Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.9.2011, 22:22   #1
MSI_Guy
Član
 
Član od: 14.4.2011.
Poruke: 137
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 72 puta na 35 poruka
Određen forumom Msi x460

Ćao društvo,

Imao sam prilike da već neko vreme koristim MSI X460 laptop, pa da podelim svoja iskustva sa vama kao i do sada što sam radio


MSI X460 je laptop sa ekranom dijagonale od 14 inča, sa naravno odnosom stranica 16:9. Po mom mišljenju laptopovi od 13,3 i 14 inča su pravo savršenstvo za one koji se ne razdvajaju od notebook-a. U ovu kategoriju spadam i ja koji bez laptopa ne idem ni do WC-a

Uvek sam imao pored desktopa i jedan manji prenosnik. Trenutno koristim Dell XPS M1330, koji imam još od davne 2008. godine i koji smatram jednim od najboljih kupovina koje sam napravio. Istina morao sam da ga malo budzim, kako bi ga doveo u željeno stanje, ali je i dalje izuzetno dobar. Pre toga sam imao 12inčni MSI S260x koji je takođe bio jako simpatičan prvenstveno zbog svoje autonomije od oko 5 sati. Zašto ovo pominjem? Zato što pokušavam da naglasim koliko volim ovu klasu notebook-ova i sa kojim entuzijazmom pristupam ovom opisu.

Zašto volim ovu kategoriju lapova?

Zato što koriste regularan hardver, a ne ultra low voltage i netbuk procesore, koje smatram dosta ograničenim, mada bih uvek radije izabrao ULV proc umesto Brazosa ili Atoma. Pored toga, često se unutra može naći jako dobra konfiguracija koja se može upotrebljavati za video obradu, photoshop, a naravno i sve ostalo je daleko komotnije raditi. Takođe, na 13 i 14 inča, 1366x768 izgleda optimalno, dok je na većim ekranima dot pitch veliki za moj ukus. Čak je neretko i autonomija fantastična. Doduše ovo jako zavisi od tipa i kapaciteta baterije. Sve u svemu ovo su jako dugotrajne mašine koje zbog dobrog hardvera imaju dugu upotrebnu vrednost i mogu praktično sve, osim nekog zahtevnijeg gejminga. Pored toga, prenosivost je osetno veća, zbog manje mase. Imao sam prilike da "šetam" laptop od 16" zbog posla i moram priznati da je to bila čista agonija iako sam prilično jake konstitucije zbog šestogodišnje veslačke karijere


Šta mi je bitno za ovu klasu?

1. Autonomija i kapacitet baterije - Džabe je imati jak hardver, za ovaj tip računara, ako ne možete da odete do susedne sobe, a već vam komp prijavljuje da treba da se napuni.

2. Kvalitet izrade i masa - S obzirom da se najčešće koriste "na terenu" ovi kompovi su izloženi klasičnom "akanju". Po meni glossy plastika ovde nema šta da traži, jer će u tom slučaju laptop posle pola godine izgledati kao da se raspada, jer samo vađenje i vraćanje u torbu će ostaviti ogrebotine po njemu. Tastatura i touchpad su takođe bitni faktori koje smeštam u ovu kategoriju, jer smatram da spadaju u kvalitet izrade.

3. Konfiguracija - Ovo je takođe jako bitno, jer želim da mogu da radim još nešto osim office-a i surfovanja. Moj Dell ima C2D T8300, 4GB RAM-a i 500GB HDD na 7200RPM, pa se i dan danas nosi lepo sa svim zadacima

U skladu sa gore navedenim, ja sam se tim stavkama vodio kada sam tražio prednosti i mane MSI X460ice koja mi se izuzetno dopala i u par momenata potpuno prevazišla svako moje očekivanje.

Idemo redom...

Počećemo sa unboxing videom gde možete steći generalni utisak o izgledu i dimenzijama laptopa, ne traje dugo, pa savetujem da bacite pogled na njega, makar ispreskakali pola


Sad da pređemo na sam lap. Deo sa pakovanjem bih preskočio pošto nije u pitanju retail već sample paket koji podrazumeva samo X460 i punjač. Naravno, paket za prodaju će biti sigurno bogatiji, makar za uputstvo i diskove sa drajverima


Površina poklopca je izrađena od brušenog aluminijuma koji ostavlja utisak čvrstine i to mi se jako dopada. Zahvaljujući njemu, nema nikakvog ugibanja, a generalno su svi spojevi čvrsti i nema nikakvog škripanja, krckanja i slično.


Po otvaranju poklopca, nastavlja se prijatno iskustvo. Pre svega tu je aluminijumsko odmorište za dlanove identično po izradi spoljnoj strani poklopca. Njegova dubina je dovoljna da možete normalno da oslonite dlanove prilikom kucanja. Na sredini te površine se nalazi tačped čija je površina izuzetno glatka i prst prosto klizi preko njega i rad sa njim je pravo uživanje. Verujem da ste već pomislili da su tasteri izrađeni od plastike koja imitira metal, zar ne? To sam i ja mislio dok nisam kucnuo i shvatio da je konačno neki proizvođač odlučio da ovaj detalj odradi do kraja. Kod mnogih, pa i kod ranijih modela MSI-a, sam naletao na imitaciju od plastike, ali je ovog puta upotrebljen aluminijum, što je detalj koji mi se mnogo dopada.


Tastatura je chicklet tipa i drago mi je da ugibanja praktično i nema, što omogućava jako prijatno kucanje i mali broj grešaka. Tasteri su dovoljno veliki, a jedino što bih voleo da vidim i znam da zakeram, ali to je veliki "Enter" taster


MSI X460 karakteriše veoma tanak profil i fleksibilnost imajući u vidu veoma ozbiljan hardver koji se nalazi unutra o kome ćemo pričati kasnije. Kao što vidite i ekran i ostatak kućišta su izuzetno tanki, a otvara se gotovo do ugla od 180 stepeni. Kada je zatvoren u najdebljem delu ima samo 22,3mm. Uz to masa od 2 kilograma je takođe odlična za nošenje okolo bez ikakvog opterećenja.

MSI_Guy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2011, 22:23   #2
MSI_Guy
Član
 
Član od: 14.4.2011.
Poruke: 137
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 72 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Msi x460

Kontra uobičajenom pristupu MSI da laptop nakrca detaljima, ovaj model je veoma elegantan i nema nikakvih nepotrebnih sitnica bilo svetlećih ili ne. Ovo je model rađen kao po mojoj meri. Dodatnih tastera praktično i nema, osim ukoliko ne računate osvetljeni taster za paljenje i još dva tastera za Eco modove i S meni. Power taster svetli plavom bojom kada X460 radi, a u sleepu signalizira narandžastom bojom. Na prednjoj strani ispod tačpeda se nalaze ostali LED indikatori (BT, WiFi, baterija, caps i num lock).


Kada su priključci u pitanju, sve je smešteno na levu i desnu bočnu stranicu, dok se na zadnjoj strani nalazi baterija, a na prednjoj led indikatori. Sa leve strane se nalazi priključak za punjač, kao i HDMI, VGA, LAN kao i dva USB 3.0 konektora.




Sa desne strane je smešten optički uređaj, a u pitanju je DVD-RW. Pored njega se nalazi jedan USB 2.0 port, čitač kartica i dva audio izlaza od kojih je jedan i optički S/PDIF. Na ovoj strani se nalazi i Kensington lock, mada sumnjam da je to nešto što iko od nas koristi



Na zadnjoj strani, kao što sam već pominjao, nalazi se baterija. Drago mi je da ista ne štrči, jer iako volim blagi nagib kod notebook-a više preferiram da to ne bude uz pomoć baterije koja viri kao "tumor" Ovako sve izgleda kompaktno, linije i ivice se prate i čine jednu lepu zaokruženu celinu.


Baterija je šestoćelijska, a i pored toga ima prilično zavidan kapacitet od 5900mAh i 65Wh. Poređenja radi moj Dell ima 9cell bateriju koja ima samo 700mAh više. S tim u vidu jasno je da su mi očekivanja po pitanju bila velika, jer u skladu sa napretkom u hardveru i njegovoj energetskoj efikasnosti sam očekivao bar 4 sata konstantnog rada, pa čak i malo više. Autonomiju još uvek nisam proverio temeljno, ali su prvobitne impresije odlične, jer sam radio oko 6 sati iz tri sesije od po ~ 2 sata i baterija nije bila potpuno mrtva. Ovo je čak i iznad očekivanog.


Dakle, dobra izrada i kako se za sada pokazuje autonomija. Još jedna jako korisna stvar kod laptopova je jednostavnost za pristup osnovnim komponentama, radi održavanja i eventualne zamene hardvera (prvenstveno RAM-a i HDD-a). Kod X460ice to je vrlo jednostavno izvedeno zahvaljujući donjem poklopcu koji je izveden iz jednog dela i poseduje svega sedam šrafova koji vas dele od pristupa unutrašnjosti.



Crveni tačke su šrafovi od samog poklopca, a dva žuta drže hard disk. Nakon uklanjanja ovih šrafova jednostavno se skine plastična oplata koju drže žabice i to je sve.


Kao što se vidi na slici gore svemu se lako pristupa, pa održavanje ne predstavlja problem. Hlađenje deluje adekvatno, što je veliki uspeh, zbog vrlo tankog profila, pa je Core i7 koji se nalazi unutra pravi izazov za ohladiti. Tu se nalazi i memorija, dok je hard disk ovde izvađen sa leve strane. Inače, označena pozicija za GPU i četiri memorijska čipa u desnom uglu slike su tu za model X460 koji će posedovati i GeForce GT540M diskretnu grafiku
MSI_Guy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2011, 22:24   #3
MSI_Guy
Član
 
Član od: 14.4.2011.
Poruke: 137
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 72 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Msi x460

Ostaje još da vidimo kakva je konfiguracija ovog modela u potpunosti, iako sam neke detalje pominjao već

Dakle, u laptopu od 14 inča, debljine svega 22 milimetra stalo je sledeće :

CPU: Core i7 2630QM @ 2GHz (2,9GHz Turbo Boost) - ovaj procesor ima četiri fizička jezgra i uz HT praktično osam logičkih Naravno, 6MB keša, 32nm i 45W TDP ili full SandyBridge


GPU: Moj model (lepo zvuči voleo bih da je moj ) ima integrisani Intel HD3000, a biće i modela sa GT540M za one koji bi želeli da se igraju na lapu. Naravno, uz to će ići i kompleksniji rashladni sistem itd. Meni bi ovakva verzija savršeno igrala, jer X460 shvatam kao pravi poslovni računar.


RAM: 2x2 GB DDR3 1600MHz što je sasvim dovoljno, mada kapiram da će za koju godinu svako moći da za sitne pare uradi upgrade na 8GB.


HDD: Ovo mi se jako dopada, a to je izbor WesternDigital harda od 500GB na 7200RPM iliti pripadnika Black serije. WD na njih daje 5 godina garancije i zaista su pouzdani i brzi hardovi. Uvek bih radije išao na ovu varijantu umesto 640GB na 5400RPM. Naravno sa one kojima novac nije problem, verujem da bi se našao neki SSD


Naravno, WiFi, BlueTooth, WebCam 1.3mpix su neke stvari koje su danas standard kada je moderan notebook u pitanju, pa verujem da se to podrazumeva i to je svakako prisutno.


Još treba pomenuti i ekran i zvučnike, a to sam ostavio za kraj, jer je subjektivno i šta god da kažem je generalno neupotrebljivo nekom ko ima drugačije standarde od mene. Ekran sa rezolucijom od 1366x768 ima prilično dobre uglove i jednako osvetljenu površinu. Koristi se LED osvetljenje i to prilično dobro izgleda. Horizontalni ugao gledanja je iznad proseka za ovaj tip panela, dok je vertikalni uobičajen i ne daje preterano lufta ko god je ikad koristio notebook zna o čemu pričam Zvučnici su prosečni i ne izdvajaju se u odnosu na ostale 12/13/14 inča laptopove. Odgledaćete seriju i odslušati malo muzike u kancelariji ili sobi bez problema.

Da rezimiramo utiske, ovo je ultra brz mali notebook sa odličnom autonomijom i kvalitetom izrade koji je svakako iznad proseka. Iskreno, za mene je idealan i zaista bih ga rado posedovao, jer i pored svega napisanog izgleda istinski atraktivno Sa SandyBridge Core i7 svako će biti obezbeđen na duže staze, kao što rekoh i jači mobilni Core2Duo su prilično upotrebljivi posle tri godine. RAM i HDD odlično prate procesor, s tim da će za nekih godinu dana zamena za 2x4GB DDR3 biti jako pametan potez. Autonomija u slučaju rada kancelarijskih poslova od oko šest sati je takođe impresivna.

Iskreno, umorih se od ovoliko pisanja, ono što možete da očekujete jeste kačenje rezultata u raznim testovima već sutra, a što se testa autonomije tiče trebaće mi još koji dan da napravim temeljnu proveru kako u sintetici, tako i u praksi
MSI_Guy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku MSI_Guy na korisnoj poruci:
flamingos (19.9.2011)
Stara 28.9.2011, 18:15   #4
MSI_Guy
Član
 
Član od: 14.4.2011.
Poruke: 137
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 72 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Msi x460

Evo i malo rezultata, doduse sa zakasnjenjem, ali sam bio bas u guzvi prethodnih dana...

Temperature:


PCMark Vantage:

PCMark 7:


HDTune 4.61:

CineBench 11.5

AIDA64 Extreme:

7zip bench:
MSI_Guy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2011, 21:05   #5
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Msi x460

KOlika je cena ovog malise?
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2011, 8:28   #6
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Msi x460

Na newegg-u je 750-1100$ zavisno od konfiguracije. Top model ima veci HDD (750GB),2GB vise memorije i glossy ekran u odnosu na opisani. Verujem da ce kod nas cena biti u rangu od 650 do 1000 evra zavisno do modela

Koliko sam "pohvatao" MSI sa ovim modelom, X460-xxx oznaka znaci da je rec o integrusi,a X460DX-xxx upotrebu nVidia grafickog cipa. Neka me ispravi covek iz MSI-a ako gresim
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Thaedass na korisnoj poruci:
flamingos (30.9.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
lap, msi, msi x460, review, test, user, x460

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com