Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.4.2011, 22:24   #21
Nikola Mladenovic
Član
 
Član od: 11.1.2011.
Lokacija: Niš
Poruke: 170
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nikola Mladenovic
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Bilo bi poželjno u slučaju da si je kako JohnnyNT kaže razbucao, ali ni onda ne mora. Ja sam danas sređivao računar i na procesoru sam jedva imao pastu, dok sam je na grafičkoj imao i previše pa sam višak sa grafike prebacio na procesor.
Nikola Mladenovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2011, 23:15   #22
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

One titanove nisu lose. Znam gde ima 15g za 250din. Kome treba neka se javi na pp.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2011, 1:49   #23
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Citat:
DBrave kaže: Pregled poruke
TO je potpuno jasno, ako neko skida kuler sa procesora da ga menja ili samo cisti, pa sto ne bi dao 200din da zameni i pastu.
Pitao sam za ljude koji kupe racunar i onda ga koriste 5 ili 7 godina bez skidanja procesora sa ploce, da li oni imaju potrebu da posle 2-3g zamene i pastu ili ne. Jednostavno logicno mi je da se ona vremenom istanji.

Znaci odgovor je da ne mora da se menja ako se nista ne dira, ali da je preporucljivo staviti novu ako se vec skida kuler
Ne moraš ni tad, al kad se već cimaš, ako imaš promeni je...
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2011, 19:11   #24
dile
Starosedelac
 
Član od: 20.1.2008.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 1.352
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 226 puta na 164 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Ajde kada već čavrljamo o pastama da vidimo i koja je razlika:
Izmeđ npr. tog Titana i npr. Cooler Master Fusion 400(osim što dobiješ i krpicu).
Mislim, vodeći se logikom da otprike menjamo pastu na 2/3 godine, zar nije logično da se kupi nešto kvalitetnije?
dile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2011, 20:20   #25
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Zavisi za koje potrebe! Za obicne kucne korisnike moze bilo koja, a za one nastrojene overclocku vec mora nesto bolje. Narocito se serviserima ne isplati da kupuju skupu pastu.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2011, 23:10   #26
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Posle 10 godina potrage za najboljom pastom, na kraju sam zaključio da je to ona koja se:
1. Lako nanosi
2. Ne skameni posle određenog vremena (tj. lako skida)

Priče o super pastama i sl. forama su postale popularne, jer se ti proizvodi prodaju k'o alva. Običan hype. Ne kažem da su termalne specifikacije pogrešne i da određena pasta ne provodi mnogo bolje od neke druge, ali to su laboratorijski, vrlo specifični uslovi. Sa dobro uglačanim podnožjem kulera, razlika u temp pri ne znam kakvom OC nema šanse da bude veća od 5°C u slučaju kada se koristi najbolja pasta i kada je uopšte nema. A znate zašto? Zato što pravilna upotreba paste podrazumeva da se njome popune mikroskopske (ili malo veće) neravnine na podnožju hladnjaka i hlađene površine (CPU, GPU, MOSFET itd.), a ne da ona izigrava svojevrsnu tampon zonu između njih. To što ljudi najčešće preteruju sa količinom, pa razlika bude osetna između neke dobre i neke krš paste je pogrešna upotreba istih, a ne potvrda da je dobra pasta nezamenjiva. Kad vidim razne tutoriale po netu gde se predlaže nanošenje u obliku dijagonalnih linija ili stavljanja na sredinu s ciljem da pritisak kulera to posle "razmaže", muka me uhvati. Moj savet vam je da se malo iscimate oko poliranja podnožja kulera (uopšte ne mora da bude mirror finiš) i da koristite pastu koja se lako razmazuje i skida u minimalnim količinama. A ovo vam pričam kao bivši zaluđenik za kvalitetne paste i mirror finiš kulera.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
dile (26.4.2011), doctor (27.4.2011), McLaren F1 (18.8.2013)
Stara 26.4.2011, 23:47   #27
dile
Starosedelac
 
Član od: 20.1.2008.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 1.352
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 226 puta na 164 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Super napisano. Da li možeš da daš neki link ili nešto slično kako to pravilno postaviti pastu.
I da zašto te muka uhvati o postupcima mazanja X i I ?
Ja sam mislio da klasično skinem Hyper 212 obrišem pastu i na sličan način nanesem novu pastu?
Ako možeš malo bliže da objasniš?
dile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2011, 0:26   #28
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Muka me uhvati jer kad se namaže pasta u X, to automatski znači da je već ima previše. Sloj bi zapravo trebalo da bude toliko tanak da je maltene providan. Najbolji dokaz za to je višak paste koji se gotovo uvek vidi na ivicama hlađene komponente/hladnjaka kada se hladnjak skine. Ne kažem da je ovaj način najbolji, ali bar se pasta ne razliva tamo gde ne treba da je bude...uglavnom, evo kako ja to radim, pa koga ne mrzi, može da pokuša, garantujem da nije ništa lošije od bilo kog drugog rešenja.

Pastu nanesem po jednoj ivici procesora (CPU, GPU - svejedno) u vrlo tankom sloju i onda lepo kreditnom karticom povučem ka suprotnom kraju. Kreditne kartice su dobre za ove zahvate jer su prilično flexibilne, a ivice su im lepo obrađene. Osrednje jako je pritisnem dok vučem (otprilike dok krene da se blago savija). Sloj koji ostaje je vrlo, vrlo tanak, ali sasvim dovoljan za dobar kontakt solidno uglačanog kulera, a i da ne ostane višak po ivicama.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
dile (27.4.2011)
Stara 27.4.2011, 0:59   #29
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Citat:
dile kaže: Pregled poruke
Koji procesor i koji cooler je u pitanju? I da ajde daj neke upute u kojoj prodavnici si kupio?
Da te lažem sad, prodavnica u Čačku, naručio sam par tubica preko neta...
Athlon x2 4800+, takođe stavljana na jedan Core2Duo i na Pentium III kao i na GeForce 8600GT. Na Athlonu je temp opala za desetak stepeni, na C2D za 30-ak (stara pasta se sasušila), na PIII za 20-ak stepeni (polu-osušena pasta) a na GF oko 5 stepeni jer je kuler $hit
U principu pasta odlično vrši posao za te pare, ali je Rocker definitivno objasnio
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
dile (27.4.2011)
Stara 27.4.2011, 1:12   #30
dile
Starosedelac
 
Član od: 20.1.2008.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 1.352
Zahvalnice: 200
Zahvaljeno 226 puta na 164 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

@Rocker - I mislio sam na taj fazon razmazivanja, samo me zanima kako posle očistiš kreditnu?

@doctor - Lepo to ispade kod tebe...

Mene zanima pošto imam još malo manje od pola tube one paste koja dođe uz CM coolere( Hyper 212) da li mogu da je iskoristim još jednom posle dve godine, pošto mi se čini da je malo gušća sada, a možda sam samo umislio?

I da li koristiti mikrofiber krpicu ili šta već i 100% alcohol?
dile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2011, 1:41   #31
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Karticu očistiš toalet papirom/salvetom, baš kao i kuler. Mislim, možeš i magičnom krpom, ali je džabe prljaš. Može da se doda alkohol/benzin...moja kombinacija je WD-40 ili benzin za Zippo upaljač, pa onda alkohol da očisti njegove (masne) ostatke...mada je to zaista nebitno, skidaj s onim što imaš pri ruci, može i bez ičega na kraju krajeva.

Što se sasušenosti paste tiče, da, najveći deo njih postane gušći posle određenog vremena. One bolje imaju čak i rok trajanja na njima. Meni se s te strane najbolje pokazala neka no-name srebrna pasta. Poslao mi ju je Freško pre 3-4 god, u fazonu "da imaš sad da završiš posao dok ne nabaviš nešto bolje"...uglavnom, ta ista tuba mi je i danas glavna pasta, pošto se nimalo nije zgusnula, a čak i kad skidam kulere ne primećujem da je išta gušća od momenta kad sam je stavio...a ja baš jako retko skidam kulere, jer nemam potrebe (vodeni blokovi, pa nema potrebe da ih čistim, a i treba rasturati čitav sistem vodenog zbog zamene glupe paste). A probao sam u međuvremenu i par drugih koje su se pojavile poput CM-Nano Fusion-nikad skuplja i odvratnija pasta, OCZ Freeze - posle par meseci MORA da se menja, jer se pretvori u gumu, AS-5...tek s njom muke oko nanošenja.
Uglavnom, gledajte da je pasta što manje gusta, jer će duže biti u funkciji, pošto kad se stegne, a ima je više nego što treba, debelo degradira temperature...a i duže će vam trajati pakovanje, neće se osušiti u tubi.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2011, 22:30   #32
ekvi
Član
 
Član od: 14.11.2008.
Lokacija: kv
Poruke: 404
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 27 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Izvinte, imam isti komp 8 godina koga vrlo retko iskljucujem jer je na njemu tv kartica, ajedina intervencija na njemu je dodavanje RAM-a. Recite mi gde da stavim tu pastu za koju prvi put cujem ( kuler cistim usisivacem )?
ekvi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2011, 0:24   #33
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Ako je radio 8god bez gašenja, ne treba mu nikakva pasta sigurno. Bolje ga ne rasturaj da se nešto ne pokvari, jer nema potrebe. Inače, termalna pasta se stavlja između hlađene komponente i hladnjaka, u konkretnom slučaju između procesora i njegovog kulera.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2012, 12:54   #34
pesha1998
Član
 
Član od: 2.7.2012.
Poruke: 71
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku pesha1998
Question Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Vako, ja sam iz Leskovca, ima par par prodavnica, odnosno servisa kompjutera(Karalog, IT, Winwin, za vise nzm), zna neko gde mogu da kupim termalnu pastu i koliko kosta(necu da uzimam neke sto nisu proverene, bolje da platim 500-1000, pa i 1500 din vise nego da jednom zaserem sa nekom jeftinom pa crkne cpu!!!)... Pomoc???
pesha1998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2012, 13:07   #35
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Ako ne planiraš neki ozbiljniji overklok i nije ti apsolutno bitan svaki stepen, bilo koja pasta koju imaš u prodaji će odraditi posao. Cene su im od nekih 200-1000 din i ima ih u bilo kojoj ozbiljnijoj prodavnici. Konkretno imaš ih par vrsta u WW šopu, pogledaj njihov sajt.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SlobaL na korisnoj poruci:
pesha1998 (6.10.2012)
Stara 6.10.2012, 13:37   #36
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Arctic silver 5 ili slina pasta ce ti biti sasvim dovoljna,a kao najjeftinije resenje imas cooler master pastu oko 250 din je
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
pesha1998 (6.10.2012)
Stara 11.9.2013, 2:38   #37
culer
Veteran
 
Član od: 28.1.2007.
Lokacija: nbgd
Poruke: 1.055
Zahvalnice: 896
Zahvaljeno 75 puta na 60 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku culer
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Ja od kad menjam te paste stalno kuburim sa njima ...
Imao sam dva celerona stari za socket 486 na 2,4ghz a novi (trenutno ) socket 775 na 2,8 ghz ... i uvek kada stavim novu pastu temperature ostanu iste ili spadnu za 1-2 stepena ako i toliko ...

Ne znam sta radim pogresno , citao sam da pravilno postavljena pasta utice na to da temepratura padne za preko 10+ stepeni u zavisnosti od kulera , procesora i same paste itd ... al kod mene se nista ne desava ....

Ja je nanosim ovako : ( DA LI JE OVAKO ISPRAVNO ??? )
1)Demontiram kuler i izvadim procesor i socket-a

2)Prasinu po metalnom delu kulera ocistim cetkicom i usisam usisivacem a ventilator obrisem krpom i usisam ... posle ovoga nema prasine ...

3)Deo koji naleze na procesor i koji pritiska pastu (na procesor ) prebrisem toalet papirom i natopim pamucnu krpu alkoholom i prebirsem tako vise puta (isto uradim i sa pastom na procesoru )

4)Posle alkoholisanja ponovo osusim i prebrisem toalet papirom

5)Montiram procesor na maticnu i kreditnom karticom razmazem pastu po njemu

6)Postavim kuler na procesor i startujem komp ....

Mislim da se problem desava zato sto se pri PRVOM stavljanju kulera na procesor (sa novom pastom ) oni vise ne smeju odvajati jer onda ulazi vazduh izmedju sto ometa ispravno hladjenje ( tako sam procitao ) ...
Ja pri montazi kulera , koji ima 4 stipaljke koje se kace na maticnu , prekinem kontakt vise puta ,pa verovatno vazduh udje izmedju i pasta ne vrsi pravilno fukciju ...

Da li je ovo tacno ?
Kako jos mogu da smanjim buku kucista i komponenti ?
DA li neko ima iskustva sa celeronima i koliko su Vam se grejali ?

Procesor se dosta cuje jer temperature idu preko 60 stepeni pa hladnjak divlja ...
Uvek sam koristio Titan Nano Grease pastu
Hvala

Poslednja ispravka: culer (11.9.2013 u 2:47)
culer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2013, 2:53   #38
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

ne treba ništa da mažeš samo jednu tačku u sredinu i ona će da se razmaže kad pritisne kuler, a možeš i da kupiš neki bolji kuler ako ti smeta buka..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2013, 14:03   #39
demaksi
Veteran
 
Član od: 25.7.2011.
Poruke: 664
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 182 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Čini mi se da je stalno menjanje paste pomalo preterano, ja koristim Athlon sa BOX kulerom već 6 godina, a temperature su iste kao prvog dana. Više ti vredi da menjaš ventilatore na kuleru, kućištu ili napjanju ako je neki prolupao, ili da zameniš cpu kuler nekim boljim ako su temperature visoke, nego da mažeš stalno CPU.
demaksi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2013, 18:24   #40
qryak
Član
 
Član od: 1.5.2012.
Poruke: 165
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 43 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Termalna pasta? Kako najjeftinije proci?

Pastu treba menjati svaki put kad se skida kuler sa procesora. Ako se pasta pravilno nanosi, u poluprovidnom sloju, jedna tubica od dva ili tri grama je dovoljna za deset do petnaest nanošenja, što u mom slučaju ako detaljno čistim kompjuter dva do tri puta godišnje, znači da mi jedna tubica paste traje tri do pet godina, što je svakako nikakav trošak. One metode sa stavljanjem paste na jedno mesto ili u x, iz ličnog iskustva, ostavljaju dosta deblji sloj paste od neophodnog i ja ih smatram za totalnu glupost, ali neiskusnim ljudima su sigurno lakše nego da razmazuju pastu po procesoru. Takođe pastu ne treba razmazivati golim prstom nego koristiti gumene rukavice ili umotati prstu u običnu najlon kesu. Može i neka kartica, kao što je već rečeno.
Ja lično koristim Noctua pastu i ovu tubu sam kupio pre tri godine i još nije prazna, tako da štednju na pasti smatram za veliku glupost, ima dosta stvari vezanih za komp na kojima se može osetnije uštediti.
qryak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Termalna pasta na kupljenom procesoru JoeX Osnovne komponente 2 25.11.2010 17:52
Kako se nanosi ZM-STG2 pasta? Eni Osnovne komponente 11 1.5.2010 11:44
Termalna pasta... jakonicki93 ŠDK - Osnovne komponente 5 26.4.2010 11:45
Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako vasiljevic Ostale komponente 12 21.7.2009 9:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com