Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Aplikativni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Aplikativni softver Svi programi i alati koji se ne uklapaju ni u jednu od ponuđenih kategorija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.9.2009, 10:54   #1
gagi_ns
Član
 
Član od: 23.2.2007.
Lokacija: Logicno zar ne!? :)
Poruke: 346
Zahvalnice: 575
Zahvaljeno 834 puta na 170 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku gagi_ns
Određen forumom Pomoć oko backupa

Drugari treba mi pomoc tj sugestija oko backup-a koji treba da odradimo u firmi. Naime, imamo 6 laptop racunara za koje treba da odradimo backup, tj trebali bi da ga radimo na svakih mesec dva, posto nam je dosta velik protok podataka. Sef nam je dao eksterni hard disk koji je dobio skoro na poklon, u pitanju je WD7500H1J-00, i on treba da nam posluzi kao backup hard. Kako bi to najbolje mogli da iskoristimo, u smislu da stekamo taj hard u svaki komp, i radimo backup...koji program da koristimo, da li to postoji neka varijanta da se na hardu stavi neka korisna aplikacija, ili neki backup program mora da ide na sve racunare kako bi se pravila kopija. Ne razumemo se previse, pa nam zato treba pomoc da ovo sto imamo iskoristimo na najbolji moguci nacin, a da pri tome procedura backup-a ne bude mnogo komplikovana, kako bi i sami mogli da je odradimo.
gagi_ns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 10:57   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pomoc oko backup-a

Vidi da li ti mogućnosti koje Cobian Backup ima odgovaraju. Definišu se mesto, vreme i lokacije za backup i softver radi sam. Pritom je free i opensource.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 11:23   #3
gagi_ns
Član
 
Član od: 23.2.2007.
Lokacija: Logicno zar ne!? :)
Poruke: 346
Zahvalnice: 575
Zahvaljeno 834 puta na 170 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku gagi_ns
Određen forumom Re: Pomoc oko backup-a

Ok, skinuo sam software pa cu malo da ga procackam, posto nikad nisam radio sa tim, pa su mi sve mogucnosti strane...u svakom slucaju, ako sam razumeo opcija je da taj program mora da se instalira na svaki komp, koji ce da pravi kopije, i one se bacaju na onaj hard sto sam naveo...ne postoji druga(laksa) mogucnost?
gagi_ns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2009, 20:16   #4
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko backup-a

Laksa mogucnost je da bekap radite preko mreze ako su laptopovi umrezeni i ako imate server na koji mozete da prikacite taj hard. Ako te mrzi da instaliras programe na svaki laptop iskoristi ntbackup koji je vec na svakom windowsu. Ili seruj foldere laptopova pa bekam "vuci" sa servera. Mozes recimo i winrar da koristis za bekap, bilo rucno, bilo da napises skripte (to se lako radi pracenjem uputstva iz help-a programa) za normalni i inkrementalni bekap i zakazes ih u odgovarajuce vreme.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 7:49   #5
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko backup-a

Za odlučivanje o načinu izrade backupa potrebno je još malo više informacija. Na primer, da li su ti podaci na sistemskoj particiji ili na izdvojenoj? Zatim, da li su aplikacije koje koristite na poslu na sistemskoj particiji, pa da li se aplikacije nadograđuju češće preko neta ili instalacijskih CD-ova (DVDja)?
Backup samih podataka je obavezan (i to ako je moguće svakodnevno).
Međutim, nema mnogo koristi od backupa podataka ako ti strada cela particija sa nekoliko aplikacija koje ćeš morati da reinstaliraš (pa još ako moraš zvati autora da ti ponovo da aktivacioni ključ itd.).
U slučaju kada imaš (bar) dve particije, gde su aplikacije na sistemskoj particiji (recimo, disk C a podaci na drugoj particiji (recimo, disk D, bilo bi dobro da podatke svakodnevno bekapuješ, ili ako su računari umreženi, da ih snimaš na barem još 2 mesta (na drugim računarima). Ja za to koristim program Second copy (na žalost nije besplatan, ali nije ni skup), dok particiju C: bekapujem kad god za to ima potrebe - ažurirano nekoliko programa, ažurirani antivirusni programi, promenjena neka hardverska komponenta itd. otprilike jednom nedeljno. Za taj backup koristim butabilni Acronis true image. Na taj način, bez obzira da li je sistemska particija u ispravnom stanju pa mogu da dignem Win, ili je kompletan sistem sye8an, mogu za 10-20 minuta da osposobim sistem da radi. Jedino što u svim varijantama preporučujem, to je da podaci i dokumenti ne budu na sistemskoj particiji.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 9:55   #6
gagi_ns
Član
 
Član od: 23.2.2007.
Lokacija: Logicno zar ne!? :)
Poruke: 346
Zahvalnice: 575
Zahvaljeno 834 puta na 170 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku gagi_ns
Određen forumom Re: Pomoc oko backup-a

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Laksa mogucnost je da bekap radite preko mreze ako su laptopovi umrezeni i ako imate server na koji mozete da prikacite taj hard. Ako te mrzi da instaliras programe na svaki laptop iskoristi ntbackup koji je vec na svakom windowsu. Ili seruj foldere laptopova pa bekam "vuci" sa servera. Mozes recimo i winrar da koristis za bekap, bilo rucno, bilo da napises skripte (to se lako radi pracenjem uputstva iz help-a programa) za normalni i inkrementalni bekap i zakazes ih u odgovarajuce vreme.
Pazi ovako, firma u kojoj radim se nalazi na Fakultetu tehnickih nauka u NS, mislim da ti je jasno kakav je sistem u pitanju, jesmo zakaceni na akademsku mrezu, al pristup serveru je nemoguc, pogotovo ne za ovako neke "nebitne" stvari, sto znaci da ovo moramo resavati interno kod nas. Ne mrzi me da instaliram na svaki laptop program, na to sam i bio spreman, samo sam hteo da od strucnijih ljudi cujem koje sve opcije postoje, i koja je za nas najlaksa al pritom i dobra,posto nemam iskustva sa svim tim.

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Za odlučivanje o načinu izrade backupa potrebno je još malo više informacija. Na primer, da li su ti podaci na sistemskoj particiji ili na izdvojenoj? Zatim, da li su aplikacije koje koristite na poslu na sistemskoj particiji, pa da li se aplikacije nadograđuju češće preko neta ili instalacijskih CD-ova (DVDja)?
Backup samih podataka je obavezan (i to ako je moguće svakodnevno).
Međutim, nema mnogo koristi od backupa podataka ako ti strada cela particija sa nekoliko aplikacija koje ćeš morati da reinstaliraš (pa još ako moraš zvati autora da ti ponovo da aktivacioni ključ itd.).
U slučaju kada imaš (bar) dve particije, gde su aplikacije na sistemskoj particiji (recimo, disk C a podaci na drugoj particiji (recimo, disk D, bilo bi dobro da podatke svakodnevno bekapuješ, ili ako su računari umreženi, da ih snimaš na barem još 2 mesta (na drugim računarima). Ja za to koristim program Second copy (na žalost nije besplatan, ali nije ni skup), dok particiju C: bekapujem kad god za to ima potrebe - ažurirano nekoliko programa, ažurirani antivirusni programi, promenjena neka hardverska komponenta itd. otprilike jednom nedeljno. Za taj backup koristim butabilni Acronis true image. Na taj način, bez obzira da li je sistemska particija u ispravnom stanju pa mogu da dignem Win, ili je kompletan sistem sye8an, mogu za 10-20 minuta da osposobim sistem da radi. Jedino što u svim varijantama preporučujem, to je da podaci i dokumenti ne budu na sistemskoj particiji.
Evo jos malo vise informacija...uglavnom su u pitanju po dve particije na racunarima, sistemska sa aplikacijama tj instaliranim programima, i jedna za suve podatke. U principu, mnogo bitniji nam je backup tih sistemskih particija, zbog outlooka(mailov-a,attach-ova i kontakata), browsera(bookmark-ova, history-ja i sl.), pa i svih silnim aplikacija koje su tu instalirane(a ima ih dosta). E sad ako sam dobro razumeo, particiju sa podacima prosto kopiram s vremena na vreme(koja je razlika izmedju suvog kopiranja podataka i koriscenja recimo tog second copy programa koji si preporucio) na recimo taj externi hard koji ce nam sluziti za to, a za c: particije pomocu akronis-a pravim image, koji mogu da povrate sve,pa cak i instalirane aplikacije, u slucaju da se syebe ceo win (pretpostavljam da kad rikne hard, ta opcija sa imageom nije moguca, zbog kompatiobilnosti sa nekim drugim-novim hardom,ili nekim drugim hardware-om?). Sorry ako napisem neku glupost, ili postavim neko takvo pitanje, posto stvarno mi je sve ovo strano, al pokusavam da se ukljucim u pricu sto pre.
gagi_ns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 20:03   #7
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko backup-a

Ako ti je bitno samo da bekapujes outlook i ostale aplikacije onda uopste ne moras da radis bekap cele particije. U tom slucaju treba da bekapujes samo profil korisnika, tj. C:\Documents and settings\%username%, to je najvise stotinak megabajta informacija i bekap moze da se uradi dok je sistem podignut, samo sto bi trebalo pogasiti sve (bitne) aplikacije jer njihovi fajlovi mogu biti zakljucani, pa nece uci u bekap. Cak i ako bekap program ima opciju da cita fajlove dok su zakljucani, ovo treba izbegavati, jer ume da zabaguje (ntbackup (shadow copy) je prilicno los po ovom pitanju).

Razlika izmedju suvog kopiranja i bekapa je u tome sto bekap moze da se odradi i inkrementalno, tj. da bekapuje samo fajlove koji su se promenili od proslog bekapa, tj. fajlove koji imaju "A" atribut. Na taj nacin velicina bekapa moze da bude znatno manja, ali za oporavak je potreban i normalni i svi inkrementalni - ako si u januaru odradio normalni, a u feb. martu, aprilu i maju inkrementalne, pa krajem maja pukne hard, trebace ti sve kopije da bi oporavio fajlove, zato treba raditi normalni bekap posle 3-4 inkrementalna.

Vecina programa za pravljenje imidza moze da odradi restore sistema samo na istu konfiguraciju, promena hard diska ne bi trebalo da bude problem, pod uslovom da je disk isti. Imidz particije sa obicnim podacima bi trebalo da moze da povrati na bilo koji sistem. Postoje i programi kao sto je Acronis Universal Restore koji prilikom restore-a sistema automatski sredjuje drajvere tako da mozes da windows sa jednog kompa "preneses" na drugi, tj. na potpuno razlicitu konfiguraciju, samo cini mi se da je ovaj program jako skup.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2009, 11:51   #8
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko backup-a

Citat:
gagi_ns kaže: Pregled poruke
Evo jos malo vise informacija...uglavnom su u pitanju po dve particije na racunarima, sistemska sa aplikacijama tj instaliranim programima, i jedna za suve podatke. U principu, mnogo bitniji nam je backup tih sistemskih particija, zbog outlooka(mailov-a,attach-ova i kontakata), browsera(bookmark-ova, history-ja i sl.), pa i svih silnim aplikacija koje su tu instalirane(a ima ih dosta). E sad ako sam dobro razumeo, particiju sa podacima prosto kopiram s vremena na vreme(koja je razlika izmedju suvog kopiranja podataka i koriscenja recimo tog second copy programa koji si preporucio) na recimo taj externi hard koji ce nam sluziti za to, a za c: particije pomocu akronis-a pravim image, koji mogu da povrate sve,pa cak i instalirane aplikacije, u slucaju da se syebe ceo win (pretpostavljam da kad rikne hard, ta opcija sa imageom nije moguca, zbog kompatiobilnosti sa nekim drugim-novim hardom,ili nekim drugim hardware-om?).
Da krenemo od kraja, Acronis može da ti vrati particiju i na novi disk koji nije istog kapaciteta kao što je snimljeni image. Prilikom restore-a, odrediš kolika hoćeš da bude particija koju vraćaš (naravno, ne može biti manja od one u image-u). Možda bi samo bio problem vraćati image ATA diska na novi SATA koji traži drajvere za pokretanje. Ja prilikom održavanja računara prebacim i e-mailove (koristim Thunderbird koji to dozvoljava fino) na D: disk u recimo My Documents\My mail koji je isto na D: disku), kao i bookmarkove (u Firefox-u), tako da korisnik najčešće ne izgubi baš ništa ako mu ne rikne i druga particija diska. Mora samo da updateuje antivirus definicije i eventualno Firefox i sl. Second copy je brz, jednostavan za podešavanje, moćan program koji nudi sinhronizaciju, snimanje više verzija izmenjenog fajla (pa odlučiš koji je ispravan ako nešto krene po zlu), podešava se kada i koliko često će skenirati zadate foldere ili diskove, posebno je zgodan za višekorisničko okruženje. Može da kopira, premešta, briše zastarele fajlove i još mnogo toga a sve to se može podešavati u sitna crevca. Jedini nedostatak - nije besplatan. A ako je stanje takvo kako si naveo, i obično kopiranje podataka na neki drugi disk - eksterni bilo bi od velike koristi. Samo, preporuka - ostavi barem nekoliko primeraka fajlova koje često menjaš. Recimo, kod mene u firmi se desi da koleginica odradi obračun plata pa nešto zezne. To naravno ne vidi odmah nego tek kada sledeći put radi obračun i onda dođe pa mi traži da joj vratim podatke PRE prethodnog obračuna. Zato je ne radim inkrementalni bekap, već ostavljam nekoliko verzija punog bekapa podataka pa mogu da vratim podatke iz određenog perioda. Jeste kabasto i zauzima dosta medija ali tako mora.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
backup


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
pomoć pri kupovini mobilnog telefona slobabp Aparati i oprema 7 5.5.2009 18:35
Mala pomoć Otherside Grafički softver i radovi 4 7.3.2009 1:41
Pomoć! nov08 Video/TV softver 0 17.3.2008 0:04
Potrebna pomoć Didi ŠDK - Prenosni računari 0 14.3.2008 0:18
[Legend of Zelda - The Minish Cap] -> pomoć Geomaster Konzole 30 10.9.2007 14:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com