Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.12.2007, 19:17   #1
SINISA SARCEVIC
Novi član
 
Član od: 28.12.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Lightbulb Polaznik u programiranju

Pozdrav
Pratim ovaj sajt jedno izvesno vreme i smatram da je jedna jako lepa smisljena stvar,a jos vise korisna.
Da skratim,pet godina sam u svetu graficke obrade fotografija,u cemu imam solidno znanje.Pre dve godine sam odlucio oprobati se se u programiranju.
Upisao sam privatni fakultet,smer informatika - programiranje.Pored fakulteta sam u stalnom radnom odnosu,znaci ne znam gde mi je glava i kako postizm sve to.
Najveci crnjak je to sto kontam da iz te skole necu izvuci znanje koje cu moci iskoristiti za bolje radno mesto i samim tim bolju zaradu.
Zemljaci,kolege,prijatelji pomozite mi i iskreno recite odakle i kako da pocnem.
U skoli sada obradjujemo baze podataka,osnova-bpwin i erwin,access.
Sta mi preporucujete kojim redosledom dalje,PHP,SQL,JAWA,C++....
Na koji nacin pronalaziti literaturu za pocetnike,i gde na WEB u
UNAPRED HVALA ZA SVAKU INFORMACIJU
Pozzzzz
SINISA SARCEVIC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2007, 19:42   #2
RuleMaker
Član
 
Član od: 9.12.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 54
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 10 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RuleMaker
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Moraš se odlučiti za jednu vrstu programiraja, da li želiš da praviš igre, uslužne program, web aplikacije ili nešto deseto...
Mi ti ne možemo ovako ništa preporučiti, ja sam počeo sa delphi-jem (naravno već sam znao HTML), zatim sam naučio php i SQL i osnove javascript-a, dakle odlučio sam se za web programiranje što ne znači da će to da bude i tvoj izbor, reci nam otprilike šta te zanima pa te možemo usmeriti.
RuleMaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku RuleMaker na korisnoj poruci:
SINISA SARCEVIC (28.12.2007)
Stara 28.12.2007, 20:06   #3
SINISA SARCEVIC
Novi član
 
Član od: 28.12.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Cao Rule M
Usluzni programi me interesuju.Umrezivanje sa kombinacijom baza podataka
SINISA SARCEVIC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2007, 22:40   #4
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Citat:
RuleMaker kaže: Pregled poruke
Moraš se odlučiti za jednu vrstu programiraja, da li želiš da praviš igre, uslužne program, web aplikacije ili nešto deseto...
Vidiš sa ovom izjavom se nikako na mogu sloziti. Ne postoje vrste programiranja! To je zabluda! Isti principi i preporuke za dobar software vaze u svakoj oblasti primene. Onaj ko stvarno nauci da programira nece imati nikakvih problema da prelazi sa jedne na drugu tehnologiju/programski jezik. To ti je isto kada voziš putnički auto i onda predjes na recimo kamion ili bus. Jeste u pocetku ces imati problema i nece to ici bas tako glatko jer nije isto voziti auto i bus ali je zato princip isti i nema tu ničega novog, gas, kvačilo, prva, druga .. vozi Miško

Druga stvar, ne vezana za ovo gore, "programiranje" je jedan izraz koji je davno prevazidjen i nije adekvatan za ono sto opisuje. Pravi izraz je Software Development (namerno nisam ovo hteo da prevodim jer mi glupo zvuci na nasem). Zasto? Pa zato sto postoji nesto sto se zove zivotni ciklus aplikacije - posao se ne zavrsava onog trenutka kada ti predas tvoju aplikaciju klijentu negu u najvecem broju slucajeva tek tada pocinje. Zbog ovoga je jako bitan nacin na koji je aplikacija projektovana. Znaci nije dovoljno da neko sedne i isprogramira nesto iz glave - to moze ali za neke jako jednostavne aplikacije, sve ostalo zahteva ozbiljnu analizu i projektovanje ukoliko se misli ozbiljno raditi i ako hocete da vam za to neko plati.

Sto se tice pitanja kako poceti - pocni od onoga sto ti je dostupno, ako imas literaturu recimo za C++ ili znas nekoga ko ti moze pomoci u tome onda pocni sa tim, ako ti je prakticnije da pocnes sa Delphi-jem onda Delphi. Naravno ako bas hoces da radis web aplikacije onda PHP, Java ili C# mada za ucenje ti je potpuno svejedno.

Poslednja ispravka: no729 (28.12.2007 u 22:56)
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku no729 na korisnoj poruci:
SINISA SARCEVIC (28.12.2007)
Stara 28.12.2007, 23:19   #5
SINISA SARCEVIC
Novi član
 
Član od: 28.12.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Ja u stvari i jesam kupio literaturu za c programiranje(Augie Hansen),visual c++6(Davis Chapman),i jos mnoge materijale u elektronskom obliku koje sam nabavio sa vise tehnicke skole.Jako mi je tesko,ali sam savladao jedan mali deo.
Problem je sto u zadnje vreme kada nekog pitam za savet,vecina preporucuju da se klonim c++,i da se baziram na PHP,SQL,JAVA.Jer su oni prakticniji.Nije mi samo jasno ako je tako zasto kod mene na fakultetu na trecoj godini pocinjemo sa programom c,ako "zastareva"?
Jedino sto ne zelim je da trosim vreme i krecem u pogresnom smeru.
SINISA SARCEVIC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2007, 0:03   #6
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Citat:
SINISA SARCEVIC kaže: Pregled poruke
Ja u stvari i jesam kupio literaturu za c programiranje(Augie Hansen),visual c++6(Davis Chapman),i jos mnoge materijale u elektronskom obliku koje sam nabavio sa vise tehnicke skole.Jako mi je tesko,ali sam savladao jedan mali deo.
Problem je sto u zadnje vreme kada nekog pitam za savet,vecina preporucuju da se klonim c++,i da se baziram na PHP,SQL,JAVA.Jer su oni prakticniji.Nije mi samo jasno ako je tako zasto kod mene na fakultetu na trecoj godini pocinjemo sa programom c,ako "zastareva"?
Jedino sto ne zelim je da trosim vreme i krecem u pogresnom smeru.
Pa sad C++ i C su dve jako razlicite stvari. Definitivno idi na C++ mada mozes da startujes sa C-om i da naucis osnovne konstrukcije u sintaksu koja je velikim delom ista kao i C++. Razlike izmedju C i C++ jezika su te sto je C++ objektno orijentisan a C je proceduralni jezik. Poznavanje objektno orijentisane paradigme ti je danas obavezna stvar ako hoces da se ozbiljno bavis programiranjem i zato treba da se posvetis nekom od OO jezika. Najpoznatiji su C++, C#, Java pa cak i PHP pocevsi od verzije 5 (mada je PHP specijalizovan za web i ne mozes u njemu praviti desktop aplikacije). Ako imas volje posveti se C++-u savladaj ga kako treba i nećeš imati više nikakvih problema da pređeš na bilo koji drugi programski jezik Jedina stvar kod C++ je to sto ostavlja na programeru da vodi racuna o dosta stvari koje su u drugim jezicima automatizovane sto moze dovesto do bugovitog koda ako doticni programer ne zna sta radi. Ovo zadnje treba uzeti s rezervom zato sto je Microsoft izbacio u sklopu .NET platforme tzv. Managed C++ koji je mnoogo komforniji za rad i stiti programera od sopstvenih gluposti - ali se kod pisan u nj. izvrsava na .NET-u. Sa druge strane Java i C# su direktni potomci C++ i lice mu ko jaje jajetu tako da prelazak na ove jezike bude potpuno bezbolan za C++ programere.
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku no729 na korisnoj poruci:
SINISA SARCEVIC (30.12.2007)
Stara 29.12.2007, 0:44   #7
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Ako zelis preporuku jezika, definitivno C++, kad jednom ovladas njime posle ce sve da zi bude lako. Samo budi uporan, ako nekad nece odmori pa probaj ponovo, imas micorosoftov help koji ti pomaze kako da resis neki problem, ili da koristis msdn. Moj glas ide C++.
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2007, 2:52   #8
matowin
Novi član
 
Član od: 30.12.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Citat:
SINISA SARCEVIC kaže: Pregled poruke
Pozdrav
Pratim ovaj sajt jedno izvesno vreme i smatram da je jedna jako lepa smisljena stvar,a jos vise korisna.
Da skratim,pet godina sam u svetu graficke obrade fotografija,u cemu imam solidno znanje.Pre dve godine sam odlucio oprobati se se u programiranju.
Upisao sam privatni fakultet,smer informatika - programiranje.Pored fakulteta sam u stalnom radnom odnosu,znaci ne znam gde mi je glava i kako postizm sve to.
Najveci crnjak je to sto kontam da iz te skole necu izvuci znanje koje cu moci iskoristiti za bolje radno mesto i samim tim bolju zaradu.
Zemljaci,kolege,prijatelji pomozite mi i iskreno recite odakle i kako da pocnem.
U skoli sada obradjujemo baze podataka,osnova-bpwin i erwin,access.
Sta mi preporucujete kojim redosledom dalje,PHP,SQL,JAWA,C++....
Na koji nacin pronalaziti literaturu za pocetnike,i gde na WEB u
UNAPRED HVALA ZA SVAKU INFORMACIJU
Pozzzzz



//*****************************************
pogledaj moju stranicu koju sam poceo raditi za početnike u c++-u i tamo su osnove osnova i nadam se lako razumljive i kad prodješ te osnove koje mozeš vrlo brzo savladati ali ponavljam ne i naučiti c++ iz toga nego ga tek početi razumijevati ali nakon toga možeš odlučitu što dalje a ono što naučiš na stranici koju ti nudim da pogledaš može ti biti samo dobro a ne kompliciram puno jer tako sam i ja počeo i ostao sam u c++-u!Dizajn nije neki ali popravljam usput i nadam se da je bar jezik c++ dobro objašnjen!
http://metrobroadband.metronet.hr/helena-drpic
eto pa pogledaj,to su osnove osnova a poslužit će ti za sve dalje što želiš učiti!
matowin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2007, 3:27   #9
pivonroll
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 278
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 102 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Brate cepaj ono sto te zanima.Eto ja studiram programiranje na PMF-u a pre faxa sam 2 godine cepao C.Sad mi nije problem da ucim bilo koji jezik.Naravno dobra literatura nije na odmet i sta vise vrlo je korisna.
Jedan savet:
Bitno je da imas ideju kako da resis neki problem a da to resenje bude sto bolje,kapiras.Sintaksa svakog programskog jezika se lako savlada ako si uporan i to je najmanji deo posla.Dobro je ako imas nekoga ko se vec razume u programiranje i ko moze da te uputi u pravom smeru i da ti da dobru osnovu za nastavak ucenja.
BUDI UPORAN!!!
pivonroll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2007, 4:26   #10
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Citat:
pivonroll kaže: Pregled poruke
... Bitno je da imas ideju kako da resis neki problem a da to resenje bude sto bolje,kapiras...
Slažem se sa ovim, ali bih ti dao jos par preporuka...

Prvo:
Postoji jedno zlatno pravilo u software-skoj industriji: nikada nemoj da se praviš pametan i da ponovo izmisljas vrucu vodu i tocak - kada naidjes na problem prvo pogledaj da li ga je neko vec resio i ako jeste iskoristi to resenje (u praksi, ovo se desava u 99% slucajeva) i tek kad se uveris da resenje ne postoji kreni sam da resavas problem.

Drugo:
Prilikom razvoja software-a, bilo da je u pitanju web, game, database ili neka druga vrsta utility software-a postoji jedna grupa problema koji se cesto javljaju koje naravno treba resiti. Developeri su jos davno ovo uvideli i krenuli da analiziraju, sistematizuju i opisuju resenja tih problema tj. da definisu nesto sto se danas naziva Design Patterns. Preporucio bih ti da se upoznas sa Design Patterns-ima jer ce ti ako ih pravilno upotrebljavas pomoci da kvalitet svojih software-skih resenja podignes na jedan potpuno novi nivo. Patterni su totalno nezavisni od programskog jezika i njihov opis nikada ne ukljucuje specificnosti nekog jezika. Ovo znaci da ces ih moci upotrebaljvati u bilo kom objektno orijentisanom programskom jeziku koji budes koristio. Najbolja literatura za upoznavanje sa patternima ti je Addison-Wesley: Design Patterns, Elements of Reusable Object-Oriented Software od autora: Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides koji su jos poznati i pod pseudonimom GoF ili Gang Of Four - inace sve ljudi koji su znatno uticali na razvoj OO paradigme uopste. Knjiga je prevedena na nas jezik i mislim da se zove Gotova resenja ili tako nesto i ima je u knjizarama.

Treće:
Vidjao sam "rad" programera koji pisu programe u objektno orijentisanom (OO) jeziku kao sto je C# ili C++ bez da stvarno razumeju OO pristup resavanja problema. To sto oni napisu radi.. to je tacno.. ali je samo resenje jadno, bedno i ne koristi ni 10% potencijala koji jedan OO jezik nudi.

Četvrto:
E sad zalosno je sto u Srbiji ne postoji obrazovna ustanova koja ti moze omoguciti da stvarno naučiš sve ovo. Zato moraces da se potrudis sam

Poslednja ispravka: no729 (30.12.2007 u 4:35)
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2007, 11:00   #11
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Citat:
no729 kaže: Pregled poruke

Prvo:
Postoji jedno zlatno pravilo u software-skoj industriji: nikada nemoj da se praviš pametan i da ponovo izmisljas vrucu vodu i tocak - kada naidjes na problem prvo pogledaj da li ga je neko vec resio i ako jeste iskoristi to resenje (u praksi, ovo se desava u 99% slucajeva) i tek kad se uveris da resenje ne postoji kreni sam da resavas problem.
Po meni ovo je mnogo los pristup.Ako se ja neubijem razmisljajuci kako da resim neki problem, nego odem na net, nadem deo kod koji je neko drugi uradio, i ubacim ga u moj kod, necu nauciti ako treba razmisljati na nekom jeziku(mislim na jezike za programiranje).To je vrlo bitno, a ja se nadam da i sam to znas posto vidim iz tvojih poruka da "nisi od juce".Naravno, ako neki problem nemogu da resim ni posle tri--cetiri dana razmisljanja, kombinovanja, menjanja koda, naravno da cu potraziti resenje.Ukratko, bolje malo mozgovati i bolje nauciti jezik u kome pisete aplikaciju or whatever, nego otici na net i naci resenje

Citat:
no729 kaže: Pregled poruke
Četvrto:
E sad zalosno je sto u Srbiji ne postoji obrazovna ustanova koja ti moze omoguciti da stvarno naučiš sve ovo. Zato moraces da se potrudis sam
Pa siguran sam da ni u svetu ne postoji takva ustanova.Znas i sam da programiranje nije toliko laka oblast u racunarskom svetu koja se moze savladati za godinu, dve, tri...Da i nepricam o nekim kursevima tipa "Naucite programiranje za 10 dana".To je jednostavno nemoguce.Programiranje mora da se uci i primenjuje stalno.Sama sintaksa nekog jezika mogla bi se nauciti za godinu-dve (u sintaksu ubrajam i funcije jezika) uz osta truda i vezbanja, dok se neki jezik po meni nemoze nikad nauciti 100%.Uvek ce biti necega sto necete znati.Naravno, sto nas narod kaze "Sve se moze kad se hoce"
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2007, 13:54   #12
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Citat:
PeTkO kaže: Pregled poruke
Po meni ovo je mnogo los pristup.Ako se ja neubijem razmisljajuci kako da resim neki problem, nego odem na net, nadem deo kod koji je neko drugi uradio, i ubacim ga u moj kod, necu nauciti ako treba razmisljati na nekom jeziku(mislim na jezike za programiranje).To je vrlo bitno, a ja se nadam da i sam to znas posto vidim iz tvojih poruka da "nisi od juce".Naravno, ako neki problem nemogu da resim ni posle tri--cetiri dana razmisljanja, kombinovanja, menjanja koda, naravno da cu potraziti resenje.Ukratko, bolje malo mozgovati i bolje nauciti jezik u kome pisete aplikaciju or whatever, nego otici na net i naci resenje
Pa sad ima istine u tome sto pricas, "ubijanje od razmisljanja" jeste dobra stvar dok se uci nesto i definitivno pomaze da se covek uzivi u dati programski jezik. Ali uzmi naprimer sledecu situaciju: recimo da je @SINISA SARCEVIC krenuo da programira, kad tad ce doci u situaciju da mu treba da sortira neki niz na osnovu nekog kriterijuma. E sad moze krenuti sam da resava taj konkretni problem a moze potraziti resenje na netu. Ako krene da ga resava sam velika je verovatnoca da ce njegovo resenje biti neka od varijacija bouble-sort algoritma (osim ako covek nije neki super genije ) jer mi ljudi razmisljamo na taj nacin.. ukratko bouble-sort bi bio: kreni redom poredi svaki element sa svakim i zameni im mesto ako je jedan veci od drugog i na kraju ces dobiti sortirani niz. Ovo resenje ce raditi posao ali je daleko naj ne efikasniji method sortiranja. Tesko da ce pocetnik (a bogami i iskusan programer) da "ubijajuci se od razmisljanja" napravi nesto sto je iole slicno po performansama recimo Quick-Sort algorithmu. Naravno nikako ne savetujem da se koristi gotovo resenje bez da se razume kako ono radi. Znaci nije dobro da samo sa neta skine Quick-Sort algoritam i ubaic ga kod sebe - treba prouciti zasto je dati algorithm dobar odnosno los da bi bio u stanju da ga pravilno koristi.
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2007, 18:13   #13
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Polaznik U Programiranju

Ako hoces dobru polaznu tocku za programiranje bilo kojeg tipa, posjeti w3c.org. Tamo ces naci sve moguce sto postoji od C-a do jezika za baze podataka, od pocetnih upustava do naprednih tecajeva. Na engleskom naravno. Ja recimo s te stranice ucim XML koji je cak i standiziran w3c konzorcijem
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Malo više o programiranju <*archangel*> Tekstovi u SK 29 16.9.2008 15:03
Pomozite mi da naučim više o programiranju Bokile Programiranje 23 30.12.2007 5:35
Tekstovi o programiranju Marko_L Programiranje 50 8.8.2006 2:46
Pomoc pocetnicima u programiranju flesh005 Programiranje 3 11.4.2006 14:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com