Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.4.2011, 21:10   #1
BugA
Član
 
Član od: 7.5.2008.
Lokacija: Bor, Srbija
Poruke: 58
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 14 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku BugA
Određen forumom DELL Inspiron N5010 D7GXJ-i5-460 BK, alternative i par pitanja

Ovo je nastavak moje prethodne teme (link).
Spoiler za DELL Inspiron N7010 GGDJ5-Bk-i5-480 i/ili alternative?:
Citat:
BugA kaže: Pregled poruke
Nisam se do sada zanimao za laptopove, pa mi je znanje iz ove oblasti prilicno tanko. Za oko mi je zapala DELL Inspiron N7010 i5-480 masina, i dobro bi mi doslo misljenje strucnijih clanova foruma. Osnovna namena je programiranje, ali i povremena audio/foto/video obrada i graficki dizajn, surfovanje internetom, gledanje filmova i poneka igrica (decu ne mora da cuva ;). Imam desktop kompjuter koji odlicno sluzi svrsi, a laptop bi trebalo da pomogne da bolje iskoristim vreme kada nisam kod kuce. Ovaj model mi se posebno dopao zbog veceg monitora (17.3") i kompletne (engleske) tastature uz, po mom misljenju, sasvim dobre komponente koje mogu uspesno da obavljaju posao neko duze vreme (barem godinu, dve).

Kako se kod nas kotira DELL, u poredjenju sa nekim drugim proizvodjacima (Toshiba, Lenovo, ASUS, MSI, HP, Acer...)? Kakva su iskustva vezana za kvalitet i trajnost samog proizvoda (komponenti)? Da li je navedena konfiguracija dobar izbor za tu cenu, ili postoji bolja varijanta u toj klasi (drugi model ili proizvodjac)? Neki savet, na sta da obratim posebnu paznju prilikom izbora?

I bonus pitanje - da li se laptopovi uglavnom prave sa "sjajnim" monitorima, ili postoje i "mat" varijante? :) Vec par godina koristim LG Flatron L1953S monitor (19" standard) uz svoj desktop kompjuter i apsolutno sam odusevljen slikom (kontrast, plus cinjenica da nema nikakve "ogledalo" refleksije), a monitori svih laptopova koje sam imao prilike da vidim (ili barem vecina njih) vec pri malo jacem osvetljenju (sunce) ili iz ugla gledanja koji nije 90° u odnosu na monitor pocinju da lice na ogledalo, ili slika na samom monitoru postaje prilicno mracna... Da li se to za laptopove smatra normalnim? :)

Na kraju, par nedoumica...

Da li ce mi se 17.3" obiti o glavu po pitanju prenosa laptopa? :) Iako bi mi veca dijagonala zaista znacila (programiranje i graficka obrada), da li je standardni 15.6" ipak dovoljan za udoban rad (za jedan laptop), a obzirom na manje dimenzije mnogo zahvalniji za prenos? Da ne zavrsim secajuci sifonjer na ledjima... :) Kakva su iskustva vlasnika 17-ica?

Dizajn. Jedino sto mi se ne svidja kod ovog laptopa, zgurane kursorske strelice i "limeno-siva" boja radnog dela (oko tastature). Iako to uopste nije bitno za rad samog laptopa (mozda zvuci i glupo :), kako planiram da ga koristim duze vreme a pritom kao imam oko za estetiku i detalje, ukoliko postoji slicna varijanta (po pitanju komponenti i kvaliteta/pouzdanosti proizvodjaca) a da je realizacija nesto lepsa (preferiram komplet mat crnu boju), odlucio bih se za taj drugi... Predlozi?
Sustina je da sam hteo da kupim 17.3" laptop, ali sam se predomislio (najvise zbog mobilnosti, sto i treba da bude glavna odlika jednog laptopa, ne? ;)

Sada se razmisljam da uzmem DELL Inspiron N5010 D7GXJ-i5-460 BK model, nego imam par dilema... Evo konfiguracije:

Spoiler za DELL Inspiron N5010 D7GXJ-i5-460 BK:
Dijagonala: 15.6"
Rezolucija: 1366x768
Tip panela (matrice): WXGA HD WLED TrueLife™
Procesor: Intel® Core™ i5-460M 2.53GHz (2.8GHz Turbo Boost), 2 jezgra, Hyper-Threading, 3MB Intel® Smart Cache, 32nm
Čipset: Intel® HM57 Express
Memorija: 4GB DDR3 1333MHz (2x2GB) Dual-channel
Memorijski slotovi: 2xDDR3 1333MHz (maksimalno 6GB)
Grafička karta: ATI Mobility Radeon™ HD 5650, 1GB DDR3 zasebne memorije
Hard disk: 500GB SATA II, 5.400rpm
Optički uređaj: DVD±RW
Wireless: Dell wireless 1501 IEEE 802.11g/n, Wi-Fi,
Bluetooth: Dell 365 Bluetooth™ 2.1
Mrežni adapter: Fast Ethernet LAN 10/100Mbps
Priključci: HDMI, VGA D-sub, 3xUSB 2.0, RJ-45, eSATA II (USB 2.0 combo), 2x3.5mm audio (1x slušalice, 1x mikrofon)
Slotovi: Čitač kartica 7-1
Kamera: 1.3Mpix, ugrađen mikrofon
Zvučnici: 2x2W SRS Premium Sound™ zvučnici
Tastatura: US, izdvojeni numerički tasteri
Baterija: 6-cell Li-lon
Boja: Crna (Mars Black)
Masa: 2.65kg
Operativni sistem: FreeDOS
Garancija: 36 meseci
Na nekim sajtovima pise da ima SATA, a na nekim SATA II hard disk - da li je moguce da su zaista u pitanju razlicite varijante istog modela laptopa, ili ce pre biti da je po sredi greska u kucanju specifikacije? :)

Takodje, negde stoji da ima (Intel) HM55 Chipset, a negde HM57 Chipset - koji je od ova dva, ili se zaista pojavljuju obe varijante? Da li se isplati dati par hiljada vise za HM57, obzirom da je razlika (koliko sam ja video) samo u vecem broju slotova/konektora koje ionako necu koristiti (po specifikacijama su svi izlazi/portovi na kucistu laptopa isti kod oba modela ploce)?

Evo i konfiguracija, ako obratite paznju uvidecete razlike koje sam pomenuo, a i cena varira skoro dobrih deset hiljada :)) (sve cene su sa PDV-om):

56.800,00 - http://www.milsoft.rs/proizvodi/lapt...i5-460-BK-450/ (HM55?) + torba, mis
56.999,00 - http://www.laptopcentar.co.rs/produc...black-04201104 (SATA II?)
59.190,00 - http://www.laptopovi.rs/proizvodi/de...605650-bk-5939 (HM55?)
59.990,11 - http://www.bcgroup-online.com/index....ATI_5650_12788 + torba, mis
59.999,00 - http://www.winwin.rs/-dell-inspiron-...roductId=33265 (hdd SATA/SATA II? chipset?)
60.999,00 - http://www.list.rs/artikal.php?id=NOT02496 (SATA II?)
65.990,00 - http://www.gigatronshop.com/laptop_r...605650-bk-8602


Kakvo je vase misljenje i kakva su iskustva sa ovim modelom? Da li mozda postoji bolja alternativa u vidu nekog drugog modela/proizvodjaca u ovom cenovnom rangu? Cini mi se da je ovaj Dell pun pogodak (kao slag na tortu idu 3 godine garancije :), ali ipak da pitam iskusnije ;)

Kako nisam iz Beograda razmisljam o sigurnosti porucivanja "na nevidjeno", putem kurirske sluzbe... Ima li ko iskustva sa ovim, i na sta da obratim paznju? Ili da pokupim pinkle i dam jos par hiljada (3-5?) za put do Beograda... :)

Hvala unapred :)
BugA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2011, 21:32   #2
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: DELL Inspiron N5010 D7GXJ-i5-460 BK, alternative i par pitanja

Što se tiče kurirskih službi tu nema šta da brineš. Imao sam dosta dostava na kućnu adresu i do sada nisam imao problema. Šta te brine u vezi dostave na kućnu adresu?

Da sam imao malo veći budžet uzeo bih ovaj model, pošto ima jaku grafičku i dobar procesor, ali ipak sam se odlučio za slabiji laptop. Po mojoj proceni ovo je super laptop, pogodan za sve i svašta od igrara do zahtevnih programa.
E sada što se tiče tih verzija CPU i HDD moraćeš da zoveš svaku firmu kako bi proverio šta je u stvari tačno i šta se nalazi u laptopu.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2011, 21:58   #3
BugA
Član
 
Član od: 7.5.2008.
Lokacija: Bor, Srbija
Poruke: 58
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 14 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku BugA
Određen forumom Re: DELL Inspiron N5010 D7GXJ-i5-460 BK, alternative i par pitanja

> Šta te brine u vezi dostave na kućnu adresu?
Da ga ne omlate negde usput Godinama vec narucujem hranu za psa, a ume da im se omakne da mi dovezu malko busan dzak... busan laptop nikako ne bih voleo

Salu na stranu, vise me brine sta ce mi u radnji spakovati - mrtvi pikseli, bucan ventilator, razdrndani taster(i), ogrebano kuciste, pa da nesto ne zaborave... To su "sitnice" zbog kojih ne znam da li bih slao laptop nazad, ali znam da bih u samoj radnji odmah trazio drugi primerak. I na kraju, drugacije je kada ga prvi put palim kod kuce (moleci Boga da je sve u redu), nego li kad gledas prodavca u oci i znas da ocas posla mozes uzeti drugi primerak u samoj radnji

Sta ces, traume devedesetih, ne verujem dok ne pipnem, i zagrizem ako treba Ali ne vidim drugo resenje za otklanjanje briga osim odlaska u radnju, mada ni to nije garant da nesto necu prevideti ili otkriti tek kasnije.

Posebna prica je ovo sa chipsetom i hdd-om, da mi preko telefona ne kazu jedno (neobavestenost), a posle vidim da su poslali drugo, obelece mi glava dok se raspravimo...
BugA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2011, 22:53   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: DELL Inspiron N5010 D7GXJ-i5-460 BK, alternative i par pitanja

pa, kad pogledaš lično sigurno da je bolje, da li će da ti se isplati, ko zna
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2011, 22:56   #5
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: DELL Inspiron N5010 D7GXJ-i5-460 BK, alternative i par pitanja

Onda se pakuj i pravac BG
Ja sam imao sreće da mi laptop stigne čitav, ali sam pre naručivanja razmišljao da odem u BG i tamo na licu mesta pogledam šta uzimam.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.4.2011, 16:19   #6
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: DELL Inspiron N5010 D7GXJ-i5-460 BK, alternative i par pitanja

Znate šta je problem kod dostave, nije problem sama dostava već ono što se dobije na kućnu adresu. Zbog jednog jedinog slova ili broja koji nosi određeni model postoji mogućnost da prodavci pošalju onaj drugi. E sad kad stigne i vi vidite da to nije baš taj model dolazite u situaciji ili da vratite porudžbinu ili da je prihvatite takvu.
p.s. Obavezno otvoriti i pregledati ono što je u paketu ispred dostavljača, to je vaše pravo!!!
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
DELL Inspiron N7010 GGDJ5-Bk-i5-480 i/ili alternative? BugA Prenosni računari 5 16.4.2011 19:42
ASUS K52F-EX692 VS. DELL Inspiron N5010 P6100 Nidzge ŠDK - Prenosni računari 3 24.12.2010 23:28
Laptop Dell Inspiron 1501 - pregreje se i ugasi se... behemoth Kvarovi 11 26.8.2009 14:56
DELL Inspiron 6400 SILVER Edition Tadzo ŠDK - Prenosni računari 7 23.10.2008 18:03
Dell Inspiron 9400 ???? Miles Teg ŠDK - Prenosni računari 1 18.12.2006 13:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com