Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.1.2019, 0:26   #1
xNSXklonX007
Novi član
 
Član od: 12.6.2018.
Lokacija: Davy Jones Locker
Poruke: 24
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Arrow Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Dobro vece.
Treba mi mala pomoc oko zvuka sa racunara...
Naime, sa grafičke kartice ( amd R7 240) šaljem preko HDMI kabla signal u AVR Denon 1611. Odatle slika ide u TV isto preko HDMI kabla a zvuk na moćne Hi-Fi B&W zvučnike. Oni 5.1 sistemi me ne interesuju, čist stereo dobijam. Taj zvuk sa grafičke, znam da je digitalni i da ga DAC u pojačalu obradi i prevede u analogni na zvučnike, da li je to ful kvalitet zvuka ili postoji nešto još bolje? Ploča je ASUS PRIME B250M-A i verujem da je zvuk sa nje dobar ali bih morao još dodatni analogni kabal da vezujem i šaljem u pojačalo. Hvala unapred.
xNSXklonX007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2019, 2:09   #2
Luka Filipovic
Starosedelac
 
Član od: 9.7.2010.
Lokacija: N/A
Poruke: 1.795
Zahvalnice: 750
Zahvaljeno 536 puta na 369 poruka
Određen forumom Re: Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Ovako koristiš dac u risiveru koji je verujem dosta bolji od dac-a koji je integrisan na ploci. U nekom teorijskom slučaju da su istog kvaliteta, svakako je bolje da ti je dac što bliže pojacalu, tj da se prenos vrsi u digitalnom signalu.
Da li moze bolje?
Pa mozes ako uzmeš zasebni dac koji je kvalitetniji od tog u denonu. Da li se isplati tako nesto zavisi od kvaliteta celog sistema i tvojih zahteva.
Luka Filipovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Luka Filipovic na korisnoj poruci:
xNSXklonX007 (28.1.2019)
Stara 28.1.2019, 2:52   #3
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Kao što Luka reče, gotovo sigurno je DAC u Denonu bolji od tog na matičnoj ploči tako da ja tu ništa ne bih dirao. Plus što vođenjem digitalnog signala izbegavaš da brineš o kvalitetu analognih kablova i mogućim EMI smetnjama od strujnih kablova i sl.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
xNSXklonX007 (28.1.2019)
Stara 28.1.2019, 15:33   #4
xNSXklonX007
Novi član
 
Član od: 12.6.2018.
Lokacija: Davy Jones Locker
Poruke: 24
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Hvala puno, to je to. Ceo sistem je Hi-Fi varijanta pošto je zaseban CD plejer zadužen za muziku i povezan posebnim interkonekt kablovima ( biće uskoro zamenjen kvalitetnim blu ray plejerom). Kompjuter je dodatni izvor zvuka (filmovi i youtube) tako de nema šta više da se radi . Hvala puno još jednom!
xNSXklonX007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2019, 18:39   #5
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Zašto si kupovao AVR ako te zanima samo stereo?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2019, 20:38   #6
xNSXklonX007
Novi član
 
Član od: 12.6.2018.
Lokacija: Davy Jones Locker
Poruke: 24
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Objasniću....prethodno pojačalo je bilo povezano sa računarom preko 10m dugačkog audio kabla ( iz zvučne kartice Audigy 2 je išao) dok je slika preko HDMI kabla išla do TV-a. Kupio sam AVR jer sam znao da ću jednim kablom (HDMI) dobiti i sliku i zvuk i to digitalni format. Na taj način sam se rešio jednog kabla viška u stanu a dobio sam i daljinski koji prethodno pojačalo nije imalo. Pitanje sam postavio u smislu da li mi je možda potrebna kvalitetnija grafička kartica ili možda bolja matična ploča za još kvalitetniji zvuk mada je i ovako odličnog kvaliteta. Nisam zaluđeni audiofil ali volim kvalitetan zvuk.
xNSXklonX007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2019, 20:46   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Dobar je i audio na matičnoj, nije vrhunski ali čini mi se da sam čitao negde da je dosta dobar
Za grafičku ne znam, ali sigurno je već negde na internetu diskutovano o kvalitetu..
Na matičnoj imaš Realtek® ALC887
Citat:
Realtek® ALC887 8-Channel High Definition Audio CODEC
- Supports : Jack-detection, Front Panel Jack-retasking
Audio Feature :
- LED-illuminated design - Brighten up your build with the gorgeous illuminated audio trace path.
- Audio Shielding: Ensures precision analog/digital separation and greatly reduced multi-lateral interference
- Dedicated audio PCB layers: Separate layers for left and right channels to guard the quality of the sensitive audio signals
- Premium Japanese audio capacitors: Provide warm, natural and immersive sound with exceptional clarity and fidelity
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2019, 20:50   #8
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Nema šanse da zvuk sa matične može da se poredi sa onim iz DAC-a tog AVR-a. Nikakve. Poboljšanje može dobiti samo nekim solidnim DAC-om što on očigledno neće kupovati jer ima CD plejer za muziku.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2019, 22:05   #9
xNSXklonX007
Novi član
 
Član od: 12.6.2018.
Lokacija: Davy Jones Locker
Poruke: 24
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Razmisljao sam da kupim novu maticnu koja na sebi ima opticki izlaz pa da optikom odvedem zvuk do pojacala ali to je opet jos jedan dodatni kabal a i nisam siguran koliko je optika bolja od HDMI-ja. Sve u svemu za sada ostaje ovako dok ne izmisle nesto novo.
xNSXklonX007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2019, 22:20   #10
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

I opet ništa ne bi dobio time. Nema šta novo da se izmišlja, bolji zvuk može da da samo eksterni DAC i to je to.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2019, 22:31   #11
xNSXklonX007
Novi član
 
Član od: 12.6.2018.
Lokacija: Davy Jones Locker
Poruke: 24
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Razumeo! Hvala jos jednom!
xNSXklonX007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2019, 22:56   #12
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Da li postoji razlika izmedju zvuka preko maticne ili graficke karte?

Tako je, sve je to digitalni signal i nema razloga da juriš optiku umesto HDMI i sl. To je presipanje iz šupljeg u prazno.

Inače, ako ti u budućnosti zatreba nekad iz nekog razloga više digitalnih izlaza na kompu, ne menjaš celu matičnu već dokupiš karticu sa optičkim i koaksijalnim digitalnim izlazima koja se kači se na interni 3-pin digitalni interfejs na ploči (većina ploča ima, čak i moja budžetska H110). To košta 7-8€. Meni je skoro ovakva stigla samo nikako da je montiram, stoji mi u fioci. https://s.click.aliexpress.com/e/Yfch43W
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
zvuk

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razlika izmedju 1GB i 2GB (memorije graficke) Trosarinac Grafika 18 3.10.2014 0:41
Razlika izmedju dva ista procesora Mr.Simpson Osnovne komponente 5 17.7.2012 13:14
Razlika izmedju P7P55D i P7P55D PRO? VandalBoy ŠDK - Osnovne komponente 3 12.7.2010 20:12
Razlika izmedju proizvodjaca? Pontiac Grafika 7 23.1.2010 23:07
Kupovina graficke karte ecanikajo Šta da kupim? 6 15.6.2007 17:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com