Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.2.2011, 17:00   #1
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom ADSL Ruter kao switch

Ovako. Konekcija stize s vrha zgrade gde provajder ima ruter iz kog je spusten lan kabl. Konektujem se tako sto pravim broadband konekciju (ppoe) sa userom i sifrom. E sad, riknuo mi je obican wireless ruter, a imam 2 ADSL rutera koji stoje dzabe (jedan tp link td-8840 a drugi telekomov hg520c), u racunaru imam 2 lan kartice (integrusu i neku nec u pci slotu). Da li mogu da neki o ova 2 adsl rutera na bilo koji nacin iskoristim kao klasican switch za umrezavanje 3 racunara na kojima bi trebala da se deli pomenuta internet konekcija, i ako da, kako?
Znaci, nebitno da li cu da lan kabl konekcije gurnem u neki ruter pa iz njega delim ili cu da se konektujem na mom racunaru a iz druge lan kartice pustim kabl u ruter koji bi to delio (ionako mi PC radi 24/7 ). Trenutno nisam u mogucnosti da kupim drugi ruter, pa da se krpim s ovim sto imam dok ne dodju lepsa vremena .
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2011, 19:19   #2
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: ADSL Ruter kao switch

Moze, samo treba prvo da otkljucas portove na ruteru(hg520c). A moze i da flesujes taj ruter sa originalnim firmwareom, pa da se u njega ubode internet, i tu da se kace ostali kompovi.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2011, 20:50   #3
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: ADSL Ruter kao switch

Jedino što možeš jeste da jedan računar bude gejtvej za sve ostale. To će, naravno, biti onaj sa dve mrežne kartice. Pretpostavljam da si tako već i radio. U jednu mrežnu stavljaš kabl ka provajderovom wirelessu, a u drugi kabl koji ćeš povezati na jedan od LAN ulaza na nekom ruteru, koji ćeš u tom slučaju koristiti kao svič. Ako je to HG520c, koji je, ako se dobro sećam, Wireless router (bežičnan je sa "lokalne" strane), onda možeš da imaš i LAN i WAN konekcije sa adresama iz opsega 192.138.1.x. PPoE konekciju ka provajderu ćeš šerovati preko druge kartice. Ako ti Windows zahteva da LAN mreža koja koristi šerovanu konekciju ima adrese iz opsega 192.138.0.x, onda moraš da prekonfigurišeš ADSL ruter tako da koristi taj opseg za svoj LAN/WAN. Naravno, kad sve to proradi na žičnim priključcima Huaweija, ostaje ti da konfigurišeš zaštitu na WAN-u tog rutera.

HG520C ti je možda konfigurisan tako da ti ne rade svi LAN portovi, pa ako ti je potrebno više LAN portova, moraš i to da prekonfigurišeš. Na domaćim forumima postoje uputstva za to.

Ne znam kako ivance95 misli da reši problem flešovanjem, jer nikakvo flešovanje neće napraviti običan broadband ruter od ADSL rutera.

Kad jednom budeš u mogućnosti kupiš drugi broadband ruter (sa Wirelessom, po potrebi), onda traži model koji može da se sa svoje WAN strane poveže protokolom PPoE na provajdera. Na taj način moći ćeš da prikačiš sve kompjutere direktno na ruter i tako izbegneš šerovanje konekcije, te ti jedan kompjuter neće biti "zarobljen" da bi ostali mogli da imaju Internet.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2011, 22:03   #4
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: ADSL Ruter kao switch

Mislio sam da flesuje(sa firmverom sa huawei sajta) da bi otkljucao sve portove, ili da uradi port maping.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2011, 2:21   #5
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: ADSL Ruter kao switch

Zahvaljujem na odgovorima, proradilo sa hg520c bez problema. Portove sam otkljucao bez problema jos doksam bio na adsl-u .
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2011, 16:15   #6
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: ADSL Ruter kao switch

Javio se problem.
Prikljucio sam jos jedan komp na hg520c ruter, i sve podesio. Vidimo se, delimo podatke, i kao je zakacen na net. Kazem kao, jer u network connections tog racunara postoji gateway, konektovan je i moze da se diskonektuje s neta, medjutim rade samo skype i uTorrent. Kao da su http i ostali servisi disejblovani negde. Ima li neko ideju sta i kako? Ostali racunari su ok. Firewallovi iskljuceni.
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2014, 13:36   #7
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: ADSL Ruter kao switch

Potrebno mi je da iskoristim HG520c kao switch, da povezem 3 racunara u LAN, bez interneta. Moze li neko ukratko da mi objasni kako to da izvedem? Hvala unapred
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2014, 13:44   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: ADSL Ruter kao switch

Citat:
Reloader kaže: Pregled poruke
Potrebno mi je da iskoristim HG520c kao switch, da povezem 3 racunara u LAN, bez interneta. Moze li neko ukratko da mi objasni kako to da izvedem? Hvala unapred

Izvolte
...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Reloader (23.1.2014)
Stara 23.1.2014, 23:20   #9
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: ADSL Ruter kao switch

Hvala! Uradio sam preko ovog upustva...

http://forum.benchmark.rs/showthread...va-4-lan-porta
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2014, 20:49   #10
Damiao
Član
 
Član od: 1.6.2006.
Lokacija: Arandjelovac
Poruke: 112
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 18 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: ADSL Ruter kao switch

Koja komplikacija majko mila. Zar nije lakse samo odstiklirati port mapping opciju i voila imas sva 4 porta kao na switchu? Ili sam ja nesto propustio tj. prevideo :-) ?

Poslednja ispravka: Freško (24.1.2014 u 22:42)
Damiao je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ruter plus USB ADSL modem jefta Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 12.7.2011 23:13
Ruter i Swich sa kablovske za ADSL branko1979 ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 2.3.2009 2:22
Adsl i wireles kombinacije sasha015 ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 2.2.2009 2:06
ADSL router ili ADSL modem? Mocko Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 15.9.2008 14:30
adsl, ruter i p2p mfritz Internet usluge 10 20.6.2006 15:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com