Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Zvuk na računaru

ŠDK - Zvuk na računaru Saveti u vezi sa kupovinom zvučnih karti, zvučnika, slušalica...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.2.2015, 13:21   #1
Aelos03
Veteran
 
Član od: 10.6.2012.
Poruke: 540
Zahvalnice: 96
Zahvaljeno 69 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aelos03
Određen forumom Gde poceti(sistem za sobu)

Stvarno nemam blage veze sta da radim ali znam da mo treba solidno ozvucenje za sobu.

koju konfiguraciju(i koje zvucnike i ostalo) biste mi predlozoli ?

Trenutno ne bih dao vise 25k, alo ako se isplati dati vise mogu i preko.

Sto vise informacija to bolje.
Aelos03 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2015, 13:42   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Šta hoćeš, stereo ili 5.1? Šta ti je bitnije, muzika ili filmovi? Mislim, jel hoćeš kompjuterski sistem zvučnika ili da gradiš neki HiFi? Šta će biti izvor, integrisana zvučna ili nešto drugo? Ta suma je ako tražiš nov HiFi dovoljna tek za najosnovnije stereo pojačalo ili par zvučnika, isto najjeftinijih. Ako bi polovno onda već ima šta da se nađe ... Ali prvo budi malo konkretniji.

Poslednja ispravka: Picard (12.2.2015 u 14:08)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2015, 14:16   #3
Aelos03
Veteran
 
Član od: 10.6.2012.
Poruke: 540
Zahvalnice: 96
Zahvaljeno 69 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aelos03
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Muzika mi primarna i mislim da zelim stero. kompjuterski sistem bi bio idealan ali ako vredi dati za hi fi otvoren sam i za tu opciju.Trenutno je integrisana hteo sam da uzmem zvucnu ali sam odusta jer mozda ima bolje resenje.

Ta suma je ono sto trenutno mogu da izdvojom ali mogu da napravim plan pa da kupujem. Ali opet da sve to bude koliko toliko razumno.

Hteo sam da budem konkretan ali nisam znao kako
Aelos03 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2015, 15:18   #4
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Kompjuterski sistemi su super, ali kada jednom pređeš na hifi, kompjuterski sistemi više ne postoje u tvojoj glavi. Ogromna je razlika u kvalitetu zvuka, ali je i ogromna razlika u ceni.

Ako ideš na hifi, treba ti stereo pojačalo, dva zvučnika i eventualno neki DAC ako hoćeš baš da se izuješ za sve pare. Ima dosta polovnih hi-fi komponenti po netu, i to odličnih.

Ako hoćeš nešto drugačiji hi-fi, možeš da uzmeš neke aktivne monitor zvučnike, ja sam slušao par komada, mogu ti reći da je zvuk vrhunski, za dlaku da ih nisam uzeo. Mnogi će reći da su monitori za pravljenje muzike, ali ja mislim obratno, oni samo ne sakrivaju mane snimaka, već se trude da zvuk reprodukuju u originalu. Za njih ti nije potrebno pojačalo. Na primer ovi monitorci:

http://youtu.be/v1zGEMtd8e0

Ako ćeš kompjuterski sistem, tu ti ne mogu pomoći

Sve najbolje, Marko
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku muki85 na korisnoj poruci:
Aelos03 (14.2.2015)
Stara 12.2.2015, 15:37   #5
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Citat:
muki85 kaže: Pregled poruke

ako hoćeš nešto drugačiji hi-fi, možeš da uzmeš neke aktivne monitor zvučnike, ja sam slušao par komada, mogu ti reći da je zvuk vrhunski, za dlaku da ih nisam uzeo. Mnogi će reći da su monitori za pravljenje muzike, ali ja mislim obratno, oni samo ne sakrivaju mane snimaka, već se trude da zvuk reprodukuju u originalu.
Тачно, и у чему је забава у томе? Ја разумем продуценте, који раде на њима, али за слушање музике НИКАКО тај чист, оригиналан звук. Свако од нас има специфично чуло слуха, па му треба више овога или мање онога у спектру звука, тако да оно што мени звучи супер, некоме звучи бзвз итд.

Мени је слушање музике без еквилајзера, на мониторима, патња. Потпуно је легитимно учинити звук "забавнијим", то нема везе са аудиофилством или не.

Посебно урнебесно звучи, нпр, неки металкор бенд на тим справама.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2015, 15:48   #6
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Тачно, и у чему је забава у томе? Ја разумем продуценте, који раде на њима, али за слушање музике НИКАКО тај чист, оригиналан звук. Свако од нас има специфично чуло слуха, па му треба више овога или мање онога у спектру звука, тако да оно што мени звучи супер, некоме звучи бзвз итд.

Мени је слушање музике без еквилајзера, на мониторима, патња. Потпуно је легитимно учинити звук "забавнијим", то нема везе са аудиофилством или не.

Посебно урнебесно звучи, нпр, неки металкор бенд на тим справама.
Pa sve zavisi šta hoćeš, većina zvučnika generalno "boji" snimke, nekome se to dopada, nekome ne. Ja iskreno i nisam čuo da neki metalkor bend zvuči dobro na bilo kojim zvučnicima, sem možda na nekim bowers-ima ili možda na nekim wharfedale-ovima. Loša im je produkcija generalno.
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2015, 15:54   #7
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Citat:
muki85 kaže: Pregled poruke
Pa sve zavisi šta hoćeš, većina zvučnika generalno "boji" snimke, nekome se to dopada, nekome ne. Ja iskreno i nisam čuo da neki metalkor bend zvuči dobro na bilo kojim zvučnicima, sem možda na nekim bowers-ima ili možda na nekim wharfedale-ovima. Loša im je produkcija generalno.
Зато сам и рекао продуценти Ми остали слушамо музику која нам се допада, а продуценти слушају квалитет продукције, музика их више и не занима. Стварно не знам какав квалитет продукције тражиш, али, рецимо, As I Lay Dying - An Ocean Between Us мени звучи одлично. Заправо, све што је Адам из KsE радио као продуцент ми се свиђа.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2015, 16:05   #8
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Зато сам и рекао продуценти Ми остали слушамо музику која нам се допада, а продуценти слушају квалитет продукције, музика их више и не занима. Стварно не знам какав квалитет продукције тражиш, али, рецимо, As I Lay Dying - An Ocean Between Us мени звучи одлично. Заправо, све што је Адам из KsE радио као продуцент ми се свиђа.
Mogu da ti kažem kako ovo zvuči kod mene na ma-rx2, ali samo kada skinem FLAC Ja samo želim da kažem da ništa ne košta da ode negde da se posluša, najlakše je iskeširati na oko. Muzika je jako subjektivan doživljaj. Kada sam trebao da kupujem svoj prvi stereo sistem, otišao sam u mitros posle slušanja kombinacije rotel-bowers i denon-wharfedale, i oduševio se krk rokit-om, iako je bio duplo jeftiniji a možda i troduplo od ovih kombinacija. Ali ih nisam pazario jer sam se zaljubio u svoje sadašnje zvučnike, sačekao još 3 meseca i skupio novac. Što se produkcije tiče, meni su neki reper kada slušam sisteme ovih par stvari:

https://www.youtube.com/watch?v=KOVi7A-diiw
https://www.youtube.com/watch?v=7O1_0hikl-A
https://www.youtube.com/watch?v=AZ1pHmWhIuY
https://www.youtube.com/watch?v=wRjK8afc8V0
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2015, 17:44   #9
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Citat:
Aelos03 kaže: Pregled poruke
Muzika mi primarna i mislim da zelim stero. kompjuterski sistem bi bio idealan ali ako vredi dati za hi fi otvoren sam i za tu opciju.Trenutno je integrisana hteo sam da uzmem zvucnu ali sam odusta jer mozda ima bolje resenje.

Ta suma je ono sto trenutno mogu da izdvojom ali mogu da napravim plan pa da kupujem. Ali opet da sve to bude koliko toliko razumno.

Hteo sam da budem konkretan ali nisam znao kako
Kod nas je izbor kompjuterskih sistema veoma loš, prema tome imaš sledeće opcije:

1) da sakupljaš još para za novo stereo pojačalo i novi par stereo zvučnika (najmanje 500-600e)
2) sa za tih 200e tražiš polovan sistem, može da se nađe dosta toga, ali i treba biti oprezan
3) da za ~100e nađeš neku dobru polovnu mini liniju
4) da juriš neke polovne poznate modele komp. zvučnika.

Uz 3. i 4. opciju ti ostaje dovoljno para i za neku zvučnu, Xonar DX recimo, ili USB DAC/Headamp kao FiiO E10K.

Ako postoji mogućnost kupovine van zemlje to već značajno proširuje izbor.

Još jedna opcija ako na duže staze planiraš novo pojačalo i zvučnike je da uzmeš neku polovnu mini liniju za 30-40e i da istovremeno nastaviš da štediš novac za HiFi. Time ćeš odmah dobiti nešto što ti završava posao za sada, a istovremeno bi nastavio da istražuješ dalje, da se informišeš i u glavi iskristališeš šta želiš.

EDIT: hajde da dodam i Microlab Solo-6C kao varijantu, mada su im cene mnogo veće nego nekada. To je posledica nepostojanja konkurencije ...

Poslednja ispravka: Picard (12.2.2015 u 17:52)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Aelos03 (14.2.2015)
Stara 14.2.2015, 14:23   #10
Aelos03
Veteran
 
Član od: 10.6.2012.
Poruke: 540
Zahvalnice: 96
Zahvaljeno 69 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aelos03
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Hvala mnogo ste mi pomogli

Sad samo da odlucim.

Cuo sam monitore Yamaha HS7 kod poznanika i mnogo mi se svidja zvuk.

Doneo sam odluku da kupim neke monitore i Xonar DX I onda polako da skupim lepo za novo pojacalo i zvucnike.

Koje pojacalo i zvucnike predlazete ?
Aelos03 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2015, 13:25   #11
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Što se tiče pojačala i zvučnika tu ima nekih iskristalisanih dobrih kupovina kao npr:
Pioneer A-30, NAD C 316BEE, Denon PMA-720AE, Marantz PM5005, Yamaha A-S301 ... Dali Zensor 3, PSB Alpha B1, Monitor Audio BX2, Wharfedale Diamond 10.1/10.2/122, Q Acoustic 2020i, Klipsch R-15M/RB-81 Reference II, Pioneer SF-PS52-LR ako ih ima negde itd. Ima tu mnogo kombinacija i pitanje je šta bi se tebi najviše dopalo.

Poslednja ispravka: Picard (15.2.2015 u 14:12)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2015, 13:02   #12
N3n0
Član
 
Član od: 26.9.2009.
Poruke: 268
Zahvalnice: 223
Zahvaljeno 64 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Gradim HiFi sistem i odlučio sam se za zvučnike Monitor Audio BX2. Što se tiče ostalih komponenti malo sam u dilemi a malo sam i u neznanju. Opcije su AV risiver i stereo risiver (nisu mi baš najjasniji termini pojačalo, integrisano pojačalo, DAC...). Za iste pare 200-400 evra mogu da se nađu AV i stereo risiveri s tim što su izgleda preporuke da se ide na stereo varijantu.
Kakva su iskustva stereo sistema kada se koriste za gledanje filmova? Konkretno Blu-ray sa DTS zvukom (narodna verzija sa hard diska/USBa). Da li je moguće koristiti stereo sistem npr:
Marantz PM6005
Monitor Audio BX2
kao home cinema/theatre 2.0?
N3n0 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2015, 13:35   #13
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Naravno da je moguće, samo se lepo poveže i to je to. PM6005 je stereo pojačalo sa DAC-om.
BX2 si čuo ili si se ovako odlučio za njih? Ako jesi, sa kojim ostatkom sistema?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2015, 15:14   #14
N3n0
Član
 
Član od: 26.9.2009.
Poruke: 268
Zahvalnice: 223
Zahvaljeno 64 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Tek planiram da ih čujem. Za Monitor Audio BX2 sam se odlučio po principu cena/kvalitet na osnovu čitanja na netu. Navodno zvuk BX2 je bright pa risiver koji ide uz njega treba da bude suprotan. Za Yamaha risivere kažu da su bright pa se ne slažu sa BX2. Preporučuju se Denon, Marantz i sl.
Citat:
PM6005 je stereo pojačalo sa DAC-om.
Možeš li ovo da mi objasniš?

Koliko znam stereo risiveri (uključujući PM6005) nemaju HDMI ulaz/izlaz.
Kod AVR sistem je:
-izvor slike/zvuka->HDMI->AVR->HDMI->TV + AVR->zvučnici
, a kod STR:
-izvor slike/zvuka->HDMI->TV + izvor slike/zvuka->STR->zvučnici.
Koliko je kvalitetna veza izvor slike/zvuka->STR koja nije preko HDMI. Da li je lošija od veze slike/zvuka->HDMI->AVR?
Da li se nešto gubi u kvalitetu u sistemu sa stereo risiverom u odnosu na sistem sa A/V risiverom zbog toga što stereo risiveri ne podršavaju HDMI? Nadam se da nisam bio previše konfuzan.
N3n0 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2015, 15:48   #15
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Uoči razliku između pojmova risiver i pojačalo. Risiver pored samog pojačala sadrži i dodatne funkcionalnosti kao što su nekada bile radio (FM, AM ...), a danas su to stvari vezane za multikanalnu reprodukciju zvuka i povezivanje sa Blu-ray plejerima i sl. Funkcija stereo pojačala je samo da pojača signal koji mu stiže na ulaze. Po pravilu, (skoro) bez izuzetaka pojačalo daje bolji zvuk od risivera istog cenovnog ranga jer ne sadrži dodatne komponente koje mogu uticati na signal. Jeftiniji isiveri često mogu biti pretrpani raznim funkcijama nauštrb kvaliteta zvuka.
DAC je digitalno-analogni konvertor, odnosno prevodi digitalni signal u vidu "nula i jedinica" u analogni koji se dalje šalje pojačalu. Povezivanje izvora digitalnog signala može biti putem USB-a, koaksijalnim ili optičkim kablom. Nijedan od ovih načina nema neke određene prednosti u odosu na druge, već razlike mogu poticati od razlika u implementaciji. PM6005 je jedno od ređih stereo pojačala koje ima DAC, u ovom slučaju sa optičkim ulazom. Znači, potreban je digitalni izvor sa takvim izlazom (integrisana ili zasebna zvučna karta npr).
Veza izvor slike/zvuka->HDMI->TV + izvor slike/zvuka->STR->zvučnici nije ništa lošija od one druge ako govorimo o istom cenovnom rangu, krajnji rezultat može biti samo bolji. Naravno, ako govorimo o nekom znatno skupljem AVR situacija može biti potpuno obrnuta.
Razmisli o Dali Zensor 3, malo su skuplji od BX2, ali bi trebalo da budu i bolji.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
N3n0 (12.3.2015)
Stara 26.3.2015, 14:32   #16
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Gde poceti(sistem za sobu)

Za te pare najbolje da kupis polovno pojacalo iz 80ih I polovne zvucnike. Mozes mnogo dobro da prodjes ali je cimanje, najbolje bi bilo kada bi nasao nekoga ko prodaje pojacalo+zvucnike u paketu pa odes kod coveka, da cujes kako zvuci.

Kada bi kupovao novo da izvuces taj kvalitet morao bi da pljunes mnogo vecu lovu, ne kupuj nikakve kompjuterske sisteme.

Sto se hifi sistema tice polovno I staro uopste nije losa stvar, ljudi se I dalje kunu u svoje 40 godina stare pionire I maranze. Pogledaj kupujem/prodajem I slicne sajtove.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Apostrof na korisnoj poruci:
N3n0 (30.3.2015)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tv za PS3 i moju sobu AcMilan91 ŠDK - Foto i audio/video 10 23.5.2014 20:13
wireless router za sobu vsakos ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 7.8.2011 1:04
Neki jeftini 2.0 zvucnici cistog zvuka za malu sobu Dusan_BG ŠDK - Zvuk na računaru 2 4.2.2011 16:40
Mini linija za sobu do 120e dzoni23 ŠDK - Foto i audio/video 3 29.12.2010 19:25
Kako posmatrati svoju sobu web kamerom sa drugog kompa Zenskarosh Video/TV softver 3 1.10.2010 19:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com