Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.10.2010, 20:48   #81
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

to je neverovatna cast i privilegija.

vi nikada necete znati kako je to imati uhoditelja na sk forumu
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2010, 22:18   #82
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
siv0nja kaže: Pregled poruke
A jeste primetili što voli da citira Irreala-a , i kako komentari nemaju veze sa citatima
Verovatno ne zna za dugme Odgovori, pa mora da ide na Citat da bi došao na stranicu za odgovor
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2010, 22:25   #83
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Ali to ne menja činjenicu da ga uhodi
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2010, 22:48   #84
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Ali to ne menja činjenicu da ga uhodi
I to ne menja cinjenicu da ga sad hranite
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2010, 22:53   #85
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Očekivao sam takav odgovor
Onda, kako ono beše... </conversation>
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2011, 21:48   #86
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Primetio sam da se mnogi trude da imaju sto vise redova, dajuci svom projektu na tezini. Valjda je cilj uraditi isti posao sa sto manje koda?
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2011, 22:04   #87
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Šalim se. Realno tih 15.000 njemu verovatno predstavljaju svojevrsni achievement, dok pojedincima to verovatno ne predstavlja ništa, al' on toga nije svestan, a trebalo bi da postane svestan
Kvantitet≠kvalitet. Mene je sramota da priznam koliko sam hiljada redova iskucao i onda skontao da je đubre i da moram da ga napišem ispočetka
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Belphegor (24.3.2011), chaami (24.3.2011), doctor (24.3.2011)
Stara 24.3.2011, 22:17   #88
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
boshkodj kaže: Pregled poruke
Primetio sam da se mnogi trude da imaju sto vise redova, dajuci svom projektu na tezini. Valjda je cilj uraditi isti posao sa sto manje koda?
A zavisi od sadržine redova Ja recimo kad kucam volim svaki početak i kraj bloka (vitičaste zagrade xD ) da stavim u novi red i da uvlačim sve u stranu
I ispadne program za 100inak redova duži a nema ništa pametno sem tih viška redova xD
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2011, 23:57   #89
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
Ja recimo kad kucam volim svaki početak i kraj bloka (vitičaste zagrade xD ) da stavim u novi red
Umm... Po meni je to sasvim dobra (ako ne i neophodna) navika, ništa čudno, to i ja radim da bih kasnije čitao kod normalno.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2011, 1:11   #90
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
A zavisi od sadržine redova Ja recimo kad kucam volim svaki početak i kraj bloka (vitičaste zagrade xD ) da stavim u novi red i da uvlačim sve u stranu
I ispadne program za 100inak redova duži a nema ništa pametno sem tih viška redova xD
Nisam mislio bukvalno da ima sto manje redova, naravno da je bolje kada je kod pregledniji, i kada se na nekim mestima stavljaju komentari, to je sasvim uredu
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2011, 1:03   #91
mikronac
Novi član
 
Član od: 25.6.2011.
Poruke: 10
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Svako ko zeli da pravi igru a dosao je na ovaj forum da procita nesto o tome treba da postavi sebi nekoliko pitanja.

1. Da li sam na ovu ideju dosao igrajuci WoW , CS:S (neki AAA naslov) pa sam shvatio da bih ja to bolje napravio?
1. Da li ja mozda ipak zelim da budem scenarista, "designer" ("gameplay") ili "artist"?
Ako je odgovor pozitivan, promasili ste temu.
2. Da li zelim sam sve to da uradim ovih dana?
Ako je odgovor pozitivan, razmislite malo bolje i informisite se malo vise o razvoju igara.

2. Da li hocu da to bude moj hobi?
Ako je odgovor potvrdan, to je lepo. Znaci da ste strastveni igrac, volite kreativnost,
umetnik ste i filozof.(Ako niste znali u Americi je gamedev progleasen za umetnost).
U tom slucaju za vas je nesto sto je "iz programerske perspektive" brzo, razumljivo,
dostupno,a to je po mom izboru Flesh ili C# i XNA.

3. Da li time hocu profesionalno da se bavim u zivotu?
Trebalo bi razmisliti o upisu nekog fakulteta (ETF, PMF, FON... ). Pa tada vam ova tema
nece ni biti potrebna. Programiranje je nauka, umetnost, zanat.... I ne uci se preko noci ili
dve ili sto, uci se celog zivota!!! Kao programer u nekoj velikoj firmi koja se bavi razvojem
igara, vas posao je da brzo, efikasno razvijate odredjeni deo softvera (npr. fizika, AI...) ili
cak deo nekog dela. Mozete da radite na engine-u ili nekom tool-u (npr. map editor).
Vasa uloga je da razvijate optimalan, ponovo upotrebiv softver. Programer igara je nista
drugo nego programer. Kod Indie je malo drugacije, jer tu imate ulogu svega sto je potrebno
jednom timu, i mislim da je to ubedljivo nazanimljivije.

Eto toliko od mene...napominjem, ovaj tekst je namenjem pocetnicima i treba da im da neke smernice. Pozdrav.
mikronac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mikronac na korisnoj poruci:
player1 (26.6.2011)
Stara 26.6.2011, 20:30   #92
mikronac
Novi član
 
Član od: 25.6.2011.
Poruke: 10
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Dodatak:

Ah. Malo sam prelistao forum i saosecam se sa svim pocetnicima koji tumaraju okolo naokolo, trazeci
odgovore na svoja pitanja.Svako od njih treba da porazmisli o gore navedenim pitanjima.
Pre svega, da napomenem da nemam mnogo iskustva u razvoju igara pa tako da ovo izlaganje predstavlja
moje vidjenje stvari. Uzgred budi receno, trudio sam se da sve spustim na sto nizi nivo da pocetnicima bude sto jasnije.
Takodje, nisu toliko bitne cinjenice koliko da se shvati poenta.
Da krenem od istorije. Kada su se racunari jos razvijali, ljudi koji su razvijali hardver razvijali su i softver.
To je predstavljao znacajno mali broj ljudi, koji su cinili tadasnju inzenjersku elitu potkovanu znanjem matematike,
fizike i elektrotehnike. Tada zanimanje programer jos nije ni postojalo. Jedna od prvih video igara napravljena je
da se prikazuju na osciliskopu (merni uredjaj koji su ti isti inzenjeri koristili za razvoj racunara). Tu igricu
koja je bila jako prosta (tenis) , napravili su ne zbog zarade i profita, vec iz cistog licnog zadovoljstva. Ona nije posedovala
pricu, grafiku niti zvuk. Tennis for Two
Kao sto vidite ti ljudi nisu morali da znaju da nacrtaju bilo sta vise od lineje i loptice, niti da iskomponuju bilo
sta vise od jednog beep.
Vremenom, razvoj hardvera i softvera je napredovao. Pa su racunari postali sve pristupacniji, a programski jezici sve laksi
za upotrebu, manje apstraktni vecem broju ljudi. Tako je i broj ljudi koji umeju da programiraju rastao pa je nastalo zanimanje programer. Time je
rastao i broj video igrica, takodje zbog entuzijazma a i da se mozda nesto zaradi. Kako je konkurencija rasla, tako je rasla i potreba
za sto boljim, lepsim i zanimljivijim igrama. A razvoj video igara je postala industrija. Na jednoj igri je radilo sve vise ljudi, razlicitih profesija.
Kao sto vec rekoh, javila se potreba za scenaristima, muzicarima, slikarima, dizajnerima, "level designer", testerima......
Tako je uloga programera u osmisljavanju jedne igrice sve vise opadala.
I tako dosli smo do poente. Programeri koji rade u nekoj firni danas za razvoj igara programirju engine i tool-ove, ne prave igrice.
Pa da malo uprosteno pojasnim ulogu navedenih.
Engine (u daljem tekstu endzin)
Endzin je srce igrice, motor i pokretac. Jedan endzin moze se sastojati iz vise endzina (za Grafiku, Fiziku, zvuk...).
Pa sta je to endzin? To je specijalizovani program, kao i bilo koji koji imate na vasem racunaru. Pa da li se
programer igre odnosno endzina razlikuje od nekog drugog programera? Ne.
Zamislite to kao jedan mehanizam koji radi po unapred odredjenim pravilima ( program ). U taj mehanizam mozete
da ubacujete fajlove razlicitih formata. Fajl ima ulogu da skladisti neku informaciju. Evo par primera:
Tekstura predstavlja niz bitova (jedinica i nula) koje opisuju boju i osvetljenost svake tacke.
3D modeli predstavljaju informaciju o polozaju tacaka u prostoru koji cine model.
Skripta koja cini skup pravila ponasanja vasih entiteta u igri.
Da se vratimo na endzin. Kada sa svim tim fajlovima pothranite vas endzin dobijate jednu AAA igricu.
Evo primera jednog endzina, a to je Source.
Kada njega nakljukate ovim razlicitim fajlovima (teksture, modeli, skripte, zvukovi) dobijate razlicite igre.
Ali opet jako slicne. Zasto? Zato sto koriste isti motor.
Pa da li programer pravi teksture, zvukove, modele, skripte? Odgovor je NE. Programer pravi motor
koji sve to pokrece. Covek koji pise skripte svakako mora da poznaje osnove programiranja,
jer ih pravi pomocu skript jezika. Ali on nikako ne moze da se nazove programer.
Danasji endzini su sve opstije namene ( Unity engine ), sto znaci da mozete da pravite
razlicite tipove igara koji pokrece jedan motor (FPS, RTS, RPG... ). Povecanjem opste namene endzina
smanjuje se njegova brzina, mada je danasnjim razvojem i ta razlika sve manja.
Zato, se neki odlucuju na pravljenje svog endzina za specificnu namenu, odnosno specificnu igru.
Tools
Ukratko. To su alatke specificne namene za lakse kreiranje fajlova sa kojim hranimo
nas gladni endzin. Npr. map editori, texture editori, script editori...
Lakse je napaviti lepu teksturu crtajuci cetkicom po nekoj podlozi osetljivoj na dodir, a kasnije je
preradjivati fensi efektima koji predstavljaju matematicke obrade tih slika, nego je praviti tako sto cemo
kucati milione jedinica i nula kojima ne znamo ni pocetak ni kraj. Zar ne? E pa tome sluze tool-ovi.

Zbog svega toga zapitajte se da li hocete da budete programer, ili samo zelite da ucestvujete u smisljanju jedne igrice. Ako hocete da ucestvujete u
smiljsnju jedne igrice postoje i drugi zanati za to.
Video game development

Lepota u Indie timovima je sto radite sve to. Neki Indie timovi razvijaju
svoj endzin, sto nije komercijalno, a neki koriste sto vise gotovih. Pa cak
i gotovih tekstura i modela. Kao sto vidite, danas nije potrebno da znate matematiku, fiziku i elektrotehniku
da bi napravili video igru. Jer koristite razne alate koji to "znaju" umesto vas, ali da bi pravili te alate
morate da znate.

Pozdrav.

Poslednja ispravka: mikronac (26.6.2011 u 20:39)
mikronac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku mikronac na korisnoj poruci:
p4e4c (27.6.2011), player1 (26.6.2011)
Stara 26.6.2011, 21:25   #93
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Evo primera jednog endzina, a to je Source.
Kada njega nakljukate ovim razlicitim fajlovima (teksture, modeli, skripte, zvukovi) dobijate razlicite igre.
Ali opet jako slicne. Zasto? Zato sto koriste isti motor.
Lista igara napravljenih source-om.

Alien Swarm? Dota 2? Dogfights: The Game? Half-life 2?
Sta te igre imaju zajedničko (osim što koriste source)? U principu ništa.
Jedno je top-down shooter, drugo je RTS, half life je FPS i dogfights je "Combat Flight Simulator".

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Lakse je napaviti lepu teksturu crtajuci cetkicom po nekoj podlozi osetljivoj na dodir, a kasnije je
preradjivati fensi efektima koji predstavljaju matematicke obrade tih slika, nego je praviti tako sto cemo
kucati milione jedinica i nula kojima ne znamo ni pocetak ni kraj.
Kad su ljudi kucali jedinice i nule? Možda za pravljenje praistorijskih igara, ali u 21. veku smo sad btw.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Pa da li se
programer igre odnosno endzina razlikuje od nekog drugog programera? Ne.
Pa da li se kardiolog razlikuje od stomatologa? Ako je odgovor ne, znači idemo kod kardiologa da nam vadi zube i završimo ovako

Programiranje je opširno, neko ko recimo ume da napravi neki sajt ne mora da znači da ume da napravi neku 3D igru.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
I tako dosli smo do poente. Programeri koji rade u nekoj firni danas za razvoj igara programirju engine i tool-ove, ne prave igrice.
Ne koristi svaka igra neki engine od 100.000$. Nećeš da kreneš da praviš ekstra-veliki-super-engine-sa-milion-stvari-od-kojih-nećeš-da-koristiš-10% da bi napravio pacman-a.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Kao sto vidite, danas nije potrebno da znate matematiku, fiziku i elektrotehniku da bi napravili video igru.
Ne znam što spominješ elektrotehniku, jer to nema nikakve veze sa programiranjem
Fizika ti u principu ne treba, zato što možeš da iskoristiš neki od physics engine-a, kojih ima gomilu (Physx, Newton, Bullet etc..).
Kako ti ne treba matematika za pravljenje igara? Moraš da znaš šta su vektori, šta su matrice, kako se vrše transformacije, šta su dot i cross i mnogo drugih stvari. Recimo, dobiješ 2 pozicije nekih likova u igri, i moraš da pronađeš ugao za koji prvi lik mora da se okrene da bi gledao prema drugom liku. GJ bez matematike.


Zaključak: Ako želite da krenete da pravite igre, krenite od XNA frameworka. Relativno je jednostavan za upotrebu, i naučićete kako stvari funkcionišu u game-developmentu. Nemojte da se fokusirate na engine, već jednostavno krenite da pravite igru. Napravite pacman-a, ping pong, nešto jednostavno što može da se uradi za par dana. Ako planirate da napravite nov Need for Speed ili World of Warcraft... well... neće vam uspeti
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku EclipsE na korisnoj poruci:
federer (28.6.2011), Geomaster (26.6.2011), siv0nja (27.6.2011)
Stara 26.6.2011, 21:37   #94
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Kao sto vidite, danas nije potrebno da znate matematiku, fiziku i elektrotehniku
da bi napravili video igru.
Wait, what?

Elektrotehnika nikada nije ni bila potrebna, osim osnova (kako funkcioniše komp i ostalo), ali to je daleko od elektrotehnike. Fiziku, iako nije obavezno, trebalo bi znati, bar osnovne formule - ravnomerno kretanje, akceleracija, gravitacija i ostale proste stvari koje se rade u osnovnoj i drugom-trećem srednje max. Ako neko planira da piše recimo shadere, dobro će mu doći znanje iz optike (opet - fizika) za refrakciju&refleksiju. Dalje, bez matematike se jednostavno ne može. Čak i neko ko blage veze nema sa programiranjem i uzme neki ready-made tool tipa UDK ili Unityja mora da zna matematiku, bar osnove o vektorima, quaternionima, matricama, analitička geometrija u suštini, osnovno o funkcijama, kompleksne brojeve itd. Bez toga nema nikakve šanse da nešto napravi (pod uslovom da ne koristi snippete i tutorijale koje ne razume, što je nažalost ipak veoma verovatno). Tako da, argument da matematika i fizika nisu potrebne je totalno pogrešan.

Što se tiče stava o engine-ima, uglavnom je većina onih dostupna javnosti veoma generička i mogu se koristiti za gomilu raznih stvari. Usko specijalizovani engine-i se koriste u većim timovima i obično se razvijaju baš za neku specifičnu igru.

I potpisujem EclipsE-ov post.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2011, 0:44   #95
mikronac
Novi član
 
Član od: 25.6.2011.
Poruke: 10
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
Alien Swarm? Dota 2? Dogfights: The Game? Half-life 2?
Sta te igre imaju zajedničko (osim što koriste source)? U principu ništa.
Jedno je top-down shooter, drugo je RTS, half life je FPS i dogfights je "Combat Flight Simulator".
Pa jako je slicno, ne znam kako to ne uvidjas, da li je kamera zakacena na glavu ili lebdi iznad, za endzin malo opstije namene nije nikakav problem.
Kao i druge slicne stvari. Danas se i tezi napraviti endzin koji je sto opstiji
i ponovo upotrebiv. Sta mislis da oni svaki endzin pisu od nule?

Citat:
Kad su ljudi kucali jedinice i nule? Možda za pravljenje praistorijskih igara, ali u 21. veku smo sad btw.
To sam upravo i napisao. Zato se i prave programi koji olaksavaju sve to.

Citat:
Pa da li se kardiolog razlikuje od stomatologa? Ako je odgovor ne, znači idemo kod kardiologa da nam vadi zube i završimo ovako
Programiranje je opširno, neko ko recimo ume da napravi neki sajt ne mora da znači da ume da napravi neku 3D igru.
Pa pitaj nekog ko studira stomatologiju, pa ces da vidis koliko ih je namucila anatomija, patologija, histologija. Doktor je doktor.
A i doktori nisu dobro poredjenje za programere.

Ne znam sta podrazumevas pod pravljenjem sajta?

Citat:
Ne koristi svaka igra neki engine od 100.000$. Nećeš da kreneš da praviš ekstra-veliki-super-engine-sa-milion-stvari-od-kojih-nećeš-da-koristiš-10% da bi napravio pacman-a
Pa pacman, danas prave samo amateri, pocetnici i entuzijasti. A ne neko ko radi u ozbiljnoj firmi.

Citat:
Ne znam što spominješ elektrotehniku, jer to nema nikakve veze sa programiranjem
Osim sto je grana programiranja proistekla iz ove prve?
Stvarno ne znam zasto ja na Elektrotehnickom fakultetu ucim programiranje
kad nema vezu jedno sa drugim? Danas se te dve grane razdvajaju, ali nekada su bile usko povezane. Ne citas pazljivo moj post. Programiranje ima i sire znacenje! Ne samo znanje nekog jezika i biblioteke. Sta mislis,
da li su nekadasnje ves masine bile programirane, ili disk sa zubcima ne smatras programom?
Uostalom, to sam napisao kao istoriju. Danas svakako nije potrebno.

Citat:
Fizika ti u principu ne treba, zato što možeš da iskoristiš neki od physics engine-a, kojih ima gomilu (Physx, Newton, Bullet etc..).
Kako ti ne treba matematika za pravljenje igara? Moraš da znaš šta su vektori, šta su matrice, kako se vrše transformacije, šta su dot i cross i mnogo drugih stvari. Recimo, dobiješ 2 pozicije nekih likova u igri, i moraš da pronađeš ugao za koji prvi lik mora da se okrene da bi gledao prema drugom liku. GJ bez matematike.
Opet ne citas pazljivo moj post. Onaj ko radi skripte ne mora da zna fiziku,
kao ni onaj sto pravi animacije, teksture, komponuje muziku.
Onaj ko pravi PhysX, mora dobro da zna fiziku. Taj ko razvija PhysX on ne pravi igrice!!! Sta si jos rekao. A da. Ako smatras da neko ko zna sta je matrica i elementarne transformacije, sta su vektori i njihov skalarni i vektorski proizvod ZNA matematiku, ne znam sta da ti kazem?

Sa tvojim zakljuckom se slazem. Ali to pije vodu za one koji hoce
time da se bave iz hobija.


@Geomaster
Citat:
Elektrotehnika nikada nije ni bila potrebna, osim osnova (kako funkcioniše komp i ostalo), ali to je daleko od elektrotehnike. Fiziku, iako nije obavezno, trebalo bi znati, bar osnovne formule - ravnomerno kretanje, akceleracija, gravitacija i ostale proste stvari koje se rade u osnovnoj i drugom-trećem srednje max. Ako neko planira da piše recimo shadere, dobro će mu doći znanje iz optike (opet - fizika) za refrakciju&refleksiju. Dalje, bez matematike se jednostavno ne može. Čak i neko ko blage veze nema sa programiranjem i uzme neki ready-made tool tipa UDK ili Unityja mora da zna matematiku, bar osnove o vektorima, quaternionima, matricama, analitička geometrija u suštini, osnovno o funkcijama, kompleksne brojeve itd. Bez toga nema nikakve šanse da nešto napravi (pod uslovom da ne koristi snippete i tutorijale koje ne razume, što je nažalost ipak veoma verovatno). Tako da, argument da matematika i fizika nisu potrebne je totalno pogrešan.

Što se tiče stava o engine-ima, uglavnom je većina onih dostupna javnosti veoma generička i mogu se koristiti za gomilu raznih stvari. Usko specijalizovani engine-i se koriste u većim timovima i obično se razvijaju baš za neku specifičnu igru.
Citat:
http://en.wikipedia.org/wiki/History of video games
Covece. Pa, koliko ti je potreban neki softver, toliko je i hardver. Pa neces valjda na papiru da citas kod, nesto treba da ga "pokrece". Ako mislis da programer pravi igrice, sto to ne kazes i za ljude koji razvijaju Xbox?
Zar to nije elektrotehnika?
Opet. Fiziku bi trebalo znati bar osnovne formule? I to je tebi znanje fizike?
Matematiku mora da zna bar osnove? Ja to ne smatram znanjem matematike.

Ocigledno je da niste razumeli moje postove. Treba razdvojiti pravljenje igara iz hobija i programiranje, znanje matematike, fizike...

Treba razdvojiti osmisljavanje price, gameplay-a, nivoa, muzike
i programiranja.


Dakle, cesto ljudi koji vole da igraju igrice pozele da naprave svoju.
Zato sam rekao da postave sebi gore navedena pitanja.
Sta zele i sta ocekuju. Cesto ti ljudi ne znaju mnogo matematiku,
niti programiranje pa dodju i postave ovde nebulozna pitanja.
Za njih je odgovor da batale to, ili da uzmu neke game maker ili slicno.
Dobra vest za njih je da ce jednog dana, (elektro)tehnika toliko napredovati, da ce moci mislima da prave igre i u mislima igrate iste.

Onaj ko je pak na ovu temu dosao zato sto je entuzijasta, zeli da uradi sam nesto svoje, da se divi svom delu, njemu ce biti dovoljno i da u asembleru napravi pong.

Onaj ko ne znam ni ja hoce da pravi igre, malo da okusi programiranje
, modelovanje i drugo, za njega je dobar izbor C# i XNA, ali ne i jedini.
Sva sreca pa nece morati da pravi svoju platformu, za koju gle cuda
mora da zna elektrotehniku(citaj elektroniku).

Lepo je kada neko zeli da napravi igricu, pa pocne da uci neki jezik,pa kasnije zavoli programiranje. Zato ne treba uciti c++ da bi napravili nesto
za sta ce brzo videti rezultate. Jel mogu doziveti razocarenje.
C++ treba uciti zbog ljubavi prema programiranju a ne zbog pravljenja igara. Opet kazem, lepo je kad neko zavoli programiranje tako sto je poceo da pravi igrice, bolje nego da se drogira ili gleda farmu.
mikronac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2011, 0:56   #96
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Pa jako je slicno, ne znam kako to ne uvidjas, da li je kamera zakacena na glavu ili lebdi iznad, za endzin malo opstije namene nije nikakav problem.
Kao i druge slicne stvari. Danas se i tezi napraviti endzin koji je sto opstiji
i ponovo upotrebiv. Sta mislis da oni svaki endzin pisu od nule?
Druze nalupetao si se za medalju ovde.
Nije tu samo razlika u kameri za recimo akcioni RPG ala Dark Messiah bi morao **** da pomeris UDK-u ili bilo kom engineu "opstije namene". Znam i sam koje su promene bile potrebne da bih u NeoAxisu oformirao takvu mehaniku za Hell Throne/Arilientu (u UDK npr. bi bilo jos vise posla zbog samog UnrealScripta i celokupne skriptne forme) tako da nije to "kamera je zakacena ovde il ovde". Sam si rekao da se nisi bavio razvojem igara, glupo je praviti se pametan oko necega sto ne znas zar ne?

Btw. Source jeste keva engine i ima dosta osnovnih stvari po defaultu, ali se ni one ne mogu prosirivati bez znanja programiranja i matematike. Vec sama ta promena kamere na top-down shooter menja algoritam rotacije igraca i detekcije pravca pucanja, bolji melee sistem takodje zahteva matematiku za izracunavanje povrsi koji je zahvacen udarcem itd. itd.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2011, 1:08   #97
mikronac
Novi član
 
Član od: 25.6.2011.
Poruke: 10
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Posto nije bilo vise mesta, moram novi post.

Dakle, nekada si morao da znas elektrotehniku, matematiku, fiziku
da bi napravio najprosiju video igru. Jer nije bilo nikog drugog da ti napravi
procesor, memoriju, katodnu cev, LCD(mislim na one crno-bele)...morao si sam.

Danas osim sto ne moras da pravis svoju racunar, ne moras
ni OS, ni drajvere, ni API, ni engine, jer je sve to neko pre tebe napravio.
A sve je to neophodno za jednu igru.

Danas AAA naslove prave producenti, muzicari, slikari...
Nekada su proste igrice pravili inzenjeri.
Programeri(inzenjeri) danas ne prave igrice,
nego prave alate koji producentima ostvaruju njihove perverzije


Zato treba da se zapitaju da li hoce da budu producenti ili programeri?

Ako hoce da budu programeri, samo napred. I nista ih ne sprecava
da iz licne satisfakcije prave male igrice, koje vec postoje, ali to je vec
ljubav. I to je dug put. Ne kazem ni da je lako biti producent. I to je
dug put.
mikronac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2011, 1:28   #98
mikronac
Novi član
 
Član od: 25.6.2011.
Poruke: 10
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
Andross kaže: Pregled poruke
Druze nalupetao si se za medalju ovde.
Nije tu samo razlika u kameri za recimo akcioni RPG ala Dark Messiah bi morao **** da pomeris UDK-u ili bilo kom engineu "opstije namene". Znam i sam koje su promene bile potrebne da bih u NeoAxisu oformirao takvu mehaniku za Hell Throne/Arilientu (u UDK npr. bi bilo jos vise posla zbog samog UnrealScripta i celokupne skriptne forme) tako da nije to "kamera je zakacena ovde il ovde". Sam si rekao da se nisi bavio razvojem igara, glupo je praviti se pametan oko necega sto ne znas zar ne?

Btw. Source jeste keva engine i ima dosta osnovnih stvari po defaultu, ali se ni one ne mogu prosirivati bez znanja programiranja i matematike. Vec sama ta promena kamere na top-down shooter menja algoritam rotacije igraca i detekcije pravca pucanja, bolji melee sistem takodje zahteva matematiku za izracunavanje povrsi koji je zahvacen udarcem itd. itd.
Nisam se profesionalno bavio, sto ne znaci da nisam radio nesto u slobodno vreme.

Evo, dacu ti jedan primer. OGRE je graficki endzin opste namene,
koji podrzava vrlo lako pomeranje kamere. Ono sto se razlikuje od igre do igre je mehanika igre. I to da li je FPS ili top-down menja mehaniku igre
a ne graficki endzin. Zato se cesto prave specijalizovani endzini(za mehaniku) koji pokrecu odredjene igre. Danas se tezi komercijalnim endzinima i "development kit" koji mogu da pokrecu sto razlicitije mehanike. Tako da se sama mehanika skriptuje. I dalje to nije savrseno,
tako da je programer jos uvek neophodan.

Citat:
"Scripts" are distinct from the core code of the application, as they are usually written in a different language and are often created or at least modified by the end-user.
mikronac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2011, 2:18   #99
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
...

Stvarno ne znam zasto ja na Elektrotehnickom fakultetu ucim programiranje
kad nema vezu jedno sa drugim?

...
To je, kolega, zato sto je ETF shit. Prva godina je Opšti Odsek, gde se kao što ime kaže, rade opšte stvari. Meni recimo nikada neće trebati osnove elektrotehnike u životu ili laboratorijske vežbe iz fizike zato što planiram da upišem RTI, ali neki odseci koji se upisuju na 2. godini zahtevaju predznanje iz OET-a/fizike/matematike/programiranja i zato, među ostalom, učite programiranje.

Uostalom, mogli ste da vidite da je programiranje na ETF-u pravi shit. Ceo jedan semestar se gubi na PCASM/Pascal što je po meni takođe beznačajno. Očigledno je da im je plan i program zastareo. Valjda će na RTI-u biti bolje
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku EclipsE na korisnoj poruci:
siv0nja (27.6.2011)
Stara 27.6.2011, 11:34   #100
siv0nja
Član
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: Subotica
Poruke: 85
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Evo ja sam klasican primer nekoga ko je pozeleo da pravi video igru i onda sam dosao na ovaj forum da procitam nesto vise o tome ovde i ovde sam zahvaljujuci ovom forumu i pojedinim forumasima nacinio prve korake u tom pravcu , a da pritom nista osim zelje da napravim igru nisam imao...pa da krenemo iz pocetka ,odmah da kazem na pocetku IZVINJAVAM SE NA DUZINI MOJE PORUKE KOJA NIJE MOGLA DA STANE U JEDAN POST
Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Svako ko zeli da pravi igru a dosao je na ovaj forum da procita nesto o tome treba da postavi sebi nekoliko pitanja.

1. Da li sam na ovu ideju dosao igrajuci WoW , CS:S (neki AAA naslov) pa sam shvatio da bih ja to bolje napravio?
1. Da li ja mozda ipak zelim da budem scenarista, "designer" ("gameplay") ili "artist"?
Ako je odgovor pozitivan, promasili ste temu.
2. Da li zelim sam sve to da uradim ovih dana?
Ako je odgovor pozitivan, razmislite malo bolje i informisite se malo vise o razvoju igara.
2. Da li hocu da to bude moj hobi?
3. Da li time hocu profesionalno da se bavim u zivotu?
1. Da li sam na ovu ideju dosao igrajuci WoW , CS:S (neki AAA naslov) pa sam shvatio da bih ja to bolje napravio?
ili bolje da kazem 1.1. Da kad sam prvi put video neka od tih fantasticnih ostvarenja odmah mi je kroz glavu sinulo kako bih i ja tako ( i tata bi sine!) ...dobro mene su malo stariji naslovi isprovocirali ,ali cinjenica je da onaj ko igra video igre 20 i kusur godina kao ja jednostavno jednom mora da sam pokusa napraviti igru , meni s takva zelja javila jos daleke 1991 kad sam na pokojnom ZX spektrumu pokusavao da napravim jednu obicnu side scroll pucacinu u verovao ili ne u BASIC-u , izvodljivo jeste ,prakticno ...a bas i nije ...godine su prosle i stigla je era PC-a , naravno i raznih alatki i eto pre godinu dana kupim cheap tablu za crtanje jer imam nekog slikarsko/vajarskog talenta u sebi, i naravno cim sam probao tablu nije mi se svidelo , wtf pa to nije isto kao da crtas po papiru , zamisli da gledas na ekranu sta ti ruka radi po tabli ?! ,jeste svi to ustvari radimo sa misem , ali probajte misem da cratte pa cete shvatiti sta sma hteo time reci , naravno je potreban je period privikavanja na takve stvari ali idemo dalje , batalio sam crtanje na samom startu , i googlajuci malo po netu naletim na Zbrush...hm modelar !!! zanimljivo ...svidi mi se modelovanje , lagano je , Zbrush je extra program ,gomila tutorijala... savrseno ! ....krenem ti ja tako da obradjujem tutorijale i pozelim da napravim nesto svoje , cisto da utvrdim gradivo ....hm ...pa ja nemam skicu sta bih radio ....ajde da napravim obicnu muvu recimo ...hm ne ide ...kako muvi uopste izgleda glava ...trazim po netu nadjem i shvatim ...cekaj malo pa zar modelari moraju to tako da rade ...pa naravno da ne postoje ljudi koji se zovu Concept Artisti , oni su ustvari ti koji odredjuju kako ce sta da izgleda ....ops to mi se nije svidelo , odmah sam zamislio situaciju u kojoj mi boss nad glavom kljuca kako nisam dobro uradio kao sto je C.A zamislio ....odmah sam modelovanje shvatio kao jedan fizicki posao gde svoju kreativnost ne mozes da ispoljavas jer to ustvari radi C.A (to je moje individualno laicko misljenje u to vreme,nemojte ovo shvatiti kao moju danasnju teoriju ) ....da pojednostavim malo ....kao u gradjevini imate Arhitektu i Inzinjera , arhitekta naravno osmisli jedan objekat i nije ga bar preterano briga kako ce to inzinjer da uradi , inzinjer naravno kad vidi nacrt ,prvo jedno 100 puta pomene arhitektovu majku ,pa ga jedno 100 puta nazove ludakom ,i onda na kraju dobijemo jedan objekat koji je em siguran i stabilan ,em lepo izgleda. Naravno obojica su isli na fakultet i naravno da Arhitekta zna sta sme a sta ne , tako da je obostrano poznavanje posla veoma pozeljno u ovakvim slucajevima. Da se vratim mojoj prici , kad sam shvatio da ne zelim da budem 3d modelar , vratio sam se crtanju i krenuo malo ozbiljnije da radim, za pocetak izbacio sam misa iz upotrebe i sve radio sa olovkom i tabletom pa cak i igrao video igre , nebi li se sto bolje privikao na olovku.
Eto jos jednom znaci ja sam u ovo sve upao jer sam zeleo da budem artist, i ok ako mislis da sam promasio temu , to je tvoje misljenje.

1.2. DA , nije redak slucaj da jedan covek sve sam radi ,naravno svi ce te reci "ali on ne moze da napravi AAA naslov "...greska ...sve se moze napraviti ako imate volju , ja licno znam nekoliko ljudi koji su sami radili sve i postigli dobre rezultate doduse ne AAA ali prilicno dobre, a posto si se dotakao proslosti ,onda nemoj da izostavis imena poput David Brabena , Sid Meiera i drugih koji su radili AAA naslove , a i dan danas uzimaju pare od nekih naslova poput elite,pirates idr. ,mislim ovo su ti samo banalni primeri iz proslosti , evo ti jedan primer iz buducnosti gde je jedan 14 godisnji klinac napravio obicnu igru za iphone ,ali toliko zaraznu da je na njoj zaradio preko 600.000 $ , da je poslusao tvoj savet o tome da ne misli onako kako ti pises ...verovatno nikad to nebi ni uradio. Ovde na ovom forumu ima pojedinaca poput Mercury-ja koji sve sami rade i eto ,njegov castle defense klon kad bude gotov a verujem da hoce , nece biti nista manje kvalitetniji od recimo Angry Birds ...koji se smatra AAA naslovom...
pre svega treba iz glave izbaciti to AAA kao bitan faktor za pravljenje video igara , ko ti je rekao da ne moze pojedinac napraviti AAA naslov ...taj te debelo slagao , a ti ako si sam dosao do tog zakljucka onda si previse citao forume na kojima pljuju po pocetnicima
Sto se tice mog posla ,osim sto radim celokupnu 2d grafiku kako za 2d tako i za 3d igre (recimo radim texture za 33 modele) ,ponekad moram i da pisem scenario, odredjujem gameplay, bavim se bukvalno svim ostalim stvarima sto nije programiranje , i veruj mi ima posla preko glave. Celo vreme potenciras da je ovo forum za nekog ko programira ...pa eto ja ne programiram i ovde sam na forumu i nisam promasio temu .....izbaci iz glave da je samo programiranje dovoljno da bi se napravila igra ili igrica kako ti zoves video igre.
siv0nja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku siv0nja na korisnoj poruci:
federer (28.6.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
pravljenje igara, web development

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Animirane slicice za macku i misa iz pticije perspektive JBlitzkrieg 2D radovi 7 13.5.2009 21:07
Kako blokirati posetioce iz jedne zemlje? tarantula Web razvoj 8 12.7.2008 9:33
Kako portovanti igru na phone? optimus_prime Pravljenje igara 8 26.6.2008 10:27
3ds Max 7 kako napraviti 3d srce Master Neo Grafički softver i radovi 5 17.3.2006 8:32
Kako da umrezim igru? alien O igrama uopšte 2 24.2.2006 10:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com