Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.1.2006, 13:19   #101
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

u bre ljudi, pa dokle? ja volim i cirilicu i latinicu jednako, u sustini, ni jedna ni druga mi ne znace nishta... Pismo je pismo, i bitno je da se razumemo... Cirilicu na kompu ne koristim nikada, jer je to nefunkcionalno... Cak i kad programiram promenljivama dajem engleske nazive, jer se kod lakshe tako cita... Jednostavno, pismo mi ne znaci nista... Ni jezik mi nije neka svetinja, ali mi ipak neshto znaci, i jezik ipak volim kao svoj, i nash... ali cirilica i latinica... I jedno i drugo se uci u skoli... i jedno i drugo se koristi.. nije li onda svejedno?
3dM@niak je offline  
Stara 5.1.2006, 14:06   #102
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Nije svejedno!
Simke je offline  
Stara 5.1.2006, 19:09   #103
nsAce
Član
 
Član od: 22.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Reloader kaže:
Ne, naslov nije ironican i treba da izazove misljenje da su ljudi koji pisu cirilicom puritanci i nista drugo, a ti ako ne znas sta znaci ta rec, uzmi recnik pa pogledaj...

Ionako je i to pozajmljenica iz Engleskog (pure=cisto)...
Na svu srecu znam engleski i reci pozajmljene iz tog jezika pa sam slucajno znao sta znaci rec puritanac. To se na srpskom moze reci cistunac a inace u prevodu sa engleskog znaci i licemer kao i ime za vernika anglikanca.
"...treba da izazove misljenje da su ljudi koji pisu cirilicom puritanci..."?!??
Mislim da ti nisi shvatio pravo znacenje te reci.
nsAce je offline  
Stara 6.1.2006, 2:15   #104
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

kad vidim cirilicu na kompjuteru iste sekunde mi se okrene stomak, isto kao i kad cujem da neko "prevodi" reci tipa hard disk, driver...
Mr. Garrison je offline  
Stara 6.1.2006, 2:27   #105
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Nisam za srpsku i cirilicnu verziju Windowsa. Cirilicu koristim svuda gde je to prakticno. U skoli pisem iskljucivo cirilicom osim na casovima stranog jezika gde bi idiotski bilo pisati cirilicom, kao sto je i u Windowsu.
Zasto ne:

1. Navika. Ja koji koristim kompjutere preko 10 godina treba sad da zovem Paint "Bojanka"? Nece da moze.

2. Sporazumevanje. Covek koji je naucio na "fajl" i "folder" ce moci i da se sporazume sa strancem u vezi kompjutera i umece da nadje dokumentaciju/pomoc za neki problem u vezi kompjutera.Pa zamislite sad da kazu hemicari ili doktori "Sad cemo da prevodimo nauku na maternji jezik". Na sta bi to licilo?

3. Neodgovarajuci prevod. Accessories - pribor. Paint - bojanka. Ovo izgleda od smesnog preko nerazumljivog do zalosnog. Na engleskom izgleda normalno. Mozda zato sto su oni izmislili sve to pa i dali odgovarajuci naziv i postavili standard? Kad imamo toliko turcizama i germanizama ne znam kako mislimo da spasemo jezik ovakvim zatvaranjem i konzervativnoscu tako da nas ZAISTA niko ne razume...
Reloader je offline  
Stara 6.1.2006, 3:32   #106
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

procitao sam samo prvu stranicu reply-ja cisto da nekom idem na zivce
Jedino me Sale KG odusevio. Lepo vam rekao BRE!!!!
Treba razumeti da neki ljudi koji nemaju kompjutersku pismenost lakse prihvataju znacenje necega ako je na njihovom maternjem jeziku nego u originalu.
Slobodno recite ako nisam u pravu
Monk Psycho je offline  
Stara 6.1.2006, 3:39   #107
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Da, ali samim tim se gubi univerzalnost i zbog toga ce se kajati kasnije. Zamisli da pocnemo da prevodimo nazive bolesti sa latinskog na srpski. Sta ces dobiti? Unazadices zdravstvo za 100 godina.

Uzmi pa prevedi skracenice LOL, WTF na srpski, sta dobijas? Lakse ces ih nauciti, jer te asociraju na srpske reci, ali neces moci ni sa kim dase sporazumes.

I programer mora da uci naredbe na engleskom pa nista... tu se niko ne zali...
Reloader je offline  
Stara 6.1.2006, 12:49   #108
mfritz
Član
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 74
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Covece, ne pogledam forum par dana i desavaju se cuda..

Ljudi, stvarno je odlicna rasprava, svidja mi se skroz.

Da li je na mestu pricati o tradiciji i srpstvu i slicnim skakljivim stvarima, ne bih znao. Al ne mogu da izdrzim.

Marko_L CARE! Stvarno se odusevim kada procitam ili cujem nekoga ko se ponasao kao covek, i nacji tebe civilizovanog i dobrog ovde je ne malo iznenadjenje. Cini mi se da bi bilo pametno istraziti kako si ti dosao do svog stava (koji se sticajem okolnosti poklapa sa mojim 100%).

Fantasticno je kada ljudi govore o nacionalizmu. Slusati komentare ljudi koji kazu da te neko nece ceniti zato sto si srbin (ovo nije lsucajno malim slovom) i da se zato valja biti nacionalista - pa, meni je to u najmanju ruku glupo. Insistirati na idejama 18. i 19. veka bez obzira na njihovu neprkaticnost (u najmanju ruku) ili cak glupost... Ah.. Hajde da se vozimo kocijama, jer pobogu, one su duze bile u upotrebi nego ubogi sus motori. Kompjuter? Ali toga nije bilo na slavnom dvoru Nemanjica. Jel? Ta "logika" me ubija.

Slusati ljude koji od mene zahtevaju da budem realan tako sto cu ozbiljno shvatiti njihove komplekse i slabosti nije bas vrhunac zivota.

Dakle, gospodo srbi, hrvati, bosanci, madjari, rumuni, stagodaste. SVE je to lepo i krasno. Svarno. Al pazte sad: mi smo svi LJUDI. Mi smo ista VRSTA. Razlika u DNK izmedju simpanze i nas je 0,4%. A razlika izmedju bilo koga na planeti, pa bio on srbin ili aboridzin je jos manja, nesto oko 0,00xxx%. I ako je neko u stanju da mi objasni zasto bih se drzao tradicije (o kojoj bismo tek mogli da otvorimo citav forum) ili nacionalnog identiteta kada znam da sam COVEK? Objasnite mi? Naravno, i ja sam srbin, beogradjanin, i to je sve lepo, ali ne vidim zasto bi to bilo vaznije od mog muzickog ukusa, ili recimo literature koju volim, ili kulinarskih egzibicija? Ili toga cime se bavim?

Drzimo se mi nacija i tradicija. Ja sam slobodan covek, jel tako? E sad: ja kao slobodan covek moram da "vratim dug drzavi". Ej. Ja kao slobodan covek ne mogu da spakujem ranac i da krenem peske, recimo negde istocno. Ne mogu. Mogu da krenem, da me siluje milicija koja me cuva, mene i moju slobodu, onda mogu da me upucaju na granici. Ali najverovatnije bih zgazio minu i rasprsio se u svoj svojoj slobodi po livadi.

Zivela tradicija, nacija, jezik i sve ostale divne tekovine nase predivne i preduge srpske civilizacije, zivela smrt, patnja, represija i segregacija. Ziveo dvor na kojem su se jos tada fekalije jele viljuskom.
mfritz je offline  
Stara 6.1.2006, 15:29   #109
nsAce
Član
 
Član od: 22.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

@mfritz
Nisam bas razumeo smisao tvog izlaganja. ili mozda jesam-znaci zakljucak je da ako neko pise cirilicom automatski oce da istrebi x,y,z narod i da jede zlatnim viljuskama ???????

Tragedija je sto se u Srbiji jos uvek onaj koji pise cirilicom. Naravno da je lakse na racunaru pisati latinicom pa cak vidim da mnogi ne koriste pravilno ni latinicna slova sa kukicama opet zato sto je jednostavnije ali ne znam zasto se uopste i povela tema o tome kada je tema bila "Jezicki puritanci" a ne "Pisanje cirilicom". Evo Na primer Rusi pisu cirilicom. Otidi na bilo koji njihov forum ili sajt pa ces videti da su svi cirilicni iako i u ruskom postoji latinicna transliteracija. Pa sta im fali najbolji naucnici, programeri (Rus je izmislio najprodavaniju igru svih vremena - Tetris), pa ako hocete i hakeri.

Potpuno se slazem sa Monk Psycho. Recimo mojoj kevi je mnogo logicnije da kaze Bojanka nego Paint iz jednog prostog razloga zato sto ne zna engleski. Lisavati nekoga koriscenja racunara samo zato sto ne zna engleski je suludo. Takvim ljudima ne treba mnogo, dosta im je Office i jos par programa i oni mogu normalno da odradjuju svoj posao. Naravno i ja vec dugo koristim racunar pa mi takva vrsta pomoci i ne treba.
Pitam se Reloader da li si ikada imao priliku da dodjes do DVD-a iz nemackih casopisa. Tamo je sve na nemackom. Zakrpe za igre su na nemackom taman da ovde ne mozes da ih upotrebis, full verzije igara su na nemackom opet za mene neupotrebljive itd da dalje ne nabrajam.
Latinski nazivi za bolesti i lekove su ti nesto kao saobracajni znaci koji treba da su univerzalni u celom svetu dok svaka bolest s kojom se neki narod susreo na svojoj teritoriji ima i svoje narodno ime.

Inace sad mi je jasno zasto Reloader ima takve stavove, ima 18 godina. I meni je u tim godinama bilo strasno gotivno da pricam o necemu sto moja sredina ne razume. Ono kao ja pricam a keva i komsije uzdisu i vicu: "Kako je ovaj pametan, ja nista ne razumem ali moj sin sve zna o kompjuterima" (Moj Misko je genija za voznju)
nsAce je offline  
Stara 6.1.2006, 18:48   #110
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
nsAce kaže:
Potpuno se slazem sa Monk Psycho. Recimo mojoj kevi je mnogo logicnije da kaze Bojanka nego Paint iz jednog prostog razloga zato sto ne zna engleski. Lisavati nekoga koriscenja racunara samo zato sto ne zna engleski je suludo. Takvim ljudima ne treba mnogo, dosta im je Office i jos par programa i oni mogu normalno da odradjuju svoj posao.
Pa ako su mogli da nauce radu u ofisu, mogu i da nauce par engleskih reci i izraza, od njih se ne dobija nikakva zarazna bolest...

Citat:
nsAce kaže:
Pitam se Reloader da li si ikada imao priliku da dodjes do DVD-a iz nemackih casopisa. Tamo je sve na nemackom. Zakrpe za igre su na nemackom taman da ovde ne mozes da ih upotrebis, full verzije igara su na nemackom opet za mene neupotrebljive itd da dalje ne nabrajam.
Da, i u prilici sam svaki dan da gledam nemacke i italijanske recimo kanale i da se cudim kakav su oni idiotluk napravili sa sinhronizacijom filmova...

Mislis li da iko moze da skine Schwarzijev glas? Ili Diesel-ov?

Citat:
nsAce kaže:
Latinski nazivi za bolesti i lekove su ti nesto kao saobracajni znaci koji treba da su univerzalni u celom svetu dok svaka bolest s kojom se neki narod susreo na svojoj teritoriji ima i svoje narodno ime.
A sta fali da i kompjuterski izrazi budu to isto? Sasvim sam siguran da Nemacki ili bilo koji drugi gameri, hardverasi, hackeri i drugi ne kazu "Akte" nego "File" jer znaju da ih ostali svet ne bi razumeo...

Citat:
nsAce kaže:
Inace sad mi je jasno zasto Reloader ima takve stavove, ima 18 godina.
Oh My...

Citat:
nsAce kaže:
I meni je u tim godinama bilo strasno gotivno da pricam o necemu sto moja sredina ne razume.
E vidis, sad si upao u paradox. Pa bas ako pricam "file" i "folder" razumece me ceo svet, a ako se drzim svoje "datoteke" i "omotnice" nece me cak ni Srbi razumeti!

Citat:
nsAce kaže:
Ono kao ja pricam a keva i komsije uzdisu i vicu: "Kako je ovaj pametan, ja nista ne razumem ali moj sin sve zna o kompjuterima" (Moj Misko je genija za voznju)
Nemam potrebe da se *urcim, pogotovone po rodbini i komsiluku. Ono sto znam, znam i koristim iskljucivo za svoje potrebe...
Reloader je offline  
Stara 6.1.2006, 19:51   #111
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Poen za Reloadera... Slazem se da nema smisla SPASHAVATI DOKUMENTE U OMOTNICE....
3dM@niak je offline  
Stara 6.1.2006, 20:13   #112
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

А шта фали Виндовсу који је на српском и то још на ћирилици. Код Руса је све на ћирилици и не шљиве никога. Ја лично нисам инсталирао српски, али познајем море људи који су то урадили, јер не знају енглески баш добро и овако могу да користе компјутер.
DukeofSerbia je offline  
Stara 6.1.2006, 20:39   #113
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
DukeofSerbia kaže:
А шта фали Виндовсу који је на српском и то још на ћирилици.
Ja napisa celu stranu i ti jos pitas...

Citat:
DukeofSerbia kaže:
Код Руса је све на ћирилици и не шљиве никога.
Netacno. Jeste dosta stvari ali ne sve.

Citat:
DukeofSerbia kaže:
Ја лично нисам инсталирао српски, али познајем море људи који су то урадили, јер не знају енглески баш добро и овако могу да користе компјутер.
A sto ga nisi instalirao kad kazes "Sta mu fali"...?
Reloader je offline  
Stara 6.1.2006, 22:30   #114
nsAce
Član
 
Član od: 22.12.2005.
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Reloader kaže:
Oh My...
O ovome sve vreme govorim.

Danas je moderno ubacivati engleske reci i kada treba i kada ne treba. Ali me to ne cudi. I ovde u Vojvodini je krajem pretproslog veka bilo popularno koristiti nemacke reci tipa:spacirati-setati, tancovati-plesati... Pa nedavno je na RTS-u bio "Pop Cira i pop Spira" pa ste se mogli uveriti u to.

Ja kazem da treba upotrebljavati srpske reci gde god je to moguce.
Sta ces ti Reloader odgovoriti kad te za dvadeset godina neko pita na "CISTOM SRPSKOM":
Ej jesi li imao TRENDY STYLING na FASHION WEEK-u ili si imao DEFAULT LOOK?
Da, da sve ove reci se danas upotrebljavaju u parakulturnim emisijama.

Zasto danas upotrebljavas rec mis kada mozes i mouse isto je tako logicno kao i folder i file.

Na sta ce liciti ovaj jezik za 50 godina. Hocemo li morati da uvodimo u jezik i slova Q W X Y ?
nsAce je offline  
Stara 7.1.2006, 0:14   #115
Sagittarius
Novi član
 
Član od: 26.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Prvo moje misljenje, a onda komentari.
Licno smatram da i nas u jezicima neuki i informaticki neobrazovani narod treba da ima sansu da se snadje pri koriscenju racunara, ali ne odobravam prevodjenje svih izraza, nego bi trebalo npr. uvesti neki mali recnik u okviru helpa koji bi blize objasnio sta koja skracenica odnosno izraz predstavlja. A treba i uvesti nesto izmedju (recimo kao tooltip da pise originalni naziv da mi koji onima koji imaju srpsku verziju Windowsa mozemo popraviti racunar kad im zagusti). Znaci: da za Windows na srpskom, da za "padajuci meni", da za "pritisnite taster ENTER", ali ne za "pritisnite taster UDJI"?! (salim se malo, ali su stvarno vidjeni svakakvi bukvalizmi pri prevodjenju Windowsa), prevodjenje izraza kao sto je RAM, pa ni "hard disk" i sl. To treba usvojiti.
Sagittarius je offline  
Stara 7.1.2006, 0:20   #116
Sagittarius
Novi član
 
Član od: 26.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom komentari...

E sad citati i komentari:
Citat:
Reloader kaže:
Naravno da me nervira. Kao i kad odem kod neke ribe da sredim komp a ono XP na srpskom
A ti sredi ribu, a komp ostavi na miru...

Citat:
ZoNi kaže:
"koristim latest verzije programa" ali, nervira me i nesto tipa "fashion week" (kao da nije lepse "nedelja mode")...
Slazem se, i meni je lepse "nedelja mode", a ne sva ona *******vanja (jel' ovo psovka?) tipa fitting, kasting, hepening i sl.
(Sto sam sinoc bio na dobrom performansu na fesn viku! A onaj tip sto je densovao, bas je kuuul! Aha, jeste, bas feeensi...)

Citat:
bobi kaže:
Meni se kod jednog druga desilo (koji je tada imao XP na srpskom), da pola sata nisam mogao da nadjem accessories, koji u nasem slucaj preveden kao pribor, i negde pri dnu liste.
U ovakvim slucajevima pored svake stavke menija treba da bude i standardna slicica kako bi sve bilo jasnije (ne mora obavezno, moze kao opcija)

Citat:
Reloader kaže:
Ne. Ista stvar kao fajl-datoteka. Lepse je fashion week
Meni je licno lepse "nedelja mode". Inace postoji izraz za upotrebljavanje reci stranog jezika naamesto reci koja postoji u sopstvenom jeziku - to se lingvisticki zove VARVARIZAM. Silujemo sopstveni jezik umesto da ga negujemo. Inace ko od nas ovde zna stare srpske nazive za mesece u godini? Sumnjam da takvih ima. To nisu oni izrazi koje hrvati koriste, ali je blizu. Mozda u sledecem postu.

Citat:
nexxogen kaže:
To je isto kao kad bi od rodenja slijep covijek progledao poslije mnogo godina. On bi tada vidio sve oko sebe, ali ništa ne bi mogao da prepozna dok ga ne bi opipao.
Ne znam od koga si ovo cuo, ali mi se jako svidja ovo poredjenje.

Citat:
MilanSM kaže:
Jos cemo i englesku gramatiku da uvedemo, paralelno with serbian, and na sta bi to looking like, na nothing.
Odlično rečeno

Poslednja ispravka: Sagittarius (8.1.2006 u 16:42) Razlog: da citati liče na citate...
Sagittarius je offline  
Stara 7.1.2006, 0:22   #117
Sagittarius
Novi član
 
Član od: 26.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom moje reakcije...

Citat:
MarkoL kaže:
: Ako se moja deca budu rodila u Nemackoj (Nemacka je inace samo hipoteticki primer), ona ce biti nemci i ja sigurno necu da ih forsiram da sad uce srpski, niti da znaju gde se ta Srbija uopšte nalazi, niti da li ce biti katolici ili pravoslavci.To je apsolutno nebitno.Bitno mi je da izgrade svoj život i ne postanu narkomani i kriminalci, pa nek budu i budisti.
Hm. Pa vidi sad: meni je veoma bitno to sto sam pravoslavac, a ne katolik ili budista, i to sto sam Srbin, i to sto znam ko mi je bio otac, deda, pa i kurdjel. Svoju bih decu uputio sto vise u srpske obicaje (u koje ni sam nisam bas najupuceniji, ali sta je tu je...), jezik i poreklo. Ali ih ne bih ni na sta primoravao - neka uce jezike, zene se sa hrvatima, nemcima ili apacima, u redu je, samo neka mi unuci budu zdravi. Ja sam dosta kasno poceo nacionalno da se budim, ali sam takav covek da nikada necu biti ekstremista, ni po cemu nisam radikalan. Vise volim cirilicu od latinice, mada je slabije koristim, no evo sad mi je obaveza da kucam diplomski na cirilici, i nije mi problem. Nazalost slabo poznajem srpsku istoriju i obicaje, kasno sam postao i verski svestan, ali znam da je veoma bitno ne biti tikva bez korena kako kaze nas narod. To je ono sto nas razlikuje od Amerikanaca. Ljudima je lakse upravljati ako ih nista ne vezuje. Kod nas postoje rodbinske veze, pa i ta ljubav prema nacionalnim obelezjima kao sto su vera i jezik, sve to cini nas Srbe (i mene kao coveka). Bez toga nisam kompletan, a sa tim sam jaci. Covek je ispunjeniji i sigurniji u sebe ako zna ko je i odakle je (kroz svoje poreklo upoznajes sebe, a nije li to bio glavni moto starih filozofa - spoznaj samoga sebe...). A i da li ste videli nekog npr. Crnogorca ili Hercegovca koji zna svoje poreklo kolenima unazad da je nesiguran i nesposoban. Jok burazeru, takvi su prilicno drcni, jaki i sposobni, probitacni ljudi. A sta si ti ako se zbog svakog novog posla selis, ako prema rodbini svojoj osecas manje nego prema zastavi sa pedesetak zvezdica i nekom tamo probisvetu predsedniku koji ne zna da sastavi dve recenice i ima vlasti i moci koliko vode u pustinji za vrela letnja dana... Ja ne bih isao odavde. Ovde su svi moji i sve moje, moja porodica (i familija), moja istorija, a nadam se i moja buducnost i buducnost mojih potomaka. Pa dace Bog da ista bude svetlija nego sto nam se svima cini, i dace nam snage da je sami stvorimo.

Poslednja ispravka: Sagittarius (8.1.2006 u 16:45) Razlog: citati
Sagittarius je offline  
Stara 7.1.2006, 0:23   #118
Sagittarius
Novi član
 
Član od: 26.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom jos reakcija... :eek:

Citat:
Simke kaže:
:na poslu sam u stalnom kontaktu sa madjarima, rusinima, ukrajincima, hrvatima, bošnjacima ...
Pazi, bosnjaci su ISKLJUCIVO muslimani, sumnjam da si u kontaktu sa njima, pre sa ljudima iz opsne koji su ovamo dosli sticajem okolnosti, muslimani su vise odlazili...

Citat:
Simke kaže:
i uvek se govori srpski cak i kad sam sam u kancelariji sa šest-sedam ljudi koji pripadaju drugim nacijama.
Hm. Madjari su od svih nacija namanje tolerantni po tom pitanju (za razliku od rusina npr.). Cim se nadju dvojica madjaraju madjarski, bas ih briga za okolinu. Verovatno si u kontaktu sa JEDNIM madjarom u isto vreme. Eh, da ima i ovaki primera: jedan od mojih najboljih prijatelja je madjar (po ocu), ali on i njegova sestra od madjarskog znaju pet-sest reci. Izrod svoje vrste...

Citat:
nsAce kaže:
Mislim da je sam naslov teme pomalo ironican jer treba da izazove misljenje da oni koji pisu cirilicom su zaostali i tradicionalisti...
Aman zaman, ova tema nije ni zapoceta sa ciljem da se propagira/osudi cirilica ili uopste neko pismo, neko se mislilo na JEZIK, tj. na izraze, sto se moze i videti na prve dve-tri strane (hard-disk - tvrdi/cvrsti disk, pa onaj konju-pod-rep-gledajuci-gospodin gospodina Voje i slicno), a sad to sto smo skrenuli u medjuvremenu nije merilo namere pokretaca teme.

Poslednja ispravka: Sagittarius (8.1.2006 u 16:53) Razlog: citati iliti quotes
Sagittarius je offline  
Stara 7.1.2006, 0:26   #119
Sagittarius
Novi član
 
Član od: 26.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Thumbs down odgovor mfritzu...

Ajoj, sta je sve ovaj covek napisao, zasluzio je tri poruke odgovora:
@mfritz: "Slusati komentare ljudi koji kazu da te neko nece ceniti zato sto si srbin (ovo nije lsucajno malim slovom) i da se zato valja biti nacionalista - pa, meni je to u najmanju ruku glupo. "
I meni je nelogicno to sto si ti naveo. Ljudi te nece ceniti zato sto si Srbin (i ovo je namerno, ali i pravopisno ispravno napisano), pa zato budi veliki Srbin (nacionalista), pa ce te mnogo-ne-ceniti?!? Doista glupo. Ne postujes ti svoj narod i svoje nasledstvo zbog drugih, nego zbog sebe. A to ako te neko ne postuje zbog tvoje nacionalnosti onda je on glup, jer se covek pre svega postuje i uvazava zbog svojih kvaliteta, karaktera i slicno, a ne zbog nacionalnosti i slicno. A ti ako ne postujes svoje nasledje, i negiras ono sto jesi i bezis od toga, onda... pa onda si ti na gubitku.

"Insistirati na idejama 18. i 19. veka bez obzira na njihovu neprkaticnost (u najmanju ruku) ili cak glupost... Ah.. Hajde da se vozimo kocijama, jer pobogu, one su duze bile u upotrebi nego ubogi sus motori. Kompjuter? Ali toga nije bilo na slavnom dvoru Nemanjica. Jel? Ta "logika" me ubija."
Hm. Ovo valda znaci da je biti svestan svoga jezika, svoje vere i nacionalne pripadnosti (muzike, narodne nosnje, igre, istorije...) prevazidjeno i zastarelo. Pitaj to Amerikance koji su od kauboja i probisveta napravili nacionalne heroje, pa o tome snimali filmove (Vajat Erp, veliki serif i slicno), koji malo, malo pa napastvuju neku zemlju, pa snime par filmova da ubede svet kako su oni u pravu i dosli su tu da ih zastite od njih samih i da ih oslobode, pa da vladaju njima i sl. To je u modi. Budimo takvi.
A sto se porodice tice, gomila politicara propagira zdravu porodicu i slicno, pravi su zastitnici, cenzurisu filmove da se deca slucajno ne bi kvarila, a onda kada porastu, salju ti istu decu da tudju decu ubijaju. I porodicu im predstavlja samo okupljanje za Thanksgiving Day, ostalo je podredjeno poslu i zaradi. Ali oni jako postuju svoju istоriju, а imaju cак dva znacajna datuma (Deklaracija Nezavisnosti i vаlda onaj 4. juli) i od svojih dva-tri veka istorije napravise cudo Bozije enciklopedija i filmova i svega, a nacionalni ponos im na usi curi, placu i deca i predsednici kada cuju himnu i slicno. A mi himnu ni nemamo. Ni zastavu, ni grb, sta ce nama nacionalni ponos? Onu himnu koju smo i imali, i bila je obelezje naseg (i srodnih nam) naroda smo pljuvali i zvizdali na nju. Pa i jesmo stoka, i treba da nas šišaju, deru, kolju i rasprodaju, zar ne?
Sagittarius je offline  
Stara 7.1.2006, 0:29   #120
Sagittarius
Novi član
 
Član od: 26.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom jos za fritza...

@fritz
"Slusati ljude koji od mene zahtevaju da budem realan tako sto cu ozbiljno shvatiti njihove komplekse i slabosti nije bas vrhunac zivota."
Slabosti i komplekse. Pitaj ti sad nekog amera ili nemca ili nekog drugog da li mu je kompleks i slabost to sto je to sto je (mada meni Amerikanci i nisu nacija, oni su nekakva vestacka muckalica, imas afroamerikance, hispanoamerikance, pa irce, skote i ostale, i svi cuvaju svoja nacionalna obelezja, slave St. Patrick's Day i sl., a ameri su na filmu kad se zalecu na vanzemaljske avione i pobedjuju na konkursima lepote ili su prepametni matematicari koji najvise napisu x na kvadrat i mozda koji integral, dok im u stvarnosti jevrejski nemac osnuje NASU...)

"Dakle, gospodo srbi, hrvati, bosanci, madjari, rumuni, stagodaste. SVE je to lepo i krasno. Svarno. Al pazte sad: mi smo svi LJUDI. Mi smo ista VRSTA. Razlika u DNK izmedju simpanze i nas je 0,4%. A razlika izmedju bilo koga na planeti, pa bio on srbin ili aboridzin je jos manja, nesto oko 0,00xxx%."
U je. Svi smo mi isti, i serijski ubica i vrhunski sportisti, i glumac i rudar, i lepotica i zver. Aha. To je lepo za propagiranje tolerancije medju ljudima - svi smo mi ljudi, braca itd. Objasni ti to svom sefu da je i lenstina isto sto i marljivi radnik, pa razlika u DNK je u promilima...

" zasto bih se drzao tradicije ili nacionalnog identiteta kada znam da sam COVEK? Objasnite mi? Naravno, i ja sam srbin, beogradjanin, i to je sve lepo, ali ne vidim zasto bi to bilo vaznije od mog muzickog ukusa, ili recimo literature koju volim, ili kulinarskih egzibicija? Ili toga cime se bavim?"
Pa dobro, ako ne znas, a ti onda budi simpanza, po sopstvenom misljenju neces se mnogo promeniti, samo 0,4%... Zasto? Ista ti je razlika i izmedju drveta koje manji vetar lako pocupa i stoletnog hrasta. A iste su vrste - drvo je drvo. Vidis, nacionalna pripadnost ne znaci da je jedan covek bolji od drugoga, da je Srbin bolji od Hrvata, ili Nemca, Holandjanina, nego je to vise deo coveka, potreban sklop, kao skup normi... Znas, covek koji tezi globalizaciji kao ti, sve je to lepo u pocetku, ali na kraju gledas samo sebe i svoju porodicu, i umesto gradjanina sveta (kosmopolite, svi smo mi gradjani sveta, braca, isti...) postane ustvari ostrvce, izolovan, samo sebi okrenut: zbog posla i sake dolara se seli, napusta majku, oca, familiju, ne javlja im se vise, praznici nisu bitni... gubi covecnost. Pa posle nekog vremena novac postane jos vazniji, pa cemo i prijatelje da prodamo za saku dolara i slicno. Ljudi koji dodju iz sveta ovde obicno se iznenade gostoprimstvom, srdacnoscu i otvorenoscu ovog naroda. Tamo je sve u znaku pare, posla, sve robotizovano. Izgubili su toplinu kucnog ognjista kada su se popeli visoko u solitere i zaboravili da je covek od zemlje postao, i da se u zemlju vraca... Ovde su primitivniji ljudi, srdacniji topliji, takve ja volim i odavde ne idem. Dace Bog pa cu tako misliti i za deset, i dvadeset godina, a da tako i moji potomci misle.
Sagittarius je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com