Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.7.2007, 21:43   #1
vuka13mv
Član
 
Član od: 25.11.2005.
Poruke: 426
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Laptop - operativni sistem

Razmisljam da kupim laptop i ovaj mi se jako svideo

fujitsu-siemens-amilo-la1703-turion64

medjutim interesuje me da li je Linux operativni sistem fabricki instaliran i da li postoji neki problem oko njegovog uklanjanja i postavljanja novog npr. XP?
vuka13mv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 22:01   #2
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Sve zavisi, mozes dobiti samo Linux disk, a da ne bude nista instalirano na laptopu. Ali situacija je najcesce takva da dobijas normalno instaliran operativni sistem, bez obzira o kome se tacno radi (ja sam dobio FS sa uredno instaliranim Windowsom XP). Sto se tice uklanjanja Linuxa i instaliranja novog OS-a, to ne bih tacno znao, u vezi Linuxa sam duduk, ali predpostavljam da ne bi bilo nikakvih problema sa deinstalacijom.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 22:14   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

U slucaju lap-topova najcesce ide neki manje poznati linux i to bez grafickog okruzenja! Sramota. Nego, nije nikakav problem pregaziti lin winom. Pokrenes neki menadzer particija i pripremis disk (posto verovatno postoji lin particija koju win ne vidi) i posle ides klasicnu instalaciju licenciranog wina.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 22:33   #4
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
U slucaju lap-topova najcesce ide neki manje poznati linux i to bez grafickog okruzenja!
Do skora je bio popularan DOS u ovakvim slucajevima, sto je najgore resenje.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 22:38   #5
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Do skora je bio popularan DOS u ovakvim slucajevima, sto je najgore resenje.
U pravu si, ako vec stede na sistemu, sto ime je tesko da instaliraju neki linux sa grafickim okruzenjem u moru postojecih. Dell je poslusao svoje musterije i izasao im u susret. http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=16024

Ali odosmo u off...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 23:04   #6
qwerty
Član
 
Član od: 7.2.2007.
Poruke: 213
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 79 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Citat:
vuka13mv kaže: Pregled poruke
medjutim interesuje me da li je Linux operativni sistem fabricki instaliran i da li postoji neki problem oko njegovog uklanjanja i postavljanja novog npr. XP?
Za FSC sam siguran da dobijes samo Linux CD,hard prazan.Ali ce ti mozda za instalaciju XP-a problem biti SATA drajveri.
qwerty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 23:11   #7
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Pretpostavljam zato što mnogima odgovara "No OS" laptop, tako da im je bolje da nema ništa na njemu, nego da moraju da gube vreme sa uklanjanjem postojećg OS-a.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2007, 12:02   #8
Oliver
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: green forest
Poruke: 325
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Pa jeste.
Ali to još nisam video da prodaju laptop bez os-a
Evo ja sam dobio XP Home za 1$ (original) , ali je bio već podešen.
Naravno instalirao sam moj OS od početka
Jednostavno ima ljudi koji vole da sami instaliraju onako šta hoće i od početka, a ne posle da čiste.
Moj glas ide za laptop bez OSa Em podesiš sam, em jeftinije
Inače instaliranje operativnog sistema je isto i na laptop i na kompjuter

Obavezno uradite bekap svih podataka koje imate na kompu pre reinstalacije, jer možda ima nekih drajvera koje posle ne možete da nađete
Oliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 0:55   #9
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Mislim da je pravo kupca da zahteva laptop bez OS-a ako mu tako vise odgovara
Sto da dajes ~100e vise(sto nije bas malo)za laptop sa Vistom kada mozes da instaliras XP sa obliznjeg buvljaka
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 12:19   #10
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

To sa Linuxom je po meni cisti marketinski trik, u smislu "dajemo laptop plus OS", jer ruku na srce i bez zelje da bilo koga vrijedjam, ali tesko da ce neko koristiti Linux na laptopu. Sa druge strane, licencirani Windows koji dobijes je sigurno uracunat u cijenu, znaci to sa poklanjanjem je obicno sisanje ovaca. Najbolja varijanta je laptop bez OS-a, em instaliras sta hoces, em ne placas skuplje.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 13:25   #11
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

A što ne bi koristio Linux na laptopu? Za ono zašta većina ljudi koristi laptop Linux sasvim dobro završava posao.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 14:19   #12
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
To sa Linuxom je po meni cisti marketinski trik, u smislu "dajemo laptop plus OS", jer ruku na srce i bez zelje da bilo koga vrijedjam, ali tesko da ce neko koristiti Linux na laptopu.
Pa znas,jeste i to najvise zbog toga sto obicno daju neki znj distro i to obicno u live varijanti
Steta sto niko do domacih dilera nije malo preduzimljivjiji pa ne nudi lapotove za pravim stvarima(bar sto se linuxa tice)kao sto su SUSE i Fedora npr
Tako bi se povecalo interesovanje,makar malo
Mislim-nek ponudi laptop tako,makar nece kupac platiti nista za OS,pa ako mu se ne svidi linux,lako moze da ga pregazi Win-om

Citat:
Sa druge strane, licencirani Windows koji dobijes je sigurno uracunat u cijenu, znaci to sa poklanjanjem je obicno sisanje ovaca. Najbolja varijanta je laptop bez OS-a, em instaliras sta hoces, em ne placas skuplje.
Naravno da je uracunata-zato sam i rekao ovo gore
Jos ako ti uvale i orginalnu Vistu Premium(koja moze da se nadje na svakom cosku za popularnu cenu,da se ne lazemo)i koja je ne kosta bas malo,eto veselja

Ne vidim sto ne bi neko stavio linux na laptop-pogotovu ako je varijanta sa integrisanom grafikom,tu se sigurno niko nece preterano naigrati
A na kraju krajeva-laptop se sigurno ne uzima radi igara,i kao sto Nergal rece,za vecinu ljudi koji koriste laptop moze i linux da bude fin izbor
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 17:32   #13
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Licno nikad nisam koristio Linux na laptopu, ali sam slusao da je samo pocetno namjestanje i podesavanje dosta komplikovanije nego kod Windowsa. Sad, sve je to u stilu rekla - kazala... Kad se sagleda cinjenica da veliki broj danasnjih laptopova ima integrisanu grafiku Linux djeluje dobro resenje, ali opet treba se navikavati na Lin i slicno, ko je do sad koristio Win nece se na laptopu uciti od pocetka (prvenstveno mislim na poslovne korisnike), a takvi su velika vecina.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 18:35   #14
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Do sada sam u servisu imao 3 notebook racunara sa preinstaliranom Vistom i tri musterije koje su me zamolile da instaliram XP. Iako sam svestan da ce Vista kad-tad postati standard na desktop-u za sada je jos prerano (nedostatak softvera, problemi sa verzijama koje ne rade najbolje na visti...) i moj, SUBJEKTIVNI, osecaj je da je poprilicno usporena i troma (jos jednom ponavljam da je to moje licno misljenje i osecaj - nemam nameru da zapocnem masakr )

@Dimo
Jesi li skoro probao neki linux? Ako si u mogucnosti probaj, recimo, PCLinuxOS u Live rezimu (butovan sa CD-a). Mislim da ces se prijatno iznenaditi
Problemi najcesce nastaju sa modemima, ali se i to u vecini slucajeva moze resiti...

Kao sto je Covenant rekao, na notebook racunarima linux ima visestruke prednosti. Uz malo srece vecina uredjaja ce raditi out-of-box, nema dodatne instalacije softvera ili drajvera i mnogo je "laksi" za racunar. Zar mislite da Dell nije dobro razmislio pre nego sto je ponudio dva desktop i jedan notebook racunar sa preinstaliranim Ubuntu linuxom?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 2:11   #15
vuka13mv
Član
 
Član od: 25.11.2005.
Poruke: 426
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Pa, nista onda, zvacu dilera i, ako uopste budu znali, pitacu da li je instaliran ili je OS na disku.
Ne planiram da koristim laptop za internet, jer na poslu imam 10 mb/s i realno sam se navikao na tu brzinu tako da bi mi sve manje bilo bas smaranje i nerviranje.
Konkretno najvise mi treba za fax, radove i jos po nesto, ali nista specijalno i posebno.
Navedeni model mi se svideo zbog odnosa cene i hardvera, tako da u slucaju da moze da se digne XP, bilo bi to veoma pristojno u svakom pogledu. Nisam neki pristalica menjanja navika, tako da ne bih da isprobavam nesto sa cim nikad nisam imao kontakta, mislim na Linux. A i, iskreno, najsira populacija korisiti XP, sto verujem govori dovoljno.
vuka13mv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 17:08   #16
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

Nisam stigao ranije da odgovorim, nije mi radio fiksni telefon, a muka mi da kucam sa Opere Mini.
Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
i moj, SUBJEKTIVNI, osecaj je da je poprilicno usporena i troma (jos jednom ponavljam da je to moje licno misljenje i osecaj - nemam nameru da zapocnem masakr )
Danas je neki prosjek za laptopove 1GB, za razliku od desktop masina koje imaju po 2GB i vise, pa Vista leti na njima. Plus sto na laptopovima je teze nadograditi memoriju, skuplji su moduli itd. Zato je XP jos uvijek tata.
Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
@Dimo
Jesi li skoro probao neki linux? Ako si u mogucnosti probaj, recimo, PCLinuxOS u Live rezimu (butovan sa CD-a). Mislim da ces se prijatno iznenaditi
Problemi najcesce nastaju sa modemima, ali se i to u vecini slucajeva moze resiti...
Linux sam probao dva puta u zivotu, i to na desktop racunaru, kad je sve bilo namjesteno i podeseno.Modemi su stara boljka Linuxa, ali i na tome se poradilo koliko ja znam u zadnjim verzijama. Ali kad sam gore pisao o Linuxu i Windowsu na laptopovima pricao sam upravo o ovome dolje
Citat:
vuka13mv kaže: Pregled poruke
Nisam neki pristalica menjanja navika, tako da ne bih da isprobavam nesto sa cim nikad nisam imao kontakta, mislim na Linux. A i, iskreno, najsira populacija korisiti XP, sto verujem govori dovoljno.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 18:46   #17
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Laptop - operativni sistem

@Dimo

OK, ponudjen k'o pocascen, kako kazu
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop za 800evra???? dalibor1984 Šta da kupim? 1 4.6.2007 23:21
Koji sistem za stampu ? DelFun11 Programiranje 2 11.4.2007 14:19
Sistem eror!Windows upozorava... roza+ Kvarovi 11 14.2.2007 0:25
Sistem se ne podize sa HDDa(!?) Ivan Jovanovic Kvarovi 3 5.1.2007 12:09
Opera mi ubi sistem Monk Psycho Operativni sistemi 12 12.3.2006 5:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com