Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.12.2011, 16:11   #61
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.078
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Predlažem GTK ili WxWidgets, ostalo zaobiđi u širokom luku (kad već krećeš od nule).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
grim (8.12.2011)
Stara 9.12.2011, 18:53   #62
Luigi
Član
 
Član od: 8.7.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 43
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Luigi
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Prvo-to si u pravu ali meni odgovara jer sam vec u tom "svetu" T.j. nisam totalni pocetnik.

Drugo-i to si u pravu I mene to brine Ali opet znam sta cu i kako cu dalje i kako cu doci do GUI-a
Preporučio bi sledeću knjigu http://www.amazon.com/Programming-Ab.../dp/1931841438, trenutno je čitam i jako mi se sviđa. Rađena je na principu projekta, svaki projekat vas upoznaje sa nečim. Kreće od osnove a kasnije prelazi OOP. A zamislite ima i grafike
Luigi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2011, 21:04   #63
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Prava stvar za upoznavanje C++ načina rada (ne mešati sa C načinom rada - C++ ga podržava kompatibilnosti radi, inače izbegavati) je Programming -- Principles and Practice Using C++. Mnogo je dobro napisana (plus, pisao je inicijalni kreator C++-a) i namenjena je ljudima koji po prvi put uče C++ (mada je korisna i ostalima). Sa sajta se mogu skinuti 2 poglavlja, pa možete da vidite da li vam materijal odgovara.

Napomena: skoro je izašao novi C++ standard (C++11), koji donosi gomilu stvari koje dosta olakšavaju život (pametne pokazivače, standardnu biblioteku za rad sa nitima, anonimne funkcije, izvođenje tipova to name a few). Potražite Visual Studio 11 Developer Preview, implementira kompletnu novu standardnu biblioteku i solidan deo samog jezika. GCC je bolji po pitanju implementacije jezika, malo je slabiji po pitanju biblioteke, tako da možete i njega da koristite, samo gledajte da skinete što svežiju verziju možete (trenutno je aktuelna 4.6.2).

Takođe, pogledajte Why C++.

BTW. Sutter-ov Exceptional C++ je odličan za ljude koji žele da unaprede znanje C++a. Nije za početnike.
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku M.Silenus na korisnoj poruci:
Belphegor (18.2.2012), Geomaster (13.12.2011)
Stara 14.6.2013, 11:13   #64
ivandunic
Novi član
 
Član od: 31.5.2013.
Lokacija: Žagubica
Poruke: 3
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

imam jedan drugi problem, instalirao sam dev c++ i imam sledeći problem
naime u stavkama projekt >>> postavke projekta >> kad uđem pojave se kartice sa podešavanjima, kad uđem u parameters sa desne strane u koloni linkers nema ništa, a trebalo bi da bude fajl ili biblioteka tipa lbgi i lgdi32 (kako li se tačno zove ne znam još uvek sam početnik), međutim tamo nema ništa, pa me zanima gde bih to mogao nađi i zašto toga nema prilkom instalacije programa. imate li možda neki link sa drugačijom instalacijom programa ili neki drugi savet, pozdrav i hvala unapred.
ivandunic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2013, 11:54   #65
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.126
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Nabavis Code::Blocks ili Visual C++ Express a ne neku relikviju i sve ce biti super
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
Belphegor (14.6.2013), ivandunic (14.6.2013)
Stara 14.6.2013, 12:56   #66
ivandunic
Novi član
 
Član od: 31.5.2013.
Lokacija: Žagubica
Poruke: 3
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Citat:
Andross kaže: Pregled poruke
Nabavis Code::Blocks ili Visual C++ Express a ne neku relikviju i sve ce biti super
Pa možeš li mi reći šta je najbolje da nabavim? početnik sam što se tiče programiranja, a hteo bih da krenem da izučavam neki programski jezik? šta misliš da je najbolje? koju verziju visual c++ expresa? i jel ima sličnosti sa starim c++.
Hvala unapred.
ivandunic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2013, 17:27   #67
dsl94
Član
 
Član od: 3.8.2010.
Lokacija: Nis
Poruke: 107
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku dsl94
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Najbolje ti je da skines Code Blocks i ovaj tutorial http://www.cplusplus.com/files/tutorial.pdf

Ja sam odatle ucio i po meni je tu lepo objasnjeno.
dsl94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dsl94 na korisnoj poruci:
Belphegor (14.6.2013)
Stara 14.6.2013, 17:41   #68
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Ja ti takodje preporucujem code blocks, koji je mnogo pregledniji, a ima sasvim dovoljno opcija da ti olaksa sve sto se moze olaksati. Ovo je skripta sa Stanforda, tj. knjiga, ogromna je, ali sadrzi sve sto ce ti biti potrebno dok budes ucio C++. Nije bas za potpune pocetnike, ali se svakako mozes snaci, posebno ako ti C++ nije prvi programski jezik. Trebace ti dosta vremena da je skines(da napomenem da je besplatna).

http://www.stanford.edu/class/cs106b...6BX-Reader.pdf

Uz to, imas i njihova predavanja na youtube, koja bi trebalo da ti olaksaju razumevanje, pod uslovom da solidno razumes engleski. Ovo je link za celu playlistu:
http://www.youtube.com/course?list=ECFE6E58F856038C69
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Krilce na korisnoj poruci:
Belphegor (14.6.2013), ivandunic (14.6.2013)
Stara 14.6.2013, 19:20   #69
ivandunic
Novi član
 
Član od: 31.5.2013.
Lokacija: Žagubica
Poruke: 3
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

hvala, dobar je ovaj codeblocks, počinjem da ga kapiram, dosta je detaljniji što se tiče objašnjavanja, malo se mučim oko početnih komandi, doduše ne snalazim se baš najbolje na engleskom, ja sam imao neko upustvo na hrvatskom za c++ plus i imalo je baš uputstvo za početnike, no snaćiću se valjda, zanima me jel su komande potpuno iste i za c++ i za codeblock, pošto sam upoređivao neke zadatke i potpuno su ista, međutim jedan zadatak iz c++ nije hteo da mi radi na codeblocks, pa jel možda problem do komandi ili je nešto drugo?
ivandunic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2013, 22:02   #70
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Prvo moras da naucis da razlikujes neke osnovne stvari, mada verujem da iz pocetka ne mozes ni znati koje su to stvari osim ako nisi poceo sa nekom knjigom koja je bas-bas za pocetnike.
1. Sta je IDE i cemu sluzi?
2. Sta je kompajler i cemu sluzi?
3. Sta je bibliteka i -||-?
4. Sta je linker i -||-?
...itd.
U zavisnosti od IDE-a koji koristis moras nauciti kako da ga podesis da bi bio spreman za normalan rad.

Citat:
...međutim jedan zadatak iz c++ nije hteo da mi radi na codeblocks...
Definisi "nece da radi".
Predpostavljam da je problem kod tog tutoriala koji si citao da koristi stara sintaksna pravila koja nisu vise kompatabilna sa novim standardom C++ jezika koji dolazi sa tom verzijom CB-a, odnosno njegovim kompajlerom i std bibliotekom koji idu u paketu sa njim. A moze biti i nesto sasvim trece, uglavnom tesko je reci bez vise detalja sta nije u redu.
Svaki IDE ima neku vrstu "output" prozora u kome ispisuje razne poruke medju kojima su i "debug" poruke koje govore da je doslo do nekog problema i sadrze njegov opis. U CB-u to ti je pri dnu glavnog prozora, pogledaj "Build log" i iskopiraj na forum sta pise.


BTW, icice ti veoma tesko ako ne znas bar malo engleskog jezika.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2013, 1:22   #71
Futuristic
Član
 
Član od: 22.11.2009.
Lokacija: Čačak
Poruke: 251
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Otkad sam skinuo codeblocks nisam uopste koristio IDE, nego sam kompajlirao preko komandne linije.
Moje pitanje je da li je preporucljivo da krenem da koristim IDE, tj. da se navikavam na nj.
Ne morate da mi nabrajate sve prednosti, nego sta je specificno vama bolje u radu sa njima nego kad se kompajlira preko komandne linije?
Futuristic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2013, 8:49   #72
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Niko ti ne brani da budes mazohista.
Po meni je bolje da se radi u IDE-u zato sto je sve lepo organizovano i spakovano u jednu celinu, mozes brzo da nadjes definiciju neke funkcije kad ti zatreba (umesto da pretrazujes pola sata sa tamo nekim text editorom), syntax hgihlight, intellisense, ne moras non-stop da pozivas cmd i kuckas ime objekata, postavljas flagove i razne opcije... vec samo pretisnes jedno dugme.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Belphegor na korisnoj poruci:
Futuristic (15.6.2013)
Stara 15.6.2013, 12:56   #73
Futuristic
Član
 
Član od: 22.11.2009.
Lokacija: Čačak
Poruke: 251
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Koristio sam jedno vreme MS-ov visual c++ ali posto sam pocetnik ne znace mi raznovrsne mogucnosti koje pruza, i smetali su mi slini output fajlovi koji se generisu kad napravim project, kao i sto mi nije radilo podesavanje da mi cmd prozor ostane nakon izvrsavanja aplikacije.
Nego, kad spomenu flagove, secam se da kad sam pravio dll trebalo je da se kuca neki poseban flag u gcc-u, pa da li to vazi i za jos neke tipove fajlova?
I kad npr pravim dll preko ide-a, on sam stavi taj flag umesto mene?
I jos jedna stvar, ne razumem ono debug release, kad napravi dva foldera, kao na primer u qt-u...

Poslednja ispravka: Futuristic (15.6.2013 u 13:15)
Futuristic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2013, 14:04   #74
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Pa da bi mogao da koristiš debuger i sve njegove prednosti, aplikacija mora da se kompajlira na malo drugačiji način... Stoga postoje uvek dve verzije prilikom razvijanja release i debug... Ne radi to samo Qt, to radi svaki iole ozbiljan IDE...

Mada Qt ima shadow Build mode (koji kad isključiš) sve trpa u isti folder gde su ti sorsovi
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
Futuristic (15.6.2013)
Stara 15.6.2013, 14:14   #75
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: C++ za apsolutne početnike

Nisam nikad pravio dinamicke biblioteke sa gcc-om tako da ne znam. Nadji sa google-om kako se pravi.

Citat:
I kad npr pravim dll preko ide-a, on sam stavi taj flag umesto mene?
Laicki receno, IDE ti je kao wrapper oko kompajlera (i ostalih alata koji idu uz njega), tako da kad postavis neke opcije u IDE-u preko GUI kontrola on ih prevodi u parametre za komandnu liniju. Recimo primer:

Posto mi je stiklirana stavka c++Ox on ce dodati parametar -std=c++ox, tako je slicno i za ostale opcije.

Citat:
I jos jedna stvar, ne razumem ono debug release...
Ukratko, sa Debug build-om aktiviraju su neke opcije koje omogucavaju lakse pronalazenje gresaka i iskljucene su sve optimizacije, tako da aplikacija (relativno) znatno sporije radi zbog raznih provera (i koje-cega ostalog) koje se desavaju iza scene.
Release build ti je distribucioni "mod", znaci utvrdio si da sve radi kako treba, ukljucene su sve optimizacije tako da je aplikacija spremna za siroke narodne mase.

Poslednja ispravka: Belphegor (15.6.2013 u 23:45)
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Belphegor na korisnoj poruci:
Futuristic (15.6.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Za početnike overklokere grafičkih JovanK Overklok 368 22.7.2020 12:37
Dobra simulacija letenja enter011 Simulacije vožnje 167 9.7.2009 13:40
Kako povezati racunar sa TV-om (za početnike) PeTkO Video/TV softver 7 24.6.2008 12:26
RivaTuner za početnike cc13 Overklok 7 9.3.2008 23:41
Knjige za početnike zukov Programiranje 6 17.5.2006 19:10


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com