Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.6.2013, 12:06   #1
Theory93rk
Član
 
Član od: 9.8.2012.
Poruke: 66
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Za sta se opredeliti?

Zavrsio sam prvu godinu na E2 i hteo bih da za raspust vezbam malo programiranje,al me mrzi da radim "C" i Assembler (to sam radio na faksu),a ne znam koji jezik da odaberem..dal je bolje uzeti C++ ili Javu i koja je razlika,sta je teze? Ocene mi nisu bas bile najbolje tako da nisam odlican u programiranju i zbog toga hocu malo da poboljsam znanje i logiku

Poslednja ispravka: Theory93rk (27.6.2013 u 12:15)
Theory93rk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2013, 12:17   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

java je derivat C++, a C++ je derivat C, tako da je to sve isto.. osim što je C najkomplikovaniji
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Theory93rk (27.6.2013)
Stara 27.6.2013, 12:53   #3
Theory93rk
Član
 
Član od: 9.8.2012.
Poruke: 66
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Aha,ok..kazem,slab sam sa programiranjem i nisam bas u tim vodama tako da bih hteo malo da se ukljucim jer vidim da dosta mojih kolega vec rade ponesto,programiraju pa hocu i ja nesto da naucim..hvala
Theory93rk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2013, 13:42   #4
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Ja ti predlazem da pre nego sto krenes na c++ i javu, naucis c do kraja. Dakle pokazivace, dinamicku dodelu memorije, rad sa datotekama,komunikacija sa operativnim sistemima, rad sa argumentima, strukture... itd...
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2013, 13:53   #5
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Citat:
Twisterzemun kaže: Pregled poruke
naucis c do kraja.
Ako naucis i jedan programski jezik "do kraja" onda ti nista vise nece biti potrebno

@Theory93rk
Ja bih ti preporucio JAVU. Ali sta god da odlucis imaj pristup da naucis osnovne principe OOP-a i kako sve to funkcionise nezavisno od implementacije na konkretnom jeziku. Tako da posle mozes lako da se prebacis na bilo koji drugi jezik.
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2013, 15:24   #6
NISAM NESTO SMART
Član
 
Član od: 14.7.2009.
Lokacija: Srbija
Poruke: 315
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 73 puta na 54 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NISAM NESTO SMART
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

O kolega svaka cast na zavrsenoj godini, mislim da neces pogresiti ako izaberes C++ ili Javu posto cemo oba jezika raditi sledece godine.
Izaberi neki jezik, nabavni neku dobru knjigu i cepaj
NISAM NESTO SMART je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2013, 15:32   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

možda je najbolje da pređe prvo na C++ pošto je to kao poboljšani C, pa onda javu na kraju, a ako programiraš sa Microsoftovim alatima C# a javu da preskočiš ja lično ne volim ni C, ni C++, ni Javu, mada jedina primena može da im bude kad tražiš posao jer poslodavci imaju mnogo velike želje pa počnu da nabrajaju šta su čuli.. a realno nema potrebe za takvim rešenjima..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2013, 2:04   #8
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Porediti C i C++ i Javu je besmisleno xD Pod broj jedan ne pripadaju istim paradigmama (C je proceduralni, Java je čisto objektni dok C++ je priča za sebe (može da bude i proceduralni i objektni, mada je zamišljen kao objektni).

I po meni je C++ najkomplikovaniji od svih navedenih i daleko najmoćniji jezik od navedenih (bez uvrede), samim tim izuzetno težak za razvoj.

Al ako si slab sa programiranjem, pre bih krenuo sa proceduralnim jezikom tipa C, zato što ćeš tu najbolje razviti taj neki osećaj i logiku plus imaćeš dril sa memorijom jer je C ide prilično nisko po tom pitanju, bez uplitanja u objektnu paradigmu. Pa tek posle kad ovladaš nekim osnovama da pređeš na neki objektni jezik (java, c#, c++).
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
player1 (7.7.2013)
Stara 28.6.2013, 3:43   #9
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Java ne bi postajala uopste da nije multiplatform,to jest da ne zavisi od platforme/OS-a na kojoj se razvija....


C++ je sve i sja,ali i tezak jezik...

Biraj:

Visual Basic ----> C#

ili


C ----> C++


Java u sasvim drugom koshu,ne postoji dilema Java ili C++,makar ne sto se mene tice.


Ja sam na primer alergican na rad sa tagovima,pa me web programiranje ne zanima uopste.

Hocu da kazem,budi iskren prema sebi,oceni svoje moguce domete pa izbaberi jezik koji se najvise podudara sa tim,i informisi se unapred 'sta ces to jednog dana raditi na tom jeziku',pa odluci sam.
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2013, 10:23   #10
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Ja sam poprilicno dobro ovladao C-om (dobio i diplomu za izuzetno uspesno savladano gradivo ), ali sam cuo da za C++ i za prelazak na OOP treba da se shvati neki "drugaicji nacin razmisljanja", dafuq is that? I odakle da krenem to da savladam?
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2013, 18:34   #11
Theory93rk
Član
 
Član od: 9.8.2012.
Poruke: 66
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Ok..mislim da cu jos da radim u C-u (iako mi se to jako ne svidja) pa kad to usavrsim onda cu videti sta i kako.. hvala na savetima!
Theory93rk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2013, 1:05   #12
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Moje subjektivno misljenje je da je C jako "naporan" jezik, barem meni. Isuvise je "nizak", tako da je pogodan za programiranje mnogih stvari koje se programiraju na jako niskom nivou. C++ je fenomenalan jezik, alatka za sva vremena ukoliko se naucio "do kraja", ali opet jako tezak jezak. Po meni, neko ko ne radi u ovom jeziku (samo u ovom) minimum 5 godina ne moze da kaze da zna da programira u C++. O C# nemam nikakav komentar jer ga nikada nisam koristio. Java...pa java je prica za sebe. Kako je neko iznad napomenuo, da ne postoje platforme, iskreno i ne bi video razlog za postojanje Jave. Kako postoje, Java je jako fina za razvoj multiplatformskih aplikacija. Naravno, sve vise i vise stice na popularnosti, a mislim da je svoj najveci boom dozivela pojavom mobilnih telefona.

Mislim da je najbolje nauciti prvo kako uciti programiranje i usavrsiti nacin razmisljanja. Sintaksa jezika i neke pojedinosti svakog jezika se nauce za mesec dana. Proceduralno programiranje je vec pomalo zastarelo kod programa vecih od tri funkcije(mada se itekako primenjuje, da mi neki ne uzmu za zlo), i svi se okrecu OOP-u (ponovo, ne u svakom slucaju da se razumemo). A nacin razmisljanja je totalno drugaciji. Kod proceduralnog razmisljas o funkcijama kao osnovnim jedinicama, dok u OOP-u razmisljas o klasama, metodima, apstrakciji, nasledjivanju, sta dva tipa imaju zajednicko, pa zasto pistati to u dve funkcije kad moze samo u jednu itd.

Iz nekog mog iskustva, probajte sve. I posle 6 meseci, pogledajte gde ste se najvise snasli i sta vam je najvise "leglo". Posle uzmite taj jezik i usavrsavajte ga sto je vise moguce. Za to vreme razvice vam se razmisljanje tako da nakon toga cete sami znati gde dalje.
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2013, 1:20   #13
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

ja kad sam počinjao prvo sam čitao Access for Dummies, pa posle HTML neku knjižicu, pa Oracle, onda neku našu domaću knjigu C i C++ koja me je samo zbunila, pa onda thinking in Java sve mi je samo stvaralo konfuziju. Prve 3 knjige su mi bile veoma zanimljive... Posle sam valjda učio VB6 i VB.net i svašta ostalo na šta sam nailazio na potrebu da naučim.... sve u svemu moraćaš da naučiš bar C++ ili Javu sa C nemaš neku perspektivu.. programiranje ti je sport u kome učiš ceo život. Najbolje da listaš oglase za posao pa da vidiš šta se traži i kakve su plate
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2013, 21:02   #14
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Evo ti par sajtova da vidis sta se trazi:
http://www.sitepoint.com/best-progra...guage-of-2013/
http://duartes.org/gustavo/blog/post...obs-and-trends

U sustini Java, PHP, C++ i Objectiv C(verovatno zbog iOS).
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2013, 4:09   #15
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Jedno pitanje, ne vezano za temu...Objectiv C da li se negde koristi osim u iOS-u (i mozda za Mac) i gde? I koja je razlika u odnosu na C++ (posto u Objectiv C, koliko ja znam, su uvedene klase)
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2013, 8:36   #16
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Da, Objective C se koristi za Mac OS X i iOS. On je nastao od prilike u sito vreme kao i C++, proizašao je iz C-a nezavisno od C++-a. Kao i C++ kompatibilan je unazad sa C-om (ali potpuno, C++ nije sto posto), ali je onaj deo sintakse koji je dodat (za klase, metode) potpuno različit u odnosu na C++. Može se reći da Objective C ne nudi toliku slobodu kao C++, ali je zato dinamički jezik (možeš da zoveš metode po imenu nepoznatom tokom kompajliranja, proširuješ postojeće klase novim metodama, ispituješ da li nekii nepoznat objekat ima neku metodu, polje, koje je klase, koja je nadklasa, sve ko u Javi ili C#-i), u suštini kompajler će da ukompajlira sve podatke iz definicije klase, da mogu da se pregledaju tokom izvršavanaj programa. Nedostatak je što podržava samo klase i protokole (intefejse), a private, abstract i takve stvari se postižu konvencijama i trikovima.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
PeTkO (3.7.2013)
Stara 3.7.2013, 3:37   #17
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Niste mi jasni vi koji kukate da vam je C težak. Ja sam odavno radio nešto malo C++-a i srodnih jezika i evo sad na prvoj godini na Elfaku imam C u sklopu "Algoritama i programiranja" i imam skoro maksimalni broj poena na kolokvijumima i lab vežbama a sutra u 9 ujutro imam "usmeni" i nešto se ne stresiram previše... C zahteva da se konstantno radi u njemu da bi se pohvatali i popamtili svi koncepti ali nije težak, realno. Potrebno je bazično znanje o tome kako rade računari "iznutra", bez toga se ne može, priznajem, ali jezik je sam po sebi lagan samo ako zagreješ stolicu i kreneš da pišeš svakakve programe koji koriste dostupne mogućnosti jezika, čisto da bi ti sve to "ušlo u krv", je l' te.

Tranzicija sa C na C++/Javu/etc. je laganica, OOP nije toliki bauk kao što ga svi doživljavaju... Ali treba čovek da ima čuku za te stvari, definitivno, neće to na silu da uđe u glavu.

Bivšoj sam pomagao da spremi C++, oko C se snašla sama i ponešto sam pogledao sa njom iz Jave i mogu vam reći da je poznavanje C/C++ zlata vredno, začas se snađem u većini ostalih jezika jer je brdo njih preuzelo C-like sintaksu i samo unapredilo mogućnosti istog na svoj način.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2013, 10:37   #18
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Čisto da se razumemo, sve je lako ako radiš konstantno xD

C ima prilično veliki domen i jeste posve prilično težak jezik, posebno ako ga porediš sa Javom i C# ili ne daj Bože nekim skript jezikom tipa Python i sl.

Ja ga radim dugi niz godina, što u srednjoj, što na faxu i prošao sam dosta aspekata samog Ca i dalje ne mogu da kažem da je lagan i da ga znam.

Sam OOP je malo mindfuck kada pređeš na njega sa proceduralnog pristupa. Treba malo vremena dok se privikneš i usvojiš koncepte

Sintaksa je najmanji problem u programiranju
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2013, 15:43   #19
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

Najbolji način za učenje C-a je sistemsko programiranje na Linuxu.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
player1 (7.7.2013)
Stara 3.7.2013, 22:04   #20
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Za sta se opredeliti?

I ja sam na prvoj godini imao C i C++/Java i polozio sam sa visokim ocenama, ali realno na fakultetu ne mozes da naucis da programiras u nekom jeziku. Po meni ocena iz nekog jezika ne znaci da ti znas da programiras. Za 6 meseci uz konstantan rad ne mozes da kazes da znas neki jezik i da odmah krenes da radis i programiras u tom jeziku. Bas sam skoro gledao neki kod za program koji sakriva .exe u .jpg koji je pisan u cistom C-u i bio sam u fazonu U c-u postoje mnogo stvari koje se uopste ne uce, vec moras sam da ih savladas.

I sto kaze Teva, OOP je najprostije receno mindfuck kad predjes sa C-a na C++/Javu/C#
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com