Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet tehnologije

Internet tehnologije Komunikatori, pretraživači, servisi i protokoli...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.3.2021, 14:52   #1
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Question Brave Browser da li je siguran???

Pozdrav ekipo,

Prvi put se susrecem sa Brave Browserom. I mogu Vam reci da sam prezadovoljan. Ali ovo je tek nedelju dana kako ga koristim. Trenutno ga koristim na android telefonu a planiram da sa Chroma (koji je glavni i i jedini browser koji koristim i imam masu podataka na njemu, od 50 tabova koje pregledam jednom dnevnom, sacuvanih sifri od raznih foruma, web stranica, drustvenih mreza itd...) predem na Brave.

Danas sam htio da skinem Brave na laptopu i lagano da pokusam nekako da prebacim sve te tabove i sifre ali Chrom mi je javio sledeci problem:

Citat:
Your connection is not private
Attackers might be trying to steal your information from laptop-updates.brave.com (for example, passwords, messages, or credit cards). Learn more
NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
Zbog toga me interesuje da li je Brave siguran? Zbog svih tih sifri sto imam sacuvanih na browseru. Kakvi su Vasi utusci?

P.S. Ako bude Vass odgovor pozitivan da je Brave slobodan za koriscenje, interesuje me da li neko zna laksi i bolji nacin kako prebaciti sa Chroma na Brave:

1. Recent tabs;
2. Sve sifre koje je zapamtio Chrome (google nalog)
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2021, 13:05   #2
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.652
Zahvalnice: 2.253
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Brave Browser da li je siguran???

Ja bih za PC preporučio Vivaldi (mlađi "brat" Opere), koji je takođe baziran na Chromiumu.

A za Android... Pa, ili Opera ili Vivaldi.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
Isko (23.4.2021)
Stara 9.3.2021, 16:04   #3
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Brave Browser da li je siguran???

Brave je siguran browser, baziran na Chromium-u. To je open-source projekat koji je baza skoro svih modernih browsera (ostali su samo Safati, Firefox i njegovi klonovi). Namenjen pre svega korisnicima koji brinu o privatnosti. Greška koju si dobio je verovatno do samog Chrome-a (Chromiuma)

Skoro svaki chromium browser (Chrome, Vivaldi, Brave, Edge, Opera, Yandex, Maxthon...) nudi nešto što drugi nemaju. Nekada su to dodatne opcije (Opera, Edge), nekada bolja privatnost (Brave), a nekada i jedno i drugo (Vivaldi). U suštini, svi oni isto otvaraju stranice, koriste istu tehnologiju, ekstenzije, itd.

U svakom slučaju se isplati pogledati alternative. Ja sam ranije koristio Operu, koja je imala sjajne opcije (i ona stara od pre 10-15 godina, i nova chromium verzija). Međutim zbog privatnosti (kupili je Kinezi i napravili spyware od nje), prešao sam na Vivaldi (prave ga stari inženjeri Opere), koji ima gomilu odličnih opcija, a bolju privatnost (ne kao Firefox ili Brave, ali daleko bolje nego Opera, Chrome ili Edge). To mi je svakako drugi browser, primarni mi je Firefox.

Što se migracije tiče, skoro svaki browser ima svoje naloge za čuvanje i sinhronizaciju bookmarka, šifri, istorije, itd. Što nije loše kada se menja uređaj ili koristi na više uređaja. Međutim u ovakvim situacijama, nije lako migrirati sve.

Moj savet ti je da nađeš servise koji su nezavisni od browsera. Prvo, za šifre je najbolje koristiti password menadžer, a ne integrisano browser rešenje. Posebno što većina ima i ekstenziju. Ja bih ti preporučio Bitwarden. Napravi nalog, instaliraj desktop program i prebaci šifre. Možeš instalirati browser ekstenziju i mobilnu aplikaciju
https://bitwarden.com/help/article/import-from-chrome/

Što se tabova tiče, pretpostavljam da misliš na bookmarks. I njih možeš da uvezeš u novi browser, samo ne znam kakva će struktura biti. Ja za sinhronizaciju koristim Nextcloud i floccus ekstenziju, ali je to možda previše komplikovano. Možda ti https://www.xbrowsersync.org/ odgovara - dobar, jednostavan servis za sinhronizaciju bookmarka. Ima browser ekstenziju i android aplikaciju. Ili servisi kao Pocket ili Wallabag, iako nisu klasični bookmark menadžeri (već read it later servisi)

Ne znam za ostale browsere, ali Firefox ima opciju da pošalješ tab sa jednog uređaja na drugi (npr. sa PC-a na telefon).

Na kraju, svakako probaj Brave, bolje koristiti njega nego Chrome ili Operu. Mada su moje preporuke Firefox i Vivaldi (on za ljubitelje/korisnike Chrome-a pre svega). Svi su dostupni i na telefonu i na PC-u
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Space Beer na korisnoj poruci:
Isko (23.4.2021), kuureee (30.4.2021)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Preporučite mi igru! stewazy O igrama uopšte 5628 10.2.2024 17:49
Browser test JeSuis Zanimljive Web lokacije 2 21.7.2014 22:47
Browser bot auto logovanje... zoki358 otpaTci 8 3.2.2013 20:27
avast Free Antivirus - Browser Protection? Prief Lirator Zaštita 14 3.8.2012 22:42
Browser za sporiju "mašinu". doctor Aplikativni softver 7 6.3.2010 21:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com