Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.12.2005, 20:10   #61
MilanSM
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Sirmium, Neo Planta
Poruke: 425
Zahvalnice: 352
Zahvaljeno 155 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku MilanSM
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

molim admine da uhapse izdajnika
ja uvek pisem cirilicom osim ako nije drukcije naznaceno. Mozda sam ja bas predak dzingis kana (ili forda prefekta, ako ti je odatle asocijacija na mongolsko poreklo) mada u to sumnjam. Pre ce biti da sam naslednik svete srpske krvi, Nemanjica anyway, tvoj je problem sto ne volis cirilicu, i tvoj licni stav. Tebe niko ni ne tera da zivis u srbiji. Ali, da se ja pitam, svi natpisi ulica bi bili na cirilici, I eventualno na latinici, ako se neko buni... Nikako samo latinica. A da ti neko ko ti je do juce ubijao sunarodnike (a boga mi ima ih na sve strane, ali necu nikog da izdvajam, niti sirim neku mrznju, da se razumemo, samo ih ne gotivim) ponudi bolje uslove da li bi otisao tamo da zivis sa porodicom, gde ce te svi gledati kroz nacionalnost? ako admini smatraju da nije u skladu neka obrisu post ali ja mislim da je skroz ok, jer je rec o filozofskoj, hipotetickoj raspravi do koje je doslo usled postavljanja veoma ozbiljne teme
ako ti je toliko lose, begaj odavde.(ni meni ne cvetaju ruze, ali se ne odricem cirilice) Ne mozes da ocekuje da ce ti sa neba pasti ponuda za bolji zivot, potrudi se malo. (a ako se meni takva ponuda dogodi, preusmericu putanju na tebe, eto, ah mi srbi, velikodusnog li naroda)
Izgleda da su nam shvatanja u potpunom kontrastu i predlazem da se ovde zaustavimo (ne zato sto sam ja poslednji rekao ) jer mozemo do sudnjeg dana da se raspravljamo a da nista ne postignemo. nego da mi predjemo na sex chat
a sledeca tema: dokazi o superiornoj inteligenciji miseva i delfina u odnosu na ljude?
MilanSM je offline  
Stara 8.12.2005, 20:40   #62
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Marko_L kaže:
Čovek je one nacionalnosti čije državljanstvo ima, a to da li zna srpski jezik, i kako se on oseća u duši je potpuno irelevantno i uopšte ne znači da je neko ko živi u Nemačkoj i zna jezik, veći srbin od onoga koj živi u Nemačkoj i ne zna srpski jezik.Obojica su ono što jesu.
Nacionalni identitet i drzavljanstvo, nikako nisu ista stvar.

Stapanje individualnog i nacionalnog je potpuno pogresan pristup, jer to su odvojene stvari, i te stvari mesaju uvek oni koji se mnogo pozivaju na nacionalni ponos, i oni koji ga ne osecaju. Postoji, kao sto znamo kolektivna svest, kao sto postoji individualna svest. Ja se ne bih ni jedne odrekao, jer jedna bez druge ne mogu. Dacu ti primer.

Dan danas su mi ostali u secanju dani (za vreme zimskog raspusta) kada sam se budio uz narodno kolce na dedinom radiu, grabio odecu, iz hladne sobe trcao ka dedinoj kujni (gde si morao rukama da razgrces dim, ali je bar bilo toplo), i oblacio uz cratani film u 7:20.
U toj kuci sam dakle, doziveo mnoge prijatne trenutke (slave, sah sa dedom koji me propusta, igranje "kamaj-kamaj" i monopola sa bracom...

Deceniju kasnije ista kuca je spaljena (17. mart), zato sto su mi i baba i deda srbi.

To bi bio moj neki kolektivno nacionalni osecaj.

A sto se tice individualnog, ne kazem da neko treba da ima plus zato sto je srbin, ali ne kazem da neko i treba da se stidi toga.
Ta razlicitost u kulturi, koja nekome izgleda mnogo smeta, je i treba da bude ponos starog kontinenta, a ne neka prljava zaostavstina koje sto pre treba da se otreseno kako bi bili navodno slobodni.
bobi je offline  
Stara 8.12.2005, 20:40   #63
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Ti si pomenuo Nemce slucajno, a ja cu da ih pomenem namerno.
Nemas vece nacionaliste od Nemaca i Amerikanaca. Ameri od pocetka predproslog veka mrze skote i irce (sada i Kineze), a nemci bi da se sto pre oterase svih koji su dosli sa strane, bilo da su srbi, siptari ili crnci...

Ti ne volis cirilicu, ali ja je volim. Ona je prvo pismo koji je moj narod u davnini usvojio, te ce prema tome zauzimati posebno mesto u mom srcu.
Tako da bih i ako me zivot odvede van srbije, svoju decu ucio istoj, i pricao im o boju na kosovu, ko su srbi, za sta su se borili i jos uvek bore, kao sto bi ih ucio da svakoga (ko zasluzi) postuju i cene, nezavisno od boje, religije i nacionalnog identiteta ili manjka istog.
bobi je offline  
Stara 10.12.2005, 5:40   #64
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
A da ti neko ko ti je do juce ubijao sunarodnike...ponudi bolje uslove da li bi otisao tamo da zivis sa porodicom, gde ce te svi gledati kroz nacionalnost?
Ovo je jedna opasna generalizacija koja ne vodi ničemu.Ja ne znam ko je ubijao koga i ne bavim se time...to je posao za ratne sudove.Moj posao je programiranje i ja hoću da od toga lepo živim (pod lepim životom smtarm da je moja porodica materijalno obezbeđena, da ima da pojede, popije, da se obuče, prosečan auto, prosečnu kuću, da se povremeno izađe, ode 2 puta godišnje na odmor...) i naravno da mi nije bitno da li će mi gazda biti Nemac, Turčin ili Srbin, ako on meni ponudi uslove koji meni lično odgovaraju (da se razumemo, ne mislim samo na platu...a ako neko ne razume, pa hoće da mu objasnim na šta mislim, neka mi se obrati na pp, jer bi otišli baš previše u offtopic).
Citat:
ako ti je toliko lose, begaj odavde.(ni meni ne cvetaju ruze, ali se ne odricem cirilice) Ne mozes da ocekuje da ce ti sa neba pasti ponuda za bolji zivot, potrudi se malo
Ne znam kakve veze ima ćirilica sa tim kako je meni ovde.Ćirilicu ne koristim iz čisto praktičnih razloga, a to je 90% stvari koje me zanimaju na internetu su na engleskom, pa samim tim i pisani latinicom, a i većina od onih 10% koji nisu na engleskom su takođe pisani latinicom.Interfejsi softvera koje koristim takođe.Isto tako, svi mejlovi koje sam dobio od kada koristim e-mail su pisani latinicom, tastatura mi je latinična, titlovi u većini filmova koji se prikazuju na TV-u ili dobijaju na DVD-u su latinični...itd. Tako da, šta znam, kada bih ba[ morao da iskoristim ćirilicu negde, verovatno bih pobrkao pola slova
Citat:
Izgleda da su nam shvatanja u potpunom kontrastu i predlazem da se ovde zaustavimo
Slažem se.Inače poštujem svaku rečenicu koju si napisao, jer to je ipak tvoje mišljenje i imaš pravo na njega, bez obzira što se ja sa njim ne slažem.

Poz.
Marko_L je offline  
Stara 10.12.2005, 5:55   #65
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Dan danas su mi ostali u secanju dani...
...Deceniju kasnije ista kuca je spaljena (17. mart), zato sto su mi i baba i deda srbi.
Ovo je zaista tužno čuti
Međutim, nema tu ničeg kolektivnog.To je lični udarac, barem po meni.U svakom slučaju, i ja sam nekad bio veliki, u neku ruku, patriota, ono pevao sam srpske pesme, išao na trg posle svakog sportskog uspeha (doduše odem i sad ako imam vremena), pljuvao amere, ma šta amere, sve žive koji nisu Srbi, išao na koncerte Target (anti-NATO propaganda)...e, a onda dođe vreme kada malo odrasteš, zasnuješ svoju porodicu i shvatiš da to to što ne voliš nekoga neće nahraniti tvoju porodicu, neće je nahraniti ni to što naši sportisti donesu zlatnu medalju (da me neko ne shvati pogrešno, ne kažem da to nije nešto lepo, evo ja sam skakao k'o malo dete kada smo osvojili prvo mesto u kvalifikacijama za SP u fudbalu, međutim pola sata kasnije sam morao da se spustim na zemlju, jer me je već sutra čekalo plaćanje struje, telefona i infostana u iznosu većem od polovine moje plate...), neće je nahraniti ni to što si ponosni Srbin koji zna za kosovski boj i koristi ćirilicu, već isključivo tvoja sposobnost da zaradiš novac, a novac ne zna za boju kože, nacionalnost i versko opredeljenje, kao ni glad uostalom.Ono što hoću da kažem je da jeste lepo poštovati neku tradiciju, čuvati neki nacionalni identitet, voleti svoju zemlju, ali treba shvatiti da ima ljudi kojima je to manje bitno, pa i onih koje tako nešto uopšte ne zanima.Treba i to ceniti.
Marko_L je offline  
Stara 10.12.2005, 6:06   #66
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Ti si pomenuo Nemce slucajno, a ja cu da ih pomenem namerno.
Nemas vece nacionaliste od Nemaca i Amerikanaca. Ameri od pocetka predproslog veka mrze skote i irce (sada i Kineze), a nemci bi da se sto pre oterase svih koji su dosli sa strane, bilo da su srbi, siptari ili crnci...
To je opet generalizacija.Kako ti možeš da tvrdiš da amerikanci mrze Škote i Irce ? Možda ih američka vlada ne voli zbog nečega, ali prosečan amer i ne zna gde su Škotska i Irska...niti ga zanima.A što se tiče Kineza, vidim toliko ih ne vole da sve živo proizvode, upravo u Kini i Tajvanu To je zato što je tamo jeftinija radna snaga.I upravo to je poenta svega.U celom svetu ljudi gledaju kako da zarade i obezbede sebi lep život, i koga je briga za nacionalnost i tradiciju i ostalo.naravno, niko nikome ne brani da poštuje tradiciju, ali niko ne pljuje i one koji su ravnodušni prema istoj.Recimo, verujem da u toj istoj americi ima ljudi koji drže Linkolnovu sliku na zidu, ali isto tako ima i onih koji na istom takvom zidu drže Pamelu i Britni Spirs, a za Linkolna znaju da je bio neki predsednik nečega
Citat:
Ti ne volis cirilicu, ali ja je volim. Ona je prvo pismo koji je moj narod u davnini usvojio, te ce prema tome zauzimati posebno mesto u mom srcu.
Zaboravio si glagoljicu A i bilo je nešto pre nje, samo ne mogu da se setim kako se zove
Citat:
Tako da bih i ako me zivot odvede van srbije, svoju decu ucio istoj, i pricao im o boju na kosovu, ko su srbi, za sta su se borili i jos uvek bore...
Respect !

Elem, pošto smo baš mnogo otišli sa teme, ne znam šta će biti s njom.Ja ne mogu da odlučujem o tome iz prostog razloga što sam i sam u njoj učestvovao, tako da to ostavljam nekom drugom od moderatora ili admina (možda je najbolje samo pobrisati zadnjih nekoliko postova), a ako hoćete da nastavimo o ovome, ajmo negde na chat, pošto ovo baš i nije mesto za to.

Poslednja ispravka: Marko_L (10.12.2005 u 6:11)
Marko_L je offline  
Stara 10.12.2005, 15:22   #67
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Pa ono, jesmo malo sisli sa teme, ali vraticemo se.
bobi je offline  
Stara 21.12.2005, 11:32   #68
pinhead
Novi član
 
Član od: 21.12.2005.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Cemu sekiracija,za 50 godina nece biti vazno srpski ili engleski ,bice bitan kineski
pinhead je offline  
Stara 22.12.2005, 2:45   #69
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
Chivan kaže:
Znači da treba da sačekaš da mobilni izvrši operaciju.
[Imzadi] je offline  
Stara 22.12.2005, 2:52   #70
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
sirNemanjapro kaže:
Xaxaxaxa.

Najaci su mi profesor, tj. mlade profesorke (mmmmmmm mlade profesorke) koje se toliko zbune kada ih covek nesto pita da je to smesno. Primera radi, asistentkinja na jednom fakultetu (necu navesti kom, ali provalicete) zaista nema blage veze koriscenja racunara. Preformulacija, zna ona, ali toliko da ne zna sta je msconfig (mozda joj i nikada nece trebati), ali kada neko klikne na OK po xxxxxxxxxx put na ACDSee media detectoru i cak 2 puta procitajuci sta tu pise onda ja zaista ne znam sta da kazem. Barem poznavanje engleskog bi moglo da bude bolje. Ja kazem ne dajte tim ljudima racunare na Srpskom. Jer ako se oni njih dopadaju. Napravice nauku od copy/paste, a Boga mi i cut.
Ja sam se smejao i zaista sam tuzan kada vidim da ljudi polazu ispit i to strucan, uslovni, iz Excela ili Worda i dobiju 6. Ja bi samom sebi pucao u celenku pa makar se ne pomerio.
Ja sam u srednjoj imao PLAFON 3! iz informatike. Razredna mi je predavala istu, i ta zena je sa informatikom kao ja sa pravljenjem kupusovog rasada. ( A JA JOS I ZNAM NESTO OKO RASADA! ALI ONA O RACUNARIMA = 0 (NULA!))
I necu da je prozivam po imenu, neka joj ostane u amanet. I zbog nje umalo nisam prestao da se bavim racunarima. Dok su ti ljudi u srednjim i osnovnim skolama neka nam je dobri Bog u pomoci.

Ako nekome treba Office na Srpskom neka mi se javi.
U krajnjoj liniji bitno je da se mi medjusobno razumemo.
Jer kako sam jednom prilikom rekao. Mi svi zivimo u istoj drzavi, govorimo isti jezik, ali niko nikog ne razume. Mi se bar donekle i shvatamo.
Hvala.
E, a meni ta ista "asistentkinja" nije znala da ištampa "fajl" , zato što je ime fajla bilo napisano srpskom tastaturom, pa je samo trebalo da se preimenuje... Tako da se slučajno desilo da nisam znala da treba da se preimenuje fajl (da bi mogao da se otvori), zamalo da ostanem bez seminarskog!
[Imzadi] je offline  
Stara 25.12.2005, 4:02   #71
dominator
Član
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Avalon
Poruke: 68
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Thumbs down Re: Jezicki puritanci

E 'ajde sada malko i ja da se uključim. Mislim, znam da sam zakasnio, ako ovo upošte neko i bude video, ali nema veze... Izabrali ste veoma za*****u temu! Zašto recimo Win ne bi bio na srpskom? Svaka zemlja ima sisteme, programe na matičnom jeziku (pogledajte www.piaodown.com), zašto ne bi i mi to imali!? A sada se postavlja pitanje zašto mi želimo da budemo najpametniji, pa skidamo razne pojmove i upijamo ih kao sunđeri, kao recimo "tajkuni-lopovi", kao i recimo turcizmi, srpski jezik ih je pun. Običan narod treba da koristi programe na matičnom jeziku, dok recimo inženjeri treba da znaju i na matičnom jeziku i na zvaničnom internacionalnom!!! Možda je vreme da se i mi malo mrdnemo, a ne večito da budemo zadnja rupa na svirali (i to od skora, a inače smo poznati po "rezoluciji 1244"), zar je to sve čime ova zemlja ima da se diči!? Ali recimo mnogo me je razočarao NEC-ov sajt: imaju predstavništvo u zemlji koja se zove "Montenegro"! Malo smo ipak počeli da se širimo i napredujemo, barem u tom segmentu, ako ništa više!Drugo, Nemačka je zemlja koja zavređuje izuzetno poštovanje, koje im mi ne ukazujemo, bez uvrede ali je tako! Nikada nećemo da prežalimo prošlost, što nam je najveća mana! No, to ne znači da je treba zaboraviti! Ali niko nam nije kriv što smo izašli sa parolama: Bolje grob, nego rob; Bolje rat, nego pakt!!! To je apsurdno, nije ni čudo što je Hitler hteo da nas pregazi! No to je istorija, koja se inače razlikovala u mojim knjigama i koja se razlikuje u današnjim knjigama i uvek će se menjati kad god dodje "neko novi", dok je meni moj pradeda recimo pričao nešto sasvim levo. Što se tiče reformatora srpskog jezika, jedini je bio Vuk, ostali su budale! Narod normalno nikad neće moći da se navikne na fond reči kada se Leksikon izbacuje svake godine... Neko reče za Hrvate "pržilica", sasvim ispravno, ispravnije nego "rezač", a i sem toga šta znači "burner"!!! Ali mi smo uvek posebni, drugačiji i najpametniji, kao što rekoh!!! Mislim zašto da ne, OK, ali dokaži se da si najjači pa onda pametuj do mile volje, a mi kontra. Ah, da i sit sam matoraca koji uvek znaju sve i uvek ti dele neke savete, a uopšte ne vide da su nas oni i doveli u ovu situaciju gde jesmo i da i uz pomoć svog "Svevaseljenskog" znanja ne mogu da nas izvade iz ovog sra... u kome se nalazimo!
dominator je offline  
Stara 25.12.2005, 4:03   #72
dominator
Član
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Avalon
Poruke: 68
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

A što se tiče ćirilice, ja je nisam pisao odavno... Zašto? Odem nešto da uplatim u PTT kad ono uplatnica na latinici, svaki živi formular na latinici (država guši sama sebe, ne treba nam niko), svaki cenovnik na latinici, sve!!! Kako onda ćirilica?! Ali to ne znači da je loša, naprotiv, bolja je! Jedan glas, jedno slovo, što nije slučaj za latinicu, ali ceo svet koristi latinicu i mislim da bi jednostavno trebalo da se prepustimo tome! To je ista fora kao kod Vlaha, žele republiku, mada je oni možda i dobiju... Nacionalizam... Gledajte na to ovako: Amerikanac srpskog porekla (Karl Malden-Mladen Sekulović, Tom Selek-Tomislav Selaković, itd.), u ostalim zemljama sveta kaže ovako: Ti si Srbin, albanskog porekla; Srbin vlaškog porekla, a ne Vlah u Srbiji, jer na kraju ispada da mi imamo više nacionalnosti nego Nepal religija (a ima ih mali milion)... Ja sam ga baš raširio, ali ovo je opasna tema od globalnog značaja po zemlju.
Mnogo je malo ovo mesto za pisanje, a i ja pa imam mnogo da pričam...
dominator je offline  
Stara 1.1.2006, 20:48   #73
stuparic
Novi član
 
Član od: 1.1.2006.
Poruke: 12
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Kod nas je graska zbog toga sto se nije insistiralo na jezickoj posebnosti od samog pocetka upotrebe racunara, a nije se ni moglo bilo je raznih izolacija, tako da je su prvi korisnici racunara u nas bili osudjeni na engleski. Sada je vrlo tesko programera/korisnika naterati da koristi srpske reci, kada su mu engleske tako jako ucrtane u memoriji.
stuparic je offline  
Stara 1.1.2006, 21:43   #74
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

@dominator

"Izvorni srpski" (citaj: przilica") pisan latinicom, nije srpski.
Prema tome nemoj da prodajes busnu filozofiju ovde.

Svako prica onako kako mu je lakse/navikao je/misli da je bolje

Ja cu da kazem fajl i folder jer mi je lakse a ti ces da pises latinicom jer ti je lakse. Ne nalazi glupe izgovore za to sto radis.

Kraj price

edit: Markove komentare necu ni da komentarisem jer bi doslo do teske prepirke

pozzz

Poslednja ispravka: Reloader (1.1.2006 u 21:55)
Reloader je offline  
Stara 1.1.2006, 22:49   #75
101st Airborne
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 613
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 36 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Posle toliko godina upotrebe, stvarno bi mi bilo tesko da predjem na srpske nazive. Zvuci mi izvestaceno. Sto uopste ne mora da bude slucaj sa nekim ko krece da uci o kompjuterima, pa mu je na srpskom mozda i lakse. Mada ne vidim kako, jer je odredjena stvar ta ista stvar ma kako je zvali. Jedino ako je pocetnicima lakse da im prevod na srpski bolje pojasni upotrebu odredjenih opcija ili delova kompjutera. A engleske nazive ce najverovatnije i ovako morati da nauce preko upotrebe interneta i neprevedenog softvera, sto programa sto igara.

P.S. ja sam ogrmni deo svog znanja engleskog prikupio preko igara. Sve ima svoje mane i prednosti - lakse je kad je prvedeno, ali kroz "muku" se uci.
101st Airborne je offline  
Stara 1.1.2006, 22:55   #76
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Ne mogu reći da me nervira ali mi smeta, Jednom sam imao Xp na srpskom i trebalo mi je 10 sekundi da nadjem Refresh ili nešto slično. Veoma je teže snaći se na srpskom
Stevvan je offline  
Stara 2.1.2006, 6:57   #77
blueboyns
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Northern Province of the Empire
Poruke: 71
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 24 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku blueboyns
Lightbulb Re: Jezicki puritanci

Prvo kod ove rasprave treba razdvojiti pozajmljenice od varvarizama!

Pozajmljenice su strane reči za koje mi nemamo odgovarajući prevod i zato ih preuzimamo gotove iz nekog stranog jezika, istovremeno ih prilagodjavajići našem jeziku (izgovor, padežne promene i sl.)
Pod ovo bi potpali svi izrazi vezani za kompjutere ili tehnologiju jer se radi o novim proizvodima za koje nemamo prevod.

Varvarizmi su strani reči koje su preuzete iz pomodarstva i gluposti, iako već postoje savršeno odgovarajuće domaće reči.

Ono što vi ovde nazivate latinicom je ustvari hrvatska latinica ili Gajevica (napravio je Ljudevit Gaj u 19 veku, kada je Hrvatskoj nametnut dijalekat koji je danas poznat kao standardni hrvatski jezik, iako uopšte nije bio dominantan u većini hrvatske, za razliku od kajkavskog i čakavskog narečja. Razlog je nacionalna asimilacija katolika sa štokavskog jezičkog područja.

Kako vidim svi je uzimate zdravo za gotovo kao neku idealnu tvorevinu koja je tobož spontano potisnula ćirilicu, što je potpuna glupost.

Ona ne odgovara osnovnom načelu pravopisa srpskog jezika "piši kao što govoriš" tj. "jedan glas, jedno slovo".

Gajevica apsolutno nije nadmoćnija u oblasti kompjutera, recimo: ako neko kaže da ga nervira Виндоус na ćirilici, jer se na "latinici" piše Windows onda nema pojma ni o jeziku ni o pravopisu. U gajevici koja je u službenoj upotrebi u Srbiji slova w,q,x,y ne postoje!!! I prema tome i na "latinici" bi bilo Vindous!
Ni japan, ni Južna Koreja se nisu odrekli svojih pisama pa ih to nije sprečilo da budu medju tehnološki najrazvijenijim zemljama.
Engleski jezik se sada i kod nas uči od prvog razreda te problema sa stranim natpisima neće biti jer će se znati engleski alfabet)

Rešenje je više nego jednostavno. Ugledajmo se na primer ruskog jezika. Jedino službeno pismo je naravno ćirilica ali kada je potrebno koristi se engleski alfabet i pravopis. (č-ch, š-sh, ž-zh, itd.)
Time se izbegava druga mana latinice (pored dvoslovnih oznaka), a to su specijalni znaci tzv. šumnici koji ne postoje u svetskim jezicima (pa su im i nečitljivi), a kod nas često se izostavljaju pa postovi liče na nemušti jezik.

Jezik svakako mora da se razvija i prihvata strane reči za koje nema svoj odgovarajući izraz, ali varvarizacija jezika i potiskivanje domaćih reči stranim iz čistog pomodarstva i gluposti je samoubistvo nacije i kulture koja će nestati sa tim jezikom.

Uzgred onaj koji poistovećuje naciju sa punim stomakom i državljanstvom nije ništa drugačiji od marve za jaslama. Čoveku, za razliku od stoke, su bitne i neke stvari kao što su ponos i čast na hiljade godina istorije, krv, jezik i kultura koju će preneti deci.

Ovde pišem gajevicom jer je ceo forum na njoj, i ne želim da izigravam tu nekog buntovnika. Većina ljudi se isto ovako ponašala u svim oblastima života zadnjih 50 i više godina. Zato je "latinica" dominantnija, jer je sistematski forsirana od strane države, a ne zato što ćirilica spontano izumire.

Poslednja ispravka: blueboyns (2.1.2006 u 16:31)
blueboyns je offline  
Stara 2.1.2006, 12:21   #78
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Citat:
blueboyns kaže:
Ovde pišem gajevicom jer je ceo forum na njoj, i ne želim da izigravam tu nekog buntovnika.
Cemu onda cela ova prica gore?

Prvo ispricas kako je lose sto uzimamo tudje pismo, hrvatsko, da je lose sto ne pisemo cirilicom a onda i ti pises latinicom...
Reloader je offline  
Stara 2.1.2006, 16:35   #79
blueboyns
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Northern Province of the Empire
Poruke: 71
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 24 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku blueboyns
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Poenta je da je situacija toliko loša da ima likova na ovom forumu koji ne bi čitali post samo zato što je ćirilični...
I naglasio sam da je to samo na ovom forumu (i gde moram) inače naravno da pišem ćirilicom.
blueboyns je offline  
Stara 2.1.2006, 17:02   #80
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Jezicki puritanci

Ima ljudi koji pišu isključivo ćirilocom, pa to nikom ne predstavlja frku (mislim da Atila piše ćirilicom).
U stvari, (ovaj) forum je prvo mesto gde možeš da pišeš ćirilicom a da svi to bez problema vide. To nije moglo lako da se izvede ni na starim BBS-ovima, niti na newsu.

A ako se nađe neko nadobudan pa se buni, ti ga ignoriši.
VojaM je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com