Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.12.2005, 20:50   #1
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom rasteri u vektore

ponekad mi treba da prebacim raster u vektore i za to koristim prog iz corelovog paketa, medjutim sa njime rezultati u vecini slucajeva nisu upotrebljivi.
koji prog bi ste mi preporucili(sem ovog sto je u sk-u, posto je skup a ne treba mi precesto) a da odradi pos`o.najvise bi ga koristio za text i logo, sa recimo skeniranih vizit karti. i da li ima nekih trikova u vezi svega ovoga(recimo koja rezolucija,dal` sivo ili b&w...)

hvala
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2005, 20:58   #2
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.848 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: rasteri u vektore

Citat:
Shlaymara kaže:
ponekad mi treba da prebacim raster u vektore i za to koristim prog iz corelovog paketa, medjutim sa njime rezultati u vecini slucajeva nisu upotrebljivi.
Adobe Streamline je bio moj izbor za taj posao dugi niz godina dok se ove godine nije pojavio IlustratorCS2. Jedna od najboljih novina u njemu je upravo odlicno optimizovana vektorizacija rasterskih slika. Veruj mi da sam probao sve i svasta samo da dobijem malo bolji rezultat i nijedan mu nije ravan. Preporuka.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 14:09   #3
Vuja
Banned
 
Član od: 8.12.2005.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: rasteri u vektore

Prebacivanje rastera u vektore sasvim OK radi corel TRACE, ukoliko su neki jednostavni logotipi bez fotografija i slicno. Ali ponekad ume da neprijatno iznenadi. Pokusaj da skeniranu sliku pretvoris u TIFF (300 ili 600 dpi) pomocu Photoshopa, pa probaj onda u TRACE.

Ja licno bih skeniranu sliku precrtao u corel Draw-u. Tako ces dobiti svoje remek-delo kojem ces se diviti!!! Veruj mi, mnogo je lakse nacrtati nesto u corelu draw-u nego ga trace-ovati pa onda dodatno "budziti".

Mozes takodje da pokusas da crtas u Illustratoru.
Vuja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 0:46   #4
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: rasteri u vektore

Citat:
Vuja kaže:
Prebacivanje rastera u vektore sasvim OK radi corel TRACE, ukoliko su neki jednostavni logotipi bez fotografija i slicno. Ali ponekad ume da neprijatno iznenadi. Pokusaj da skeniranu sliku pretvoris u TIFF (300 ili 600 dpi) pomocu Photoshopa, pa probaj onda u TRACE.

Ja licno bih skeniranu sliku precrtao u corel Draw-u. Tako ces dobiti svoje remek-delo kojem ces se diviti!!! Veruj mi, mnogo je lakse nacrtati nesto u corelu draw-u nego ga trace-ovati pa onda dodatno "budziti".
Najcesce skeniram vizit karte, a posto je tekst dosta sitan(slova su krezava) u trace-u mi odradi "krezavo".posto dalje ide na secu, na kateru, ivice moraju biti ravne.a ja dok ispeglam ivice(sto nije precizno) za to vreme mogu i da ga precrtam(sto opet nije precizno).u vecini slucajeva nije bitno da li je precizno ali ponekad mora biti u milimetar.
probacu ovo u fotosopu.
a ilustrator jos uvek nisam uspeo da nabavim...

u svakom slucaju hvala
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2005, 23:46   #5
Jasmina Ristivojevic
Novi član
 
Član od: 13.12.2005.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: rasteri u vektore

Koristi Adobe CS2, Ilustrator jednim klikom pretvara bitmape u vektore.
Jasmina Ristivojevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2005, 2:07   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: rasteri u vektore

Citat:
Jasmina Ristivojevic kaže:
Koristi Adobe CS2, Ilustrator jednim klikom pretvara bitmape u vektore.
Potpuno se slažem sa tobom. I ja sam dugo koristio Streamline a kad sam video šta ume Live Trace u CS2 Illustratoru
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2005, 19:42   #7
jovbranko
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: rasteri u vektore

Pa evo da ti i ja odgovorim posto koristim i Corel TRACE i Illy CS2

Ako ne preferiras Corel, uzmi Illy CS2. Bices vrlo prijatno iznenadjen.

I TRACE moze sasvim dobro da odradi posao samo treba podesiti parametre.. Neznam da li si ih ikad podesavao. Dobices ih ako kliknes na ADVANCED OUTLINE taster s leve strane radne povrsine. U TRACE-u imas i CENTERLINE opciju koja je dobra za dosta bezserifnih fontova i neke logotipe. Tako nesto, recimo, nemas u Illy-ju.

I u Illy-ju mogu da se podesavaju opcije ako ne dobijes zadovoljavajuce rezultate.

Najveci broj boja koji mozes dobiti u oba programa je 256. Zato se pazi ako na vizitki postoji neki ferlauf. To ti moze dosta zakomplikovati zivot. U tom slucaju predlazem da tu gde treba da bude ferlauf, to rucno docrtas u CorelDRAW-u ili Illy-ju. Ako si pocetnik bice ti lakse da to uradis u Corel-u.

Pre vektorizovanja u bilo kom od ova dva programa OBAVEZNO doteraj sken. Podesi mu crnu i belu tacku, ukloni moare i iskoriguj boje. Moare ce dramaticno povecati broj objekata ako ga prethodno ne uklonis.

Nadam se da ce ti nesto od ovoga pomoci.

Pozdrav.
jovbranko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2005, 20:53   #8
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: rasteri u vektore

Citat:
jovbranko kaže:
Pa evo da ti i ja odgovorim...
probao sam sa raznim opcijama u traceu ali rezultat u vecini slucajeva nije dobar.evo kao primer, sa vizitke skeniram logo(neka ptica sa brdom perja i naziv firme).pustim u tracu pticu(koja je do zla boga komplikovana) odradi maltene perfektno a slova blagi uzas.e to mi nije jasno kako na istoj slici jedno odradi dobro a drugo lose .onda sam posebno radio i pticu i slova(isecena sa istog skena) i opet ista prica , ptica-ok a slova-nista.
a prokleti lokalni pirat nikako da mi nabavi cs2 pa cu jos malo cekati za illy.

sta su moare?


hvala svima za pomoc
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:28.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com