Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.10.2006, 15:18   #1
Johnny
Veteran
 
Član od: 18.11.2005.
Poruke: 565
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 155 puta na 64 poruka
Određen forumom Instaliranje sistema na laptop-u

Skoro sam kupio FSC Amilo M1437G koji je dosao sa Win XP Home SP2. Hteo sam da stavim svoj XP Pro SP1, ubacio cd, poceo boot i zakuca se kad pise setup is starting windows! Da li se instalacija na laptopu razlikuje od desktopa? Mozda je problem sto ima SATA disk?
Johnny je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2006, 20:27   #2
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Ako ima SATA disk, onda mora da si dobio i CD sa drajverom za SATA kontroler. On najčešće treba da se instalira sa diskete čim krene instalacija Windowsa (mislim da ti piše da pritisneš F6 ili F8 za instalaciju drajvera za SCSI i slične uređaje). E sad, laptop sigurno nema flopi, pa to možeš kopirati na flash disk ili na drugu particiju diska (ako postoji).
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2006, 22:19   #3
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Ako si ti dobro napisao naziv tvog laptopa onda je izvesno da nemas Floppy Drive Onda to moze biti veoma neugodan problem , iz razloga sto se drajveri za SCSI Cont. u Windows-u iskljucivo instaliraju sa Floppy Diskete i ne postoji bilo koji drugi nacin.... Jedino sto ti preostaje bi bilo da nabavis externi Floppy Drive na USB/Seriski port.... i onda da prilikom pokretanja instalacije Windows-a na pocetku pritisnes F6 ; ubacis Floppy Disketu u Drajv i da instaliras drajvere za sata kontroler koji tvoj laptop ima . nakon ove procedure ces normalno moci da instaliras win.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 0:37   #4
Johnny
Veteran
 
Član od: 18.11.2005.
Poruke: 565
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 155 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Nasao sam SATA drajvere na cd-u sa drajverima, ali nece da prihvati flash umesto floppy-a. Probao sam sa nLite, ali opet nece. E zanimljivo je sto Windows koji sam dobio uz komp pokrece bez problema. Nisam uspeo da nadjem drajvere u folderu $OEM$, pa razmisljam da nije u i386/driver.cab? Da li bi uspelo ako stavim taj file umesto originalnog u XP pro?
Johnny je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 0:51   #5
Konan
Član
 
Član od: 2.9.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 209
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Već je rečeno da ćeš uspeti samo sa flopija! Ili, jako verovatno sa XP profesional sa SP2. Jako često (zavisno od čipa ploče) možeš sa SP2 da podigneš Windows bez zadržavanja oko instalacije SATA drajvera. Pokušaj i uverićeš se , usput zašto menjaš Home sa SP2 ?
Konan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 1:04   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Citat:
Johnny kaže:
Nasao sam SATA drajvere na cd-u sa drajverima, ali nece da prihvati flash umesto floppy-a. Probao sam sa nLite, ali opet nece. E zanimljivo je sto Windows koji sam dobio uz komp pokrece bez problema. Nisam uspeo da nadjem drajvere u folderu $OEM$, pa razmisljam da nije u i386/driver.cab? Da li bi uspelo ako stavim taj file umesto originalnog u XP pro?


Da sam ja na tvom mestu nebih ga toliko komplikovao.... jednostavnije ti je da nadjes externi Floppy Drajv i resis problem nego da ti budzis Windows-ovu instalaciju na disku.... ex da a sto menjas XP Home SP2 sa XP Pro SP1 Bas bih voleo da cujem argumentaciju...Pozdra druze...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 1:12   #7
dexy-sexy
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Mozes da integrises drajver u XP pomocu programa koji se zove Winfuture XP ISO Builder
http://www.winfuture.de/xpisobuilder
Tako da narezes novi XP koji ima "ugradjen" drajver i onda ne moras da pritiskas F6, a videces da program ima i jos neke zanimljive opcije, tako da mozes automatizovati ceo proces instalacije do te mere da samo ubacis disk i ostavis ga da sam odradi instalaciju do kraja.
dexy-sexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 2:44   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Al ... dobra je fora stvarno nisam znao da ovako nesto postoji moram da priznam... nisam ga testirao al ne sumnjam da radi . svaka cast DEXY....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 13:04   #9
Johnny
Veteran
 
Član od: 18.11.2005.
Poruke: 565
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 155 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

@fresko & Konan
Pa, imam nekoliko glubih razloga za promenu sistema :
-Hocu da mi bude sve isto kao na desktop-u(XP pro + Mandriva 2006)
-Napravio sam nekoliko *.reg file-ova da ne bih posle svake instalacije cackao registry, group policy i sl.
-Ne znam koja je razlika izmedju tih verzija; da li gubim nesto?
-Najmanje bitno: malo sam prepravio boot logo(koji nije isti za home i pro)
-I najvaznije: Ne svidja mi se SP2(npr. nekompatibilnost sa nekim programima, pravio mi je probleme sa internetom i pored iskljucenja firewall-a)

@dexy-sexy
Ne, nazalost nece ni tako. Inace, svidja mi se program.

Izgleda da cu ipak da ostanem na Home. Hvala na odgovorima, poz
Johnny je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 18:15   #10
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Citat:
Johnny kaže:
-I najvaznije: Ne svidja mi se SP2(npr. nekompatibilnost sa nekim programima, pravio mi je probleme sa internetom i pored iskljucenja firewall-a)
Meni i dalje nije jasno šta to SP2 pravi probleme?

Meni uopšte ne uspeva da nateram SP2 da izazove bilo kakav problem sa internetom čak ni firewall ne isključujem NIKAD.
Možda ne koristim internet u dovoljnoj meri
Evo, samo da nabrojim: Firefox radi perfektno, uTorrent takođe skida sve u 16, razni chat programi funkcionišu. Jedino, moram priznati, ne igram se pa mi online igranje nije provereno, ali dajte jednom da znamo šta to ne radi zbog SP2 i firewalla???
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 18:42   #11
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Pa recimo pravi SP2 probleme, ja nemogu ni 2minuta da budem na netu da ne izbaci Generic host 32 not reponding, i sa koristim Vistu i nema vise natrag na XP
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 20:56   #12
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Citat:
optimus_prime kaže:
Pa recimo pravi SP2 probleme, ja nemogu ni 2minuta da budem na netu da ne izbaci Generic host 32 not reponding, i sa koristim Vistu i nema vise natrag na XP
Otkud znash da je do SP2?Ja sam na netu nekad i po ceo dan i nemam probleme.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 23:22   #13
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Prvo bi trebalo da proveriš sve drajvere koje si instalirao na sistem. Kod mene je instaliran SP2, već 7 meseci sam na wirelessu non-stop (i kad spavam on 'skida' koješta). Mašinu kad isključujem, uvek koristim hibernaciju, restartujem eventualno kad baš mora (instalacija neke nove komponente ili programa). SP2 mi ni jednom nije napravio neki problem. Jesu neki drugi programi (poput .Net-a), ali to je sve rešeno.
A meni mašina služi za razne zahtevne poslove i imam gomilu programa sa kojima uopšte nemam problema iako imam SP2. Čak i problematična (kako neki tvrde) TV karta radi sasvim korektno (MSI TV@nywhere).
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2006, 1:14   #14
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Instaliranje sistema na laptop-u

I ja sam vam jos jedan od onih zadovoljnih korisnika Win XP SP2 kojima racunar generalno ne pravi problem ko sto pomenu dbaja , racunar koristim 24/7 takodje imam wireles a bogami i tv karticu Winfast xp2000 ... za zastitu koristim pandu 2007 i racunar mi evo radi vec 16-17 meseci bez reinstalacije... mada sam vidjao neke racunare koji su mi dolazili na servis koji se ne trpe sa sp2 ko sto rece optimus , mene bas interesuje da ljudi koji imaju sp2 i kojima on pravi problem da oni navedu koje konf imaju (chipset...) pa da vidimo sta to ustvari smeta sp2 same konfiguracije ili besomucno natrpani softverski pasketi koji guse masine....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2006, 1:42   #15
dexy-sexy
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Citat:
Johnny kaže:
@fresko & Konan
@dexy-sexy
Ne, nazalost nece ni tako. Inace, svidja mi se program.
Kako nece? Jesi li siguran da si sve uradio kako treba. Evo ti link ka Amilo forumu, tu je slikovito sve objasnjeno, ali je forum na nemackom, ipak meni je pomoglo i pored toga sto ne znam nemacki, slike sve kazu...
Znaci imas folder u kome je drajver, a u njemu neki *.oem fajl, i tako dalje.
Ako si sve uradio kao na primeru, onda mozda nije drajver koji si dobio za tvoj lap top. To sam procitao na stranom forumima da isporucuju uz neke modele pogresan drajver, intelov a da treba via pa onda proveris na netu za tvoj model koji je i skines sa via-inog sajta, mislim da ima samo jedan via sata drajver. Tako sam ja uradio...
dexy-sexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2006, 13:43   #16
Johnny
Veteran
 
Član od: 18.11.2005.
Poruke: 565
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 155 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Instaliranje sistema na laptop-u

Moguce da si u pravu jer sam nasao Intelov driver, a po instalaciji Windowsa sam instalirao i neki Via RAID kontroler. Ali vise nema veze posto sam vec instalirao Home veriju. Cak mi sada radi i internet(upravo pisem sa laptopa). Ne znam sta je ranije bio problem ali mi nije radio kada sam instalirao SP2 na cistu instalaciju wina. Mozda je i bolje ovako-legalan Windows.
Johnny je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Konzole vs. PC (sta vam vise odgovara) Ocelot Konzole 497 17.4.2008 12:02
RAM - vishi klokovi ili nize latencije? mad_skillz Overklok 114 23.11.2006 13:24
Asus K8N-E Deluxe firmware na netu? holodoc Osnovne komponente 4 5.9.2006 1:11
Na preklop,bez antene,spoljni ekran,VGA upotrebljiva kamera,mp3 150-160EUR??? Ilic Marko Aparati i oprema 6 31.1.2006 19:12
Koji Slack da instaliram na stariji laptop? damon Slobodni softver 2 12.1.2006 14:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com