Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.8.2016, 23:43   #261
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: How to... Java

Ljudi koji drze te kurseve su profesori i asistenti na FTNu. Vecina njih mi je do sada predavala i mogu reci da su apsolutno svi oni odlicni programeri, i odlicni predavaci (ako te to muci ). Takodje znam za pricu da je jedan lik zavrsio neki kurs tu, i sad radi u nekoj firmi gde se koristi Java.

Tako da preporuka i od mene
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NIx Car na korisnoj poruci:
Dreamfall (24.8.2016)
Stara 24.8.2016, 8:12   #262
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Citat:
NIx Car kaže: Pregled poruke
Ljudi koji drze te kurseve su profesori i asistenti na FTNu. Vecina njih mi je do sada predavala i mogu reci da su apsolutno svi oni odlicni programeri, i odlicni predavaci (ako te to muci ). Takodje znam za pricu da je jedan lik zavrsio neki kurs tu, i sad radi u nekoj firmi gde se koristi Java.

Tako da preporuka i od mene
Hvala na odgovoru Imas li neku preporuku koji kurs kod njih da upisem? U velikoj sam dilemi
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2016, 11:31   #263
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

I ja se nešto slično pitam, sve sam stariji posla sve manje a i onaj za koji sam se školovao nisam nešto oduševljen, znači prekvalifikacija mi ne gine.
S obzirom da me je uvek interesovalo programiranje, malo sam 2009 počeo da učim kod kuće C++ ali sam batalio jer nisam postizao zbog posla.
Sada sam isto uzeo malo Javu al sve neki pdf, ne mogu ja to bez knjige i da je fizički držim u rukama.
Video sam neke za početnike pod "Mikroknjiga" ali to ću vas drugi put pitati za savet.
Tebi Dreamfall srećno!
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Pinstripe na korisnoj poruci:
Dreamfall (24.8.2016)
Stara 24.8.2016, 16:10   #264
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Citat:
Pinstripe kaže: Pregled poruke
I ja se nešto slično pitam, sve sam stariji posla sve manje a i onaj za koji sam se školovao nisam nešto oduševljen, znači prekvalifikacija mi ne gine.
S obzirom da me je uvek interesovalo programiranje, malo sam 2009 počeo da učim kod kuće C++ ali sam batalio jer nisam postizao zbog posla.
Sada sam isto uzeo malo Javu al sve neki pdf, ne mogu ja to bez knjige i da je fizički držim u rukama.
Video sam neke za početnike pod "Mikroknjiga" ali to ću vas drugi put pitati za savet.
Tebi Dreamfall srećno!
Hvala, srecno i tebi sa ucenjem Skini knjigu u pdf pa je stavi na tablet ili fon, tako ja citam i cini se skoro kao prava knjiga
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dreamfall na korisnoj poruci:
Pinstripe (31.8.2016)
Stara 31.8.2016, 12:02   #265
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Citat:
Dreamfall kaže: Pregled poruke
Hvala, srecno i tebi sa ucenjem Skini knjigu u pdf pa je stavi na tablet ili fon, tako ja citam i cini se skoro kao prava knjiga
Hvala puno, nadam se da ću uskoro kupiti knjigu pošto ovako u pdf i za monitorom mi je vrlo sadistički za učenje.
Mislim da ni na tabletu ne bih mogao a kamoli na telefonu
Srećnooooo
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2016, 0:43   #266
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

U programčiću imam jednu klasu(knjiga) čije se instance nalaze u ArrayList koja je serijalizovana u fajl, te se po pokretanju programa deserijalizuje. Pored toga imam još jednu klasu (serijal knjiga) koja sadrži ArrayListu nekih knjiga koje su već instancirane (i serijalizovane), i ti serijali knjiga se nalaze u ArrayList koja je isto serijalizovana, te se kao i ArrayLista knjiga deserijalizuje pri pokretanju programa.
Problem nakon deserijalizacije je to što se knjiga koja se nalazi u serijalu knjiga i ta ista knjiga koja se nalazi u ArrayList-i knjiga nisu više isti objekat već dva objekta koja su nezavisni jedan od drugog. Gdje pravim grešku?

EDIT: Problem "riješen" tako što sam napravio ArrayListu objekata u koju sam stavio ArrayListu knjiga i ArrayList serijala i serijalizovao ih u jedan fajl. Nakon deserijalizacije, akcije sprovedene nad knjigama u serijalu su vidljive i na knjigama u ArrayListi.

Poslednja ispravka: Sass Drake (20.9.2016 u 2:02)
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2016, 22:53   #267
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Koji mu ga je order of execution u Javi? Ne mislim na matematicke operacije tipa mnozenje se prvo izvrsi pre sabiranja i slicno. Sta se prvo inicijalizuje, klase, metode, promenljive...

Jedan prost primer.
1. ocekivana top-down logika - radi

Kod:
public class Main {

    public static void petlja() {

        int[] niz = {1, 2, 3, 4, 5};
        
        for (int i = 0; i < niz.length; i++) {
            System.out.println(niz[i]);
        }

    }

    public static void main(String [] args){
        petlja();
    }
}

2
. ovo mi nije jasno, moze da se pozove metod/funkcija pre njene deklaracije - radi
Kod:
public class Main {

    public static void main(String [] args){
        petlja();
    }

    public static void petlja() {

        int[] niz = {1, 2, 3, 4, 5};

        for (int i = 0; i < niz.length; i++) {
            System.out.println(niz[i]);
        }

    }
}
3. ali ako se prebaci deklaracija niza ispod petlje onda kod puca - ne radi

Kod:
public class Main {

    public static void main(String [] args){
        petlja();
    }

    public static void petlja() {

        for (int i = 0; i < niz.length; i++) {
            System.out.println(niz[i]);
        }
        
        int[] niz = {1, 2, 3, 4, 5};
    }
}
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 1:19   #268
MasinacCc
Novi član
 
Član od: 5.11.2014.
Poruke: 12
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: How to... Java

To je logicno, jer kao što vidiš ti u trećem primeru (koji ne radi) pozivas metod "petlja" iz main metode, i u tom metodu pokusavas da prođe skroz niz koji u tom trenutku ne postoji, i iz tog razloga dobijaš grešku.

Prvi i drugi primer ti rade jer u oba slučaja u klasi Main imaš "main" metodu (public static void main) koja se prva poziva, i iz nje pozivas "petlja" metod, koji postoji u klasi i onda se on izvršava. Nije važno da li je "petlja" metod napisan pre ili posle main metode, važno je jedino da postoji u klasi.

Sent from my Tesla_Tablet_785 using Tapatalk
MasinacCc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 21:08   #269
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Kako je u pitanju klasa redosled kojim si deklarisao metode i atribute te klase nije bitan pa zato mozes da ih koristis "svuda" jer su dostupne (i promenljive i funkcije) na nivou klase.

U primeru tri, promeljiva "niz" ima lokalni scope odnosno vazi samo u funkciji petlja() i mora biti deklarisana i inicijalizovana pre nego sto je iskoristis bilo gde unutar te funkcije. Ti si pokusao da pristupis podacima pre nego sto si deklarisao tu promenljivu i zato taj kod ne radi.

Moras da razsjasnis sebi bolje kako rade klase i OOP koncepti kao i sta je to scope promenljive/funkcije pre nego sto nastavis sa radom.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 15:40   #270
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
U primeru tri, promeljiva "niz" ima lokalni scope odnosno vazi samo u funkciji petlja() i mora biti deklarisana i inicijalizovana pre nego sto je iskoristis bilo gde unutar te funkcije. Ti si pokusao da pristupis podacima pre nego sto si deklarisao tu promenljivu i zato taj kod ne radi.

Moras da razsjasnis sebi bolje kako rade klase i OOP koncepti kao i sta je to scope promenljive/funkcije pre nego sto nastavis sa radom.
Sve je meni to vec jasno, taj treci primer sam naveo cisto analogije radi jer je drugi primer koji me buni. Ne buni me sam kod koliko to kako se taj kod kompajlira.
Kod:
---------------------------------------
int[] niz = {1, 2, 3, 4, 5};
for (int i = 0; i < niz.length; i++) {...}
---------------------------------------
for (int i = 0; i < niz.length; i++) {...}
int[] niz = {1, 2, 3, 4, 5};
---------------------------------------
public static void petlja() {...}
...petlja();...
---------------------------------------
...petlja();...
public static void petlja() {...}
---------------------------------------
Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Kako je u pitanju klasa redosled kojim si deklarisao metode i atribute te klase nije bitan pa zato mozes da ih koristis "svuda" jer su dostupne (i promenljive i funkcije) na nivou klase.
Nevezano za klase (evo php primer u spojleru), mozda sam se lose nesto izrazio, 1 i 3 tacka su mi jasne, to je po mojoj logici normalno nego 2 je ono sto me interesuje kako to moze, sta omogucava funkciji/metodu da bude pozvan pre svoje deklaracije. Kapiram da kompajler, posto on prvi baca exception, kada vidi poziv funkcije/metoda pravi skenira source kod i pravi skok na adresu deklaracije.
Kada si pomenuo podatke onda mi je proradio mozak, kapiram da kod explicitne deklaracije podataka nema cile mile zbog kasnijeg eventualnog referenciranja na isti memorijski prostor pa iz tog razloga nije ostavljena fleksibilnost (sto je logicno) kao za metode/funkcije koje manipulisu referencom ili kopijom memorije neke varijable tako da moze biti pozvana bilo gde unutar svog scope-a.

Spoiler za php:
PHP kod:
<?php
function petlja() {
    
$niz = array(12345);

    for (
$i 0$i count($niz); $i++) {
        echo 
$niz[$i] . " ";
    }
}

petlja();

?>
PHP kod:
<?php

petlja
();

function 
petlja() {
    
$niz = array(12345);

    for (
$i 0$i count($niz); $i++) {
        echo 
$niz[$i] . " ";
    }
}

?>
PHP kod:
<?php

petlja
();

function 
petlja() {
    
    for (
$i 0$i count($niz); $i++) {
        echo 
$niz[$i] . " ";
    }
    
    
$niz = array(12345);

}

?>
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2016, 10:54   #271
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Nešto si to zakomplikovao, a suština je jednostavna: kad Java krene da izvršava static main() metodu, i u njoj pozove metodu petlja(), Java pre toga već ima sliku o celoj klasi Main() uključujući njene metode koje su već prevedene. Dakle klasa Main je prevedena, metode se nalaze na nekim adresama koje su popisane u tabeli metoda zakačenoj za klasu, i kad se pozove petlja() iz main(), svodi se na "sačuvaj kontekst main() i skoči na adresu petlja() koja se nalazi na poznatom ofsetu u tabeli metoda ove klase". Nema nikakvog skeniranja koda u rantajmu, nije to interpretacija tekstualne skripte nego pravo kompajliranje
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2017, 0:40   #272
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: How to... Java

Na objektu imam parametar u kom pise posle koliko minuta on treba da se ukloni iz neke liste. Kako najefikasnije to uciniti?
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2017, 1:14   #273
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Koji vid aplikacije je u pitanju?
Android?
Desktop?
Back-end?
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2017, 11:15   #274
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: How to... Java

Back end. Apache Tomcat i Servleti
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NIx Car na korisnoj poruci:
player1 (25.1.2017)
Stara 25.1.2017, 11:41   #275
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Okej to je pomoglo dovoljno
Sad moramo jos informacija da izvucemo

Da li se ti objekti cuvaju u bazi?

Sa kojom velicinom podataka baratas?

Da li postoje neki intervali u kojima se brisanje nece desiti? Tipa odredjeni objekti ce se uvek brisati na svakih sat vremena, pola sata, itd..., ili su vremena random?

Jel moras da radis neke proracune koji su teski za CPU?
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2017, 12:38   #276
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: How to... Java

Nikakvi teski proracuni se nece odvijati, podaci jednostavno stoje na serveru.
Nece biti koristena baza, samo txt (dat) fajlovi.
Recimo kao na pastebin.com , posle 10 minuta, koliki je expiration date, se taj paste brise i ne moze mu se pristupiti. Sa slicnim podacima kao pastebin bih baratao.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2017, 13:34   #277
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Okej, onda bih ti preporucio da uzmes cron4j scheduler, posto je mnogo laksi od Quartza i ne mora da se placa kao npr Obsidian.

Ako prvo ucitavas dat fajl onda ne bi bilo lose da odma ubacis u queue posao koji ce posle nekog vremena obrisati fajl. Ako imas mnogo fajlova onda mozes pomocu cron4j da napravis neki perpetualni posao koji tipa na svakih 10 minuta proverava da li neki fajl moze da se brise. Jedan od nacina bi bilo da svaki dat fajl oznacis sa nekim meta podatkom i onda umesto da citas ceo fajl samo procitas meta podatak iz fajla i proveris da li mu je vreme da se obrise.
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Twisterzemun na korisnoj poruci:
NIx Car (25.1.2017)
Stara 3.2.2017, 15:35   #278
gavrilo
Veteran
 
Član od: 25.11.2008.
Lokacija: :D
Poruke: 581
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 39 puta na 39 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku gavrilo
Određen forumom Re: How to... Java

Imam pitanje vezano za spring framwork. Pravim za neki projekat na faksu sajt i u pozadini bazu, a skoro sam poceo da ucim spring framework, pa bih voleo i njega da iskoristim. Poceo sam da shvatam osnove spring-a, ali ne znam koja je njegova uloga u veb aplikacijama, pa ako bi neko mogao da mi malo pojasni koji to posao spring obavlja na sajtu i koja je njegova uloga?
gavrilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2017, 13:52   #279
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Citat:
Imam pitanje vezano za spring framwork. Pravim za neki projekat na faksu sajt i u pozadini bazu, a skoro sam poceo da ucim spring framework, pa bih voleo i njega da iskoristim. Poceo sam da shvatam osnove spring-a, ali ne znam koja je njegova uloga u veb aplikacijama, pa ako bi neko mogao da mi malo pojasni koji to posao spring obavlja na sajtu i koja je njegova uloga?
Spring je u stvari opstenamjenski framework sa vise modula. Glavni modul je za "dependency injection". Sto se tice weba, postoji Spring MVC modul koji je implementacija "front controller" sablona. Spring MVC se lako integrise sa ostalim modulima. Tj. jednostavno mozes da "inject-ujes" ostale "bean-ove" (npr. servise) u Spring MVC kontrolere koji su osnovne gradivne komponente u Spring-ovom pristupi pravljenja web aplikacija. Kontroleri obicno sadrze metode sa URL mapiranjima. Npr. kad odes na odredjen URL sa odredjenim HTTP metodom, izvrsi se odgovarajuci metod u kontroleru. Dakle, fokusiraj se i na pricu o Spring MVC-u.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku brano88 na korisnoj poruci:
gavrilo (8.2.2017)
Stara 10.2.2017, 19:52   #280
Dionysus
Novi član
 
Član od: 26.11.2016.
Poruke: 13
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: How to... Java

Evo ovako stoje stvari ljudi. Cudno zvuci ali Javom sam poceo da se zanimam iz ciste radoznalosti. Studiram nesto drugacije od IT. Programiranje mi se dopalo i brzo sam presao tutorijale koje sam nalazio na youtube. Posebno mi se dopao serijal tutorijala vezanih za Javu sa kanala thenewboston. verujem da je jedan od popularnijih. Dakle, mislim da sam naucio osnove. Znam osnove JavaFX, iz zabave sam napisao nekoliko malih igrica: iks oks, flappy birds, zmijice.

U poslednje vreme sam poceo da razmisljam da pocnem da se ozbiljnije bavim programiranjem. Sto da ne, trazena stvar i zanima me.
Voleo bih ako bi neko mogao ukratko da mi objasni na sta se najcesce svodi posao Java programera kod nas, na sta treba da obratim paznju i pre svega ako neko moze da mi preporuci relevantne naprednije kurseve Java.
Dionysus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
java

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Java - out of Memory Vajsmilan Aplikativni softver 6 6.2.2012 20:54
Android - pozivanje Java metoda iz native koda voodoo_ Programiranje 5 14.10.2011 8:59
Samsung D600 Java upload (USB cable) Aleksandar Programi za mobilne telefone 0 16.6.2008 13:54
Jel' se ovo misli na Java Script ili? Tim85 Internet tehnologije 2 7.12.2006 12:33
G-thing program za LG(imam U8180) za java igre trazim gde ima? besplatno?trial? Ilic Marko Programi za mobilne telefone 1 9.2.2006 14:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com