Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.12.2009, 8:35   #1
Felix_Domestica
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Poruke: 159
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 15 puta na 12 poruka
Određen forumom Ne shvatam srž strategija?

Gamer sam 8 godina... Od igara volim i fps, arcade, rpg, mmorpgiove, voznje itd... Ali NIKAD nisam provalio u cemu je fazon sa strategijama, jednostavno ne kontam srz tih igara. Uvek sam suckovao u njima, a nisu mi ni pruzale neku zabavu(AoE2 je izuzetak ) i zato sad molim narod sa SK Foruma da mi kaze, sta to volite u strategijama? Sta ja zapravo propustam?

I ne pitam ovo tek onako, nije trol niti sprdanje. Vise postavljam ovu temu jer me je o5 uhvatila kriza posto nemam sta da igram, sve nove igre su generalno shit, a ove dobre sam vec odigrao ili igram...
Felix_Domestica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2009, 14:33   #2
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Jedno pitanje...

Mogu da ti opisem sustinu drazi strategija naslovom jednog poznatog serijala: Command. And. Conquer. \m/
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 1:22   #3
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Pa pazi recimo kad igras Total War radis otprilike nesto slicno onome sto su radili pravi stratezi iz tog vremena, komandujes vojsku, pokusavas da iznenadis neprijatelja napadima s boka, pazis da tebe ne iznenade... Zabava je! Ima jos par igara gde treba razmisljati na slican nacin.
Ali vecinu strategija ni ja ne shvatam, recimo warcraft i gomilu klonova gde gradis bazu i saljes vojsku, pa ko brze izgradi bazu i vise vojske posalje pobedjuje, i svo razmisljanje se svodi na strategiju brze razgradnje i micromanagement trupa.
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 3:27   #4
Felix_Domestica
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Poruke: 159
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 15 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

E da, Total War je pored AoE2 jedina strategija koja me je drzala, i to sam igrao samo Rome: Total War jer ne volim bilo sta sa barutom, a u svim novijima se valjda pojavljuju puske itd...

Igrao sam i C&C ali me nije nesto drzao, nekako mi je plitak i smaracki... :S

Inace, omiljeni tip igara mi je RPG, ali ne h&s rpg nego ona komplexnija vrsta rpg-a, sa mnostvom dijaloga etc. Kotor\Nwn\DA i slicni...

Imate li neku preporuku za neku od novijih strategija da probam? Po mogucstvu neku u medival settingu, znaci archers, swordsmans and kompanija...
Felix_Domestica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 4:35   #5
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Citat:
Felix_Domestica kaže: Pregled poruke
Imate li neku preporuku za neku od novijih strategija da probam?
Defense Grid: The Awakening.

U pitanju je tower defense, nema građenja baze, nema upravljanja jedinicama, nema juriša... samo gomila neprijatelja i ograničen kredit za strateško postavljanje odbrambenih kula koje su tvoja jedina odbrana. Dizajner je bio glavni dizajner Age of Empires II, a igra koristi Gamebryo tako da je grafički u nivou Civ IV ili Fallout 3 (više manje). Upravo sam prešao kampanju i napisao recenziju, igra je super... ali nije "srednjovekovna"
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Zaphod Biblbroks (7.12.2009)
Stara 7.12.2009, 10:35   #6
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.662
Zahvalnice: 1.652
Zahvaljeno 696 puta na 483 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

To ti je sve u stvari neka vrsta SAHA Imas figure, imas pravila i cilj. Ako mislis da pobedis, moras bar tri poteza unapred planirati, predvidjati sta ce protivnik da uradi, snalaziti se u neocikovanom polozaju itd.
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 13:30   #7
Game fever
Starosedelac
 
Član od: 3.4.2007.
Lokacija: London
Poruke: 1.330
Zahvalnice: 2.477
Zahvaljeno 283 puta na 198 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Game fever
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Vrhunac strateskih igara su World in Conflict, Company of Heroes, Ground Control i Rome total war. Po meni te tri igre pruzaju ekvivalentn kolicinu zabave kao FPS igre i spadaju u moju top 10 listu igara.
Game fever je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 13:40   #8
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Iskreno bih ti preporucio da nabavis Medieval 2 Total War, i ekspanziju Kingdoms. Ako ti se svidjao Rome svidece ti se i ovo. Pusaka ima tek na kraju igre, a i onda malo i nisu preterano efikasne. Vecinu kampanja u igri zavrsio sam pre nego sto su se puske uopste pojavile (osim kad sam namerno hteo da sacekam da se pojave). Samo je jedna od 4 kampanje u kingdomsu zasnovana na vatrenom oruzju.
To je jedna od retkih igara koja se sa sigurnoscu moze nazvati "strategija".
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geronimo na korisnoj poruci:
shrafko (9.12.2009)
Stara 7.12.2009, 14:21   #9
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Defense Grid: The Awakening.

U pitanju je tower defense, nema građenja baze, nema upravljanja jedinicama, nema juriša... samo gomila neprijatelja i ograničen kredit za strateško postavljanje odbrambenih kula koje su tvoja jedina odbrana. Dizajner je bio glavni dizajner Age of Empires II, a igra koristi Gamebryo tako da je grafički u nivou Civ IV ili Fallout 3 (više manje). Upravo sam prešao kampanju i napisao recenziju, igra je super... ali nije "srednjovekovna"
E kralju, kod ortaka na Iphone-u sam igrao prvu Tower Defense igru u životu, i jako mi se dopao fazon. Da li imaš još neku preporuku sem ove koju si gore naveo. Sorry svima za spam u temi
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 17:41   #10
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Citat:
muki85 kaže: Pregled poruke
E kralju, kod ortaka na Iphone-u sam igrao prvu Tower Defense igru u životu, i jako mi se dopao fazon. Da li imaš još neku preporuku sem ove koju si gore naveo. Sorry svima za spam u temi
Plants VS Zombies

Citat:
galebns kaže:
To ti je sve u stvari neka vrsta SAHA Imas figure, imas pravila i cilj. Ako mislis da pobedis, moras bar tri poteza unapred planirati, predvidjati sta ce protivnik da uradi, snalaziti se u neocikovanom polozaju itd.
Pa da, ultimativna strategija i taktika. A ne kao one "štancuj, štancuj, četir' čete, sve četiri juriš..." gluposti.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2009, 18:10   #11
Felix_Domestica
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Poruke: 159
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 15 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Okej, skinucu Medival - Total War 2, ubedili ste me...

Sto se tice Tower Defense tipa igara, igrao sam u war3 mnoge TD mape u LANU ili na eurobattle netu i mnogo su mi bile zabavne. Ali single player part istih, sucks. A posto igrica tog tipa koju bih...khmkhm...kupio sigurno imala bug sa online modom, ne bi mi bio to taj filing iz war3-ke.

Inace, presudan komentar zbog cega sam se odlucio da isprobam dosta strategija u narednih par meseci je bio:
Citat:
moras bar tri poteza unapred planirati, predvidjati sta ce protivnik da uradi, snalaziti se u neocikovanom polozaju itd.
Jbt, kako mi to nije palo napamet nikada? Ja sam skoro uvek smisljao sta cu i kako cu da se razgradim i kad cu da napadam itd. Nikad mi nije palo napamet da predvidjam sta ce protivnik da uradi. A kontam da je zabava bas u tome, da procitas ai-i ili human opponenta i izgradis strategiju kako ga zeznuti. A ne provaliti jedan build koji pali stalno i preforsirati ga dok ne smori.

Ja sam se uglavnom sam se cimao prvih par skirmisha dok ne provalim foru na koju je AI compa slab i onda je isforsiram u svakom gejmu. Npr u LOTR: BFME2 sam uvek uzimao dwarfove, u startu gradio barake i zidove oko cele baze. Na istim zidovima gradio katapulte. Nabudzio na maximum Fortress, da i ona ima katapult pa zatim gradio zidove oko zidova sa katapultima dok nisam dobio range sight od neprijateljske baze. Tad sam send all army and destroy buildings with catapults. Da ne napominjem da AI na maximum tezini(brutal ako se secam) nije mogao da mi se priblizi prvim zidovima kad izgradim druge...
Felix_Domestica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2009, 3:17   #12
wlof
Član
 
Član od: 21.12.2008.
Poruke: 130
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Citat:
Felix_Domestica kaže: Pregled poruke
Okej, skinucu Medival - Total War 2, ubedili ste me...

Sto se tice Tower Defense tipa igara, igrao sam u war3 mnoge TD mape u LANU ili na eurobattle netu i mnogo su mi bile zabavne. Ali single player part istih, sucks. A posto igrica tog tipa koju bih...khmkhm...kupio sigurno imala bug sa online modom, ne bi mi bio to taj filing iz war3-ke.

Inace, presudan komentar zbog cega sam se odlucio da isprobam dosta strategija u narednih par meseci je bio:

Jbt, kako mi to nije palo napamet nikada? Ja sam skoro uvek smisljao sta cu i kako cu da se razgradim i kad cu da napadam itd. Nikad mi nije palo napamet da predvidjam sta ce protivnik da uradi. A kontam da je zabava bas u tome, da procitas ai-i ili human opponenta i izgradis strategiju kako ga zeznuti. A ne provaliti jedan build koji pali stalno i preforsirati ga dok ne smori.

Ja sam se uglavnom sam se cimao prvih par skirmisha dok ne provalim foru na koju je AI compa slab i onda je isforsiram u svakom gejmu. Npr u LOTR: BFME2 sam uvek uzimao dwarfove, u startu gradio barake i zidove oko cele baze. Na istim zidovima gradio katapulte. Nabudzio na maximum Fortress, da i ona ima katapult pa zatim gradio zidove oko zidova sa katapultima dok nisam dobio range sight od neprijateljske baze. Tad sam send all army and destroy buildings with catapults. Da ne napominjem da AI na maximum tezini(brutal ako se secam) nije mogao da mi se priblizi prvim zidovima kad izgradim druge...
Onda si ti kick ass u LOTR BFME jer kako se ja secam Brutal AI je prejak jer ima mnogo resorsa i veoma mnogo vojske....
mada zar ti nisu resorsi bili problem?
jer ako napravis zaid ogranicen si sa prostorom a resorsi zahtevaju veliki prostor izmedju njih a AI ima para i vojske koliko god hoces....
wlof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2009, 5:20   #13
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Da li je moguće da niko Stronghold ne pominje, najbolju strategiju svih vremena uz TW i Age of serijal...
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
De-Lux (25.12.2009), Ziginho (9.12.2009)
Stara 9.12.2009, 7:23   #14
gently
Veteran
 
Član od: 19.4.2007.
Poruke: 784
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 158 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Moji predlozi su starcraft to jest vidim da bi ti vise legao warcraft 3 koji licno ne volim,a po meni najbolja strategija je Total Annihilation,ako ti se svidjaju roboti,puno jedinica i.t.d vredi probati.Jedino sto je igrica iz 1998 godine ali vredi je probati
gently je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2009, 12:51   #15
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Citat:
gently5210 kaže: Pregled poruke
Moji predlozi su starcraft to jest vidim da bi ti vise legao warcraft 3 koji licno ne volim,a po meni najbolja strategija je Total Annihilation,ako ti se svidjaju roboti,puno jedinica i.t.d vredi probati.Jedino sto je igrica iz 1998 godine ali vredi je probati
Иначе, колико ја видим Supreme Commander је његова модерна верзија.
Играјући игру, нисам могао да не приметим колико је слична TA.
Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2009, 13:36   #16
Koprian
Novi član
 
Član od: 16.11.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Pored TW serijala (Rome mi je omiljen) bih preporucio Company of Heroes , sa svim expanzijama i ocekujucim modovima, i moju omiljenu American conquest... znam da ce me zbog iste mnogi pljuvati ali iz nekog razloga ova igra je uvek na mom kompu.
Koprian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2009, 13:54   #17
Ziginho
Član
 
Član od: 12.1.2007.
Lokacija: КиМ
Poruke: 285
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 73 puta na 48 poruka
Thumbs up Re: Ne shvatam srž strategija?

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Da li je moguće da niko Stronghold ne pominje, najbolju strategiju svih vremena uz TW i Age of serijal...
Баш тако,једна од најбољих стратегија икад!Стронгхолд и експанзија Крусејдер (Crusader) обавезно пробати.Баш из миљеа који тражиш тј. средњи век,арчери,мачеваоци,витезови... ма апсолутна препорука!!!
Ziginho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2009, 17:01   #18
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Ja ti preporucujem Age of Mythology, najbolju strategiju koju sam igrao. Ako si se zabavio uz AoE 2, ovo ce ti se 200x vise svideti.
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku --ComputerBoy-- na korisnoj poruci:
veseliburek (13.12.2009)
Stara 10.12.2009, 9:25   #19
gently
Veteran
 
Član od: 19.4.2007.
Poruke: 784
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 158 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Citat:
Ghost kaže: Pregled poruke
Иначе, колико ја видим Supreme Commander је његова модерна верзија.
Играјући игру, нисам могао да не приметим колико је слична TA.
Jeste,mada je komplikovana i zahtevna.
gently je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2009, 12:32   #20
SFRJ-Forever [CG]
Veteran
 
Član od: 25.12.2005.
Lokacija: Republika SFRJ, Beograd, Bar
Poruke: 1.184
Zahvalnice: 295
Zahvaljeno 95 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku SFRJ-Forever [CG]
Određen forumom Re: Ne shvatam srž strategija?

Citat:
Felix_Domestica kaže: Pregled poruke
Imate li neku preporuku za neku od novijih strategija da probam?
Ultimativna strategija koja ce iskoristiti svaki atom u tvom mozgu je definitivno Supreme Commander. Kada krene bitka (multiplayer naravno) ima toliko stvari na koje moras da pazis, a ne cesto jedan jednostavan klik odreduje ko dobija bitku.

Ova igra je mnogo teska, a posto su tebi i ove jednostavnije teske, onda nema sta da trazis kod ove, ali bi valjalo da je probas, cisto da vidis koliko igre mogu biti kompleksne.

Naravno imash josh i Hearts of iron 3, itd.
SFRJ-Forever [CG] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Preporučite mi igru! stewazy O igrama uopšte 5628 10.2.2024 17:49
Vaša prva strategija Nikola95 Strateške igre 330 8.10.2011 18:55
Omiljena strategija Fantom.Noci Strateške igre 120 4.6.2007 0:13
Pomoc: NAJBOLJA SPACE STRATEGIJA mare [bre] Strateške igre 17 29.5.2006 15:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com