Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.1.2014, 22:41   #1
Dusan.
Član
 
Član od: 10.2.2013.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 86
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Pozdrav, evo jedno pitanje cisto onako iz radoznalosti, recimo da bi poceo da se bavim rodajom laptopova po principu nadjes jeftinije prodas skuplje, ili kompletiram sta fali. E sada, kako je svima dobro poznato svi vole instalirani sistem, kako ja znam zakonski je zabranjeno da se prodaje laptop sa piratskim sistemom, ali to limundu, KP i slicnim sajtovima nista ne smeta koliko vidim. Zeleo bi da to sto radim bude legalno, i razmisljao sam da u laptopove stavljam linux. Prvenstveno distribuciju "Zorin OS" posto je napravljena tako da se prilagodjava izgledu svih windowsa- od 2000 do sedmice, pa cak moze da lici i na macintosh. Linux je free distribucija ali koliko vidim na njihovom sajtu nigde ne pise da li sme da se koristi u komerconalne svrhe. Takodje, sto se windows-a tice, zanima me da li bi imao problema ako bi radio ono sto rade drugi, tipa "Laptop ima instaliran xp spreman za rad" posto je to ipak ilegala?
Dusan. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2014, 22:48   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

nema šta ti da instaliraš laptopovi dolaze sa instaliranim sistemom a posle kupac može da te zamoli da mu instaliraš neki OS
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2014, 23:19   #3
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
nema šta ti da instaliraš laptopovi dolaze sa instaliranim sistemom a posle kupac može da te zamoli da mu instaliraš neki OS
Očigledno su u pitanju polovni laptopovi

Citat:
Dusan. kaže: Pregled poruke
Zeleo bi da to sto radim bude legalno, i razmisljao sam da u laptopove stavljam linux.

Takodje, sto se windows-a tice, zanima me da li bi imao problema ako bi radio ono sto rade drugi, tipa "Laptop ima instaliran xp spreman za rad" posto je to ipak ilegala?
Da bude legalno, ali ipak nelegalno? Ne znam, onaj ko zna da koristi Linux taj će ga i sam instalirati, čisto sumnjam da će mu biti bitna distribucija koju ti namestiš.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 12:18   #4
Dusan.
Član
 
Član od: 10.2.2013.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 86
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Očigledno su u pitanju polovni laptopovi



Da bude legalno, ali ipak nelegalno? Ne znam, onaj ko zna da koristi Linux taj će ga i sam instalirati, čisto sumnjam da će mu biti bitna distribucija koju ti namestiš.
Da u pitanju su laptopovi. I hteo bi da bude legalno, a ovo za win sam pitao cisto iz fazona. Inace posto je linux jelte besplatan, ZorinOS vrlo podseca na windows:
zato sam i pitao. Pa kad neko mozda prelazi na drugi sistem, racunam lakse mu je u Linux-u koji izgleda slicno kao win nego neka druga distribucija.
Dusan. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 13:48   #5
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Sve može.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 14:24   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Možeš ga slobodno instalirati na laptop za prodaju, "free" u ovom smislu znači i besplatno i slobodno, nemaš komercijalnih ograničenja.


Ako ćemo da cepidlačimo, postoje distribucije koje nisu besplatne u ovom smislu (npr. Red Hat Enterprise Linux) ili sadrže neke pakete za koje, iako su besplatni, moraš da dobiješ odobrenje autora da ih distribuiraš u komercijalne svrhe, ali ta druga stavka ne važi za Srbiju tako da samo udri.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 14:47   #7
Dusan.
Član
 
Član od: 10.2.2013.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 86
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Oke, hvala Pa i za windows ne vazi 90% oglasa je piratski instaliran, cak sam vidjao stave ljudi "instaliran black windows xp" tako da ono... Ali ipak legalno je legalno
Dusan. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 15:24   #8
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Ne znam što uopšte pominješ operativni sistem u oglasu, neće kupac prelomiti između tebe i nekog drugog zato što ti nudiš OS a drugi ne. To su stvari koje se govore kad je kupac zainteresovan i kad krenete da se dogovarate, a ne nešto što mora da se piše u samom oglasu.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 15:28   #9
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

ja na oba laptopa što sam imao imao je legalan windows i nalepnica
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 17:04   #10
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ne znam što uopšte pominješ operativni sistem u oglasu, neće kupac prelomiti između tebe i nekog drugog zato što ti nudiš OS a drugi ne. To su stvari koje se govore kad je kupac zainteresovan i kad krenete da se dogovarate, a ne nešto što mora da se piše u samom oglasu.
Slažem se, po oglasima je uglavnom faktor cena, a ne instaliran Windows.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
ja na oba laptopa što sam imao imao je legalan windows i nalepnica
Samo ako imaš i račun za sve to. Ako treba da se koristi u firmi, polovan računar ne bi prošao, imao nalepnicu ili nemao
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2014, 17:10   #11
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

najbolje da stavi kao opciju da može da se ubaci linux 4free pa ko voli nek izvoli
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2014, 16:17   #12
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Možeš i da skineš legalan "trial" Windows7, koji radi bez aktivacije 30 dana. Dovoljno da se vidi da je sve OK, a šta će ko da instalira posle - šta te briga
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2014, 23:04   #13
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Zorin traži donaciju samo ako hoćeš tehničku podršku; za drugo ga briga. Mislim, da zna da si instalirao na 1000 laptopova, možda bi on tebe donirao.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2014, 9:34   #14
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Samo ako imaš i račun za sve to. Ako treba da se koristi u firmi, polovan računar ne bi prošao, imao nalepnicu ili nemao
Racun? Sve dok ti je windows aktiviran i kljuc odgovara onom na nalepnici ne vidim da je neki racun neophodan. Polovan racunar apsolutno moze da prodje i u firmi a racun je neophodan samo ako neko sumnja da si ga ukrao (policija, ali to je ipak malo verovatno) ili racunar i operativni sistem prijavis kao kupljeno osnovno sredstvo pa u godisnjem bilansu smaknes porez za njihovu vrednost - tada ti naravno treba racun kao dokaz. Drzavu apsolutno nista ne zanima osim para. Odakle nekome racunar to drzavu ne interesuje sve dok ona ne mora da placa za to. Racunar i ne mora obavezno da bude vlasnistvo firme tj da time povecava njenu vrednost. Moze da bude i tvoj ili tvog rodjaka ustupljen firmi na koriscenje bez naknade. U finansijskom smislu on za drzavu i firmu ne postoji, legalan softver mora biti na njemu naravno jer firma ga koristi i odgovara za instalirani softver.

@Dusan: nemoj ZorinOS da instaliras - ta distribucija dolazi u Gnome 3 okruzenju a ono je bagovito sa ATI karticama. Ako ces linuks idi na MATE, XFCE ili KDE okruzenja. Najbolje je da instaliras neki demo windowsa 7. Sta ce posle kupac sa njim da radi tebe i nije briga. Operativni sistem je dobio. Linux mozes da instaliras na masine namenjene npr za office poslove.

Poslednja ispravka: Laskaris (4.2.2014 u 10:05)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2014, 10:49   #15
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Racun? Sve dok ti je windows aktiviran i kljuc odgovara onom na nalepnici ne vidim da je neki racun neophodan. Polovan racunar apsolutno moze da prodje i u firmi a racun je neophodan samo ako neko sumnja da si ga ukrao (policija, ali to je ipak malo verovatno) ili racunar i operativni sistem prijavis kao kupljeno osnovno sredstvo pa u godisnjem bilansu smaknes porez za njihovu vrednost - tada ti naravno treba racun kao dokaz. Drzavu apsolutno nista ne zanima osim para. Odakle nekome racunar to drzavu ne interesuje sve dok ona ne mora da placa za to. Racunar i ne mora obavezno da bude vlasnistvo firme tj da time povecava njenu vrednost. Moze da bude i tvoj ili tvog rodjaka ustupljen firmi na koriscenje bez naknade. U finansijskom smislu on za drzavu i firmu ne postoji, legalan softver mora biti na njemu naravno jer firma ga koristi i odgovara za instalirani softver.
Misliš ili znaš? Bojim se da ništa od toga što si napisao nije tačno. Moraš imati fakture/račune kada ti dođe kontrola.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2014, 11:34   #16
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Fakturu ili racun svakako moras imati kada je racunar prijavljen kao osnovno sredstvo firme. Pri kupovini si se oslobodio poreza, finansijski je i taj racunar deo vrednosti firme.
Ali npr racunar ne pripada firmi - nije deo supstance firme. Zasto onda racun? Drzavu zanima da platis porez i da ona ne placa opremu koju kupujes kroz oslobadjanje od poreza. Ti ako imas racun natovaris to lepo na rashode firme u toj godini i platis manje poreza. Zasto bi drzava isla protiv sebe u tom slucaju? Zaista ne vidim razlog. Firma registrovana kao d.o.o npr ionako samo novcano odgovara do sume koja odgovara osnivackom kapitalu tj svi clanovi odgovaraju samo do visine svog uloga. Morao bih da pogledam zakonsku regulativu ponovo ali cini mi se da sam pre nekih godinu-dve procitao da ne mora vec da je izjava o koriscenju bez naknade prihvatljiva. To drzavi nikako nije na stetu. Naprotiv. E sad, da li to vazi samo za d.o.o firme koje imaju mali obrt godisnje ne bih bas znao.
Svakako bi se jako mali broj firmi uopste odlucio za ovakvo resenje kad mogu da uzmu nov proizvod oslobodjeni poreza.

Poslednja ispravka: Laskaris (4.2.2014 u 11:51)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2014, 11:49   #17
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Svaki proizvođač softvera ima regulisano da li se i kako može dalje ustupati ili prodavati njegov softver. Ne znam za sve, ali kod Microsofta je koliko se sećam moguće samo ako si uz računar dobio i svu prateću dokumentaciju, račune i fakture - kako god moraš imati neki dokaz da je softver kupljen, ne možeš reći da si ga našao na ulici
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2014, 11:55   #18
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Kako sada stvari stoje, svako okruženje može biti bagovito sa ATI karticama.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2014, 12:05   #19
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Svaki proizvođač softvera ima regulisano da li se i kako može dalje ustupati ili prodavati njegov softver. Ne znam za sve, ali kod Microsofta je koliko se sećam moguće samo ako si uz računar dobio i svu prateću dokumentaciju, račune i fakture - kako god moraš imati neki dokaz da je softver kupljen, ne možeš reći da si ga našao na ulici
Vrlo moguce - ja sam mislio pre svega samo na racunar (hardver) bez operativnog sistema i softvera. Ali, sve dok imam originalni CD Windowsa (sa racunom a mozda cak i bez) i licencu za npr AutoCAD za godinu dana sa racunom ne bi trebalo da bude problema.

Poslednja ispravka: Laskaris (4.2.2014 u 14:17)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2014, 16:19   #20
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Sestra mi je prošle godine otvorila knjigovodstvenu agenciju pa sam se pored nabavke neophodnog hardvera bavio i pitanjem legalnosti softvera. Uzeli smo 2 računara u WinWin-u sa OEM licencom (zato što je dosta jeftinija od Retail verzije), ali takođe smo uzeli i produženu garanciju na ove računare od 5 godina (pošto se OEM verzija veže za hardver tačnije za matičnu ploču) tako da će u najgorem slučaju ta licenca važiti 5 godina. Poreska uprava (inspekcija) prilikom provere legalnosti instaliranog softvera pored nalepnice obavezno zahteva i fakturu (račun) na kome je kao stavka navedena verzija OS. Umesto Microsoft Office na računarima sam instalirao Open Office (ali tu je i usb sa portabilnim MS Office kad zatreba )


Utvrđivanje legalnost softvera:

http://www.microsoftsrb.rs/download/...eg_brosura.pdf
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku wega na korisnoj poruci:
Laskaris (4.2.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Android Google open source operativni sistem za mobilne avox Programi za mobilne telefone 2 28.3.2011 20:41
Koji operativni sistem? gisadrag Operativni sistemi 10 26.12.2008 9:36
Laptop - operativni sistem vuka13mv Prenosni računari 16 12.7.2007 18:46
Sistem se ne podize sa HDDa(!?) Ivan Jovanovic Kvarovi 3 5.1.2007 12:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com