Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.9.2007, 11:18   #1
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.937
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom 9/2007 „Zabava protiv težine”

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.

"Energetski vampiri" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.

oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 11:25   #2
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Mozda je ovo tekst o Wii Fit-u?
Idem sad da kupim SK, bas me zanima
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 13:50   #3
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Interesantant clanak. Narocito teza da "buducnost pripada zabavnim, a ne teskim igrea".

Kuzmi se nije svido taj zakljucak, ali nije dopistio da prevlada njegova tamna strana (znaci bez klasicne qzma-pljuvaonice).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 14:46   #4
ForceWare
Starosedelac
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 2.080
Zahvalnice: 555
Zahvaljeno 617 puta na 284 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

I sam sam razmišljao da batalim teške igre i da odsad igram samo neku laganicu. Ali uvek, uvek, sam se vraćao teškom i onome što je zahtevalo malo više od pukog skakanja i skupljanja novčića.
ForceWare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 15:10   #5
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Pa, gledano sa komercijalne strane, Japanac je verovatno u pravu. Lakše, kraće, igre (igrice? ) koje se brzo primaju, nema posebne priče, učenja itd. više odgovaraju ukusima najšire mase svetskih potrošača a lako privuku i ljude koje inače ne igraju igre. Najšira masa je i manje izbirljiva u pogledu grafike, zvuka i ostalog tako da se i u igru može uložiti manje truda a i sama hardverska platforma koju je nosi može biti tehnološki slabija i jeftinija za proizvodnju (jel' neko rekao WII? ).

Takav razvoj ne odgovora ljudima sa dugogodišnjom igračkom praksom, pogotovu ako vole kompleksnije žanrove (avanture, strategije, FRP itd.), ali šta da se radi... Ko zna kakve će igre dominirati za 20-30 godina?
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 15:14   #6
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
(jel' neko rekao WII? ).
Ja v
Citat:
SirDuck91 kaže: Pregled poruke
...Wii...
Wii je super stvar, nije skup ni tezak ali je zato jako zabavan i zarazan...i prodaje se bolje od PS3 i Xbox360...

Nisam citao kuzmu te se povlacim iz rasprave do daljnjeg
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 16:57   #7
grdja
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 452
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 26 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Pa ovim tempom cemo se za 5-10 godina vratiti na pong. Ok, palice i loptica ce biti nenormalno dobro izrenderovani, trazice PS 6.66 i graf kartu sa 2TB VRAMa, ali ovim tempom uproscavanja vraticemo se na pong.

Ste culi za Fable 2, ima jedno dugme ze svu borbu i akcije. Jedno kontekst senzivitve dugme po kom treba da lupas ko blesav, ali zato Molino odlucno racuna na trziste od bar 5 miliona.
grdja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 17:13   #8
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Evo procitah kolumnu... stilski uobicajeno dobro napisana.

Samo mi nije jasno kako moze da deli igre na teske i zabavne... ako neko voli teske/kompleksne igre, onda su one njemu zabavne, je l' tako?

A to da je buducnost u ''igricama'' je sasvim tacno. I tu nije kriv onaj Mijamoto, nego sami igraci... Prosto, vise ljudi voli platforme od npr. avantura... i logicno je da ce platforme bolje da se prodaju. U svakom slucaju, neminovno se blizimo igrackoj apokalipsi...
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
Garson (5.9.2007)
Stara 1.9.2007, 17:39   #9
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Miodrag Kuzmanović napisa onako ogorčen i tugaljiv tekst kao pristalica manje-više akcionih igara, sve brinući se za igre u kojima treba (po)malo uključiti i sive ćelije. Ne smem ni da zamislim količinu jeda koja bi iz njega kuljnula da je (ne daj, Bože) ljubitelj avantura.

Miodraže, ne brini: dok je ljudi, biće i onih (iako u manjini) koji više vole da treniraju moždane vijuge nego palčeve (i ostale prste) i reflekse, pa će shodno tome biti i novih avantura, a kamoli teških pucačina i nabijačina.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 18:28   #10
cyberserbia
Član
 
Član od: 17.11.2005.
Lokacija: Lučani
Poruke: 82
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Ponovo proziva B92. Bas me zanima sta li su ga za****li
cyberserbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 18:56   #11
Kaiser Soze
Član
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: 524570
Poruke: 496
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Kaiser Soze
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Hehehhe. Quzmo odzvonilo ti je ako te uhvate ovi sa B92.
Kaiser Soze je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 20:14   #12
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Meni licno smeta preterana lakoca.

Na primer, Neverwinter Nights 2 mi je delimicno smanjio dogadjaj time sto su borbe u proseku bile previse lake. Taj trend vidim jos od Kotora. Prosto razni potioni i health pakovi samo came u inventaru i totalo su nepotrebni. Gde je tu challenge? Sto ce mi tona magija, kompleksan feat/skill/comabt system, ako mogu samo da jurcam i koljem sve pred sobom bez imalo mozga.

Gde nestadose igre kao Baldur's Gate, dge ipak treba i malo da pazis?


P.S.
Ipak i suprotno zna da bude problem. Na primer Alpha Prime. Igranje na Normal je totalno ubilo dozivljaj i utisak o igri. Na kraju je jesam presao na Easy uz konstantni Save/Load (vise od tuce po nivou).

Takodje jedan FarCry bi ostavio mnogo bolji utisak na mene, da nije imao checkpointove i da me protivnici nisu ubijali na kraju deonice.

Prosto, preterana tezina moze da vodi do frustracije i prosto bataljenja igre.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2007, 20:24   #13
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Kuzmin text je OK,ali meni cak pomalo i smeta pretjerana lakoca u igrama.
Igra ne bi trebala da bude samo "point here click there" sarena zabava,osim u slucajevima kad se radi o igrama za najmladje,sa sarenom grafikom i lakim zadacima.
Prirodno je da razlicite vrste ljudi traze razlicite igre.
Uzitak u igrama,bile one kratke ili duge,ostaje subjektivan.
Moj stav je da mi je lakse igrati neki ultra-teski FPS sa divnom grafikom u kom cu doslovno da "zaplacem" kad mi rikne glavni junak pod kisom metaka,nego da igram neku "laganicu" u kojoj bi prelazio po 10 nivoa za sat vremena.

Takodje,bitno je napomenuti da lakse igre zahtijevaju veci broj NELINEARNIH nivoa,tako da je danas teze napraviti laku i zanimljivu igru,nego onu koja je teska a ultra-zanimljiva samo manjoj populaciji.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2007, 0:32   #14
freeminder
Član
 
Član od: 4.2.2007.
Poruke: 264
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 159 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Evo sad prochitah jednu konstataciju koja se odnosi na to da su "Lakse,krace i koje se lako podvuku pod kozu, samim tim gadjaju veliki deo igrchke publike koja nije neshto izbirljiva, shto dovodi do mogucnosti zabushavanja na programiranju igre, tj da igra nemora da uosphte bude doterana do nekog noralnog nivoa tehnickih mogucnosti..."

Sa jedne strane ako se pogleda , jeste, tako je ..... medjutim ako se pogleda sa druge strane, i takve igre uporedimo sa filmskim komedijama ( koje inache okupljaju najveci deo trzishta i sve filmske "potroshache" ) onda se zapitamo da li je vaznija harizma i bit igre, kao kod komedije nego tehnichko savrshenstvo!

Mada na kraju krajeva, sve se moze tumachiti na nachin koji dozvoljava satisfakciju ..... vazno je da se igraju igre koje se svidjaju osobi koaj je igra .... nemoze svaki programerski tim, koji pravi igrice koje Kuzma konzumira, da napravi igru koja bi Kuzmi odgovorala .....

Poslednja ispravka: freeminder (2.9.2007 u 0:35) Razlog: dopuna
freeminder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2007, 1:23   #15
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Citat:
freeminder kaže: Pregled poruke
Mada na kraju krajeva, sve se moze tumachiti na nachin koji dozvoljava satisfakciju ..... vazno je da se igraju igre koje se svidjaju osobi koaj je igra .... nemoze svaki programerski tim, koji pravi igrice koje Kuzma konzumira, da napravi igru koja bi Kuzmi odgovorala .....
Istina.
Ali,ne pravi niko igre zbog Kuzme,mene ili tebe...
Igre sluze da se u njima uziva,a njihova ciljna publika se klasifikuje ESRB rejtingom (7+,12+,18+).
"Teskoca" ili "lakoca" u igrama su relativne stvari,jer ono sto je nekom tesko,drugom je lako.I obrnuto.
Najvaznije je dobro se zabaviti dok igras igru,a najbolje je kad te igra toliko zaokupi da ne cujes i ne vidis nista oko sebe,da ti se sva cula i koncentracija "ugrade" u igru.Tek kad to osjetis,kad nadjes takvu igru,koja je glowing object,nepresusni izvor gejmerskog sjaja koji ne blijedi,tek tada mozes da se nazoves Pravim Igracem...
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2007, 10:18   #16
ledilo
Član
 
Član od: 25.12.2005.
Poruke: 198
Zahvalnice: 198
Zahvaljeno 145 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Po meni lake i zabavne igre se brzo zavrse (pređu), a još brže dosade. I šta onda? U prodavnicu i kupi drugu, treću... Sve se vrti oko profita.
ledilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2007, 10:51   #17
Belfegor
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2006.
Lokacija: Autoput za Nis
Poruke: 1.277
Zahvalnice: 370
Zahvaljeno 240 puta na 131 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

kuzmin tekst je (opet subjektivno misljenje) prilicno realan, tj sa pravom se ljuti tj pljuje po lakim igrama koje vec sad osvajaju trziste (jer koliko se puta vracate na one stare igre i ako su graficki nove graficki inferiornije), jer vecinu igrara odigras i bacis a za stare te vezu uspomene. drugo pa za igracku industriju je to veoma isplatljiv potez, jer praviti lake igre je kao prvo lakse, pridobice i one koje dosad nisu koristili ovaj vid zabave (jer ce to i biti), i nece strahovati od EU da im zabrane prodaju, jer mame se nece brinuti da ce im deca izaci i poklati komslikuk???
takve igre se nece igrati dugo, izlazice ceste i vise ce love zgrtati.
zatim pogledajet samo ovomesecni SK, koliko igara je izaslo za PC? a pogledajte neci casopis za konzole.

...
Belfegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2007, 15:06   #18
mr.marvin
Član
 
Član od: 28.4.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 435
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 112 puta na 81 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Procitao sam negdje da su se penzioneri "po prvi put" odlucili igrati na konzoli (pogadjate, Wii je u pitanju). Neko ce na ovo reci, "a penzioneri, to im je usputna zanimacija, od kada su oni mjerilo necega sto je za mlade" itd. Medjutim, pomenuti vremesni gradjani bi mogli reci da su mladi, koji igraju igrice i citav dan sjede ispred ekrana/monitora, oni koji su zapravo penzioneri koji su vrlo malo u kontaktu sa stvarnim svijetom

Hocu da kazem, stvari nisu tako jednostavne.

Igre i igraci vec dugo spavaju na lovorikama ekskluzivnosti i jedne vrste snobizma, zbog mogucnosti da igraju vec-kako-kvalititnu igru, nasuprot "uzasu" kakav je Tetris, Zuma, Super Mario. Upravo taj snobizam doveo je do preokreta zvanog Wii.

Elem, Kuzma ima pravo, donekle...

Istina je da svi imamo pravo da se igramo, pa cak i ljudi kojima Havoc i NVidia ne znace nista (a i zasto bi?). A istina je i da svaka roba ima svog kupca.
mr.marvin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2007, 15:13   #19
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Posle nekog vremena stvarno dobar tekst, i zaista o igrama

A dok žive ljudi koji imaju ideje da pomešaju žanrove i stvore nešto novo i samo naizgled nekomplikovano, biće igara i za nas komplikovane
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2007, 15:59   #20
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.378
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.006 puta na 7.048 poruka
Određen forumom Re: 9/2007 „Zabava protiv težine”

Pa ovo je Sid Meier davnih dana rekao u rečenici "When fun and realism clash, fun wins"...tako da Šigijeva izjava nije nikakva novost...a i nije ništa čudno da takvu izjavu da CEO kompanije koja upravo i izdaje masu "lakih" igara
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com