Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.2.2009, 16:53   #201
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.615
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 1.470 puta na 1.018 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Ćale je kupio sestri laptop pa bih da ga povežem sa mojim računarom kako bi imala izlaz na internet. Topic nisam pročitao baš detaljno, jer se ne razumem u mreže, a i tema je jedna od kompleksnijih u IT svetu (trudiću se da je još malo analiziram u čekanju nekog odgovora).

Elem kupio sam wireless ruter TP-LINK WR340G i moj računar povezao na net preko njega (izuzetno kompleksna operacija ). Sestrin laptop (HP 550) ima kreirane 2 konekcije (LAN i Wireless) koje su unplugged i not connected...

Ranije sam (jedva) povezao moj i drugarov računar u mrežu i na internet, ali pošto je ovde u igri i wireless ne znam odakle da počnem. Da li prvo treba da se nekako enable-uje konekcija kod laptopa, pa onda da se manuelno dodele IP adrese ili kako? Predpostavljam da bih prvo trebao da omogućim da se 2 računara vide, a potom da u igru uđe i internet.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.3.2009, 13:15   #202
beer baron
Novi član
 
Član od: 20.2.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

U mojoj sobi je komp(na kom su XP sp2 i Ubuntu 8.10) koji je povezan na ptt-ov adsl modem preko utp kabla...pre tri danan sam uzeo jos jednu lan karticu da bi spojio moj i bratov komp(XP+sp2)...probao sam manje vise sve da uradim sa ove teme ali i dalje ne mogu da umrezim ova dva kompa...kad pokrenem "set up or change your home or small office network" posle nekoliko next-ova mi kaze da u karticu koja treba da me spoji sa drugim kompom nije ustekan kabl,onda stikliram "ignore disconnected network hardware" i furam next dalje i podesim sve za share-ovanje neta i fajlova...isto to odradim i na drugom kompu(i na njemu mi kaze da u lan karticu nije ubacen kabl)...i posle svega nemam mrezu...onda sam podesavao ip adrese i subnetmask sa pocetka ove teme ali i dalje nista..ping 127.0.0.1 mi odradi na oba kompa...kada pokusavam da pingujem sa bratovog kompa izbaci mi da je host nedostupan, a kada odradim ping sa mog kompa ka bratovom izbaci mi "request timed out"...iskljucivao sam firewall na oba kompa ali nista nije pomoglo...kabl sam sam pravio i skoro sto posto sam siguran da sam ga dobro ukrstio..je l' ima neko ideju sta bi mogao da bude problem?

p.s.sve ovo sam radio iz XP-a...probao sam i iz ubuntu-a ali bez rezultata...
a da..sve tri kartice rade bez problema kada ih direktno povezem na adsl modem..tj. preko svake sam mogao da idem na net...
beer baron je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2009, 7:55   #203
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

E imam problem.

Ja imam Vistu na Fujitsu Siemens V5515, a moj drug isto FS iz Amilo Li serije.

Ja kreiram privremenu mrežu, mi se konektujemo i veza automatski puca posle najduže minut.

Čak i kada napravim normalnu mrežu opet puca veza, čim počnem nešto da kopiram ili ako uđemo u neku igricu.

Naravno, umrežavamo se preko wirelessa. U čemu bi mogao biti problem?
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2009, 21:36   #204
buxxx
Novi član
 
Član od: 15.12.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Jel moze pomoc? Patim se oko umrezavanja kompa i laptopa, vise na konceptualnom planu . Imam SBB kablovski net koji je na PC povezan preko USBa, wireless router D-Link 524(ima 1 WAN i 4 LAN izlaza) i laptop. Hocu da delim net ruterom izmedju kompa i laptopa, laptop bezicno a komp "zicno" . Dal sam ovo dobro shvatio: treba da povezem kablovski modem ethernet kablom na ruter(u WAN) pa sa rutera u PC(LAN), a laptop bezicno. Ali sbb modem mi je preko USBa povezan na komp a ne preko ethernet kabla? Jel ima neko resenje ili samo da dokupim jos jedan ethernet kabl xD? Jel moguce povezati ovako:
sbb modem ->(usb kabl)-> PC ->(ethernet kabl)-> ruter ->(wireless)-> laptop? I kad bih povezivao pc sa ruterom jel bi ethernet kabl isao u WAN ili LAN port na ruteru?
buxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2009, 21:45   #205
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
buxxx kaže: Pregled poruke
Jel moze pomoc? Patim se oko umrezavanja kompa i laptopa, vise na konceptualnom planu . Imam SBB kablovski net koji je na PC povezan preko USBa, wireless router D-Link 524(ima 1 WAN i 4 LAN izlaza) i laptop. Hocu da delim net ruterom izmedju kompa i laptopa, laptop bezicno a komp "zicno" . Dal sam ovo dobro shvatio: treba da povezem kablovski modem ethernet kablom na ruter(u WAN) pa sa rutera u PC(LAN), a laptop bezicno. Ali sbb modem mi je preko USBa povezan na komp a ne preko ethernet kabla? Jel ima neko resenje ili samo da dokupim jos jedan ethernet kabl xD? Jel moguce povezati ovako:
sbb modem ->(usb kabl)-> PC ->(ethernet kabl)-> ruter ->(wireless)-> laptop? I kad bih povezivao pc sa ruterom jel bi ethernet kabl isao u WAN ili LAN port na ruteru?

Neeee ne dečko ....

Daklem povežeš SBB modem preko Ethernet porta sa Ruterom (WAN Port) Desktop komp wežuješ na ruter preko LAN Portova kablom . A laptop preko Wirelesa sa Ruterom .... Ništa prostije ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
buxxx (11.6.2009)
Stara 11.6.2009, 21:53   #206
buxxx
Novi član
 
Član od: 15.12.2006.
Poruke: 20
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Hvala na brzom odgovoru! Samo jos jedno pitanje: jel isti tip kabla povezuje ruter i modem i pc i ruter - ethernet(UTP5)? Pokusao bih ja da povezujem to nekako, ali imam samo jedan ethernet kabl, koji je dosao uz ruter, znaci moram da kupim jos jedan...
buxxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2009, 22:02   #207
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
buxxx kaže: Pregled poruke
Hvala na brzom odgovoru! Samo jos jedno pitanje: jel isti tip kabla povezuje ruter i modem i pc i ruter - ethernet(UTP5)? Pokusao bih ja da povezujem to nekako, ali imam samo jedan ethernet kabl, koji je dosao uz ruter, znaci moram da kupim jos jedan...

Da to je taj jedan jedini UTP (ethernet) KABL , odeš do prve prodavnice i kupiš dužinu koja ti odgovara i povežeš kako sam ti na pisao i radiće sve ko što treba , nemaš sekiracije ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
buxxx (11.6.2009)
Stara 22.6.2009, 10:33   #208
Haron
Član
 
Član od: 12.11.2008.
Poruke: 101
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 45 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Haron
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

sigurno je vec bilo pitanje ali mrzi me sada da trazim

da li, kada preko switch-a, mrezim 3 kompa da li treba da kucam one sife u local-u, ono xxx.xx.x.x?
Haron je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2009, 15:52   #209
Goblins
Novi član
 
Član od: 22.6.2009.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 17
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Goblins Slanje poruke preko Skypea korisniku Goblins
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

bravo
i hvala za upustvo
Goblins je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2009, 23:21   #210
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
Haron kaže: Pregled poruke
sigurno je vec bilo pitanje ali mrzi me sada da trazim

da li, kada preko switch-a, mrezim 3 kompa da li treba da kucam one sife u local-u, ono xxx.xx.x.x?
Evo mene nije mrzelo i trajalo je nekih 5sec,

http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...14&postcount=2
Rasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2009, 23:42   #211
medzik
Novi član
 
Član od: 22.6.2009.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Ja sam povezao dva racunara preko mreznih kartica ukrstenim kablom i sve ostalo sta treba da se uradi da bi racunari bili povezani. I nema problema sto se toga tice ,znaci mogu da prebacujem podatke sa jednog na drugi racunar bez problema.Medjutim ne znam kako da pokrenem multiplayer igre,da li treba jos nesto da se odradi ili ...
Konkretno:Warcraft III ,probao sam preko opcije LAN u igri ,medjutim racunari nisu mogli da se " pronadju " . Zanima me kako da resim taj problem.
Unapred hvala
medzik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2009, 23:53   #212
Haron
Član
 
Član od: 12.11.2008.
Poruke: 101
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 45 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Haron
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
Rasa kaže: Pregled poruke
Evo mene nije mrzelo i trajalo je nekih 5sec,

http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...14&postcount=2
pitao sam za 3 kompa preko switch-a a ne preko utp kabla ali hvala na trudu...... inace nije trebala da se ip da se kuca.....
Haron je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.6.2009, 23:58   #213
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Princip je isti samo sto kablovi od sva tri kompa idu u switch.
Rasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2009, 10:59   #214
Haron
Član
 
Član od: 12.11.2008.
Poruke: 101
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 45 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Haron
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
Rasa kaže: Pregled poruke
Princip je isti samo sto kablovi od sva tri kompa idu u switch.
slican je nije isti, ip se ne kuca i ne koristi se crossover kabl...
Haron je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2009, 19:05   #215
nindza52
Novi član
 
Član od: 5.4.2006.
Poruke: 24
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

2 PC , 1 ADSL modem ( telekom, sa 1 USB i 1 LAN )... do sada sam imao na oba racunara instaliran XP , jedan je bio prikacen na USB drugi na LAN i oba su imala internet nezavisno jedan od drugog. Pre neki dan sam na drugom racunaru ( koji je prikacen preko LAN ) instalirao Vistu i na njemu vise ne mogu da imam net. Pokusavao sam da upisujem IP..pokusavao sam na automatski, pokusavao sam da instaliram PPOE ali nemam user i pass ( i nikada mi nisu ni trebali jer sam uvek bio konektovan ).. Na ovom koji i sada ima net ( na kome nista nisam menjao ) postoji LOCAL konekcija koja ne radi ( A Ethernet... ) i postoji LOCAL 2 koja radi ( preko MT882 ). Na onom drugom racunaru postoji LOCAL koji ide preko ( A Ethernet.. ) ali nece da sljaka.. Ako pokusam da napravim novu konekciju trazi mi da upisem user i pass a ja to nemam ( mozda sam i imao ali sada ne znam ). Isao sam na diagnostic i nudio mi je opcije da on sam nest prekontrolise ali nista ne uradi i vrti me u krug.. Kako da napravim tu prokletu konekciju ??

EDIT: Poludecu !
nindza52 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2009, 19:30   #216
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.726
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

evo mene sa problemom...

znaci ortak doneo laptop... i nikako da se prepoznaju...

primetio sam da kad idem direktno crossover kablom na mom kompu svetli crvena lampica...

iskljucili smo firewall...stavili ip adrese,subnetove,workgroup...nista...

predpostavljam da je win 7 tu nesto zasr**
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2009, 1:38   #217
andrija-king
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 33
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

citam evo celo popodne,na pronadjoh problem slican mojemu:
povezao sam laptop i PC,mreza i sharing je ok,ali na laptopu nikako nece da proradi internet,a sve ostalo hoce,nije mi jasno sta nije u redu.veza je crossover kablom,to nisam naglasio.
Imam jos jedno pitanje: da li bi mi povezivanje ova 2 kompa preko BlueTooth veze omogucilo internet konekciju na oba?
andrija-king je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2009, 12:09   #218
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
andrija-king kaže: Pregled poruke
citam evo celo popodne,na pronadjoh problem slican mojemu:
povezao sam laptop i PC,mreza i sharing je ok,ali na laptopu nikako nece da proradi internet,a sve ostalo hoce,nije mi jasno sta nije u redu.veza je crossover kablom,to nisam naglasio.
Imam jos jedno pitanje: da li bi mi povezivanje ova 2 kompa preko BlueTooth veze omogucilo internet konekciju na oba?
Da li si na PC-ju cekirao da dozvoljavas da ostali racunari u mrezi izlaze na internet preko njega. To treba da uradis, podesis ip na "C" klasu, defaultni gateway na laptopu ti je ip adresa desktop racunara preko koga izlazis na net i to bi trebalo da radi.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2009, 13:37   #219
andrija-king
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 33
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Da li si na PC-ju cekirao da dozvoljavas da ostali racunari u mrezi izlaze na internet preko njega. To treba da uradis, podesis ip na "C" klasu, defaultni gateway na laptopu ti je ip adresa desktop racunara preko koga izlazis na net i to bi trebalo da radi.
tebra moze li step by step,malo vise sam beginner za umrezavanje
andrija-king je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2009, 14:40   #220
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje desktopa i laptopa (osnove umrežavanja)

Citat:
andrija-king kaže: Pregled poruke
tebra moze li step by step,malo vise sam beginner za umrezavanje
How to configure Internet Connection Sharing in Windows XP

How to enable Internet Connection Sharing on a home or a small...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
network, umrežavanje


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrežavanje laptopa i televizora? Pomoć... Maranellob Foto i audio/video 14 17.5.2009 21:30
Umrežavanje desktopa i laptopa pomoću dva Bluetotha Ignorant Ignoramus Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 27.2.2009 1:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com