Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.4.2015, 14:59   #21
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Hard disk problem

Mene zanima; zasto ne mogu da se drze bitni podaci na eksternom HDD i zasto trazi da se formatira? Da li se potreba za formatiranjem javlja periodicno ili zbog nekog problema?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2015, 20:51   #22
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Hard disk problem

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Mene zanima; zasto ne mogu da se drze bitni podaci na eksternom HDD i zasto trazi da se formatira? Da li se potreba za formatiranjem javlja periodicno ili zbog nekog problema?
Mogu. Ja držim 99% bitnih podataka na eksternim diskovima i nemam nikakvih problema: to ti je slično kao sa USB stikovima - sve ima rok trajanja a bitno je i u kakve kompjutere "ubadaš" eksterni HDD, da li su im ispravni portovi, da li imaju antivirus ili nešto od softvera što će da krlja i skenira po disku u pozadini pa da ga izraubuje vremenom. Eksterni diskovi su odlični za čuvanje osjetljivih podataka, uz adekvatno održavanje. Eksterni hard disk može tražiti formatiranje u sljedećim slučajevima: pad ili fizičko oštećenje, problemi sa naponom, I/O error, bad sectori ili jednostavno kraj radnog vijeka. U svakom slučaju Linux ih bolje čita kad dođe do takvih stvari, pa je preporučljivo spasiti što se spasiti može, i prebaciti podatke na sigurno. Uz pravilno održavanje, radni vijek eksternih hard diskova može da bude i po desetak i više godina.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2015, 20:21   #23
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

diskovi su osetljivi na potrese, pogotovo dok rade, interni su bolje zasticeni jer su u kucistu koje se teze pomera (a mislim da su i kablovi, napajanje i hladjenje pouzdaniji). ali ako imas neki bekap, (recimo DVD), onda ocigledno nema problema.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2015, 10:52   #24
jovaš
Veteran
 
Član od: 23.9.2013.
Lokacija: Podgorica - Montenegro
Poruke: 963
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 96 puta na 80 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Da ne bih otvarao novu temu.
Imam 4 HDD-a.
Svi su WD: 320 gb, 160gb, 250 i nedavno sam trgovao od 1tb black.
Imam neke konfiguracije na prodaju i potreban mi je neki od ovih hdd-ova prijašnjih da ga stavim u drugi računar i da rasteretim ovaj.
Prebačio sam podatke s ova 3 u ovaj od 1tb, prethodno sam instalirao sistem.
Međutim što se dešava.
Postojala je ranije jedna particija na kojoj je nekad bio OS (prvo XP pa Win7) i sada kad uklonim taj hdd (250gb) neće da butuje sistem dok ga ne vratim.
To je inače neka particija od 20 Gb.
Znači nijesam koristio uopšte taj hdd za ovu posljednju instalaciju, ali neće da butuje bez njega.
Kad uđem u Disk Managment na ovoj particiji (20gb) piše: system, active, primary partition) a disk je prazan.
Ne da, da se formatira.
Da ne bih ponovo instalirao OS, što da činim?
jovaš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2015, 16:20   #25
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Citat:
jovaš kaže: Pregled poruke
Da ne bih otvarao novu temu.
Imam 4 HDD-a.
Svi su WD: 320 gb, 160gb, 250 i nedavno sam trgovao od 1tb black.
Imam neke konfiguracije na prodaju i potreban mi je neki od ovih hdd-ova prijašnjih da ga stavim u drugi računar i da rasteretim ovaj.
Prebačio sam podatke s ova 3 u ovaj od 1tb, prethodno sam instalirao sistem.
Međutim što se dešava.
Postojala je ranije jedna particija na kojoj je nekad bio OS (prvo XP pa Win7) i sada kad uklonim taj hdd (250gb) neće da butuje sistem dok ga ne vratim.
To je inače neka particija od 20 Gb.
Znači nijesam koristio uopšte taj hdd za ovu posljednju instalaciju, ali neće da butuje bez njega.
Kad uđem u Disk Managment na ovoj particiji (20gb) piše: system, active, primary partition) a disk je prazan.
Ne da, da se formatira.
Da ne bih ponovo instalirao OS, što da činim?
Verovatno je system reserved particija (ona od 100MB) ostala na tom hardu, dok na ostalim hardovima nemas istu. Probaj ovo.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2015, 20:52   #26
jovaš
Veteran
 
Član od: 23.9.2013.
Lokacija: Podgorica - Montenegro
Poruke: 963
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 96 puta na 80 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Verovatno je system reserved particija (ona od 100MB) ostala na tom hardu, dok na ostalim hardovima nemas istu. Probaj ovo.
Fala drug, ali ja taj link za ovaj bootmgr ne mogu da pronađem ili ne vidim dobro
jovaš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2015, 21:16   #27
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Ne moras bas taj link. Evo imas ovde.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
jovaš (1.6.2015)
Stara 17.7.2016, 12:49   #28
Mariah
Novi član
 
Član od: 9.11.2013.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Pozdrav svima. Imam problem sa hard diskom pc-ja. Isto se pojavljuje disc error ocured, press ctrl+alt+del to restart, medjutim ne reaguje na tastaturu, ne mogu da udjem u bios, nistaa. Nije mi jasno, ne mogu da verujem da je crkao jer nema ni godinu dana kako je zamenjen. Ja nisam bila tu kada se taj problem desio, a brat ne zna da mi objasni, mada verujem da je bilo nekih upozorenja, ali on kaze samo da nije hteo da se ukljuci i to je to. Ima li neko ideju sta da radim, tj.sta je u pitanju? Unapred hvala!!!
Mariah je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2016, 16:08   #29
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Taj hard disk je kupljen kao nov? Ako je tako, pošto je prošlo tek godinu dana i da se ne bi cimala, iskoristi pravo na garanciju i reklamiraj ga.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2016, 19:30   #30
Mariah
Novi član
 
Član od: 9.11.2013.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Citat:
mare037 kaže: Pregled poruke
Taj hard disk je kupljen kao nov? Ako je tako, pošto je prošlo tek godinu dana i da se ne bi cimala, iskoristi pravo na garanciju i reklamiraj ga.
Pa ja sam mislila da je novi, ali me je malopre brat uputio da nije i da mu je to prodao neki lik, tako da nema nista od reklamacije. Imate li neki drugi savet?
Mariah je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2016, 8:55   #31
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Probaj da ga otkačiš od ploče da li onda možeš da uđeš u bios? Da li radi onda tastatura?
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2016, 16:34   #32
Miki_
Član
 
Član od: 28.1.2015.
Poruke: 198
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Hard disk problem

Pozdrav svima. Na hdd imam 4 particije od 2 bi hteo da napravim jednu,jer mogu kad podizem sistem da formatiram 3 i 4 particiju i napravim novu a sistem da ostane ili mora i sistem da ode...
Miki_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2016, 16:39   #33
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

ako ne brišeš particiju sa sistemom može da ostane, naravno beckup je uvek preporučen
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2016, 19:37   #34
Miki_
Član
 
Član od: 28.1.2015.
Poruke: 198
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Hard disk problem

Imam nesta malo u C ako slucajno ode sistem iz D partijije se cuva? Ako formatiram ovu cetvrtu obrisem gde ce ta memorija da ode u koju u C ili D ovu trecu ili se vodi kao nedodeljena memorija...
Miki_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2016, 19:54   #35
MARE GSX R
Starosedelac
 
Član od: 25.12.2013.
Lokacija: Moto Land... ;)
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 361
Zahvaljeno 354 puta na 312 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Citat:
Miki_ kaže: Pregled poruke
Imam nesta malo u C ako slucajno ode sistem iz D partijije se cuva? Ako formatiram ovu cetvrtu obrisem gde ce ta memorija da ode u koju u C ili D ovu trecu ili se vodi kao nedodeljena memorija...
Au al ga ti zakomplikova svaka ti cast... svaku particiju koju formatiras ona ostaje takva, samo nema nista na njoj, ti particiju koja ti ne treba ides delete partition,a ne format pa posle povecas neku po zelji za tu kolicinu memorije koja ti je unlocated, mada ima i ona opcija spajanja dve u jednu, nzm kako ona funkcionise da li ona brise sve sa te dve particije pa spaja u jednu ili samo poveca jednu particiju, meni je iskreno lakse da obrisem nepotrebnu pa koju hocu povecam... i to sve mozes iz windowsa, sa aomeni partition wizard, mini tool partition wizard....
MARE GSX R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2016, 21:01   #36
Miki_
Član
 
Član od: 28.1.2015.
Poruke: 198
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Hard disk problem

A neumem da objasnim,meni bas to treba,da prebacim iz jedne u drugu,samo nebi da mi ode druga particija,sa tim povecanjem memorije bas zato i imam sad 4 particije ova zadnja manje od 3gb
Miki_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2016, 21:39   #37
MARE GSX R
Starosedelac
 
Član od: 25.12.2013.
Lokacija: Moto Land... ;)
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 361
Zahvaljeno 354 puta na 312 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

Citat:
Miki_ kaže: Pregled poruke
A neumem da objasnim,meni bas to treba,da prebacim iz jedne u drugu,samo nebi da mi ode druga particija,sa tim povecanjem memorije bas zato i imam sad 4 particije ova zadnja manje od 3gb
Ajde ovako idemo redom, ti hoces da ostavis naravno c particiju gde ti je sistem, i d gde su ti podatci, a te druge dve da obrises i dodas tu memoriju na jednu od dve particije koje ti ostaju...?
MARE GSX R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2016, 15:21   #38
Miki_
Član
 
Član od: 28.1.2015.
Poruke: 198
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Hard disk problem

Pa to mi je i bilo cilj u pocetku 3 i 4 particiju da prebacim u D ali kao sto i sam kazes nisi siguran dali ce da se obrise ta na koju spajas,pa sam resio 4 da spojim u 3 bar nesta.
Miki_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2016, 16:20   #39
MARE GSX R
Starosedelac
 
Član od: 25.12.2013.
Lokacija: Moto Land... ;)
Poruke: 1.946
Zahvalnice: 361
Zahvaljeno 354 puta na 312 poruka
Određen forumom Re: Hard disk problem

E pazi ovako, imas dve opcije, za to...
Prva:
kopiraj sa te dve nepotrebne sta imas, na d particiju, pa onda prebaci po pesmu npr na te dve nepotrebne particije,(cisto testa radi) i onda idi preko aomei partition asistant, ili vec preko kog god programa da radis, idi na merge partitions i odaberi te dve nepotrebne, da spojis u jednu, ako po zavrsenom poslu ostanu fajlovi koji si kopirao testa radi, znaces da ti je bezbedno da posle spojis i d sa tom novonastalom...
druga:
Obrises dve nepotrebne da budu unlocated, pa onda ides na opciju resize partition i tu povecas particiju koju zelis, kliknes apply i to je to, ja sam to radio vise puta i nije mi nista obrisalo, ali moram da ti napomenem, da se savetuje beckup podataka, pre te operacije, za svaki slucaj, pa ti ipak proveri sta ti vise odgovara, i proprati malo upustva na yt ako se ne snalazis da slucajno ne obrises nesto, pa da ne budem ja kriv posle...
MARE GSX R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2016, 17:46   #40
Miki_
Član
 
Član od: 28.1.2015.
Poruke: 198
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Hard disk problem

Mislim da cu izabrati drugu mogucnost,jer ove 2 sam vec neke podatke zastitio planiram obe da format delete ili samo ovu 4 particiju kad je obrisem da onda povecam particiju 3 samo se postavlja pitanje dali mi brise sve sa particije 3 (mada tamo sve je spremno za brisanje nije steta) samo da ne zahvati particiju D onda je ogroman problem sve bitno mi je tamo,a to nemam gde da backup.
Miki_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Eksterni usb 3.0 hard disk problem Gaya Nosači podataka 23 9.7.2013 9:44
Hard disk problem??!! ecimko Nosači podataka 5 30.6.2012 12:16
Windows detected a hard disk problem? Nikola16789 Kvarovi 11 2.12.2011 19:11
Hard disk problem - 'SMART Failure Predicted..' volvox Kvarovi 18 8.2.2009 21:13
Hard disk problem THE_BOSS Kvarovi 10 10.1.2009 20:47


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com