the hardware in my receiver, which is higher quality.

For you, I recommend you simply use the analog outputs from your D1 into your speakers, it is easier and will sound better.

Poslednja ispravka: bojanh (22.3.2021 u 14:46)
bojanh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2021, 15:58   #5
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Citat:
bojanh kaže: Pregled poruke
Direct oduvek, proverio sam volume svakog satelita pojedinacno, svi su jednaki.

Jedino kako bih koliko toliko eliminisao ovaj problem je da prednjim satelitima kroz control panel malo pojacam zvuk i onda imaju svi podjednak zvuk.
Meni je odmah palo na pamet, ali si napisao ovo gore pa nisam ni predlagao.

Bez da ulazim u dalju diskusiju analog vs digital (a kabal je jeftin kao što kažeš) ostaje ti samo da probaš i da se uveriš.
+ na digitalnoj vezi šum/zujanje ne postoji koliko god pojačao zvučnike (ili je mizerno spram analogne veze).
Optika daje odsečniji/jači zvuk.
Svako neka koristi šta hoće, moje je samo da sugerišem ljudima da probaju pa sami neka odluče.
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2021, 17:06   #6
bojanh
Starosedelac
 
Član od: 26.9.2007.
Poruke: 2.405
Zahvalnice: 538
Zahvaljeno 291 puta na 243 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Naravno, s obzirom da je prosecan opticki kabl oko 500-600din, definitivno cu ga kupiti i isprobati, ne kosta me nista osim 500din i malo utrosenog vremena.

Sto se tice volume svakog zvucnika, mislio sam na volume u Windowsu , ne na kontrolnoj jedinici, igrom slucaja sam i to proverio tek na kraju, moja greska.

Samo mi nije jasno kako na Audigy 4 nisam osetio tu razliku u nejednakosti jacine zvucnika, a ovde na X-Fi Titanium se bas oseti, no nije ni bitno sad, problem je resen.

Javicu bas kakva je digitalna konekcija cim isprobam ovih dana.


Jel nema neke bitne razlike izmedju tih optickih kablova, posto vidim da cene idu od 500din pa sve do par hiljada dinara ?
bojanh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2021, 18:07   #7
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Razlike u zvuku neće biti nikakve koji god optički da uzmeš.
Jedino će se razlikovati sam kabal u kvalitetu izrade, debljini, materijalu jezgra (staklo, plastika...) itd.
A signal je savršen u vidu 0 i 1 ili ga nema.
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2021, 13:52   #8
bojanh
Starosedelac
 
Član od: 26.9.2007.
Poruke: 2.405
Zahvalnice: 538
Zahvaljeno 291 puta na 243 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Treba mi pomoc.
Kupio sam digitalni opticki kabl, sve lepo spojio, ima zvuka, ali je zvuk jedno 5 puta losiji.
Nema vise basa uopste, izgubio sam direct 6ch (koji postoji samo na analognoj konekciji), dok na digitalnoj ga nema.
Isprobao sam sva podesavanja zvuka, podeseno je na 5.1, ostala podesavanja su ostala ista, ali zvuk je mnogo losiji.
Gde gresim ?
bojanh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2021, 12:14   #9
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Kada se poveže digitalno sve zavisi onda od uređaja koji zvuk daje.
Zvučna mora da ima neka podešavanja za digitalni zvuk.

Moja zvučna može digitalni zvuk u dva režima da izbacuje.

PCM - 2.0 Stereo u ovom slučaju Z906 sam razbija zvuk na 5.1/4.1/2.1 (ovo isto važi za tv kad se sluša mp3/FLAC ili youtube). U ovom slučaju je lampica za digitalno dekodiranje ugašena na zvučnicima.

Dolby digital live - zvučna razbija zvuk na 6 kanala i upravlja zvukom u celosti. Dakle u ovom režimu postoji opcija za pojačavanje i smanjivanje svakog zvučnika i u ovom režimu lampica za digitalno dekodiranje je upaljena.
Takođe TV prilikom gledanja filmova aktivira digitalno dekodiranje i pusti čist 5.1 zvuk i upali lampicu.

U svakom od ovih slučajeva zvuk je daleko superiorniji nego bilo kakva analogna kombinacija koju sam probao.

Obavezno je da u zvučnoj staviš ne više od 24 bita i 96khz. Kad je stereo izvor probaj da menjaš modove stereo, stereo x2, dolby prologic, mislim mora da postoji neka opcija.
A na kompu vidi da upališ dolby digital live tada pomenuti modovi od gore ne bi trebalo da funkcionišu jer onda komp upravlja svakim zvučnikom ponaosob.
Zvuk bi morao biti fantastičan.

Poslednja ispravka: Endless (24.3.2021 u 12:40)
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2021, 14:14   #10
bojanh
Starosedelac
 
Član od: 26.9.2007.
Poruke: 2.405
Zahvalnice: 538
Zahvaljeno 291 puta na 243 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Nakon gomile citanja i guglanja, jedva sam uspeo namestiti da dobijam 5.1 zvuk.
Kad se spoji opticki, greska je izabrati u Sounds SPDIF Out, treba izabrati Speakers, sto nema nikakve logike, jer je Speakers analogna konekcija.
https://forums.tomsguide.com/threads...ster-z.366895/

Citat:
This is resolved.

If anyone else stumbles across this; you have to use a Decoder (Dolby or DTS) under the "Cinematic" tab in Sound Studio Pro (software that comes with Sound Blaster Z) and switch the default device to "Speakers" as opposed to "SPDIF", which is very counter-intuitive since I'm actually using SPDIF and not Speakers. However, it works. Multi-channel audio passes through SPDIF to the receiver for everything from Games, Media to PC Sounds.
Tako da sam uspeo dobiti zvuk.

Sto se tice razlike, ja iskreno ne cujem nikakvu razliku...imam spojeno i digitalno i analogno tako da na jedno dugme na daljinskom mogu da menjam rezim rada i da usporedjujem razliku, pa cu videti nakon par dana koriscenja kako ce biti.

Da li je bolje da izaberem Dolby ili DTS kao enkoder ?

E da, zaboravio sam reci da mi je juce stigla i Sound Blaster Z zvucna kartica koju sam uzeo kao zamenu za X-Fi Titanium.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	1.jpg
Viđeno:	13 puta
Veličina:	16,6 KB
ID:	57794   Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	2.jpg
Viđeno:	17 puta
Veličina:	75,5 KB
ID:	57795  
bojanh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2021, 14:33   #11
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Logitech Z5500 prednji levi i desni zvucnik imaju slab zvuk

Jaoooo da i ja sam morao da podesim "speakers". Glupost...
Totalno sam zaboravio na to, mislim da je to bag u windowsu.
Iskreno to za dolby ili dts stvarno ne znam, isprobaćeš...ja nemam tu drugu opciju.

Nemoj da koristiš analognu konekciju uopšte, pa posle nedelju dana prebaci.
Na flac pesmama se mnogo brže provali razlika, gde se čuju činele ili neki visoki tonovi.
Koristio sam na ovoj zvučnoj jazz 9940 mnogo godina od tipa 2012-te (a imao ih od 2005-te).
I kad sam povezao Logitech analogno zvuči gotovo slično kao Jazz!
Tako da ja mogu na taj način da provalim razliku, preko optike Logitech zvuči bezobrazno.
Pogotovo u uhd filmovima ili nekim kvalitetnijim .flac pesmama.
Na analognoj vezi zvučnici su "lenji", ne reaguju tako dobro.
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com