Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.8.2009, 19:43   #1
blueagle91
Član
 
Član od: 6.2.2009.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Veliko umrezavanje

Imam ovakav problem, imam jednog drugara sa kojim hocu da se umrezim. Naime i ja i on imamo 4 racunara, i zelimo da svi budu umrezeni. E sad koristili bismo svuda wireless, jer nam nije zgodno da razvlacimo kablove.
Ideja je da svaki racunar moze sa svakim da razmenjuje podatke, ali da samo po jedan, jedan kod mene jedan kod njega bude administrator. Da ostali ne mogu da ceprkaju po mrezi i da rade sta hoce.
A najveci problem, baciti signal na nekih 10 kilometara. E sad ja mogu da koristim parabole, sa mikrotalasni opseg, to nije problem. Problem je sta od opreme koristiti i kako izvesti to. Kakko sta treba biti povezano.
blueagle91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 19:57   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Veliko umrezavanje

Ni 10KM nije ne premostiva razdaljina za Wireless samo moraš da daš još par dodatnih informacija.
  1. Koliko ste para spremni da uložite u to.
  2. Dali postoji optička vidljivost na toj razdaljini.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 20:25   #3
blueagle91
Član
 
Član od: 6.2.2009.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Veliko umrezavanje

Pare nisu problem, opticka vidljivost mislim da postoji. To mogu i sam da resim vidljivost. Zanima me kako da povezem sve racunare u kuci i da radi sve kako sam objasnio u prvom postu. I koja oprema.
E da to ce da radi 24\7.
sto se tice love samo nek bude kvalitetna oprema, nije nikakav problem.
blueagle91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 21:05   #4
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Veliko umrezavanje

Ako je takva stvar onda nabavi sledeće:
  1. Pacific wireless grid antenna 24dB 2x (za link)
  2. 2x Omni antena 12bB (za klijentske računare
  3. 2x Ubiquiti 400mW MiniPCI 2.4GHz Kartice (takođe za link)
  4. Compex High Power WLM54G-23dbm (200mW) 2x (za korisnike)
  5. 2x ALIX.3C1 System board LX700 (Ruterska Ploča)
  6. 8 PCI Wireles mrežnih kartica za računare
Što se cena tiče grid antene su ti po oko 100 eura komad, Omni antene su po oko 150 Eura komad. Ubikuti 400mW za link je oko 200-250 eura po komadu. Druge dve kartice koje će držati klijente i na jednoj i na drugoj strani su po oko 100 eura komad Alix ruterske ploče su oko 140 eura po komadu i trebaju ti još i neke (bilo koje, recimo TL-551G) Wireless kartice za klijente 8 komada po oko 15 Eura komad.

Znači za ceo taj tvoj poduhvat sa kvalitetnom opremom treba ti oko ~1700 Eura ako želiš da to bude odradqenđvrhunski i da radi besprekorno 24/3 365 Dana u godini. Ako je cena odgovarajuća mogu ojasniti dalje šta i kako treba da se odradi sa tom opremom i kako sve to iskonfigurisati.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 21:10   #5
blueagle91
Član
 
Član od: 6.2.2009.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Veliko umrezavanje

Cena odgovara normalno, ocekivao sam tako nesto.
Ako ti nije problem, mmozes li da mi malopojasnis kako se to sve vezuje.
blueagle91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 22:18   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Veliko umrezavanje

Citat:
blueagle91 kaže: Pregled poruke
Cena odgovara normalno, ocekivao sam tako nesto.
Ako ti nije problem, mmozes li da mi malopojasnis kako se to sve vezuje.
Procedura u kratkim crtama bi bila sledeća u ruterBoard se instaliraju dve wireless mrežne kartice po jedna za link a druga za klijente. I tako na obe strane. Zatim se i nakači i po jedna antena grid za link i jedna Omni za korisnike. Zatim se na ruterbord instalira neki od ruterskih operativnih sistema i podesi se rutiranje prema vašim željama i potrebama. To ti je generalno to u principu spremišs 2000 eura i za taj novac možeš da dobiješ profesionalnu uslugu po sistemu ključ u ruke. Ako si zainteresovan za tako nešto javi se na pm pa da ti preporučim firmu koja bi to mogla da ti odradi na kvalitetan način.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 22:55   #7
blueagle91
Član
 
Član od: 6.2.2009.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Veliko umrezavanje

Axa, znaci ruter board mi je link u sustini. Kappiram. Neka ipak bih voleo sam da uradim, da naucim nesto. Imama iskustva sa mrezama ali nikad nisam radio nesto na ovu temu.
Razumem, jedno pitanje kakav sistem treba da koristim. Sta da koristim, koji OS, mislim na deo vezan sa ruter board. Sa tim nemam iskustva.
Meni je palo nesto na pamet. Da li bih mogao da koristim neki profesionalni ruter za to. Mislim na wireless router, oni sto se stavljaju u rek kucista znas na sta mislim.
I hvala na ovome, od pomoci si.
blueagle91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 23:18   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Veliko umrezavanje

Citat:
blueagle91 kaže: Pregled poruke
Axa, znaci ruter board mi je link u sustini. Kappiram. Neka ipak bih voleo sam da uradim, da naucim nesto. Imama iskustva sa mrezama ali nikad nisam radio nesto na ovu temu.
Razumem, jedno pitanje kakav sistem treba da koristim. Sta da koristim, koji OS, mislim na deo vezan sa ruter board. Sa tim nemam iskustva.
Meni je palo nesto na pamet. Da li bih mogao da koristim neki profesionalni ruter za to. Mislim na wireless router, oni sto se stavljaju u rek kucista znas na sta mislim.
I hvala na ovome, od pomoci si.
Teško da ćeš uspeti da izvedeš tako veliki poduhvat a da pritom sve radi iz prve i da u eksplataciji toga posle nemaš problema. U mrežiti se bežično na 10 kilometara je sve samo ne jednostavno. Što se tiče opreme ja sam ti ponudio najprofesionalniju i najozbiljniju varijantu koju možeš da odradiš. Naravno za sve postoji alternativa ali ja nebih o tome jer nemogu ad ti je preporučim jer ti nemogu reći 100% da će tako nešto raditi.

O stvarima i opremi o kojoj si mogao da pročitaš gore ja za to mogu da trvrdim 100% da će raditi naravno ako taj ko postavlja opremu zna posao kako valja.

Što se tiče operativnog sistema koji treba da koristiš na ruterbordovima to zavisi od tvojih afiniteta postoje nekoliko kvalitetnih kao što su (MikroTik, MonoWall, StarOS) i drugi.

U suštini najkompikovaniji deo je kvalittno izrutirati mrežu prema tvojim potrebama i da ti nakon toga u eksplataciji budeš zadovoljan i bez problema. To ti ja ovde na forumu nemogu objasniti u 2/3 posta već za tako nešto moraš da pozoveš profesionalce da rutiranje odrade kako valja.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 23:25   #9
blueagle91
Član
 
Član od: 6.2.2009.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Veliko umrezavanje

Da da razumem te,
StarOS sa njim imam malo isksustva. Koristio sam ga u jednom ruteru. Ne secam se koji je bio.
Ma da razumem te, treba znati stos je sto imam iskustva, i kapiram brzo, a imam i nekoliko knjiga pa cu da proucim materiju dobro. A i nadam se da mogu da se oslonim na skforum za pomoc ako bude trebalo.
Oprema ne sumnjam, cim vidim proizvodjace. To je to pro.
I ja sam sumnjao na ruter to ce mi biti najveci problem. Ma da ga ja nateram da vidi sve racunare i da link proradi, posle je lako. Ona sitna podesavanja idu lako.
Nego koju enkripciju preporucujes.
blueagle91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2009, 23:36   #10
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Veliko umrezavanje

Citat:
blueagle91 kaže: Pregled poruke
Nego koju enkripciju preporucujes.
Na ovakvo pitanje ja mogu samo da se nasmejem.

Kod kompleksnijih mreža za sekjuriti se rade razne varijacije na temu poput tunela u kombinaciji sa rdiusom i još ponešto.

Mislim neznam šta da ti kažem. kupi za početak pravu opremu (ono što sam naveo.) a zatim probaj da sve sam podesiš recimo preko Mikrotika ili Monovola pa kad budeš shvatio da neumeš onda spremiš euriće i pozoveš profesionalce da ti podese linkove i mrežu kako valja.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
i opet umrezavanje kompova... bubamarasr Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 13.8.2008 13:49
Umrezavanje 2 kompjutera pomocu kablovskog modema + sherovanje fajlova nikola87 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 9 20.11.2007 23:47
umrezavanje, wireless oko 150m dragan13 Internet usluge 3 12.11.2006 23:06
Umrezavanje preko telefona Baka Bandit Internet usluge 0 9.1.2006 1:42
Umrezavanje dva kompa ??? GameFREAK Internet usluge 6 16.12.2005 0:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com