Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.12.2009, 17:07   #21
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

pa po mom misljenju ona dva goranja vena malo jace tuku (mislim na svetlost)

ali ***** kuciste kad u njega ne moze da udje Broaken kuler.

Inace nema sanse da namornitam onaj TTISGC 300, kao da mi fale srafovi

Poslednja ispravka: Beagle (31.12.2010 u 10:50)
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nikola87 na korisnoj poruci:
alradeta (25.12.2009)
Stara 25.12.2009, 17:11   #22
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Intel I5 & I7 OC

Citat:
Thaedass kaže: Pregled poruke
Gresis komsija i5 750 je bolji po pitanju OCa od i7 920 i 870,ali su razlike prilicno bedne za smrtnicki OC. Uz LN2 je druga prica,ali opet 750ka je jako dobra i gura 5+GHz (~5600MHz da budem precizniji)
Sa fabrickim kulerom ako se nevaram?
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2009, 3:27   #23
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Ne.. Sa TRUE Black je radjen test. Ma 750ka je extra po pitanju OCa,ali nekako i dalje nemam poverenja u LGA1156 platformu zbog mogucnosti ostecenja procesora i soketa za isti.. Naravno to prosecnog korisnika ne treba da brine,ali recimo malo zahtevnijeg ili nas koji volimo i koji bod da jurimo vec treba. i7 870 je po meni promasen slucaj jer je skup,a ne pruza nesto posebno.. Sa 750kom mozes slicne klokove da hvatas uz iole bolje provetreno kuciste i bolji kuler na procesoru. 920ka je vec proverena kuja za koju imam samo reci hvale
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2010, 17:33   #24
obradbl
Član
 
Član od: 18.4.2010.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 117
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 14 puta na 11 poruka
Određen forumom overclock intel i5-750...

ako postoji vec negde ova tema molim da mi je date, jer ja je nisam nasao... naime zelio bih da mi neko ko je strucan i ima znanje da mi objasni detaljnije kako da overclockujem intel i5-750...klokovao sam nesto procesora ali sa ovakvim se ne treba igrati da zeznem nesto i onda da se "ubijem"...naime detaljnije u koracima koliko dizati napon,bus speed...sta ja znam jos sta sve ima... bio bih vam mnogo zahvalan...
i jedno malo pitanjce: naime cuo sam da se overklokanjem procesora smanjuje zivotni vek njegov...e sad da li je to zanemarivo mala vrednost ili overklokanjem se zaista smanji zivotni vek znatno? molim odg...

hvala...
obradbl je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2010, 18:22   #25
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: overclock intel i5-750...

Na prvi deo pitanja sacekaj da ti neko strucniji da odgovor jer ja nikad nisam radio sa intel j5 procesorima. A sto se tice drugog dela pitanja, teorijski da jer ga ipak ters da radi na visim frekvencijama, naponu, itd. prakticno NE pod uslovom da koristis kvalitetno napajanje, hladjenje pa na kraju krajeva i kvalitetnu plocu, imam mnogo ortaka koji teraju klokovane procesore po dve godine, i uz ispunjene uslove koje sam naveo gore rade bez problema, kod nekih ulaze i u trecu.
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2010, 18:25   #26
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: overclock intel i5-750...

veći napon = manji rok
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2010, 18:36   #27
dzena
Član
 
Član od: 3.10.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 409
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 31 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku dzena
Određen forumom Re: overclock intel i5-750...

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
veći napon = manji rok
Ova tvoja tvrdnja moze da se uzme kao delimicno tacna, iz sledeceg razloga. Dakle, povecanjem radnog napona, povecava se temperatura samog CPU, a visoka temperatura je vajkada bila najveci neprijatelj medj' CPUovima, a i medj' ostalim komponentama.

2 obradbi:

Taj problem resava aftermarket kulerima, pa tako ti savetujem da kupis neki kvalitetniji kuler, bar CM Hyper 212+, i garantujem ti da ce pre doci trenutak kada ces pozeleti da zamenis masinu (zato sto je vec "zastarela"), nego sto ce biti potrebe da menjas crknuti CPU!!!!
dzena je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2010, 19:20   #28
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: overclock intel i5-750...

S obzirom da bar lično nisam pristalica overkloka (ne zato što mislim da je overklok beskoristan već zato što volim da se pridržavam fabričkih i preporučenih vrednosti za komponente koje koristim) ne mogu previše da komentarišem po tom pitanju ali prokomentarisaću razloge zbog kojih dolazi do skraćenja života poluprovodnika, pa samim tim i procesora.

Dva najbitnija razloga za skraćenje života računarskih komponenti baziranih na poluprovodnicima su napon i temperatura. Naime, povećanjem napona iznad fabrički deklarisanih vrednosti dolazi do povećanog broja trajnih rekombinacija elektrona i "šupljina" u poluprovodniku zbog čega isti počinje sve više i više da gubi svoje poluprovodničke karakteristike.

Rekombinaciju je neupućenima verovatno najlakše objasniti na sledeći način. Zamislite jedan grad koji je u potpunosti odvojen od okoline sa ogromnom ali jednako podeljenom muško-ženskom populacijom. Muškarci bi u tom gradu bili "šupljine" (pozitivna naelektrisanja) a žene elektroni (negativna naelektrisanja) i kompletna ta populacija u gradu zajedno sa njim čini jedan PN spoj (poluprovodnički spoj). E sad, kao što je poznato taj isti muško-ženski svet voli često da učestvuje u razno-raznim kratkotrajnim "aktivnostima" tokom kojih se jedan elektron i jedna "šupljina" spajaju ali odmah nakon spajanja ponovo razdvajaju i to uvek jedan elektron na jednu "šupljinu" (svet poluprovodnika nažalost još uvek ne napreduje tako dobro po pitanju prava na samoopredeljenje "šupjina" i elektrona kao što je to slučaj u "našem" svetu). E upravo taj proces spajanja naelektrisanja se naziva rekombinacija i kao što rekoh on je uglavnom privremen nakon čega oba naelektrisanja (čitaj učesnika rekombinacije) ponovo postaju dostupna zajednici

Problem nastaje kada pod uticajem spoljašnjih faktora (recimo roditelja ili sopstvene savesti koje bi ovde bile direktno proporcionalne naponu na kraju poluprovodničkog spoja tj. električnom polju) muško-ženska aktivnost postane toliko intenzivna da rekombinacija postane trajna U tom slučaju taj trajno rekombinovani par može se smatrati venčanim i za njih nema više razdvajanja što znači da ne mogu više ni da učestvuju u slobodnim aktivnostima ostatka zajednice Na taj način se ukupan broj slobodno dostupnih elektrona i šupljina smanjio a ukoliko se nastavi sa spoljašnjim uticajem (savest, roditelji a.k.a. napon tj. električno polje) grad će na kraju postati potpuno rekombinovan i izgubiće svoju primarnu funkcionalnost

Ko nije razumeo ovo što je napisano gore jednostavno je previše mlad da bi se bavio elektrotehnikom

Drugi problem koji sam naveo je temperatura. Naime prilikom svakog "paljenja" i "gašenja" računara poluprovodnici prolaze kroz termički ciklus zagrevanja i hlađenja što uzrokuje njihovim širenjem i skupljanjem (stručno se ovaj termin zove "umaranje poluprovodnika" - semiconductor fatigue) zbog čega poluprovodnici takođe počinju da gube svoje poluprovodničke karakteristike sve dok u jednom trenutku ne postanu neupotrebljivi.

Dakle, svoje računarske komponente trebate što bolje da hladite i pre svega što manje da izlažete šoku uključivanja i isključivanja tako da je zaista tačno da računari koji rade 24h dnevno imaju šanse da požive mnogo više od onih koji se izlažu bojazni njihovih vlasnika vezanih za račun za struju. Zato ko želi može dobro da porazmisli pre kupovine svog računara i obrati pažnju da je disipacija svake komponente bitna i da su štedljive komponente u stvari mnogo trajnije (khm...khm... "Fermi" )
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2010, 19:41   #29
dzena
Član
 
Član od: 3.10.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 409
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 31 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku dzena
Određen forumom Re: overclock intel i5-750...

Negde sam naleteo na informaciju koja kaze da je prosecni vek trajanje procesora 10 godina (neka me neko ispravi ako sam lupio), onda uzmimo da OC procesora moze da skrati zivotni vek istog za 50%, dosli bismo do brojke koja kaze da ce procesor da traje 5 godina, za 5 godina ce doci vreme da se menja racunar, jer je u danasnje vreme 5 godina stvarno dug period ("kako se to danas brzo menja"). Zao mi je sto ne poznajem dovoljno elektroniku, pa ne mogu sa te strane nista da komentarisem, ali iz iskustva licnog i drugih ljudi, mogu da kazem da nema velike potrebe za brigom, kad je u pitanju CPU OC, naravno sve to uz dobro hladjenje!
dzena je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2010, 13:13   #30
obradbl
Član
 
Član od: 18.4.2010.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 117
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 14 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

sve pohvale korisniku holodoc ...stvarno svaka cast...
jos niko nije objasnio mi overclock...pricekacu valjda ce se javiti jedan strucnjak koji je voljan izdvojiti 10 min da napise proces overclocka...sigurnog dakle ako je moguce bez podizanja napona...a cooler je corsair h50...kuciste haf 932... sto znaci da temp ne bi trebala biti problem...
obradbl je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2010, 22:55   #31
dukson
Član
 
Član od: 9.2.2010.
Poruke: 68
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

dali je i5 750 brzi od phenoma 9650 i 9550 bencmark pokazuje da je brzi..i da gazi i5 750 po svim testovima..evo i linka??????????????????
http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
dukson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2010, 23:00   #32
NIDZA bOj
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.12.2008.
Lokacija: Zemun
Poruke: 4.570
Zahvalnice: 789
Zahvaljeno 657 puta na 571 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIDZA bOj
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
dukson kaže: Pregled poruke
dali je i5 750 brzi od phenoma 9650 i 9550 bencmark pokazuje da je brzi..i da gazi i5 750 po svim testovima..evo i linka??????????????????
http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
Gazi te stare a i nove phenome II...Vrh je proc..Strasan je,a overklok potencijal mu je dosta dobar.

@ Luka hocu samo da kazem koliko je dobar,tj da nije dobar ne bih ga uzimao..

Poslednja ispravka: NIDZA bOj (25.4.2010 u 23:11)
NIDZA bOj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2010, 23:05   #33
Luka.zip
Starosedelac
 
Član od: 28.2.2009.
Poruke: 1.632
Zahvalnice: 129
Zahvaljeno 700 puta na 440 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Luka.zip
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Nidzo, jel ima neka tema u kojoj nisi pomenuo da kupujes nov proc intel i5 750 (a uz njega i cors h50)

@dukson U njegovom rangu su recimo Phenom II 955 & 965, a te prve generacije su fail
Luka.zip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Luka.zip na korisnoj poruci:
dukson (25.4.2010)
Stara 27.9.2010, 19:10   #34
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Pozdrav majstoriama OCa
Evo jedno laicko pitanje, da li kod i7 i X58 ploca bitno da memorija bude u triple channel rezimu za overklok? Takodje, koji kuler preporucujete za i7 930? Do sada su mi predlozeni Prolimtech Megahalem a vidim da ima i Armagedon od istog prozivodjaca. Nikad nisam OC-ovao a nekako me bas zulja da ostane na 2.8 kad vidim da ljudi teraju na 4Ghz (mada bih ja max 3.8), ipak ako je bitno da za mem bude u tri rezimu onda nista za sada (imam 2x2 GB od razlicitih proizvodjaca). Hvala!
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2010, 19:32   #35
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Ne mora da bude u triple channelu. Armageddon je slabijii kuler od halemsa (ali i manji). Megahalems, Thermalright True, IFX14, Noctua NH-D 14 su bolji izbor.

Poslednja ispravka: Beagle (27.9.2010 u 20:27) Razlog: mora <= treba
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
galebns (27.9.2010)
Stara 28.12.2010, 22:03   #36
mdma
Novi član
 
Član od: 28.12.2010.
Poruke: 2
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Sto se tice OC i 750 ja sam uspeo da ga kloknem na 3,67Ghz sa obicnim box kulerom... Radi stabilno, a temp idle je ca. 30-35 C° dok naravno u lodao dodje i do 65-70 C° sto je prihvatljivo... Za one korisnike koji mozda jos ne znaju u Bios-u se moze ukljuciti i Turbo Boost Technik, gde ce procesor po
potrebi raditi i odredjivati sam na kolikom taktu ce raditi, zavisno od aplikacija koje budete pokretali, zato nebi bilo lose da svi ukljuce ovu opciju u BIOS-u.
mdma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2010, 1:11   #37
NIDZA bOj
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.12.2008.
Lokacija: Zemun
Poruke: 4.570
Zahvalnice: 789
Zahvaljeno 657 puta na 571 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIDZA bOj
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
mdma kaže: Pregled poruke
Sto se tice OC i 750 ja sam uspeo da ga kloknem na 3,67Ghz sa obicnim box kulerom... Radi stabilno, a temp idle je ca. 30-35 C° dok naravno u lodao dodje i do 65-70 C° sto je prihvatljivo... Za one korisnike koji mozda jos ne znaju u Bios-u se moze ukljuciti i Turbo Boost Technik, gde ce procesor po
potrebi raditi i odredjivati sam na kolikom taktu ce raditi, zavisno od aplikacija koje budete pokretali, zato nebi bilo lose da svi ukljuce ovu opciju u BIOS-u.
Pa ako se dobro secam,turbo kad je ukljucen overklok ne vazi,tako da oc i turbo ne idu zajedno,da se tako izrazim.Ja sam uvek za oc,jer tada sva jezgra rade na frekvenciji koja je podesena a ovako samo jezgra koja su opterecena,tj.ako jedno ili vise nije uposleno ukljucuje se turbo boost.
NIDZA bOj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NIDZA bOj na korisnoj poruci:
mdma (29.12.2010)
Stara 29.12.2010, 2:55   #38
mdma
Novi član
 
Član od: 28.12.2010.
Poruke: 2
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Citat:
NIDZA bOj kaže: Pregled poruke
Pa ako se dobro secam,turbo kad je ukljucen overklok ne vazi,tako da oc i turbo ne idu zajedno,da se tako izrazim.Ja sam uvek za oc,jer tada sva jezgra rade na frekvenciji koja je podesena a ovako samo jezgra koja su opterecena,tj.ako jedno ili vise nije uposleno ukljucuje se turbo boost.

Upravu si Nidzo to sam zaboravio da napomenem ... Ova mgucnost je idealna za one koji ne zele bas mnogo da experimentisu sa overclockom, a pritom opet dobiju nesto malo bolje prformance za aplikacije koje koriste
mdma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2010, 19:55   #39
kosarkas_94_
Član
 
Član od: 4.3.2009.
Poruke: 431
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

imam intel core i-5 760,kad ga stavim na turbo mode(KLOKUJEM)temp. je 70 c,da li je to puno za ovaj proc ili da ga vratim na normalno?
kosarkas_94_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2010, 20:31   #40
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Intel Core i5 & i7 OC

Na granici si. Generalno Turbo Mode je po meni totalno nepotrebna stvar.
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Thaedass na korisnoj poruci:
kosarkas_94_ (1.1.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Intel Sandy Bridge Dusan Despotovic Vesti 125 29.12.2011 18:55
Intel Z68 chipset Dusan Despotovic Vesti 14 27.5.2011 12:00
Intel i AMD zakopali ratnu sekiru!!! O_O bvitnik Vesti 15 18.11.2009 15:30
Intel Pentium 4 3.0 GHz vs Intel Core duo T4200 2.0 GHz? TDK's Villain ŠDK - Osnovne komponente 2 17.10.2009 23:31
Core i5 stigao u prodavnice Mobius Vesti 38 24.9.2009 20:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com