Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.8.2018, 16:06   #1
dzangrizalo
Član
 
Član od: 12.3.2007.
Lokacija: Cacak
Poruke: 377
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 57 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dzangrizalo Slanje poruke preko Skypea korisniku dzangrizalo
Post DELL Vostro a840/PP38L

Ovako, imenovani laptop sam dobio na poklon. Obican "ofis" laptop, vec debelo pregazen od vremena, ali prijatelj koji mi ga je poklonio ga malte ne nije palio pa izgleda kao nov, a kad sam isnatlirao nov sistem (win 7) i performanse su vidno skocile. Na njemu je jos uvek bio sistem sa kojim je stigao iz prodavnice. E sad, ovakav kakav je (Celeron 2.30ghz, 2 gb ram, 250gb hd, neka Intel integrusa, itd...), je na granici onoga sto meni treba od lap topa (dovoljno mesta na HDD, moze da se odgleda po neki film, proseta po socijalnim mrezama, otkuca ponesto, i sve to sto je najvaznije iz kreveta ), ali cim se krene u neki iole ozbiljnliji multitasking pocinje da se uvidja nedostatak performansi. E, posto sam ja hendikepiran stvarno sto se tice znanja oko laptopova, obracam se ovde da mi neko iskusniji kaze sta i moze li uopste nesto da se pridoda na njega da se malo ojaca (recimo jos RAM memorije, mozda drugi proc, ili bilo sta vec)? On je stvarno kao nov sto se fizickog stanja tice, i svidja mi se izgled pa bih ga zadrzao. Dakle samo imajte u vidu da vec imam desktop racunar dovoljne snage za sve ozbiljnije poslove- hobije kojima se bavim (3d, rendering, photo obrada, itd...), i ovaj mi racunar treba iskljucivo za izlezavanje, da ovaj topic ne postane zatrpan odgovorima da mi se ne isplati da dodajem bilo sta na njega, ili da kupim drugi, itd... Hvala unapred.
dzangrizalo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2018, 10:49   #2
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: DELL Vostro a840/PP38L

Ne isplati se ulaganje. 32bitni Windows 7, eventualno jos 2Gb RAM-a jer je jeftin i je to, procesor prvo treba naci jaci, pa pitanje da li ga bios podrzava, da li je hladjenje dimenzionisano za jaci procesor...
Eventualno razmisli o SSD disku jer nije bacen novac iskoristices ga kasinije i za nesto drugo ako menjas masinu, mada nece moci da pokaze pun potencijal usled ogranicenog protoka koji nudi SATA kontroler na toj ploci.
Naravno valjalo bi otvoriti poklopac za RAM i videti kako je konfigurisan trenutno, da li imas slobodan slot ili su 2x1Gb stapovi.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
dzangrizalo (30.8.2018)
Stara 5.9.2018, 6:10   #3
barajevatz
Član
 
Član od: 23.1.2014.
Lokacija: Barajevo, Beograd
Poruke: 139
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 26 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku barajevatz Slanje poruke preko Yahooa korisniku barajevatz Slanje poruke preko Skypea korisniku barajevatz
Određen forumom Re: DELL Vostro a840/PP38L

Ima tu mesta i procesor da se cacne, posto ima intel 965 chipset podrzava gomilu procesora, taj celeron trosi 31w tako da trazis procesor oko te TDP
barajevatz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku barajevatz na korisnoj poruci:
dzangrizalo (5.9.2018)
Stara 5.9.2018, 13:46   #4
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: DELL Vostro a840/PP38L

To je socket P podnozje procesora, mozes ubaciti neki core 2 duo. Taj laptop sa core 2 duo T5470 prodaju ljudi na netu pa sasvim sigurno i radi, to je brzi procesor od tog Celerona 560 koji imas (ima dva jezgra dok taj celeron ima samo jedno, razlika je ogromna), laptop verovatno podrzava i jos brze procesore ali su i skuplji a neces dobiti neko cudo.. Lista mobilnih socket P procesora ovde. To ti je i najbitniji apgrejd, SSD disk..skup a ne treba ti ta brzina, imas slabu grafiku u svakom slucaju. Jos 1 GB RAM, evtl 2 GB i to ti je to, preko 4 GB i ne podrzava zvanicno. Masinica upotrebljiva za surf, gledanje filmova a sa brzim procesorom i za full HD video na youtube uz naprezanje pomenutog. 720P ce na YT svakako raditi bez problema. Sa dvojezgarnim core 2 duo procesorom bice to osetna razlika, sada ni full hd film ne pustis normalno, to ce ici sa 40 posto zauzeca procesora sa core 2 duo (njegova graficka Intel X3100 ne podrzava dxva tj hardversku akceleraciju dekodiranja h.264 formata).
Ceo apgrejd te ne kosta ni 15 eur sa sve termalnom pastom a razlika se ipak oseti. Laptop ionako treba ocistiti od prasine posle nekog vremena, promeniti termalnu pastu ... BIOS flashuj na najnoviji pa apgrejduj procesor, imas ga na sajtu proizvodjaca.
Korisni dokumenti:
- Setup vodic, referentni podaci
- Servisno uputstvo

Poslednja ispravka: Laskaris (5.9.2018 u 14:20)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
dzangrizalo (5.9.2018), Mario Pavićević (6.9.2018)
Stara 5.9.2018, 15:16   #5
dzangrizalo
Član
 
Član od: 12.3.2007.
Lokacija: Cacak
Poruke: 377
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 57 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dzangrizalo Slanje poruke preko Skypea korisniku dzangrizalo
Određen forumom Re: DELL Vostro a840/PP38L

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
To je socket P podnozje procesora, mozes ubaciti neki core 2 duo. Taj laptop sa core 2 duo T5470 prodaju ljudi na netu pa sasvim sigurno i radi, to je brzi procesor od tog Celerona 560 koji imas (ima dva jezgra dok taj celeron ima samo jedno, razlika je ogromna), laptop verovatno podrzava i jos brze procesore ali su i skuplji a neces dobiti neko cudo.. Lista mobilnih socket P procesora ovde. To ti je i najbitniji apgrejd, SSD disk..skup a ne treba ti ta brzina, imas slabu grafiku u svakom slucaju. Jos 1 GB RAM, evtl 2 GB i to ti je to, preko 4 GB i ne podrzava zvanicno. Masinica upotrebljiva za surf, gledanje filmova a sa brzim procesorom i za full HD video na youtube uz naprezanje pomenutog. 720P ce na YT svakako raditi bez problema. Sa dvojezgarnim core 2 duo procesorom bice to osetna razlika, sada ni full hd film ne pustis normalno, to ce ici sa 40 posto zauzeca procesora sa core 2 duo (njegova graficka Intel X3100 ne podrzava dxva tj hardversku akceleraciju dekodiranja h.264 formata).
Ceo apgrejd te ne kosta ni 15 eur sa sve termalnom pastom a razlika se ipak oseti. Laptop ionako treba ocistiti od prasine posle nekog vremena, promeniti termalnu pastu ... BIOS flashuj na najnoviji pa apgrejduj procesor, imas ga na sajtu proizvodjaca.
Korisni dokumenti:
- Setup vodic, referentni podaci
- Servisno uputstvo
Hvala mnogo druze, obradovao si me bas sa ovim postom, to je bas sve sto sam zeleo da cujem. Mnogo ti hvala na informacijama, jer ja stvarno slabo poznajem laptopove, koji su dobri, koji mogu da se dogradjuju i sta moze, vec da ne pricam o tome sta je trenutno aktuelno i na koji nacin, kao i kojim komponentama bi se ta dogradnja mogla izvrsiti. Ja u sustini lepo poznajem nacin na koji racunari i komponente funkcionisu i do pre 7-8 godina sam pratio i trendove, ali ni tada nisam mnogo pratio niti bio zainteresovan za bilo koji vid prenosnih racunara. E otprilike u to vreme negde (kako sam sve manje bio zainteresovan za igranje novih, zahtevnih igara) sam polako prestao pratiti trziste, pa sam polako presao iz "cudaka koji razbijaju oko kompova" , do redovnog pokretaca topica u SDK Hvala jos jednom drug.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
dzangrizalo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Podesavanje touchpada na Dell Vostro 5470 Sharp Prenosni računari 4 17.2.2015 18:32
Dell vostro 1510 nova baterija problem Juraj Kvarovi 1 21.1.2013 2:33
Problem sa driverima za laptop dell vostro a840 cimbo007 Kvarovi 1 13.9.2011 21:48
Dell vostro a860 musculus4 Prenosni računari 7 7.1.2010 10:30
Dell Vostro 1710 Filipus ŠDK - Prenosni računari 10 20.12.2008 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com