Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.5.2018, 23:43   #1
iznogoud
Novi član
 
Član od: 25.12.2012.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Kvar i popravka hard diska

Umro mi je hard disk Seagate barracuda od 3 TB. Nije bio popunjen do kraja, ali je recimo više od pola popunjeno. Lik koji mi je popravljao komp (istovremeno mi je riknula i grafička) mi je rekao da on nije uspeo da izvuče podatke sa njega, ali da postoje servisi koji se time bave. Disk je bio pun serija, muzikom i slikama i zaista je bio blago na kojem se nalazi mnogo toga meni dragog i ne bih ni pokušavao da ponovo skidam sve to što se na njemu nalazilo. Zato želim da izvučem te podatke.



Guglao sam dosta i za sada se najviše dvoumim između servisa Xelart i HelpDisc, koji se bave spasavanjem podataka. Da li je iko imao iskustva sa istima, jer bih zaista voleo da disk predam u pouzdane ruke i da se nadam da će uspeti bar nešto od podataka da izvuku. Znam da je skupo, ali bih i platio ukoliko uspeju da ga te podatke izvuku. Ovi iz Xelarta valjda se ne bave popravkom, nego samo izvlačenjem podataka, a ovi iz HD-a ga valjda i popravljaju. Meni sam disk nije bitan jer imam novi u kompu, ali bi mi značilo da se ti podaci izvuku, pa bih ih ja preko eksternog sačuvao ili prekopirao gde mi trebaju. Ako je iko imao iskustva sa popravljanjem hardova, bio bih zahvalan da to ovde napiše. I u koji je servis išao/la.



Hvala unapred.
iznogoud je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2018, 9:08   #2
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

Citat:
iznogoud kaže: Pregled poruke
Ako je iko imao iskustva sa popravljanjem hardova, bio bih zahvalan da to ovde napiše.
Pre par godina je kompjuter devojke mog dobrog drugara stradao prilikom nekog skoka napona u mrezi. Pored napajanja i hard disk, mozda i jos nesto, ne secam se, uglavnom trebalo je izvuci pre svega fotografije sa hdd. Mislim da je bio neki WD od 250-500GB. Izgorela je neka dioda (?) na elektronici blizu dela gde se kaci napajanje, to je moglo da se vidi pod lupom. Nabavili smo isti model hdd-a kome je stradala mehanika, pa sam sa njega prebacio elektroniku. Na zalost nije bila ista verzija firmvera, nije htelo da radi. Onda sam tu diodu (ili sta je vec) odlemio i zalemio na mesto one pregorele. Lem je izgledao uzasno jer imam ocajnu lemilicu, a i nisam bas spretan da lemim te sitne stvari, ali disk je proradio i radi i dalje (samo ga, valjda, ne koriste za skladistenje podataka koji su bitni).

Posto kazes da je crkla i graficka, moguce da je stradala samo elektronika na hdd-u, pa mozda mozes da nadjes nekoga ko ce da proba nesto slicno ovome sto sam opisao. Firme koje se time bave profesionalno to naplacuju prilicno skupo, i mislim da se naplacuje po kolicini podataka koje uspeju da izvuku, tako da tesko da ce ti to biti isplativo za 1,5GB podataka.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2018, 10:46   #3
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

Pošto si već saznao za firme koje se time bave, najbolje bi bilo da odeš i proveriš koliko će da košta, al će biti skupo to sigurno.

Sa druge strane, spašavaj samo ono što ne možeš da skineš, glupo je da plaćaš sa spasavanje neke serije koju možeš čas posla da skineš.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2018, 12:51   #4
iznogoud
Novi član
 
Član od: 25.12.2012.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

Hvala na odgovorima. Ja mislim da je disk čitav u smislu da ga sistem učita (desi da ga pri jednom paljenju komp vidi, na sledećem ne i tako u krug), kad ga učita, može da se uđe u disk i da se pusti neka serija, malo koči, ali uđe u nju kad-tad. Ali ne mogu podaci da se iskopiraju. Krene, pa stane. Ali čim može sistem da ga učita, nadam se da ima nade. Ako je samo izvlačenje toliko skupo, videću možda da li onda oni mogu da poprave taj disk, a ja ću naknadno da kopiram tamo gde mi treba. Problem je što nisam spretan to sam da popravljam, ne razumem se u to i ne znam ni kome mogu da se obratim da mi to odradi prijateljski i jeftinije. Ali opet neći da plaćam neke zilione. Poenta je da na to disku imam skoro sve bitne stvari koje su tu skupljaju od pre skoro 8 godina. Jeste glupo možda, jer sigurno da se većina toga može pronaći na netu, ali dosta toga i ne može. Ne znam, videću od sutra da krenem da zovem da se raspitujem.
iznogoud je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2018, 15:36   #5
Svetislav
Član
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 320
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 79 puta na 75 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Svetislav
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

Probaj da ga stavis u fioku i podignes sistemsa live linuxa. Mozda ga lepo vidi i izdrzi dokraja da iskopiras podatke.
Svetislav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2018, 15:44   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

da poveži ga eksterno možda mu treba malo više da se učita zbog bs, i kopiraj samo važne stvari, i sledeći put kupi hard disk za beckup ako su ti podaci toliko važni jeftinije ćeš da prođeš i manje će glava da te boli..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2018, 16:46   #7
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.376
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.004 puta na 7.046 poruka
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

Beckup ne postoji. U originalu je backup ili posrbljeno bekap.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2018, 18:57   #8
iznogoud
Novi član
 
Član od: 25.12.2012.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

Možda bih ga odneo u servis da mi tačno kažu šta mu je, pa naknadno video kako dalje. Gledam sad nekoliko servisa i dosta im variraju cene. Ali bih voleo da mi neko ko je imao iskustva baš sa servisom i napiše kako je prošao. Nemam pojma.
iznogoud je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2018, 19:04   #9
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

ima bad sectore čim tako radi kad ga povežeš probaj preko hdd sentinela da mu pročitaš zdravlje, rekoh probaj samo ono što ti je stvarno bitno da iskopiraš možda je na nekom zdravom delu, i gledaj što manje da ga opterećuješ čitanjem dok to pokušavaš da odradiš, znači samo uđeš iskopiraš i pustiš da radi, a pisanje nemoj uopšte dok ne iskopiraš važne podatke
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2018, 1:54   #10
sasa022
Veteran
 
Član od: 19.7.2008.
Poruke: 840
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 167 puta na 160 poruka
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

@iznogoud

Sto vise pokusaja , to je manja sansa da nesto spasis !!!
sasa022 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2018, 2:26   #11
iznogoud
Novi član
 
Član od: 25.12.2012.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kvar i popravka hard diska

Ne pokušavam više. Izvađen je. Videću ovih dana šta-kako dalje, ali mi svakako treba mišljenje servisera, bar da znam šta mu fali.
iznogoud je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
NAS i par pitanja o mreži generalno muki85 Nosači podataka 14 16.10.2016 17:43
Prepakivanje elektronike hard diska cane.prebranac Kvarovi 2 4.10.2014 22:26
Zamena hard diska u prastarom laptopu makiem Nosači podataka 13 19.3.2014 23:50
Kupovina hard diska tuborg ŠDK - Nosači podataka 6 1.3.2012 12:40
Problem sa čitanjem hard diska u NTFS formatu POMOĆ! epicentar Video/TV softver 4 21.1.2012 21:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com