Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.7.2012, 13:23   #2941
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.722
Zahvalnice: 4.562
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
A ti znaš neki napredniji tehnološki proces ojačavanje strukture neke površine? Pa i padobrani se proštepavaju da bi se tako dobila tzv. "polja", koja su tu iz sigurnosnih razloga. Krene jedno da se cepa - doćiće do šava - štepa, ali dalje od toga neće. Isto tako bi na avionu ostao bez čitavog jednog komada, koliki god on bio da nije zakovan nitnama. Proguglaj o letu "Aloha" na netu. Epizoda je iz serijala Air crash investigation. Videćeš kako su piloti uspeli da spasu avion kome se odvalio dobar deo putničke kabine, ali su upravo nitne sprečile potpunu dezintegraciju aviona.
I pošto ti je SU sr@nje, daj nađi mi jedan zapadni avion koji nije pun nitni. Možda oni sa platnenim krilima iz perioda I sv. rata. Sve što je metalno ima nitne, bez izuzetka. A ti svojim elementarnim neznanjem o avijaciji samo zagađuješ temu i nerviraš druge učesnike bez ikakvih argumenata.
Ma nemam ja pojma samo sto su ti isti kukuruzari koji nama trebaju preletali tek iznad moje glave i sto sam gledao uzivo napade na centar Vukovara tik iz neposredne blizine sa svim mogucim avionima stare JRV.
I Kraguja (dvokrilca ako nije slucajno neki drugi model) koji nas je oprasivao pesticidima sa visine od par desetina metara.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 14:08   #2942
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Avioni

kraguj nije dvokrilac, mozda Antonov An2 ili Grumman G-164A (ovog nisam video godinama)
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 17:33   #2943
asteriks254
Član
 
Član od: 3.3.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 377
Zahvalnice: 145
Zahvaljeno 101 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Hrvatska najbliza odluci da remontuje MIG21 odlaze se kupovina novih aviona verovatno do prestanka krize http://www.jutarnji.hr/ured-predsjed...ni-su/1039868/
asteriks254 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 18:06   #2944
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Prvo izvinjenje što ovoliko bilo ali imao sam posla, malo pristupa netu i vremena da kuckam pa ...

Prva namera je bila da se malo bavim dotičnim pukovnikom, ali rekoh bolje da se napiše šta se zna o tom događaju, ili bar koliko ja znam. Odmah da se kaže, te vežbe su namenjene za uvežbavanje različitih sistema napada i sl za NATO i ponekad, ameri pokažu "lepo ponašanje" i "da su dobri" i pozovu neke druge da učestvuju. U prevodu, imate baš lep Su 30 i bilo bi lepo da mi sada vidimo šta on može i ima, pa ajte vi kod nas na vežbu i upalite sve što imate i znate. Mamine dobrice i naivci. Inačé, podaci sa tih vežbi vrlo retko dospevaju napolje i uglavnom je to nezvanično kao ne jednoj od vežbi kada su slovaci učestvovali sa svojim S300 sistemom (inače, nije modernizovan već verzija koja je napravljena i isporučena nekolicini zemalja varšavskog pakta, dakle, smanjene mogućnosti), i kada su prošli vežbu bez gubitaka i očistili nebo kako treba. I sve bi bilo haš haš da nije bilo ispada amera (opet) sa izjavom da S 300 su očistili reda radi i tada su Slovaci nezvanično pustili podatke. Šta da se kaže, ponos je gadna stvar.

U svakom slučaju, tu su pored Amera tada učestvovali Indijci, Koreanci i Francuzi. Koliko je sve to bila igra špijuniranja mislim da je najbolji podatak da francuski Rafali su retko palili radare i da je njihova oprema bila po defaultu postavljena na snifing mod, dakle, prikupljanje informacija, ili vam iskoristili situaciju da prikupe podatke da bi kalibrirali njihove sisteme. I dotični red flag je kao temu imao napade na zemaljske ciljeve, dakle, ne borbu VV, tako da tada nije bilo sukoba 1:1, opet čisto informativno. I na toj vežbi je recimo pao jedan F15 i poginuo jedan pilot.

Bitan deo priče je dda se kaže da na dotičnom Red Flag nisu učetvovali Bizoni, jer bi neko na osnovu priče dotičnog pomislio da je toga bilo. Bilo je susreta par godina pre toga u Indiji, i iskreno što je to pomenuto meni nije jasno. Ali je bitno ovo: potvrdila se moja priča da je Mig 21 mnogo potentniji za nadogradnje nego što mnogi misle, i da ta verzija (a to je Mig 21-93 nadogradnja ruske strane) je baš ono što mnogima treba. Izuzetno mašinče sa vrlo malim radarskim odrazom, koja ima izuzetno izdržljivu konstrukciju, i da sa radarom (usput nije izraelski već ruski) i sa dobrim sistemima ometanja (opet nije izraelski već ruski), uz ostatak priče i sa novim raketama, za nas bi bio mnogo bolja opcija nadogradnej nego onaj remont Mig 29 aviona. Usput, oko 2.5 miliona dolara po komadu je celokupna nadogradnja sa kompletnim remontom aviona. Prija kada saznate da taj mali đavolčić je u toj iteraciji nevidljiv za nešto starije F15 i F16 avione (pa i ostale), i da predstavlja opasnog protivnika.

U svakom slučaju, pre savke takve vežbe normalna zemlja malo pregovara pa se potom priprema. Za tu vežbu je bilo poslato 8 aviona Su 30 mkI, 2 tankera Il 78 i jedan Il 76 transporte sa negde oko 250 ljudi u pratnji (sa pilotima, mehaničarima i obezbeđenjem, plus manji odred specijalaca, jap, čast svakome poverenje nikome), i sve po ceni od nekih 25 miliona dolara za proputovanje i igranje. Pošto je glavno mesto priče bila Nellis baza, a ona ima ihaha opreme za elektronsko praćenje plus na raspolaganju i dosta RC 135 aviona, indijci su spremili avione u skladu sa time. Sa radara je poskidano sve bitno i tajno, i ostao je go golcijat sa osnovnim funkcijama, ili ti trening mod. To smanjuje domet, ima sasvim drugačije karakteristike emisija u odnosu na ratni mod, fali mu mnogo opcija, tako da je jasno da samo ta tačka odmah smanjuje mogućnosti aviona. Dalje, nije bio na rasplaganju sistem IFF jer Indijski sistem IFFa je sasvim drugačiji od NATO standarda, što nije loše u ratu. Znaš ko je tvoj ostali idu na zemlju. Po zahtevu rusa nije bio u upotrebi ni sistem raspodele ciljeva među avionima tipa TKS-2-27. Taj sistem je namenski napravljen samo za raspodelu vazdušnih ciljeva između aviona i ima relatvno malu brzinu prenosa informacija od oko 4.6 kbs. Mada daje brzinu obnavljanja podataka od 10 sekundi za grupu od 16 aviona (ili za 4 aviona to je oko 6 sekundi i za dva aviona oko 2 sekunde). Možda vam se čini malo prema nekom zapadnom sistemu ali treba da se zna da zapadni sistemi imaju višenamensku ulogu, da je to paketni sistem i da samo deo paketa je namenjen za ovu ulogu pa po performansama su na kraju tu negde. U prevodu, indijski piloti su u borbi morali da prvo pozovu kontrolu i da im kontrola glasovno prenese podatke da li je neki avion gore plavi ili crveni, pa tek onda da otvore vatru. Značajno gubljenje vremena. Plus, američka FAA (oni za bezbednost letenja, kako god da se zovu) zabranila je upotrebu mamaca indijskim avionima jer nemaju školske manje opasne mamce. Dodajmo na to da nisu imali ni aktivne sisteme ometanja jer su opet rusi tražili da se sklone kao osetljiva opprema (bar tako kažu indijci), jasno vam je kakav je avion leteo gore.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 18:07   #2945
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Tokom zagrevanja samo, 6 aviona Su je izletelo 120 poletanja, ili vam 20 po avionu. Tokom vežbe pokazalo se da su imali mnogo veći procenat ispravnosti nego Korejski F 15 avioni, ili francuski Rafali recimo, koji su isto bili nova roba. Indijci nisu bili sami već deo grupe i radili posao prema onome što je trebalo da odradi grupa (uglavnom su leteli sa rafalima, da se zna). Borbe VV su bile većinom na većim daljinama i nije bilo dogfajt sukoba. Veliki deo meta na većim daljinama je odradilo baš tih 8 indijskih Su 30 aviona sa radarima u trening modu. I da napomenemo, u tom modu nema simulacije R77 raketta već R 27 raketa, dakle, ne aktivno sammonavođene rakete već pasivno poluaktivno naođene rakete starije generacije. Jeste, bilo je nekoliko slučajeva da se i oni vode kao pogođeni. Za avione koji su imali samo trening mod radara to je odličan rezultat. Da se opet razumemo, jedna od zamerki je i da su imali pogađanja saveznika. Ok, dešava se lai da se odmah kaže: posle svake vežbe se rade procene i ocena posla. I utvrđeno je da je za većinu tih grešaka bila kriva kontrola ne piloti Su aviona. I da je recimo, vrlo sličan broj pogodaka saveznika imala i američka strana koja nije imala problema sa svojim engleskim jezikom, kojoj je radila automatizovana veza sa AWACS sistemima i koji su imali ispravne IFF sisteme po NATO standardu. Opet, indijskim kontrolorima nije dozvoljeno da rade jer u Nellis bazi postoji gomila osetljive opre me za monitoring pa ..... Sve u svemu, ja bi se više zabrinuo da sam amer nego da vodim brigu o indijskim Su avionima, pogotovu ako imam onoliko dobre informacije kakve ima njihov pukovnik (bar je mogao da malo procunja po internetu pre izlaganja). Jeste, radar na Su je nov i relativno nepoznat, ali ako on u trening modu odradi posao koji mnogi drugi teško odrađuju u military modu, e tad mi imamo dobar proizvod, hteli oni to da priznaju ili ne.

Borbe 1:1 su se desile kasnije u drugoj bazi, Mountain Home Air Force base. Isto u SAD. Tu je izvedeno 10 takvih "sukoba" (info za prvi dan) i rezultat je da je polovina bila pobede Su aviona a druga polovina se vodilo kao nerešeno (opet nezvaničan podatak). Odmah da se napomene, po raspoloživim informacijama ne verujem da je masovno korišćen TVC sistem na motorima. Razlog je prost, on ima ograničeno vreme rada i menja se posle nekih 500 sati rada, tako da indijsko i ostala RV ne koriste ga ako ne moraju, čak ni na aero mitinzima. Tada je podatak o stalnoj (ili ustaljenoj, kako ko više voli) ugaonoj brzini Su 30 aviona od 24 step/sec onaj koji stoji a to je mnogo više od 16 stepeni na F15 avionima, čak više od neustaljenog zaokreta kod F15 od 21 step/sec. Pri tome opet da se zna, ista oprema isti nedostaci na Su kao i gore protiv full verzije F 15. Opet, po informacijama u trening modu nema simulacije R 73 raketa već starije verzije R60, bar kako se govori. Ako je bilo upotrebe vektorisanog potiska, lično, ja bi to uradio da prikupim podatke koliko daleko i na kojoj brzini treba da bude F15 da bi imao prednost kada upotrebim TVC. I da, pilot na Su 30 na pilotskoj palici ima prekidač koji pali TVC, dakle, ima izbor šta i kada. I opet, sve ove 1:1 vežbe su se desile samo prvog dana. Usput, sami indijski pioti su rekli da ponašanje Su 30 sa uključenim TVC nije ni blizu onome što je opisao američki pukovnik. Mene iskreno pre podseća na male brzine pre pada u stall. Što opet me dovodi do podatka da Indjci su imali posade koje nisu dobro poznavale dotični avin, bar ne onoliko koliko je trebalo. A to je opet razumljivo, to su bile nove mašine za njih, a za upoznavanej mašine treba vremena i vremena. Usput, ja uvek imam neko usput, 2010te su dva iskusna pilota na pomenutim Su 30 mkI, u SAD, protiv američkih F15 uvežbavali taktiku vazdušne borbe i ostvarili mizeran rezultat od 8:2. Sve u svemu, da, F22 bi bio dobar oponent, verovatno bolji ali daleko od toga da bi otpisao Su 30 mkI. F15, pa neznam koji, očigledno nema šta da traži u ovoj priči.

Verovatno jedan bitan podatak je koliko je bio pouzdan Su kada se uzme u obzir ona gore pametna izjava američkog pukovnika vezana za morore. Pa, tih 8 Su 30 su za to vreme izleteli preko 850 sati leta, što je ekvivalent njihovog 4 mesečnog nelata u Indiji, recimo i ostvarili raspoloživost aviona preko 90%. Daleko više od recimo F15 kod kojih se ta cifra kreće oko 75-80%. Lično, mogu da shvatim da neko štiti svoje motore desetinama hiljada km daleko od kuće u uslovima kada nije u potpunosti ostvario remont dotičnih pa mora da pošalje motore na remont u Rusiju ako senešto desi (iako dobiju odmah nov ali opet ...). Ono što ovori o kvalitetu su cifre a ne to da li ja polećem u opsegu 1 munut ili za 30 sekundi kakvo je pravilo za amere. I opet usput, posle te vežbe su svratili do UAE gde su ispašli njhove F 16 block 60 i Mirage 2000 mk9. Po meni, dobro odrađen posao.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 18:43   #2946
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Šta bi bilo naravoučenije bitno za nas? Prvo je onaj deo priče o Bizonu ili ti modernizovanom Mig 21. Mali avion male odrazne površine i vizuelno teško uočljiv, čak iako nema vrhunske letne karakteristike, može biti opasan protivnik. Opremljen sa savremenim radarima, sistemima pasivnog optoelektronskog otkrivanja, sa savremenim sistemom elektronskog ometanja (indijci koriste pored ruskog internog sistema i Elta kontejberski podvesni sistem), kombinovan sa linkovima za raspodelu informacija i savremenim raketama možé biti vrlo oasan protivnik bilo kom avionu. To se pokazalo i na nekim Red flag vežbama gde su učestvovali mađarski Gripeni koji su pokazali isto izuzetne rezultate. Teško su bili otkrivani, imali su relatvno različit radar (švedski) pa je ometanje dotičnog bilo teže, dobro ometanje iim je maskiralo položaje, lako su dolazili u situaciju dejstva i izvlačenja. Let na mal;im viisnama se pokazao kao izuzetno dobro rešenje za mnoge probleme. Ista priča sa Bizonom i F 15 i F16 avionima na vežbi indijskog RV i amera, Cope india. Tada su Bizoni isprašili F16ce reda radi. I dobar deo F 15. Pitanje je da li je nama bilo bolje da smo uložili pare i dali recimo 250 miliona da modernizujemo i remontujemo 100 Mig 21 aviona nego što smo davali onih 50ak miliona da remontujemo i ne unapredimo Mig 29 avione. Da se razumemo, kada se tu radi remont, tada se produžava i vek upotrebe aviona. Kod Mig 21 ta cifra bi bila nekih 15ak godina minimum, jer je njegova konstrukcija takva, jaka i prosta, laka za održavanje. Tu može i da se danas uračuna JF 17, recimo sa novijim ruskim rešenjimaradara i ometača, ili nekom kombinacijom sa izraelskim rešenjima, recimo. Dovoljno mali, jednostavan, jeftin, i opet dobro opremljen avion koji možé da lepo zameni Mig 21 i Orla kod nas, pa neka zameni samo Orla pa smo daleko odmakli.

Druga stavka koja je bitna je da očigledno američki radari nisu baš wow kako se tvrdi. Ili vam oni podaci o tome da otkrivaju Mig 21 na 150 km i više padaju u vodu. Isto tako, i priče da ruski radari ne valjaju i da su zastareli očigledno nisu tačne. Ako jedan radar na Su 30 avionu u trening modu bez napredne zaštite od ometanja, bez naprednih modova, ima dovoljno snage da navede rakete u uslovima elektronskog ometanja na protivnike i to na većim daljinama, tada mi govorimo o odličnom proizvodu. Možda nije high tech rešenje, ali je ono standardno rusko visoko pouzdano i efikasno rešenje sa raspoloživom tehnologijom današnjice. A to nam govori da verovatno i avion kakav je recimo Mig 35 ima iste ako ne i bolje karakteristike i da se postavlja pitanje da li nama u nabavci nekog aviona ovoga tipa treba da potrošimo 2-3 puta više para na neki rafal ili tajfun, jer očigledno ogovrimo o vrlo sličnim karakteristikama ako ne i boljim. Govoreno o realnim situacijama. Takođe, pokazuje se da je aerodinamika sigurno kvalitetnija kod rusa. I kada se uzme u oobzir da velika većina aviona kod amera nisu avioni opremljeni sa ARS radarima već onim legacy kako kažu, a slična situacija je i kod evropljana ....

Treća stavka, unapređenje tokom godina je bitna priča. Dakle, nije to mio nabavili avion i ne radimo na njemu ništa već se mora uzeti u obzir i kasnije unapređenje dotičnog da bi mogli da opstanu duže vreme kao potentne platforme.

Pouzdanost ruskih mašina je sigurno na nivou zapadnih ako ne i bolja.

Na vežbi 2004te godine, pokazalo se da piloti ne smeju da se drže jedne taktike i da samo nju primenjuju već da moraju da menjaju i kombinuju u letu. To je jedna od tajni pobede Bizona, stalna promena taktike. Dodajmo i da je interlink među avionima vrlo bitna stvar jer tada imate jedan avion koji radi, i koji jeste vidljiv ali i 15 drugih koji ćute i imaju šansu da dođu apsolutno ne primećeni i iskoriste situaciju.

8 aviona jednako 850 sati za 4 meseca, ili vam 300 sati leta jedan avion godišnje. To je broj sati naleta potreban za dobro obućenog pilota. U poređenju sa izjavom našeg komadanta RV da je assvim dovoljno 30 sati godišnje da imamo obučenog pilota. Razlika politički general i ozbiljno RV ozbiljne zemlje. Moj predlog, da krenemo ka ozbiljnom RV ozbiljne zemlje, možda nešto i uradimo i naučimo. Ako je ovo učenje našeg generala učenje koje je pokupio u NATO tada na bazi rezultata bolje menjajmo učitelja.

Francuzi su dobri špijuni i imaju dosta podataka tako da je dobro imati dobre odnose sa njima da se dočepamo bar toga. Nije na odmet. Treba biti i tu malo lukav kao latini. I mi volimo francuze više od amera. Bar dok dotični ne daju više podataka od francuza.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 19:00   #2947
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Avioni

30 sati godisnje je jedva dovoljno da se ostane utreniran za najosnovnije manevre. Primera radi, za odrzavanje privatne dozvole (tj. trenaze) potrebno je zakonski 12 sati godisnje. Za vojsku je sve ispod 100 sati godisnje neprihvatljivo. To nije samo borba, to je kompletan set vezbi, od najosnovnijih zaokreta, instrumentalnog letenja, preko otkaza, pa tek ne kraju borbenog treninga.
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 19:34   #2948
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Dobro ja to znam, ali sam napisao i ko smatra da je ovo dovoljno. Zato i navede onu računicu o tome koliko nizlete godišnje piloti indijskog RV na Su 30 avionima. Čisto da neverne bebe vide koje su potrebne cifre i da ne veruju na reč baš svakome, pa makar bio to naš komadant RV zajedno sa sadašnjim/bivšim ministrom odbrane na čelu i na TVu.

Innače, kada sam ja tvrdio da ispod 150 sati godišnje nema šta da pričamo oko osposobljenosti pilota, mene su neki napadali da ne znam šta govorim i da je dovoljno mnogo manje ..... Nikako da se shvati da je u avijaciji ponavljanej majka obučenosti i spremnosti i da ona čuva glave i mašine. A da je ušteda maćeha pilota, mašina, RV i države. Izgleda da kod nas višé vole maćehe od majke, šta da se radi.

Inače, kada goovrimo o tim satima naleta, i oni su izuzetno bitna stavka kod nabavke novog aviona. Koliko košta jedan sat naleta aviona. A to je ona cena sa cenom goriva i uračunatom cenom remonta i održávanaj za taj sat vremena leta. Jer ako nas bude koštalo 15-20 hiljada evra po satu, pa puta 150 sati, mi već govorimo o ceni održavanaj jednog aviona od 2.5 do 3 miliona evra godišnje. Mig 29/35 ima cenu od nekih 5000-7000 dolara, to dođe nekih 750 hiljada do miliona dolara, ili ispod jednog miliona evra. Ili vam u odnosu na tajfun, lete 3 aviona za cenu jednog. Pitanje je koliko bi nas koštalo recimo sat vremena na JF 17, jer taj podatak nemam, ali ako bude pola od ovoga, to je opet dobra ušteda. Jer da budemo iskreni, pilot koji izleti na Tajfunu godišnje 30ak sati nema šanse da izađe na kraj sa pilotom koji na JF 17 izleti godišnje 150 sati. Mi tu govorimo o odnosu priučen pilot protiv obučenog pilota. To vam je ona priča iz Top Gun akademije, učitelji svakog učenika u vrhunskom avionu izpraše u njihovim trenažerima, reda radi. Dakle, ono gore naravoučenije izvučeno o broju sati leta godišnej iako na prvi pogled nema neke velike važnosti na drugi pogled počinej da bude vrrlo bitno za nas i nabavku aviona za naše RV.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 19:53   #2949
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Каква је процедура приликом одабира авиона? Да ли политичари у крајњој линији пресеку јер они на крају пустају уплатнице? Или се формира ипак стручна комисија сачињена од војника којем је стало до земље за коју лети и за коју ће се сутра борити и прављењем одређених компромиса се узима најбоље за земљу?

Наравно, не мислим на војника-гуштера.

Дакле, каква је реална судбина РВ код нас?
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 21:48   #2950
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Avioni

'Bem ti nitne i titanijumske ploče.

http://www.youtube.com/watch?v=XxAmRrdDOuk
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 22:05   #2951
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Nekada je bilo ovako: generalštab je na osnovu preporuke RV i plana nabvki nove opreme podnosio zahtev ministarstvu odbrane za nabavku novih aviona uz odgovarajuće obrazloženje, koje je potom to prenosilo do vlade koja je odobravala početak postupka. Tada na bazi zahteva koji postoje (a to su TT zahtevi i sl) se pozivali proizvođači aviona da bi predstavili svoje pulene zajedno sa cenama i ostatkom ponude (dakle, održavanje, obuka, nabavka delova, cene, prenos znanja i sl). I tada je vojna komisija slala pilote u ratna vazduhoplovstva dotičnih zemalja da bi se upoznala sa avionima i izvela probne letove na njima. Tako je kada je kupljen Mig 29 isprobavan pored njega i francuski Mirage 2000 i američki F 16 recimo. Isto tako je na bazi zahtevanih TT karakteristika i namene (a to je lovac) ispao iz igre Tornado. Na kraju su u igri ostali Mirage 2000 i Mig 29. Oba su imala prednost da nisu vezivala nabavke naoružanja i kasnije modifikacije za njih. Što je velika prednost da se razumemo. Mig 29 je određen kao prva lopta jer je vojno gledano imao bolje letne karakteristike, zaključeno je da ćé uz unapređenje moći da obezbedi dosta bolje karakteristike nego unapređeni Mirage 2000 (što se pokazalo ispravnim), bio je jednostavniji za održavanje, davao je više senzora za otkrivanje ciljeva, bolje rakete ( R73 prvenstveno), mogućnost upotrebe sa polupripremljenih PSS, mnogo lakša preobuka pilota na novi tip aviona (namenski je projektovana kabina prvih Mig 29 aviona na način da piloti Mig 21/23 aviona odmah prepoznaju gde su, uz manja unapređenja). Tada to ide na sto vlade, koja je imala da kaže koji dogovor i cena više odgovaraju, i koja je ponuda politički bolja. Teoretski tada bi došlo do sastanka gde je trebalo da se vidi da li viša cena aviona koji preferira RV opravdava karakteristike i tehnološki napredak koji bi dobili uz njega. Pošto to ovde nije bio slučaj, jer je Mig 29 bio jeftiniji, a nabavka je bila za pokrivanje rupe na kraći period, dakle, politički ne toliko bitno, usvojno je da se nabavi jedna eskadrila kako je predloženo sa opcijom kasnije nabavke još jedne sa dodatnim pregovorima oko cene nabavke novih sistema PVO, tada je razmatrana nabavka sistema BUK. Vojno gledano, ovakav dogovor je bio isplatljiviji jer Francuzi nisu imali raketne sisteme tog tipa za prodaju, a bili su u igri oko razvoja NA, tako da su obe strane bile podmirene, manje više. Politički dobra igra, isto tako i vojno.

Danas, to je pitanje koje vredi kojih 2 milijarde. Prvo, vojska je izjavila da njihov posao nije rat. I to ne jednom. Tako da se postavlja pitanje zašta oni nabavljaju avion. Političari su se sa njima nalazili kada je trebalo da se slikaju, bilo ministar odbrane bilo predsednik države, da se vidi kako je lep u avionu na zemlji. Kada se govorilo o modernizaciji i remontu aviona, nije se gledalo na to šta treba zemlji, već je bilokoji je lepši avion, a političari su išli po tački gde je veći moj deo. tako je izabran remont Mig 29 aviona umesto da je rađen remont i modernizacija mnogo većeg broja aviona Mig 21 na standard Mig 21-93. Da se gledalo po tome šta treba zemlji, tada bi se reklo da je druga opcija bolje rešenje jer košta mnogo manje, dobija se avion koji je na nivou F 16 minimum, sa elektronikom koja je mnogo bolja od one na našim Mig 29 avionima, dobija se mnogo više aviona, cena sata leta jednog Mig 21 aviona je kud i kako manja od cene sata leta aviona Mig 29. Rezultat je dobijanje iste verzije Mig 29 kakvu smo imali, polako propadanje aviona Mig 21, i drastično opadanje borbene gotovosti RV. Rezultat je da je pad jednog Mig 29 bio katastrofa za naše RV, hteli oni to da priznaju ili ne. Ali je neko uzeo masnu proviziju.

Danas im zbog nedostatka para a pošto im preti da ostanu bez posla jer nemaju avione, pada na pamet nešto što su trebali da rade još pre jedno 10 godina. Kada su se opredelili za Mig 29, tada je trebalo da se nabavlja bar tih pomenutih 8 polovnih Mig 29 aviona odmah. I tu su imali odlične opcije, imaju ih i danas, dakle, ima dosta tih aviona u rusiji i ukrajini konzerviranih i to na stotine. I mogu da se dobiju dosta jeftino. Samo u Ukrajini ih na lageru ima preko 100, u Rusiji nekih 300 komada. Nabavka 30ak tih aviona uz remont i osposobljavanje našeg remontnog centra da odradi remont dotičnih ne bi bila preskup posao. Uz kasniju modernizaciju dotičnih na nivo aviona Mig 35 (mislim elektronika, to nije toliki problem) imali bi odličnu osnovu za opstanak RV. I iskreno, to je danas nama jedino rešenje koje je koliko toliko dostupno. Politički, verovatno i najbolje rešenje. Prvo, od rusa bi to moglo da se izboksuje kao kujpovina uticaja u zemlji, a drugo, bio bi to lep signal EU da mora da smanji pritisak na nas. Diskretan signal da može da se desi da ima i drugog izbora ne samo EU. E sada, da li će da se krene ovim putem pa da se vrati zemlja u one normalne tokove ili će opet da se ide na dosadašnju praksu gde sam a u tome, to treba da se vidi.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 22:16   #2952
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Avioni

С обзиром да на крају политичари су ти који ће да пресеку, мислим да ова нова гарнитура неће ићи путем претходника.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2012, 22:54   #2953
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Možemo da se nadamo ali ja ne verujem dok ne vidim. Tako me naučilo iskustvo ovde.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2012, 16:11   #2954
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.722
Zahvalnice: 4.562
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Avioni

Ja mislim da ovi nasi u nedostatku prave voznje voze avione na zemlji tj. sede u kabini i rade proceduru kao da su na nebu.
E jedna me je stvar fascinirala naime tice se Foklandske bitke i potapanje razaraca Shefilda klase 42. Naime jos jedan razarac je bio u neposrednoj blizini njega i on je uspeo da se odbrani od rakete Exodus ispaljene sa Etandera. Svi vi imate te podatke o toj bitci, zanima me kako je Shefild okarakterisao tu raketu kao prijateljsku dok ovaj drugi to nije uradio?! Posto je to francuska tehnologija nije ni cudo da su i Englezi imali tu istu. I na kraju da zakljucim nije ni cudo sto se komsije Fra. i Eng. ne gotive oni i dalje ratuju samo preko drugih zemalja.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2012, 9:05   #2955
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Deo redovnog treninga je i vezbanje svih mogucih procedura na modelu kokpita, simulatoru i avionu koji je parkiran na zemlji i to je dobra praksa jer ako ne znas sve procedure nema sta da trazis u vazduhu. Inace se vrlo lako i bzo ispadne iz trenaze, cak i ako imate puno sati naleta, dovoljno je par nedelja bez letenja i gubi se ostrina, zaboravljaju se neke stavke u procedurama itd...
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2012, 22:08   #2956
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Ajd da vidim šta je napisao Tone Žabkar o tom ratu, davno sam čitao pa se ne sećam da li je neki engleski razarač uspeo da obori neku od Exocet raketa. Bolje da proitam isponova nego da pretpostavljam .

Ok, onako na brzinu pregledano oko dejstava argentinskih Super Etandera, i onoga što piše oko potapanja Shefilda, nigde nisam našao da je u blizini bila druga fregata koja je oborila jednu raketu Exocet. Podaci govore da je jedna para SuperEtandera u pratnji aviona tankera krenula ka ciljevima koje je označio izviđač tipa Neptun. Shefield je tada zamenio brod Coventry (inačé ista klasa) zbog kvara na radaru. Rakete su lansirane sa daljine od nekih 30ak km, primećene su 5 sekundi pred usar. Jedna raketa je direktno pogodila Shefeld dok je druga udarila u more nekih kilometar dalje. Ne oborena. Pretpostavka je da je tu delovao sistem ometanja. To me ne bi čudilo jer su Britanci imali isti tip raketa u svom naoružanju, plus ogromnu pomoć Francuza koji su im isporučili detaljne specifikacije radarske glave za samonavođenje i kodove, tako da su mogli da se spreme za odbranu od napada. Mada im to nije mnogo pomoglo, jer su isti SuperEtenderi sa 2 rakete kasnije potopili pomoćni nosač aviona Atlantic Conveyer, i zadnju raketu toga tipa (dakle vazduh more ) ispalili u napadu na nosač aviona Invisible i podaci govoer da su tu promašili. Ili vam, nekih 60% efikasnost, što je u odnosu na poligonskih 80-85%, odličan rezultat za rakete koje protivnik odlično poznaje i za koje je spremio elektronska dejstva. U spisak pogodaka Exoceta teba uračunati i uništenje lake krstarice Glamorgan sa zemaljskog lansera.

Inače, statistika Argentinskog RV je ovakva: 505 poletanja borbene avijacije, deo obustavlje pa je stvarno realizovano 445 poletanja (ili vam 1250 sati naleta). U 302 je ostvaren kontakt (razlog je vrlo loše vreme). U tih 302 poletanja oboreno im je 35 aviona ili gubici avijacije od 12%. Od toga je 180 poletanja za napade na brodove i gubici 19 aviona, dakle, 11%. Oba podatka su u skaladu sa onime utvrđenim u II SR gde je procentualno 10 puta veći gubitak u napadima na brodove u odnosu na napade na ciljeve na zemlji. Pored onih brodova uništenih raketama, avijacija je potopila bombama još 5 brodova. Interesantan podatak je da je neeksplodiranim bombama bilo pogođeno jo 20ak britanskih brodova ili vam 75% brodova koej su imali britanci. Ili vam svega 20% upaljača je uspelo da se armira i odradi posao a glavni razlog je napad argetinaca sa malih visina i neadekvatni klasični upaljači nepodesni za posao sa tih visina. Kao što vidite, ni upaljač nije samo upaljač.

Ono što se vidi je da je izuzetno teško boriti se protiv savremenih protivbrodskih raketa čak i kada pouzdano znate sve njene TT karakteristike, načine zračenja, kodove itd. I to je dobro naravoučenije.

Poslednja ispravka: vasiljevic (11.7.2012 u 23:04) Razlog: Pročitao na brzinu :)
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2012, 1:08   #2957
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.362
Zahvalnice: 4.520
Zahvaljeno 3.828 puta na 2.386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: Avioni

Ubedljivo najjaci snimak sa Foklanda

Falklands


Najezim se svaki put kada vidim ovaj snimak, steta sto nema bolje rezolucije.
pentraksil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2012, 1:46   #2958
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Avioni

Moze malo detalaj o ovom snimku, sve se dosta brzo desava? Koji su ovo avioni u pitanju?
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2012, 13:52   #2959
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.722
Zahvalnice: 4.562
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Avioni

@ Vasiljevic
Hvala na iscrpnom odgovoru. Zar nije Shefild gadjan sa daljine od 50 km?! I da je pogodjen sa raketom koja nije eksplodirala? A kasnije kad je slepan on je tad i potonuo. Po ovim tvojim podacima Britanci su imali dosta velike gubitke?!
Kakav je to pogodak bio! Da je ova raketa eksplodirala prepolovila bi brod na pola ko od sale!
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=IUZu8bvxJs4
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2012, 13:54   #2960
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.362
Zahvalnice: 4.520
Zahvaljeno 3.828 puta na 2.386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
stepanov kaže: Pregled poruke
Moze malo detalaj o ovom snimku, sve se dosta brzo desava? Koji su ovo avioni u pitanju?
Ne bih znao tacne detalje, u pitanju je napad argentinskog vazduhoplovstva iz niskog leta na britanske brodove. Na snimcima je A4 Skyhawk cini mi se. U pozadini mozete da vidite udare granata u more (od 0:06 PVO sistem brodova najverovatnije). Nista detaljnije ne znam, mozda vasiljevic (stuca covek, svaki put ga pomenemo )

Jos jedan snimak, poprilicno zanimljiv, obratite paznju na objekat u prvom planu na 0:02

Brazil
pentraksil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
avijacija, avioni


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com