Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.3.2010, 2:55   #1
FTBlack
Novi član
 
Član od: 24.3.2010.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Izbor mog budućeg CMS sistema

Postovani svi koji citate moj post,

Ispred sebe imam jedan konkretan zadatak i par zadataka u oblacima...

Zadatak 1:

Kreirati sajt, koji ce sadrzati par staticnih stranica, koji ce imati mogucnost objavljivanja vijesti, koji ce imati mogucnost objavljivanja clanaka. Sve to volio bih da lijepo izgleda, a da se ja ne moram mnogo zezati oko dizajna, vec da koristim neki template. Dalje, sajt mora imati opciju registrovanja korisnika. Korisnik bi registrovanjem dobio mogucnost kacenja fotografija u svoju licnu galeriju. Te slike koje korisnici kace moraju biti dostupne u vise klasifikacija. Na primjer ako bi se radilo o automobilima, korisnik Marko bi mogao kaciti fotografije Audija, BMW-a, Tojote, Honde,... A kasnije on sam a i ostali ako bi izabrali klasu Audi, medju ostalim Audijima bi gledali i fotografije Audija koje je Marko kacio. Naravno, svi mogu pogledati i konkretnu Markovu galeriju sa svim sto je kacio.
Sa samog sajta, postojao bi link za forum, klasican forum. Tu bih zelio povezati korisnike sa sajta i foruma, da se ne moraju 2 puta registrovati. Znaci kad se registruju na sajtu, vec su registrovani na forumu.(ne znam koliko je zahvalan takav "most" po pitanju sigurnosti i odrzavanja?)
Pozeljno bi bilo da citav projekat ima sto jednostavniju opciju backup-a, i da je po tom pitanju siguran.

Zadatak 2: Jednostavani sajtovi za dvije firme u skorijoj buducnosti, koji ce sigurno biti jednostavniji od gore pomenutog u "Zadatak1", tako da u odnosu na zadatak 1 sada biram sta i kako dalje..

Zelim to raditi u nekom od CMS sistema. Ali u kojem? Ja konkretnog iskustva nemam ni sa jednim CMS-om, osim nekog osnovnog u Joomla-i, koje se moze zanemariti. Jasni su mi principi rada CMS-a. Poznajem html, css, Javu, igro sam se malo sa Tapestry-jem, servletima... Poznate su mi znaci te osnovne tehnologije. PHP nijesam izucavo. E sad, meni je bitan sistem kojim cu sto prije doci do rjesenja, koji necu morati za pola godine da mijenjam jer je ugasen, pouzdan sistem. Ne bjezim od kodiranja, i volim na taj nacin rjesavati probleme, ali bih volio da sustina ne bude u kodiranju, vec u CMS-u.

Citah zadnjih dana o Jomla-i i WordPress-u. Citah da WordPress grabi naprijed, citah da se ceka izlazak joomle 1.6,... Sta po vama treba biti moj izbor od ovo dvoje? Ili mozda neko trece rjesenje? Sta je "buducnost"? Ne bih volio da dobijem odgovor tipa "za zadatak jedan cms 1, za dataka 2 cms 2". Nemam vremena 2 cms-a da izucavam, zelim imati jedno rjesenje koje ce zadovoljiti moje potrebe na webu, i koje ce mi ustedjeti novac koji sam davao "web dizajnerima" do sad.

Unaprijed hvala na odgovorima.

Edit: Zaboravih reci, da bih zelio u bliskoj buducnosti dodati podrsku za vise jezika na "Zadatak 1"...
FTBlack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2010, 14:26   #2
Gradimir
Veteran
 
Član od: 19.1.2009.
Lokacija: Wherever I May Roam
Poruke: 819
Zahvalnice: 360
Zahvaljeno 445 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: Izbor mog buduceg CMS sistema

Zadatak 1:
Definitivno Wordpress, ima tonu odličnih plugina za membership sajtove, a i odličnih tema i po meni je lakši za upotrebu od Jommle, a i učitavanje je dosta dosta brže.

Zadatak 2:
Pogledaj http://www.templatemonster.com/ , ima dosta odličnih tema za business sajtove, a tu bi mogao naći dobru temu i za zadatak 1.
Gradimir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2010, 15:34   #3
FTBlack
Novi član
 
Član od: 24.3.2010.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Izbor mog buduceg CMS sistema

Hvala na odgovoru Gradimir.

Zna li se kad izlazi Joomla 1.6 i sta se od nje ocekuje? S obzirom da ja tezim minimalizmu, za sad sam naklonjeniji wordpress-u, ali jos koji dan cu ostaviti za tu odluku, pa cu se konkretno "baciti" na jedan od pomenuta dva cms-a.
FTBlack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2010, 17:31   #4
Lich_king2
Veteran
 
Član od: 29.6.2008.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.188
Zahvalnice: 722
Zahvaljeno 213 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lich_king2
Određen forumom Re: Izbor mog buduceg CMS sistema

Wordpress verzija 3.0 koja se ocekuje negde u maju, je jos vise orijentisana kao CMS. Takodje, omogucuje da se napravi network sajtova (odnosno vise sajtova na razlicitim domainima) i da upravljate njima preko jednog ACP-a.
Lich_king2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2010, 22:08   #5
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Izbor mog buduceg CMS sistema

Uzeo sam malo da probam wp, tj. da pokušam napraviti s njim nekakav magazin sajt. Do sada sam koristio joomla-u.
Elem, uzeo sam free host, instalirao wp i krenuo. Našao sam free temu, koja izgledom zadovoljava to što ja pokušavam.
Sajt se nalazi na adresi http://noisy43.byethost33.com/
Napomena, u pitanju je obični test sajt, tj. učim wordpress. Sve tekstove sam ukr'o sa blica ili sličnih portala, al' sam slike postavio na tinypic da ne vučem njihov bandwidth.

Problemi su sledeći:
- nikako da skontam kako se prave meniji i podmeniji (skontao sam da wp razlikuje stranicu od kategorije, a ja sam htio stranice i podstranice sa postovima)
- glupa tema nije spremna za prevod pa sam morao ručno da prevodim (što još nije završeno)
- Nemam thumbnail slike u člancima na početnoj strani
- Izdvojeni članak koji se pojavljuje na vrhu takođe nema sliku, samo tekst
- Ne znam kako da obrišem vidget-e sa strane (flickr slike i oznake)

U podešavanjima teme se ovo ne može namjestiti, tj. tamo nema ništa, samo opcija da promijenim onaj izdvojeni video.
Krenuo sam da čitam razne tutoriale po net-u al' još nisam stigao do toga što meni treba.
Ako može mala pomoć, bio bih vam zahvalan.

Moj zaključak, iako wp-u nije osnovna namjena pravljenje "portala", mislim da se tako nešto može izvesti.
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2010, 22:39   #6
Lich_king2
Veteran
 
Član od: 29.6.2008.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.188
Zahvalnice: 722
Zahvaljeno 213 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lich_king2
Određen forumom Re: Izbor mog buduceg CMS sistema

Edituj sidebar.php i skolni ovo:
Kod:
<!-- begin flickr photos -->
    <div class="box">
    <h2>Flickr слике</h2>
    <div class="flickr">
        </div>
    </div>
    <!-- end flickr photos -->
Lich_king2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lich_king2 na korisnoj poruci:
noisy (28.3.2010)
Stara 29.3.2010, 0:33   #7
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Izbor mog buduceg CMS sistema

оk, to radi. Kad pokušam da dodam neki widget, prijavi mi da ne može naći folder wp content, i moram preko ftp da ga ubacim.
Kako da ubacim neki widget sa strane? Imam top poziciju i down. Down je ispod sadržaja a top je na desnoj strani, ali ako stavim nešto pod top onda mi se izgubi cijeli sidebar.
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2010, 1:50   #8
Stranger2
Veteran
 
Član od: 23.9.2009.
Poruke: 892
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 312 puta na 165 poruka
Određen forumom Re: Izbor mog buduceg CMS sistema

Citat:
Zadatak 1:

Kreirati sajt, koji ce sadrzati par staticnih stranica, koji ce imati mogucnost objavljivanja vijesti, koji ce imati mogucnost objavljivanja clanaka. Sve to volio bih da lijepo izgleda, a da se ja ne moram mnogo zezati oko dizajna, vec da koristim neki template. Dalje, sajt mora imati opciju registrovanja korisnika. Korisnik bi registrovanjem dobio mogucnost kacenja fotografija u svoju licnu galeriju. Te slike koje korisnici kace moraju biti dostupne u vise klasifikacija. Na primjer ako bi se radilo o automobilima, korisnik Marko bi mogao kaciti fotografije Audija, BMW-a, Tojote, Honde,... A kasnije on sam a i ostali ako bi izabrali klasu Audi, medju ostalim Audijima bi gledali i fotografije Audija koje je Marko kacio. Naravno, svi mogu pogledati i konkretnu Markovu galeriju sa svim sto je kacio.
Sa samog sajta, postojao bi link za forum, klasican forum. Tu bih zelio povezati korisnike sa sajta i foruma, da se ne moraju 2 puta registrovati. Znaci kad se registruju na sajtu, vec su registrovani na forumu.(ne znam koliko je zahvalan takav "most" po pitanju sigurnosti i odrzavanja?)
Pozeljno bi bilo da citav projekat ima sto jednostavniju opciju backup-a, i da je po tom pitanju siguran.
Ja stvarno nisam siguran da li to moze da se uradi u WordPressu ali preporucujem ti da probas i ako moze da se zadrzis na njemu u vezi tog sajta. Niosam siguran da l ice moci ono oko klasifikacije jer su mnogi jednostavni CMS-ovi u tim stvarima ograniceni.

Ako ti wordpress nije dovoljan za to onda ti preporucujem Drupal jer ima:
- sistem registrovanja i logovanja korisnika
- mozes podesavati ulogge i dozvoljene i zabranjene mogucnosti korisnicima
- ima ugradjen forum koji direktno koristi tu korisnicku bazu. forum je primitivniji od posebnih foruma ali je zgodan ako nemas puno zahteva.
- najbitnije sto si spominjao ovo "vise klasifikacija". Drupal je upravo osmisljen da eliminise sva ogranicenja u vezi klasifikacija i kategorizacija. Joomla ma samo jedan nivo kategorija i jedan nivo podkategorija a Drupal ima neogranicen broj nivoa, kaetgorija i podkategorija. Takodje ima poseban modul "Taxonomy" (taksonomija je nauka o klasifikaciji) u kojem mozes definicati vokabulare razlicitih pojmova npr. vokabular "marke automobile" i u njemu nabrojis sve marke. Svi pojmovi u nekom vokabularu mogu biti jednako svrstani paralelno u isti niz ili mogu pripadati nekom stablu pojmova. Na primer mozes uneti pojam "italijanske marke" i onda kao njegove grane da budu ferari, bugati, lafa romeo... Mozes praviti i sinonime, povezivati medjusobno povezane pjmove itd. Mozes napraviti vise vokabulara i svaki da ima neki svoj kriterijum i svoju kategorizaciju... Takodje mozes ograniciti korisnike da biraju samo pojmove iz jednog vokabulara ili im dozvoliti da i sami unose tagove...
Za ono sto si ti zamislio sa automobilima ove taxonomy osobine su mozda cak i presudne.

Ja sam na primer na mom sajtu osim osnovnog vokabulara napravio jos jedan koji mi sluzi samo za neka fitriranja. Na primer za neku stranicu unesm tag "ne prikazuj me" a kasnije definisem filter u kojem stranice sa takvim tagom nece prikazivati na pocetnoj stranici.

Ima jos gomilu toga zgodnog ali ja sam izdvojio ono sto ima veze sa tvojim zahtevima iz zadatka 1.

E sad lose strane Drupala: lose je sto ne mozes bas za 5 minuta da sve ovo nacis vec trazi vremena i truda. Temu isto ne mozes bas da zbrzlas vec isto trazi da detaljno proucis pre nego sto se bacis na posao. To je sistem namenjen za velike i ozbiljne sajtove kod kojih je ionako potrebno dosta vremena i ozbiljan trud. Drupal malo toga nudi unapred jer je jako apstraktan i napravljen je tako da sve elemente na sajtu sam osmislis i tako ih kreiras i podesis. Ako si i PHP programer onda Drupal mozes koristiti ne samo kao CMS vec kao content management framework... i onda mozes da dopunis funkcionalnost cime god hoces.

p.s.
ja sam nekoliko meseci se mucio oko odluke za CMS. isprobavao CMSove i citao literaturu i reviewse...
Stranger2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.3.2010, 3:41   #9
FTBlack
Novi član
 
Član od: 24.3.2010.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Izbor mog budućeg CMS sistema

@Stranger2,

Hvala, to je odgovor kakavom sam se nadao. Ja sam probao osnove joomle, i sad nedavno i wordpress... Otprilike to je jako slicno, osim sto mi joomla u samom startu izgleda logicnije zbog nekih vec definisanih stvari, ali nista sto se brzo ne moze ostvariti i u wp. Kao osnova za ovo sto ja ocu, logicnije mi izleda joomla, ali vidim da je wordpress brzi i laksi...

Sto se Durpala tice, hvala na pojasnjenu, ali mislim da necu gledati i na tu stranu. Vidio sam sajtove slicne ovome sto ocu radjene u wp i joomli, tako da nema potrebe dalje da trazim, a i cilj mi je da odradim to sto brze...
FTBlack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Instaliranje trećeg sistema kneht Slobodni softver 7 13.1.2010 14:43
Kome verovati? (Testiranje stabilnosti sistema) SkyFire Overklok 2 12.11.2008 5:35
Brzina podizanja sistema -WinXP Win32 Operativni sistemi 25 12.9.2007 12:57
dva oprativna sistema xp jonathan Operativni sistemi 8 27.11.2006 16:26
Visoka temperatura i restart sistema? Branislav Gavric Kvarovi 3 4.7.2006 20:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com