Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Audio softver

Audio softver Programi i alati za obradu zvuka na računaru, softver za puštanje muzike i zvukova, audio kodeci, konvertori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.7.2010, 22:07   #1
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Zvučna karta - njena svrha?

Moze li mi neko objasniti sta se dobija kupovinom zvucne karte ?Naravno kad kazem zvucna karta mislim na "pro" a ne na zvucne za gejmere.

Koja je zapravo njihova svrha sem sto se dobija vise ulaza,smanjuje latencija,radi se u boljoj rezoluciji ??Naravno neke u sebi sadrze fantomsko napajanje ali to je sekudarno ..

Zanima me razlog njene kupovine konkretno jer ako je samo ovo sto sam gore naveo onda sve to SKORO moze i bez nje ako se ima dobar komp

Pozz
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2010, 23:27   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Bolji zvuk. Čemu će da služi zvučna karta nego za poboljšanje zvuka?

Znači, ako pustiš na svom kompu neku muziku (ili nekakav drugi zvuk) i pomisliš: "Ne čujem sve što hoću onako kako bih želeo (npr. bas nije precizan nego bruji, ne čujem detalno i čisto triangl u nekoj Betovenovoj simfoniji itd.)", a kupio si relativno skupe i dobre zvučnike. Dakle, probaću da kupim i skupu zvučnu kartu koja će zajedno sa zvučnicima da pruži ono što bih ja voleo da čujem. Ako ti ono što čuješ ne smeta, ako ti ne treba nikakva podrška za više ulaza/izlaza, ne treba ti druga zvučna karta.

P.S. Ljudi često zaboravljaju da je sluh ravnopravno čulo, misle da je normalno kupiti veliki i skup monitor od 27 000 din a da nije normalno kupiti zvučnu kartu od 7 000 din. Kao što nekom smeta probijanje osvetljenja i svašta drugo na jeftinim monitorima, a nekom ne, tako i nekom smeta zvuk koji nije potpuno čist i realan, a nekom ne. Svaki čovek je svoja priča, meni npr. ne treba bog zna kako oštar i kvalitetan monitor jer na skali od 0 do 15 (oštrina vida kod očnog) ja imam 7, sa sve naočarima, a 4 bez i jasno mi je da nikad neću videti sve što vidi neko drugi (i što mu potencijalno smeta a meni ne). Sa druge strane, imam odličan sluh i smeta mi kada slušam nešto što nije čisto, detaljno i realno.

Poslednja ispravka: Aibo (24.7.2010 u 23:46)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Nikola16789 (27.7.2010), shrafko (27.7.2010)
Stara 24.7.2010, 23:57   #3
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Ali pricam ti o tome dal daje trenutno bolji zvuk (dok slusas ) ili kad budes exportovao tu stvar dobices bolji zvuk ?

Ako je ovo drugo to onda znaci,ti odradis na integrusi /odneses kod ortaka sa boljom zvucnom /on exportuje i eto tebi bolje pesme !
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2010, 0:06   #4
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Trenutno. Zvuk je zapisan digitalno, i onda zvučna ima konvertor koji digitalne nule i jedinice pretvori u analogni zvučni signal. Koliko to kvalitetno zvučna karta "ume" da radi, toliko kvalitetan zvuk stiže do zvučnika. Ako je prenosiš kod druga, ti je opet prenosiš na disku, flash-u... tj. digitalno, a to ne ide preko tvoje zvučne karte. Znači da će opet zvuk kod njega da zavisi od njegove zvučne karte koja tog trenutka od nula i jedinica pravi signal za zvučnike. Nadam se da sam bio makar malo razumljiv .
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2010, 0:16   #5
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Pa to je ono o cemu pricam.Zvucna ne pomaze boljem kvalitetu pesme (u smislu ako prikopcate na komp i ona odradi posao umesto vas ) vec u boljem i cistijem saslusavanju pesme a samim tim i radu sa pesmom ..

Sad zanima me kolika je to razlika izmedju pesmi sa i bez zvucne ..

tj koliki je to bolji kvalitet slusanja ..
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2010, 0:33   #6
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Baš to. Najbolja zvučna karta neće da poboljša kvalitet pesme, ona će prosto da kvalitetno očita sve sa te pesme. Ako je pesma puna detalja i kvalitetnog zvuka, to ćeš i čuti, ali ako je pesma stara, lošije snimljena itd. ti ćeš bolje čuti i sve te negativne elemente tj. puckanje, šuštanje... Dakle, kada se juri dobar zvuk to je mač sa dve oštrice, pesme iz skorijih godina će zvučati super, a stare pesme iz npr. 70ih će samo pokazati svoje mane.

Na ovo drugo pitanje, kolika je razlika, stvarno nije lako odgovoriti. Zavisi koliko ti lično obraćaš pažnju na sve detalje u pesmi, koliko ti je to uopšte bitno. Realno, to su obično relativno male razlike, ali one nekom znače mnogo. Drugo, da bi čuo te razlike, stvarno moraš da imaš nešto bolje zvučnike, jer zvučnici mogu da ne budu u stanju da sviraju onoliko dobro koliko im dobro zvučna karta daje signal. To je kao lanac, sve karike moraju da budu jake da jedna ne bi došla do svog maksimuma pre druge, onda je njoj džaba što je jaka kad je druga karika bila slaba.

P.S. Vrlo je malo načina da se sama pesma (koju posle možeš snimati i prenositi) zvučno poboljša. Postoji softwer za rad na samom zapisu pesme ali to nije idealno jer softwer ima svoje algoritme kako da prepozna šta je šum, šta je ono što treba da čujemo itd. I to naravno nikada ne radi savršeno. Kada se studijski, sa profi opremom i stručnjacima, ponovo obradi neki zvuk onda se to zove remaster i to do neke granice stvarno poboljša zvuk starijih ili loše snimljenih zvučnih zapisa. Ali sve se to radi unutar kompjutera, na digitalnom nivou, a zvučna karta to posle, kada je već gotovo i snimljeno, samo pušta na zvučnike najbolje što ume.

Poslednja ispravka: Aibo (26.7.2010 u 0:27)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
shrafko (27.7.2010)
Stara 25.7.2010, 0:48   #7
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Baš to. Najbolja zvučna karta neće da poboljša kvalitet pesme, ona će prosto da kvalitetno očita sve sa te pesme. Ako je pesma puna detalja i kvalitetnog zvuka, to ćeš i čuti, ali ako je pesma stara, lošije snimljena itd. ti ćeš bolje čuti i sve te negativne elemente tj. puckanje, šuštanje... Dakle, kada se juri dobar zvuk to je mač sa dve oštrice, pesme iz skorijih godina će zvučati super, a stare pesme iz npr. 70ih će samo pokazati svoje mane.

Na ovo drugo pitanje, kolika je razlika, stvarno nije lako odgovoriti. Zavisi koliko ti lično obraćaš pažnju na sve detalje u pesmi, koliko ti je to uopšte bitno. Realno, to su obično relativno male razlike, ali one nekom znače mnogo. Drugo, da bi čuo te razlike, stvarno moraš da imaš nešto bolje zvučnike, jer zvučnici mogu da ne budu u stanju da sviraju onoliko dobro koliko im dobro zvučna karta daje signal. To je kao lanac, sve karike moraju da budu jake da jedna ne bi došla do svog maksimuma pre druge, onda je njoj džaba što je jaka kad je druga karika bila slaba.
U pitanju su monitori a ne hi-fi zvucnici (barem u mom slucaju).
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2010, 1:08   #8
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Mislim raspitujem se ja za kartu jer imam koliko toliko opremu za rad,pa sledece sto bih kupovao jeste zvucna karta.Jer ako dajem vec 140-180evra (moj budzet za kartu) hocu da znam tacno sta dobijam sa njom konkretno ,posto nisam lud da puknem tolike pare zarad latencije (koja i nije toliko prisutna zbog quad procesora ) !

Ako to poboljsava zvuk toliko da se primeti i te kako onda OK,vredi dati.

http://www.myspace.com/ugljesavukovic

eto ko hoce moze poslusati moje stvari kako zvuce ..
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2010, 1:41   #9
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Monitori su zvučnici visokog kvaliteta koji treba da daju što bolji, analitički, uvid u zvuk onom ko ga snima, montira... Kod takvih zvučnika se vrlo lako čuje razlika između integrisane i profi zvučne karte, pogotovo ako se baviš muzikom. Postoji par tema na forumu o najboljim zvučnim kartama iz profi ranga koji tebe zanima (mislim da su u pitanju EMU modeli).

Veruj mi da sam slušao originalni disk poznatog srpskog izvođača (na svom NAD+B&W sistemu) na kome je bas probijao jer je dotični verovatno koristio jeftini kompjuter i zvučnike na kojima uopšte nije čuo koliko je kvalitetno zvuk zapravo snimljen.

Zvučna karta je kompjuteru isto što i CD player hifi sistemu. Integrisana zvučna je naspram neke profi kvalitetna koliko i xwave dvd player od 30e naspram Marantz CD player-a od 450e.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2010, 20:47   #10
Kum22
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Las Vegas
Poruke: 593
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kum22
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Bolji zvuk. Čemu će da služi zvučna karta nego za poboljšanje zvuka?

Znači, ako pustiš na svom kompu neku muziku (ili nekakav drugi zvuk) i pomisliš: "Ne čujem sve što hoću onako kako bih želeo (npr. bas nije precizan nego bruji, ne čujem detalno i čisto triangl u nekoj Betovenovoj simfoniji itd.)", a kupio si relativno skupe i dobre zvučnike. Dakle, probaću da kupim i skupu zvučnu kartu koja će zajedno sa zvučnicima da pruži ono što bih ja voleo da čujem. Ako ti ono što čuješ ne smeta, ako ti ne treba nikakva podrška za više ulaza/izlaza, ne treba ti druga zvučna karta.

P.S. Ljudi često zaboravljaju da je sluh ravnopravno čulo, misle da je normalno kupiti veliki i skup monitor od 27 000 din a da nije normalno kupiti zvučnu kartu od 7 000 din. Kao što nekom smeta probijanje osvetljenja i svašta drugo na jeftinim monitorima, a nekom ne, tako i nekom smeta zvuk koji nije potpuno čist i realan, a nekom ne. Svaki čovek je svoja priča, meni npr. ne treba bog zna kako oštar i kvalitetan monitor jer na skali od 0 do 15 (oštrina vida kod očnog) ja imam 7, sa sve naočarima, a 4 bez i jasno mi je da nikad neću videti sve što vidi neko drugi (i što mu potencijalno smeta a meni ne). Sa druge strane, imam odličan sluh i smeta mi kada slušam nešto što nije čisto, detaljno i realno.
Pošto je ovo stručan forum, mislim da ovaj odgovor "poboljšanje zvuka" i sve ostalo quote-vano nije dovoljno stručno. Objasni čovjeku stručnim riječnikom koja je razlika između zvučne koje sada ima i zvučne koju će platiti 100 evra ili više. Šta znači to bolji zvuk ? Fino objasni čovjeku koja je razlika između 16-bitnog, 24-bitnog, pa i 32-bitnog zvuka koju dobije sa skupljom kartom, objasni mu kolko manje zauzeće ima CPU sa boljom zvučnom kartom kad ima vlastiti procesor, neka zna koliko su bolji pozlaćeni ulazi i slično. Stvari treba da se objasne objektivno, a ne samo "dobiješ bolji zvuk".
Kum22 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2010, 20:59   #11
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Zvucna karta -njena svrha ??

Citat:
Kum22 kaže: Pregled poruke
Pošto je ovo stručan forum, mislim da ovaj odgovor "poboljšanje zvuka" i sve ostalo quote-vano nije dovoljno stručno. Objasni čovjeku stručnim riječnikom koja je razlika između zvučne koje sada ima i zvučne koju će platiti 100 evra ili više. Šta znači to bolji zvuk ? Fino objasni čovjeku koja je razlika između 16-bitnog, 24-bitnog, pa i 32-bitnog zvuka koju dobije sa skupljom kartom, objasni mu kolko manje zauzeće ima CPU sa boljom zvučnom kartom kad ima vlastiti procesor, neka zna koliko su bolji pozlaćeni ulazi i slično. Stvari treba da se objasne objektivno, a ne samo "dobiješ bolji zvuk".
O tome moze da se napise 20 i kusur knjiga, njemu je za sasd mozda dovoljno to "kvalitetniji zvuk" ako ga nesto konretno zanima moze slobodno da pita i da se interesuje.
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DonCorleone91 na korisnoj poruci:
Petar Lončarević (30.7.2010)
Stara 26.7.2010, 21:35   #12
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta - njena svrha?

Zvuk je kvalitetan koliko i "najslabija karika" u lancu reprodukcije. Dakle da bi zaista cuo kvalitetniji zvuk trebace ti i kvalitetno pojacalo i zvucnici. Mislim da nema smisla kupovati skupu zvucnu karticu bez odgovarajuce (citaj kvalitetne) audio "opreme".
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Nikola16789 (27.7.2010)
Stara 26.7.2010, 21:55   #13
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Zvucna karta - njena svrha?

Paaa u neku rugu i ima smisla ako ce polako da se nadogradjuje, danas kupi kartu, sutra neko pojacalce sa pasivnim kutijama...
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2010, 0:43   #14
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta - njena svrha?

Ljudi ja ne znam dal vi citate to sto pisem

Rekoh da se bavim muzikom i produciranjem i da imam iole ozbiljniju opremu
sto podrazumeva aktivne monitore (kojima ne treba pojacalo ) i midi controler.

Slobodno se upustite u malo detaljnije opisivanje sta "dobijam zvucnom" jer donekle razumem sta znaci u kojoj rezoluciji se radi projekat,da se bolji zvuk dobija sa pozlacenim cincevima .. ali rekoh DONEKLE !!

Znam da o tome ima da se pise ojhaa,ali ajde da krenemo od nekih bitnijih stvari pa kako se prica bude razvijala ako treba uci cemo i u malo komplikovanije stvari.

Verujem da ce ovo znaciti bilo kom malo ozbiljnijem "producentu" jer zvucna kartica spada u osnove opreme sa kojom radi ..

Naravno ko je voljan i ko ima znanja ..
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2010, 10:09   #15
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta - njena svrha?

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Ljudi ja ne znam dal vi citate to sto pisem

Rekoh da se bavim muzikom i produciranjem i da imam iole ozbiljniju opremu
sto podrazumeva aktivne monitore (kojima ne treba pojacalo ) i midi controler.

Slobodno se upustite u malo detaljnije opisivanje sta "dobijam zvucnom" jer donekle razumem sta znaci u kojoj rezoluciji se radi projekat,da se bolji zvuk dobija sa pozlacenim cincevima .. ali rekoh DONEKLE !!

Znam da o tome ima da se pise ojhaa,ali ajde da krenemo od nekih bitnijih stvari pa kako se prica bude razvijala ako treba uci cemo i u malo komplikovanije stvari.

Verujem da ce ovo znaciti bilo kom malo ozbiljnijem "producentu" jer zvucna kartica spada u osnove opreme sa kojom radi ..

Naravno ko je voljan i ko ima znanja ..
Dobro, ajde onda od pocetka. Koje aktivne monitore imas? Danas se sve i svasta naziva studijskim monitorima...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2010, 10:26   #16
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta - njena svrha?

Zasto ja imam neki feeling da vi zamisljate mene kao kllinca koji ima 16 god i koji radi u FL i naziva sebe srpskim Timbalandom hehe ...

Imam ESI 08 ..
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2010, 13:17   #17
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Zvucna karta - njena svrha?

Delovi zvučne kartice koji najviše utiču na kvalitet zvuka su AD/DA konvertori i operacioni pojačavač.
Konverzija analognog signala u digitalnu formu koja je pogodnija za čuvanje, reprodukciju i izmene podrazumeva i određene gubitke. Što su gubitci manji, zvučna slika je približnija originalnom analognom izvoru zvuka. Za početak moraš shvatiti proces digitalizacije zvuka.
Prvi korak je odabiranje(uzorkovanje) ili na engleskom sampling.
Uzorkovanje signala ovde podrazumeva zapisivanje vrednosti u datom vremenskom trenutku. Po određenim matematičkim formulama i eksperimentima utvrđeno je da je učestanost(frekvencija) sempliranja mora biti duplo veća od frekvencije najvišljeg signala u zvučnom zapisu. U praksi to znači da ako zeliš da pokrijes celokupan spektar zvuka koji ljudsko uho može čuti, moraš pokriti spektar od 20Hz do 20 KHz. Pošto je 20KHz najviša učestanost, broj uzoraka mora biti duplo veći, tj. frekvencija uzorkovanja mora biti 40KHz. U praksi, postoje dva standarda, Sony, Philips i većina ostalih proizvođača je odabrala frekvenciju uzorkovanja na 44.1KHz, dok je Grunding koristio 48KHz. Naravno, što više uzoraka ima, zvučna slika je verodostojnija.

Sledeći korak pri formiranju digitalnog signala je kvantizacija, koja podrazumeva zapisivanje vrednosti nekog uzorka dobijenog semplovanjem.
Što veći broj kvantizacionih nivoa, to je reprodukcija verodostojnja. Standarno se koristi 16 bita za kvantizaciju a treba imati na umu da je 16 bita jednako 32.768 različitih vrednosti dok bi recimo 32bitna kvantizacija dala preko 2 miliona mogućih vrednosti.

Na slici levo je manje kvantizacionih nivoa, pa je razlika imeđu dva nivoa jako velika, dok na slici desno imamo puno više prelaza.
Recimo ako je u pitanju 4bit kodiranje, što znači da su moguće vrednosti od -8 do 7(16 nivoa kvantizacije), a analogna vrednost signala je 5,7, on će biti zaokružen na prvu bližu vrednost, tj. 6. Na ovom primeru se jasno vide mane kvantizacije.
Uopšteno da bi analogno digitalna konvetzija bila brz gubitaka, bilo bi potrebno koristiti beskonačni broj kvantizacionih nivoa i učestanost odabiranja.
Upravo ovo je dugo bila glavna žalba ljubitelja analognog zvuka u čijim očima je hi-fi gramofon i dalje oličenje najboljeg zvuka.
Poslednji korak u procesu digitalizacije je kodiranje signala. Kodiranje je proces transformacije dobijenih numeričkih vrednosti u niz nula i jedinica i postoje razni algoritimi za smanjivanje izlazne količine podataka ali u to neću sada zalaziti.
Sa ovim gore na umu, može se lako zaključiti da je matematički razlika između signala digitalizovanog na standardnih 44.1 KHz i 16 bitnoj kvantizaciji i signala digitalizovanog u 96KHz i 24bit jako velika.
Treba imati na umu da proizvođači često imaju drugačije specifikacije za snimanje i reprodukciju zvuka. Tako da možda tvoja zvučna karta može da reprodukuje zvuk pri 96KHz i 24bit, ali ga može snimati samo u 44.1KHz i 16bita, pa na taj podatak treba obratiti pažnju.
Kao i svako drugo električno kolo, DA i AD konverteri takođe mogu u nekoj meri degradirati zvuk, pa je njihov kvalitet jako bitan, jer svaka greška na početku će se samo uvećavati u narednim stepenima uređaja.
Ako koristiš analogne izlaze zvučne kartice, bitan ti je i kvalitet pojačavača na njemu. Svaki pojačavač donosi degradaciju zvuka u vidu šuma i eventualnoj lošijoj frekvencijskoj karakteristici i on opet direktno utiče na kvalitet analognog signala na izlazu kartice. Ovo nije bitno ukoliko se koristi digitalni izlaz jer ce pojačanje vršiti pojačavač u sledećem stepenu.
Pošto koristiš Midi klavijature, od praktičnih prednosti imaš obično ASIO 2.0 podršku sa jako malim latencijama, što znači ako želiš uživo da sviraš i snimaš.
Hi-Z(ulaz visoke otoprnosti) na koji možeš priključiti gitaru je takođe zgodna stvaričca koja se može naći na kvalitetnijim zvučnim karticama.
U praksi, da li ćeš osetiti razliku u kvalitetu zvuka snimljenog integrisanom karticom i nekom profi namenjenoj muzičkoj produkciji zavisi kao što je Oluja rekao od svih karika u lancu, u tvom slučaju, midi kontrolera, mikrofona, zvučne kartice, kablova, tih monitora sa pojačavačem. Ako je bilo koji od tih elemenata loš, i krajnji rezultat će biti takav.

Poslednja ispravka: Mario Pavićević (27.7.2010 u 15:21) Razlog: Dodate slike
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
dominik_456 (22.9.2010), emailnikola (9.11.2010), Petar Lončarević (30.7.2010), shrafko (27.7.2010), Starface (27.7.2010)
Stara 27.7.2010, 16:01   #18
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta - njena svrha?

Neko spomenuh da profi zvucna manje opterecuje CPU,zanima me kako ?

I da sumiram,kada radi neko na integrusi njemu je kvantizacija 44.1 KHz i 16 bita ??
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2010, 16:07   #19
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta - njena svrha?

pa tako što umesto procesora, matične i memorije zvučna odrađuje posao, mislim da su integruše ipak malo bolje, evo meni u kontrol panel, sound ,advanced je namešteno 24 bit, 192 000 Hz studio quality integruša soundmax
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2010, 16:17   #20
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Zvucna karta - njena svrha?

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Neko spomenuh da profi zvucna manje opterecuje CPU,zanima me kako ?
Uprosceno receno, neki chip na zvucnoj ce raditi posao "hardverski", umesto da uposljava glavni procesor racunara.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zvučna karta nikola 99 Zvuk na računaru 1 12.8.2009 23:44
Sennheiser slušalice i zvučna karta hooanpablo ŠDK - Zvuk na računaru 4 12.2.2009 12:58
Zvučna karta za Shure M58 do 50 € NozamF ŠDK - Zvuk na računaru 0 2.8.2008 20:37
Koja zvučna karta? TypeR ŠDK - Zvuk na računaru 6 19.3.2008 1:02
Saveti oko kupovine laptopova, i objasnjenje Crusader88 ŠDK - Prenosni računari 13 21.11.2007 23:26


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com