Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Zvuk na računaru

ŠDK - Zvuk na računaru Saveti u vezi sa kupovinom zvučnih karti, zvučnika, slušalica...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.6.2011, 18:08   #1
Zoca88
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 82
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Zoca88
Određen forumom Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Treba mi savet u vezi kupovine zvucne karte.Karta ce mi trebati prvenstveno za slusanje i pravljenje muzike (u Abelton-u i Cubase-u) i naravno za po koju igru s' vremena na vreme ili film.Sto bi reklo trebace mi karta koja obuhvata sto vise podrucja.
Uskoro uzimam slusalice Beyerdynamic 770Pro koje su 250 Ohm-a pa se razmisljam za novu zvucnu, da ne bih uzimao pojacalo za sluske i kacio ga na integrisanu zvucnu.Sto se tice impedansi Xonar ide do 600 Ohma, a Titanium HD do 330 Ohma, tako da mi obe pasuju sto se tice impedansi.

Koja su vasa misljenja, da li da uzmem neku od ovih ili nesto trece?

Hvala unapred

Poslednja ispravka: Zoca88 (12.6.2011 u 21:23)
Zoca88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2011, 18:40   #2
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Sa softverske strane, uz Asus gotovo uvek dobijash bolju podrshku drajvera i manje problema. Creative od prednosti ima EAX, ali njega ne koristi svako.

Precheshljaj ovu temu, mozhda pomogne:

Asus Xonar Essence vs Creative Titanium HD

Ja bih ishao na Asus.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2011, 19:19   #3
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Asus, zbog ravnijeg frequency response, manjeg THD+N, izdvojenog kvalitetnog Op-Ampa za slušalice, i superiorne filter sekcije za struju (Sanyo OsCon, njam).
EAX može i da se emulira, znaš
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nepotpisani Čitalac na korisnoj poruci:
Zoca88 (12.6.2011)
Stara 12.6.2011, 20:44   #4
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Kažu da je ST minimalno inferiorniji od STX (ne znam o čemu se radi, proguglaj malo), tako da bi možda ipak trebalo da nju uzmeš u obzir. STX je za PCI-E slot.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2011, 21:17   #5
Zoca88
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 82
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Zoca88
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Tako sam i mislio...Asus je bolja varijanta.

Sta mislite o varijanti profi zvucne, recimo kao ove :
1. E-MU 1212M http://www.emu.com/products/product.asp?product=9872
2. M-Audio Audiophile 192 http://www.m-audio.com/products/en_u...ophile192.html
3. M-Audio Delta 1010LT http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta1010LT.html

Da li se isplati uzimati profi zvucnu, ako uzimamo u obzir igre ili multimediju?
Zoca88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2011, 21:43   #6
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Kažu da je ST minimalno inferiorniji od STX (ne znam o čemu se radi, proguglaj malo), tako da bi možda ipak trebalo da nju uzmeš u obzir. STX je za PCI-E slot.
STX poseduje i PCI -> PCI-E prevodilac-čip, kao što recimo Radeon HD3xxx AGP ima prevodilac PCI-E -> PCI(AGP). ST nije inferiorniji, samo je zgodniji za nove ploče koje nemaju PCI ili taj PCI imaju preko eksternog PHY čipa, koji dodaje osetno veći šum neko integralni prevodilac kojeg Asus koristi.

Citat:
Zoca88 kaže: Pregled poruke
Tako sam i mislio...Asus je bolja varijanta.

Sta mislite o varijanti profi zvucne, recimo kao ove :
1. E-MU 1212M http://www.emu.com/products/product.asp?product=9872
2. M-Audio Audiophile 192 http://www.m-audio.com/products/en_u...ophile192.html
3. M-Audio Delta 1010LT http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta1010LT.html

Da li se isplati uzimati profi zvucnu, ako uzimamo u obzir igre ili multimediju?
Mislim da se ne isplati, jer nećeš koristiti zvučnike visoke klase (tipa Canton Ergo serije) niti referenc-klasu slušalica (kao što su Sennheiser HD 800)... Prosto nećeš osetiti razliku u zvuku koja opravdava cenu. Zapravo, jedini način da dođeš do značajno boljeg (audiofilskog) zvuka je da uzmeš karticu koja ima digitalni pass-through izlaz, koji će eksterni dekoder, pretpojačalo i pojačalo da dovedu u analognu formu, a onda neke bi-amp/bi-wired referentne zvučnike...

Stepenicu ispod bi bilo rešenje sa menjanjem Op-Ampova na kartici i stavljanjem 3 x LT1361...
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2011, 21:56   #7
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Citat:
The ST (PCI) version of the Essence didn't measure quite as well as the STX (PCI Express) version
http://www.stereophile.com/content/a...s-measurements

Mada su te razlike sigurno neprimetne...
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2011, 22:11   #8
Zoca88
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 82
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Zoca88
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Citat:
Nepotpisani Čitalac kaže: Pregled poruke
Mislim da se ne isplati, jer nećeš koristiti zvučnike visoke klase (tipa Canton Ergo serije) niti referenc-klasu slušalica (kao što su Sennheiser HD 800)... Prosto nećeš osetiti razliku u zvuku koja opravdava cenu. Zapravo, jedini način da dođeš do značajno boljeg (audiofilskog) zvuka je da uzmeš karticu koja ima digitalni pass-through izlaz, koji će eksterni dekoder, pretpojačalo i pojačalo da dovedu u analognu formu, a onda neke bi-amp/bi-wired referentne zvučnike...

Stepenicu ispod bi bilo rešenje sa menjanjem Op-Ampova na kartici i stavljanjem 3 x LT1361...
hmm, to je u pogledu kvaliteta zvuka, a u softverskom pogledu?
Citao sam da Xonar ST/STX ima los latency za ASIO (200-300ms) sto je ocaj i opet bih morao da instalitram ASIO4ALL koji kada je ukljucen ne mogu da pustim nista drugo (Winamp, Youtube itd.) jer je on zauzeo "kanal" za sebe, a sa druge strane M-Audio bi mi usporavao 5-10% FPS na igrama jer nema hardversko podrzanje, barem tako kazu.

Gde bih mogao u BG-u da kupim OP-Ampove (LT1361) za karticu?


Ispravka, na mnogim forumima sam nailazio da Xonar ima veliki latency lag, ali izgleda da ljudi ne umeju da podese karticu... http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=339114 ovo je i vise nego dovoljno, 8 ms je savrsenstvo!

Poslednja ispravka: Zoca88 (13.6.2011 u 0:09)
Zoca88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 18:24   #9
Mr.Simpson
Veteran
 
Član od: 7.11.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 822
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 189 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Citat:
Zoca88 kaže: Pregled poruke
... i opet bih morao da instalitram ASIO4ALL koji kada je ukljucen ne mogu da pustim nista drugo (Winamp, Youtube itd.) jer je on zauzeo "kanal" za sebe...
Pa i nativni ASIO takodje ima ekskluzivno pravo nad zvucnom tokom reprodukcije. Ja imam STX, koristim je iskljucivo za slusanje muzike, ne i za neku obradu, pa ako te nesto zanima u vezi toga - pitaj...
Sto se Cubase-a tice, vladimir.s nije uspeo da natera karticu da radi sa nativnim ASIO-m (vise vidi ovde)...
Mr.Simpson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 20:18   #10
Zoca88
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 82
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Zoca88
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Citat:
Mr.Simpson kaže: Pregled poruke
Pa i nativni ASIO takodje ima ekskluzivno pravo nad zvucnom tokom reprodukcije. Ja imam STX, koristim je iskljucivo za slusanje muzike, ne i za neku obradu, pa ako te nesto zanima u vezi toga - pitaj...
Sto se Cubase-a tice, vladimir.s nije uspeo da natera karticu da radi sa nativnim ASIO-m (vise vidi ovde)...
Hvala za korisne informacije.Reci mi da li to znaci da kada koristis neki program za pustanje muzike koji ide preko ASIO drajvera onda ne cujes nista sa nekog drugog programa (recimo YouTube klip ili nesto slicno) koji koristi DirectSound.

Ovde sam jedino nasao da neko koristi Cubase sa ovom karticom i koliko vidim ima jedino problem sa Ulaznim signalom (ali radi na 6ms)...
Zoca88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 23:32   #11
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Zavisi. Svaka zvučna kartica ima određeni broj PIN-ova koji mogu biti Input ili Output. Puštanje nečega na YT će ti zauzeti jedan Output PIN, pa, ako kartica ima recimo 6 Output PIN-ova, možeš da teraš još 5 stream-ova, od kojih bar jedan može biti ASIO. PIN je rezervisan ili ekskluzivno (zauzet dokle god je softver pokrenut, reprodukovao/snimao zvuk ili ne) ili labavo (PIN zauzet samo dok kartica aktivno obrađuje stream). Samo ako se potrefi da nemaš slobodnih PIN-ova; ili pak da flash plugin insistira baš na PIN-u koji je već dodeljen ekskluzivno, će se desiti da ne čuješ zvuk. U tim slučajevima, možeš ASIO "preseliti" na neki drugi, slobodan.
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 7:29   #12
Mr.Simpson
Veteran
 
Član od: 7.11.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 822
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 189 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

Citat:
Zoca88 kaže: Pregled poruke
Reci mi da li to znaci da kada koristis neki program za pustanje muzike koji ide preko ASIO drajvera onda ne cujes nista sa nekog drugog programa (recimo YouTube klip ili nesto slicno) koji koristi DirectSound.
Da, tako je u mom slucaju, MediaMonkey je podesen da uvek koristi ASIO output (sa WASAPI-jem se jos igram), sto blokira ostale "obradjivace zvuka" da pristupe DAC-u... Ovde cak i ne vazi pravilo "ko prvi devojci" vec ASIO device uvek preuzme kontrolu kad je aktivan.
Mada ne vidim zasto bi hteo da pustas jos nesto ako vec hoces bit-perfect output...
Mr.Simpson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2011, 15:39   #13
Zoca88
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 82
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Zoca88
Određen forumom Re: Asus Xonar ST vs. Creative Titanium HD ili nesto trece?

To bi mi odgovaralo zato sto uglavnom kada pravim muziku treba mi Sound Forge koji sam podesio na DirectSound i Ableton/Cubase (koji su podeseni na ASIO), a kada podesim i SF i Cubase na ASIO onda bude ogroman latency (ode i preko 200-300 ms sto je lose za sviranje preko klavijature).Tako da na kraju moram da gasim jedan program da bih koristio drugi, ali nije to neki ogroman problem, jer sve sto mogu iz SF-a mogu i u ova dva DAW-a.
SF koristim da bih direktno sa YT-a snimio sample da cujem kako zvuci, nista drugo.Svu obradu mogu da odradim u ova dva programa...


Imam jos jednu nejasnocu u vezi Xonar-a, a to je da li mogu da prikacim na SPDIF neki digitalni 5.1 sistem bez kupovine dodatne Xonar H6 kartice ili je H6 jedina opcija za kacenje 5.1 sistema na ST?

Ovo je recimo slika Logitech z5500, ako se ne varam ovo je zadnji panel na njegovom kontrolnom centru.Vidi se da ima digital coax i optical.

Zoca88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hard ili ploca...ili mozda nesto trece? mmm87 Osnovne komponente 7 23.2.2010 18:03
Da li ste isplati uzeti Asus Xonar DX TozABG ŠDK - Zvuk na računaru 10 15.1.2010 13:43
ASUS Xonar DS richa Zvuk na računaru 12 10.12.2009 22:09
Bag ili nesto trece? Bojan Jeremic Operativni sistemi 11 14.6.2008 12:45
Problem:Monitor, graficka ili nesto trece b12cky Kvarovi 7 24.5.2007 21:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com